Partida FC Botoșani - Universitatea Craiova a fost meciul care a tras cortina peste etapa cu numărul 16. Antrenorul Liviu Ciobotariu a debutat cu dreptul în Liga I, moldovenii s-au impus cu 2-1 în fața oltenilor lui Devis Mangia, potrivit Mediafax.

Devis Mangia, antrenor CS U CraiovaFoto: csuc.ro

În minutul 25 Diego Fabbrini a deschis tabela de marcaj. 10 minute mai târziu, gazdele și-au dublat avantajul. Mihai Roman a centrat, iar Fulop a trimis cu capul în poarta apărată de Pigliacelli.

În repriza a doua, oltenii au reușit să reducă din diferență prin reușita lui Alex Mateiu.

Meciul s-a încheiat 2-1, iar Botoșani a scăpat de subsolul clasamentului, de pe poziția a 13-a a urcat până pe locul 8 cu 19 puncte. Craiova a pierdut o poziție în această etapă. Este pe 4 cu 26 de puncte.