Două persoane au fost rănite, după ce o mașină a intrat într-o mulțime de la o terasă din Nîmes, Franța / Șoferul a fost reținut

de DG     HotNews.ro
Vineri, 14 septembrie 2018, 11:01 Actualitate | Esenţial


Două persoane au fost rănite în noaptea de joi până vineri după ce un individ a intrat intenționat într-un grup de persoane care stăteau pe terasa din fața unui bar din orașul francez Nîmes, relatează site-ul cotidianului Le Parisien, citat de Mediafax.

Incidentul s-a produs vineri în jurul ori locale 01.30 (ora României, 02.30). Cele două persoane au suferit răni în zona membrelor inferioare și au fost spitalizate, însă viața nu le este pusă în pericol de rănile suferite. 

Șoferul a încercat să fugă de la locul faptei, însă a fost oprit de mai mulți martori oculari. Aflat într-o stare de "relativă confuzie mentală" în timpul arestării sale, omul a fost spitalizat, a declarat procurorul Eric Maurel. 

Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă pentru tentativă de omor. Mai mulţi martori oculari au declarat că l-au auzit pe șofer strigând "Allah akbar". Potrivit unei surse apropiate investigației, suspectul nu este cunoscut autorităților pentru fapte de radicalizare și ipoteza unui act terorist este momentan exclusă.



















1012 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Soferul a fugit ? (Vineri, 14 septembrie 2018, 11:11)

    domos [utilizator]

    atipic, aia sunt gata sa moara pentru ideile lor tampite.
  • +6 (10 voturi)    
    Relax (Vineri, 14 septembrie 2018, 11:29)

    JoshuaTree [utilizator]

    Relax, nimeni nu a strigat Alah sau altceva Islamic .... e doar fobie de grup. Sau probabil vine Merkel și ne spune ca era depresiv săracul , sau Boris de la Londra ne va spune: era alcoolic , avea o problema cu vinul francez. Dar încetați cu Alah... Alah e mare și gata. P.S.: sper ca nu îmi dați minus degeaba ... era doar un pamflet :)
    • +1 (1 vot)    
      Si ce mai zice politia? (Vineri, 14 septembrie 2018, 12:30)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Pare-se ca polițiștii francezi nu sunt atât de politic-corecți ca cei germani, care, imediat după un atac cu cuțitul cu vreo 7 victime au ținut să precizeze: "Nu există indicii că ar fi un atac terorist".
      Trebuie ca europenii în general să recunoască faptul că religia islamică are un fond extrem de propice pentru dezvoltarea terorismului. Orice frustrat de viață, pe fondul religiei islamice, poate zice că face jihad și că, dacă omoară mai mulți "necredincioși" va ajunge în paradisul lui Allah, care paradis este atât de pământesc încât orice om cu mintea întreagă s-ar întreba de ce anume Allah, cel atotputernic, nu l-a adus până acum pe pământ, ci se așteaptă ca niște nenorociți să se lupte pentru el...
    • -2 (2 voturi)    
      dar jocurile pe calculator?! (Vineri, 14 septembrie 2018, 13:01)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Ai uitat de alt important motiv de a intra cu masina in oameni: faptul ca iei bataie la jocuile pe calculator!
  • -1 (1 vot)    
    E bine ca nu au fost morti (Vineri, 14 septembrie 2018, 12:13)

    marius67 [utilizator]

    Observ totusi ca de cand ISIS a fost in mare parte distrusa atentatele s-au rarit.
  • -1 (1 vot)    
    eu (Vineri, 14 septembrie 2018, 12:44)

    martel55 [utilizator]

    daca as fi in locul lui Moscovici, de astia mi-ar fi frica, nu de europenii care nu incearca decat sa isi apere modul de viata si securtitatea in facat invaziei islamice susitnute de progresistii de stanga si de dreapta
  • 0 (0 voturi)    
    Ungaria este (Vineri, 14 septembrie 2018, 14:54)

    Observatory [utilizator]

    geloasa pe Franța și Germania ca nu au asemenea evenimente
    Merkel Va spune in fiecare zi. Primiți mai mulți teroriști și ce ți fi multumiți și voi, precum noi..
    Bravo Ungaria !