Presa francofonă, îngrijorată de preluarea președinției europene a UE de către România / Le Monde: Cazul român este simbolul perfect al acestor suveraniști care se îmbogățesc pe spatele UE

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 ianuarie 2019, 17:49 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Presa francofonă relatează cu îngrijorare preluarea președinției rotative a Uniunii Europene de către România, vorbind despre „Îngrijorătoarele derive antieuropene la București” sau „o bătaie de cap în plus pentru Europa”.

Tonul cel mai dur este adoptat de Le Monde (considerat de centru-stânga), care a publicat miercuri un editorial cu titlul „Îngrijorătoarele derive antieuropene la București”.

Marele ziar francez notează că țara este pregătită din punct de vedere tehnic, dar problema este una politică: De la victoria în alegerile din 2016, PSD s-a lansat într-o vastă ofensivă împotriva justiției, cu un scop nemărturisit: acela de a-l scăpa de închisoare pe liderul său, Liviu Dragnea.

Potrivit sursei citate, Dragnea este în curs de a muta România în tabăra puterilor suveraniste din Europa centrală, care nu ezită să slăbească statul de drept, pe modelul Poloniei și Ungariei. Iar Bucureștiul va trebui să decidă în lunile următoare dacă va înscrie pe ordinea de zi a Consiliului European procedura de sancționare față de Varșovia și Budapesta pentru afectarea independenței justiției.

Le Monde arată că, într-o țară profund europeană, PSD a reușit să avanseze ideea euroscepticismul, criticând Bruxellesul, iar discursul împotriva „influențelor din străinătate” găsește ecou în rândul populației sărace și rurale, în timp ce clasa medie și mai înstărită din zona urbană a obosit să iasă în stradă pentru a protesta.

Comisia Europeană nu a rămas tăcută, dar s-a ferit să declanșeze procedura Articolului 7, în lipsa unei majorități suficiente.

Și totuși, există mijloace de acțiune. După ce a sesizat Curtea de Justiție a UE, Comisia a reușit recent să oblige Varșovia să facă un pas înapoi în reforma care viza pensionarea judecătorilor de la Curtea Supremă. Această decizie și consecințele sale au fost atent observate de magistrații români, care au multe speranțe de la un astfel de recurs, arată Le Monde.

Cealaltă armă - banii. Cazul român este simbolul perfect al acestor suveraniști care se îmbogățesc pe spatele UE, criticând-o în același timp, subliniază Le Monde. Într-unul din dosarele de corupție care îl vizează, Liviu Dragnea este acuzat că a participat la deturnarea a 21 de milioane de euro din fondurile europene.

Serviciul antifraudă al Comisie a transmis dosarul justiției române și așteaptă acum decizia unor eventuale sancțiuni financiare. Dar puterea judiciară este sub presiunea executivului și ar fi periculos pentru Comisie să aștepte, arată Le Monde. „UE nu poate cu siguranță să împiedice unul dintre membri săi să asigure președinția rotativă, dar nu este obligată să se arate naivă în fața celor care o amenință din interior”, este încheierea acestui editorial, semnat Le Monde.

România, o bătaie de cap în plus pentru Europa


Le Parisien notează că România preia președinția UE pentru șase luni decisive pentru bătrânul continent.

„Deja mobilizată de Brexit (sfârșitul lui martie) și de avansul populismului, în condițiile în care alegerile europene bat la ușă în 26 mai, Europa are acum o altă grijă: de marți, trebuie să se acomodeze cu președinția României”, scrie cotidianul francez, care notează că este pentru prima oară când această țară preia președinția UE.

Potrivit sursei citate, PSD, moștenitorul Partidului Comunist și teoretic orientat spre stânga, „a efectuat în ultimele luni un viraj spre populism și naționalism, pe modelul vecinilor ungari și polonezi”, iar țara, care era până recent una dintre cele mai eurofile de pe continent, a devenit una dintre cele mai critice voci față de Bruxelles. „Care nu mai avea nevoie decât de asta”.

Liviu Dragnea este descris de cotidianul francez drept omul forte de la București, care a fost împiedicat de o condamnare la închisoare cu suspendare să devină premier, fiind vizat în același timp de alte două proceduri judiciare pentru corupție. Aceste lucruri nu îl împiedică însă să tragă sforile guvernării în încercarea de a promova o reformă a sistemului judiciar pentru a reduce la tăcere judecătorii. Populația, exasperată, a ieșit masiv pe străzi.

Situația este cu atât mai complicată cu cât România este marcată de o coabitare tumultuoasă cu un președinte de centru dreapta opus guvernului, „foarte pro-europeanul Klaus Iohannis”, arată Le Parisien.

În iulie, Finlanda va prelua președinția rotativă a UE. „Dar, până atunci, cele șase luni sub președinția română se anunță foarte lungi„, mai notează cotidianul francez.

Courrier International preia un articol din presa italiană, scriind că România preia președinția rotativă a UE iar acest lucru nu este foarte liniștitor.

Și vorbim de un semestru care se anunță foarte încărcat: intrarea în vigoare a Brexitului și alegerile europene, asupra cărora planează amenințarea populistă și eurosceptică.

Cotidianul La Repubblica este cel puțin circumspect, notează courrierinternational.com.

România trăiește “un conflict permanent între, pe de o parte, majoritatea social-democrată condusă de Liviu Dragnea – 56 de ani, puternic și fără scrupule, de stânga - și, pe de altă parte, șeful statului, Klaus Iohannis, 59 de ani, de centru dreapta și pro-european.

România, „sinonimă cu corupția și deriva populistă”

Cotidianul belgian La Libre se întreabă dacă România, „sinonimă cu corupția și deriva populistă”, este în măsură să prezideze UE.

La Libre preia criticile lansate la sfârșitul anului trecut de șeful Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker: "România este pregătită tehnic […]. Cred totuși că guvernul de la București nu a înțeles deplin ce implică președinția statelor membre"

Dacă rolul unei președinții rotative este astăzi limitat, România, a cărei guvernare și-a multiplicat diatribele eurosceptice și populiste, o începe pe a sa cu un deficit de imagine important, arată ziarul belgian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6707 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    Vestele Albe (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 18:04)

    un domn [utilizator]

    Ar trebui sa inceapa de la kiseleffzece ( nota bene: galbenul i ar da apa la moara lui Shika, Alina de Tecuci senatoare de TM si lui Kkrau, hai si securistului de la elvila) , apoi coborat lin plana pleaca drojdierul obraznic de la kiseleff cu gard electric

    1 Parlament de 300 Oameni nu jigodii si infractori, parveniti ( adica fara penel£, ald£, , p$d,pemepe, iudmere, la unul din capitolele mentionate intra si usere)

    2 Confiscarea averilor TUTUROR politicienilor din 1990 ytd pana la rudele de gradul al IV lea inclusiv

    3 Proclamatia de la Timisoara in constitutie + Legea Ticu

    4 puschcarie pe viata la nea nelu, petrica si liota lor din decembrie 1989

    5 Natzionalizarea Activelor Varanullui

    6 impozitarea timp de 30 de ani a activelor BOR si a profitului din activitatile economice inregistrate la ANAF dar scutite de taxe

    Si avem speranta !
    • +6 (8 voturi)    
      Wow ... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 23:11)

      Seculand [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Mulți trolli psd pe HotNews, care-și dau plusuri reciproc și minusuri la comentariile anti psd lol.Am postat un comentariu mai jos despre jafurile pdsristo-psdiste și au sărit cu minusurile LOL.Cat despre "socialiștii" de tip rusesc ai lui Ilici & co ... Nu cred că ei or sa implementeze valorile democrației occidentale(umanism,toleranta,respect reciproc) vreodată în România din moment ce ptr ei socialiștii europeni cu ideologia umanistă progresistă nu-s buni.LOL
    • -7 (9 voturi)    
      Inca mahmur, este? (Joi, 3 ianuarie 2019, 8:21)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ??
      • -5 (7 voturi)    
        Nooo (Joi, 3 ianuarie 2019, 8:59)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        asta-i starea lui naturala... :)
  • +22 (32 voturi)    
    Ce suveranisti... niste infractori penali (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 18:29)

    matali [utilizator]

    Ce suveranisti sunt astia de la gruvernul Romaniei. Nu sunt altceva decat niste infractori, niste dejectii ale societatii, continuatori ai regimului bolsevic Ceausist, ajunsi prin manipularea organizata de un grup de experti israelieni , pentru ca nu au ei o asemenea inteligenta si organizare, a unei mase de oameni care din cauza saraciei sunt prost informati si creduli , sa isi puna niste infractori sau oameni prosti dar manipulabili (vezi cazul Dancila) in fruntea guvernului astfel incat sa poata talhari o tara intreaga fara alte probleme cu justitia sau DNA etc. Suntem o tara, o societate adusa in evul mediu de catre PSD-isti.
    • +3 (21 voturi)    
      Clar (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:44)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui matali

      Postacii, trolli si angajatii kremlinului vor comenta "ah dar vai, dar cum, cand era vorba de derapajele UE, ca atatia europarlamentari infractori care abuzau si faceau si dregeau, atatia prim ministri de prin tara X si Y, atunci de ce nu sarea Le Monde sa ii taie si spanzure". Pentru ca atat ii duce capul.

      Partea buna e ca atunci cand o vor face, va fi foarte usor sa ii identificam.
  • -9 (31 voturi)    
    Multumesc din suflet... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 18:30)

    Gigi Kent [utilizator]

    Multumesc din suflet celor care au contribuit la imaginea Romaniei:

    "România, „sinonimă cu corupția"

    Bravo!
    • +16 (26 voturi)    
      A doua tara ca emgratie (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      dupa Siria. Razboiul din Siria a produs cam toti atâtia emigranti cât CALAMITATEA numita PSD+ALDE =FSN+PCR, o camarila a hotilor si penalilor care au distrus Rom si statul de drept. ////
    • +11 (15 voturi)    
      Cine a contribuit? (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:36)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Si ma rog cine a contribuit in opinia ta?
    • +10 (16 voturi)    
      Adica le multumesti lui Dragnea, Valcov, Cior (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:37)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      dache, Nicolicea si celelalte neamuri proaste ajunse "cineva" in siajul lui Ceausescu.
    • +10 (10 voturi)    
      Se pare ca ... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 22:50)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nu esti lamurit cine, ce si cum . Ironia postarii e absolut puerila , Ro chiar e "sinonima cu coruptia", jurnalistii aceia nu gresesc , mai repede gresesc altii care sunt chiar de-aci .
  • +9 (17 voturi)    
    Comentariile (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 18:44)

    Kepler [utilizator]

    sint f potrivite.
  • +13 (17 voturi)    
    DLN vataful hotilor & impostorilor politici,duc RO (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 18:56)

    Plagarus [utilizator]

    .......in derizoriu si penibil.
  • +18 (28 voturi)    
    europa (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 18:57)

    ------ [utilizator]

    Tare as dori sa-i contrazic dar cu parere de rau nu pot.Cine o sa stea la masa cu un dragnea ,tariceanu,dancila etc.Niste semidocti cu tupeu si nerusinare.
  • -7 (21 voturi)    
    Wow...au si gasit oaia neagra? (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:19)

    Je__ [utilizator]

    Credeam ca bau bau-ul era mama Rusia, dar vad ca usor usor propagnda se axeaza pe flancul tarilor estice din UE.

    Adevarul ca generatiile scolite in comunism, cam ies la pensie, rezervorul de resursa profesionala a cam secat, pamanturile cumparate, fabricile si uzinele disparute, sau detinute de multinationale....de acum ura si la gara....eventual vedem cum suntam si acordarea pensiilor si gata...touchee
  • -12 (22 voturi)    
    Hasta la suveranista, baby! (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:23)

    ww [utilizator]

    Cine sunt "suveranistii"? Derbedeiasii lui Dragnea&Tariceanu, toti membri ai fami(g)liilor politice europene? Cand au criticat ei UE si cum anume au creat euroscepticismul, care castiga teren in Romania? Cei care ne arata cu degetul nu au nicio vina pt aceasta situatie? Nu cumva ni se ofera explicatii cam simplute?
    Este evident ca pt alte tari, UE a insemnat o schimbare reala dar pentru noi nu s-a schimbat nimic din 2007 pana in prezent: avem acelasi stat puturos care traieste pe spatele celor care muncesc, aceleasi servicii medicale de ev mediu, drumuri ramase in urma cu 50 de ani fata de necesarul actual, acelasi invatamant primitiv.
    Probabil romanii s-au saturat si de exploatarea salbatica din multinationale, de demagogia politrucilor de la Bruxelles, de imposibilitatea reala de a accesa mult laudatele fonduri pentru dezvoltare.
    Sunt convins ca multi romani au vazut in UE un garant al statului de drept si o suprastructura care nu va mai permite risipirea banului public. Insa ceea ce le-a pus capac la toate a fost tocmai distrugerea Justitiei si statului de drept cu tacerea complice a UE. Ne-au ajuns doi ani de "urmarim cu preocupare si interes". In popor a fost o sete nestinsa de dreptate sociala, iar cand oamenii vad ca lucrurile nici acum nu merg in directia buna, ba dimpotriva, atunci in ce sa mai spere?
    Asadar, asta e cauza euroscepticismului romanesc, lipsa schimbarilor si reformelor reale, pe care fiecare roman spera sa le simta in viata sa, la care se adauga intoarcerea fulgeratoare a tarii in urma cu 30 de ani.
    Iar daca nu Dragnea&co sunt "suveranistii", atunci cine: romanii? Daca e asa, atunci articolele jignesc si dezinformeaza fara rusine. In conditiile in care economia romaneasca e toata in mainile Occidentului, iar profiturile sunt externalizate fara jena, si accesam procente hilare din fonduri, sa ne explice cineva cum anume ne imbogatim (in cifre daca se poate) si mai ales in ce se reflecta aceasta imbogatire. In emigratie si in depopularea tarii?
    • +6 (12 voturi)    
      Mirosi a postac rusofil (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:38)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ww

      .
  • -4 (24 voturi)    
    Romania (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tara fârâ viitor. Le e tuturor scârba de o țară de hoti care voteza hoti, condusa de un parlament de mafioti si complici la jaf. Va disparea de pe harta cât de curând. Multumim PSD+ALDE = PCR= FSN , haitâ de escroci si penali.
  • +12 (20 voturi)    
    Radiografie? O nu, doar o politicoasa analiza (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:49)

    V. Istina [utilizator]

    Realista si destul de cumsecade. Romania se afunda in marasm. Ne prabusim.

    La noi doar “jurnalistii” romani platiti de politicieni si afaceristi “patrioti” nu vad si nu simt evidenta: pe cine nu bagi la puscarie, nu te lasa sa traiesti. Azi banii, maine sanatatea, poimaine copiii. Borfasii nu au decat o limita: gratiile.

    Europa are din pacate griji mult mai mari decât sa se incurce in barfele provicialilor romanasi, le iarta marlania si prostia, dar nu uita evidenta ingrijoratoare: o tara europeana este captiva unui grup infractional organizat. Si nimeni din tara asta numita Romania pare ca nu face nimic! Cel putin nu suficient! Tristetea cea mare e ca suntem o dezamagire pentru noi insine, ca ne lasam calariti de talhari si ... nu facem nimic. Na, noi cei multi, prinsi cu munca si treburile... nici nu prea avem cand ori ce. Insa cei care ar trebui sa faca... unde sunt?
  • +11 (23 voturi)    
    Tară cu populime incultă. iubitoare de moaște! (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:52)

    Entiu [utilizator]

    Agitaţia inutilului nu face decât să ne demonstreze, dacă mai era necesar, mediocritatea OFICIALĂ a României actuale.
    Iuţela pretidigitatorului impostor din această "alba-neagra" suprarealistă şi tragică, ne dovedeşte sinistrul politicii teleormănene.

    Câţi dintre noi am putea avea acces la aceste alegeri preferenţiale şi care, dacă lucrurile nu se vor schimba curând, oricum nu vor reusi să condamne decisiv această pegră din jurul lui Dragnea.

    Căci, nu uitati, dragi compatrioţi, nu Dragnea e problema ! Nu vă lăsaţi mistificaţi de aparenţe. Dragnea este un escroc minabil, student mediocru, hrăpareţ şi însetat de puterea care să-i diminueze complexele de inferioritate.
    Problema (aceeaşi ca si pentru Ceauşescu) sunt cei câteva zeci de mii (poate sute...) de profitori "oportunişti" de "la vârf" sau "din teritoriu" în frunte cu Marii "trăgătorii de sfori"din umbră, ciurucurile regimului comunist, cinice şi descurcăreţea rămase "pe posturi" si care NE EXPLOATEAZĂ CREDULITATEA ŞI LAŞITATEA NATIVĂ.
    Nu este vorba de un truism, pe care avem obiceiul să-l repetăm la nesfârşit, în lipsă de o judecată personală eficace. Este vorba de un mare adevăr. El trădează putreziciunea morală a majorităţii populaţiei acestei ţări blestemate.
    Vreţi să fiţi mândrii de faptul de a vă fi născut întâmplător pe-ăst picior de plai? Patrioţi ? Iubitori de moaşte inutile? Fiţi, atunci!.
    Da' nu uitati să fiti şi demni, şi cinstiţi, şi omenosi, şi curajoşi, aşa cum vrem noi să ne credem si să descriem prin cărţile apocrife ale murdăriei travestite.
  • +13 (19 voturi)    
    Gresit! (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:23)

    mimiloi [utilizator]

    Suveranistii autohtoni s-au imbogatit jefuindu-i pe romani. Ca unii nu s-au putut abtine si si-au bagat labele jegoase si in banii europeni... cu siguranta si-au dat seama cit de dobitoci au fost. Drept pentru care acum refuza orice fonduri europene PENTRU CA NU LE POT FURA!
  • +4 (14 voturi)    
    Masters of propaganda ... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:56)

    Seculand [utilizator]

    Câteva exemple de patriotism oligarh marca Ilici & co : bancorex (jaf),privatizarea petrom cu tot cu rezervele RO de petrol pe câteva sute de milioane ... oficial (jaf),bani din buget direcționați către presă aservita/propaganda (jaf),btw un foarte bun articol despre propaganda psd,pardon marile trusturi de presă din Ro am văzut pe g4medi/reporteri fără frontiere.Un an nou mai bun celor non psdisti si non neo securiști.
  • -8 (14 voturi)    
    suveranistii (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 21:29)

    gpavel [utilizator]

    oare "suveranistii"gresesc ca solicita respect pentru legile promulgate dupa ce trec de toate filtrele interne,ca solicita respect pentru constitutie(dupa ce ea a fost modificata pentru intrarea in ue si aprobata prin referendum),oare ei gresesc daca solicita sa nu se faca presiuni pentru implementarea altor documente, decat cele obligatorii trecute in tratatul de aderare,adica doar deciziile ue sunt obligatorii,ele trebuie trecute in legislatie intr un timp rezonabil!in privinta celor care s-au imbogatit pe spatele ue,justita sa-i caute si sa-i pedepseasca in momentul cand sunt dovezi de netagaduit,dar sa se ocupe si de imbogatitii din tarie"importante"din ue,unde sigur s-au dus "grosul"banilor si de multinationalele cu sedii "aici si acolo"!!
    • +3 (3 voturi)    
      Câtă vrăjeală suveranista ... (Joi, 3 ianuarie 2019, 11:18)

      Seculand [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Pai tovarășe suveranistii ăștia ai tăi,de ce din 90 și până acum nu au făcut nici 200 de km de autostrada și de ce nu vor acum în UE să le facă pe FONDURI NERAMBURSABILE,de ce de 7ani de când ați revenit la guvernare/ciordeala după o mica pauza ați pus acciza la acciza pe combustibil iar infrastructura de orice fel în RO e praf ...
  • -2 (10 voturi)    
    Legea UE trebuie schimbat (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 22:50)

    Observatory [utilizator]

    este de rasul porcilor tăiați in Italia , niște porcari sa conducă Europa (, care oricum este mai civilizata și educata )
    Un guvern sa conducă alte guverne timp de 6 luni ?
    Este o eroare gravă , ca sa nu mai vorbim de furtul din visteria Europei in aceasta perioada de “ conducere”
    Un hot sa păzească banca Europei !?!?
  • -2 (6 voturi)    
    Astia din EU sunt niste fraieri... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 23:51)

    Robin_W [utilizator]

    Daca le este atat de frica sa rezolve problema: unul sau doua plicuri si o serva la cine trebuie si gata, avantaj ei...
    Ca asa e in tenis!
  • +1 (5 voturi)    
    A.M.R. 178 (Joi, 3 ianuarie 2019, 8:04)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Presedintia romana a UE:

    A.M.R. 178! Hai liberare!
  • -5 (7 voturi)    
    Felicitari PSD ca am fost alesi la carma (Joi, 3 ianuarie 2019, 8:24)

    asistat [utilizator]

    Europei si pt realizarile din ultimii ani! Francejii sa si vada mai bine de veste iar grupul pedofililor belgieni ar trebui sa se trateze!
    • +2 (4 voturi)    
      Culca-te, ai neuronul obosit (Joi, 3 ianuarie 2019, 11:47)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Cel care ar trebui sa se trateze esti tu, prietene. Nu am fost "alesi" de nimeni, Presedintia este rotativa, tuturor membrilor UE le vine randul sa si-o exercite, cam o data la 13 ani. Dar dupa mintea ta obosita de asistat pesedist, noi suntem alesii... pff.
  • -2 (4 voturi)    
    S alasam divergentele deoparte si sa ne vedem (Joi, 3 ianuarie 2019, 12:11)

    Ochiana [utilizator]

    de treaba.
    Presedentia asta poate fi o sansa pentru noi sa aratam ca putem, la nevoie sa ne mobilizam in ciuda criticilor externe dar mai ales interne, si sa facem o treaba ca lumea.
    E o sansa sa devenim mai cunoscuti si mai apreciati.
    Sa nu o irosim !

    PS Bulgarii au putut, noi de ce nu am putea ?!