Nou atac dur al lui Donald Trump la adresa fostului șef FBI: ”Un mincinos, un adevărat gunoi și un copoi veros"

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:58 Actualitate | Esenţial


Donald Trump
Foto: Twitter @realDonaldTrump
Donald Trump l-a atacat extrem de dur pe fostul director al FBI James Comey calificându-l "mincinos", un "adevărat gunoi", un "copoi veros". Liderul de la Casa Albă a reacționat astfel într-o serie de postări pe twitter după ce New York Times a relatat sâmbătă că FBI a deschis în 2017 o anchetă pentru a stabili dacă el lucra în favoarea Rusiei.

"Wow, tocmai aflu în deficitarul New York Times că foştii conducători corupţi ai FBI, aproape toţi concediaţi sau forţaţi să părăsească agenţia din motive foarte rele, au deschis anchetă asupra mea, fără niciun motiv şi nicio probă, când l-am dat afară pe acest mincinos de James Comey, un adevărat gunoi", a scris Trump, pe twitter.



Președintele american a susținut, din nou, că a fost mult mai dur cu Rusia decât predecesorii săi Obama, Bush sau Clinton, adăugând totuși că a fi în termeni buni cu Moscova este un lucru bun și că speră ca într-o bună zi SUA vor avea din nou relații bune cu Federația Rusă.



FBI a deschis în 2017 o anchetă pentru a afla dacă Donald Trump a lucrat pentru Rusia și împotriva intereselor Americii, după ce președintele l-a concediat pe fostul director James Comey, potrivit New York Times.

Oamenii legii au fost atât de îngrijorați de comportamentul lui Trump încât au început să investigheze dacă nu cumva președintele lucrează împotriva intereselor Americii, spun surse oficiale citate de New York Times.

Anchetatorii au luat în considerare dacă nu cumva acțiunile lui Trump nu au constituit o amenințare la securitatea națională, o anchetă cu totul extraordinară pentur un președinte în funcție. De asemenea, aceștia au următirt să determine dacă președintele lucra în mod conștient pentru Rusia.

Casa Albă a respins vineri afirmațiile din New York Times, catalogându-le drept ”absurde”.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










6974 vizualizari

  • +22 (40 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:08)

    mitg [utilizator]

    Se-apropie deci. Santajatul va putrezi la puscarie.
    • -5 (5 voturi)    
      E cam prelucrata, ca sa iasa puternic anti-Trump (Duminică, 13 ianuarie 2019, 19:26)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Tweet-ul lui Trump:

      "....the FBI was in complete turmoil (see N.Y. Post) because of Comey’s poor leadership and the way he handled the Clinton mess (not to mention his usurpation of powers from the Justice Department). My firing of James Comey was a great day for America. He was a Crooked Cop......"

      ===================

      Apropos, "sleaze" e mai apropiat de "crocked" in sensul de "imoral, corupt", sens folosit de Trump cand s-a referit la Comey. Daca vroia sa implice cumva sensul de "gunoi", cum traduce HN, engleza e plina: "garbage", "junk", "waste", "trash"....nu "sleeze" (imoral, (eventual) noroios).

      In plus, printre Tweet-urile lui Trump nu l-am gasit pe ala tradus de HN "copoi veros". O fi, n-o fi, dar nu conteaza, nu-i asa: cauza-i prea mare ca sa ne incurce mici spalaturi cerebrale?
  • +21 (33 voturi)    
    Candidatul manciurian (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:18)

    Lucian Ilea [utilizator]

    un film bun pe netflix si popcorn time
    e bun de vazut
    Arobo la toata lumea
  • -21 (47 voturi)    
    Iar are dreptate Trump ! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:54)

    Idealistu [utilizator]

    Dar fortele cu care se lupta sunt foarte puternice. Toata stanga americana plina de miliardari, care detin cea mai mare parte a mass media.
    Cat despre Obama si Comey au facut mult mai mult decat a facut Nixon (pentru care a si fost demis).
    In timpul "marelui" presedinte Obama, Rusia a luat Abhazia de la Georgia, a atacat Ucraina, iar toate tarile arabe au devenit generatoare de teroristi islamisti.
  • +18 (36 voturi)    
    Campionul mizeriei umane (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:15)

    contributor.bis [utilizator]

    ..."almost all fired or forced to leave the agency for some very bad reasons" sau cum aranjamentele murdare ale unui impostor, devin argumente proprii în propria sa apararea.
    Curat murdar, coane !

    Nu zicea (pare-se) Goebbles ca "o minciuna, repetata de o mie de ori devine adevar"?
    Dar se mai zice si ca "Cu o minciuna se ajunge departe, dar fara speranta de a mai putea reveni vreodata în urma" (proverb evreu - traducere aproximativa)
    • +1 (1 vot)    
      Asa e. (Duminică, 13 ianuarie 2019, 1:03)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

      ,,Cea mai reusita si spectaculoasa minciuna este sa reusesti sa convingi publicul ca altcineva minte, desi zice adevarul, si sa faci in acelasi timp sa creada publicul despre acel subiect ca tu zici adevarul, desi minti."
      (proverbul lui Rahan5 - traducere exacta)
  • +22 (40 voturi)    
    Nu iese fum fara foc (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:28)

    bestol [utilizator]

    Altfel nu s-ar fi sucarit asa agentul Rusiei.
  • +12 (16 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 23:55)

    arap [utilizator]

    divizia de contraspionaj SUA il investigheaza pe presedintele in functie pentru legaturi cu Rusia. E unic in istoria americana. Si ceea ce vedem e doar varful aisbergului, cand vor aparea toate detaliile ne vom ingrozi de ce a fost capabil acest santajat al Rusiei.
  • +12 (14 voturi)    
    Cred ca Dragnea este plecat in SUA :)! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 0:57)

    doru68 [utilizator]

    Disperarea lui Donald deriva din disperarea ca isi va incheia mandatul mult mai devreme decat isi inchipuia.... Discursul lui Trump pare a fi scris in sediul PSD de Liviu Plesoianu sau Calin Popescu Tariceanu:).
  • +13 (15 voturi)    
    ...inca nu imi revin... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:39)

    mitocanu [utilizator]

    ....cum a fost posibil ca prima democratie a lumii sa aleaga un asemenea specimen in functia de presedinte???...comportament, limbaj, gesturi, decizii, toate arata un individ cu mari probleme de sanatate mintala, in faza terminala...este exact tipul de presedinte, de care s-au temut founding fathers of constitution si pentru care, preventiv, au introdus procedura de impeachment...sper sa se ajunga cat mai repede la ea, altfel acest exemplar, care deja a alterat echilibrul mondial, ne va duce la world war III...
  • +12 (16 voturi)    
    Sa urmarim cu atentie... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 10:53)

    doru68 [utilizator]

    ...cursele aeriene care vin de la Washington! Dragnea este in USA, ca sa-i scrie discursurile lui Trump. Urmeaza ca "Becali Americanu" sa iasa cu "statul paralel" in urmatoarea interventie....:)))!
  • -8 (8 voturi)    
    cam asa ceva (Duminică, 13 ianuarie 2019, 17:33)

    AliKimiku [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-international-22909554-sua-avertizeaza-firmele-germane-posibilele-sanctiuni-daca-vor-lucra-gazoductul-nord-stream-2.htm
    Chiar nu imi aduc aminte cand Obama sa fi luat astfel de masuri impotriva rusilor dar Trump ramane diavolul in persoana si sclavul rusilor...sau poate nu?
  • -4 (4 voturi)    
    Perspectiva (Luni, 14 ianuarie 2019, 2:26)

    Setalcott [utilizator]

    Ce e mai dur: "total sleaze" sau sa-ti acuzi presedintele de inalta tradare?