Bărbatul care s-a autointitulat ”adevăratul organizator” al protestului din 10 august, cercetat de DIICOT pentru instigare

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2018, 13:46 Actualitate | Esenţial


Ovidiu Grosu
Foto: captura Antena 3
Ovidiu Grosu, cel care s-a autointitulat "adevăratul organizator al protestului diasporei din 10 august", a fost pus sub acuzare de procurorii DIICOT pentru săvârşirea infracţiunii de instigare publică,pentru că i-a îndemnat pe protestatari să recurgă la acte de violenţă împotriva forţelor de ordine, relatează Agerpres.

De asemenea, Ovidiu Grosu a fost pus sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile, el având mai multe obligaţii: să nu folosească sisteme informatice ce au conexiunea de date activă (să nu utilizeze Internetul); să nu depăşească limita teritorială a judeţului de reşedinţă decât cu încuviinţarea prealabilă a DIICOT, să nu acorde interviuri; să nu participe la adunări publice; să nu deţină, să nu folosească şi să nu poarte arme.

"La data de 07.08.2018, procurorii DIICOT - Structura Centrală s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că, în seara zilei de 06.08.2018, în cadrul unei emisiuni difuzate de către un post de televiziune naţional, a fost prezentat un interviu al numitului Ovidiu Grosu pe parcursul căruia, acesta, care s-a autointitulat 'adevăratul organizator al protestului diasporei din 10 august', i-a îndemnat pe viitorii participanţi la manifestare să recurgă la acte de violenţă îndreptate împotriva integrităţii corporale a forţelor de ordine, inclusiv a vieţii acestora. Verificările întreprinse în cauză au relevat faptul că, înscriindu-se pe aceeaşi linie a demersurilor de instigare publică la săvârşirea de acte de violenţă împotriva reprezentanţilor autorităţilor chemate să asigure desfăşurarea în condiţii de siguranţă a manifestaţiei organizate a avea loc în data de 10.08.2018 în municipiul Bucureşti, numitul Ovidiu Grosu a îndemnat publicul verbal şi scris să săvârşească în condiţiile Legii nr.535/2004 infracţiuni contra vieţii şi integrităţii corporale a persoanelor, respectiv distrugere", se arată într-un comunicat al DIICOT.

Procurorii DIICOT au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de Ovidiu Grosu, pentru săvârşirea infracţiunii de instigare publică, prev.de art. 332 alin.1 din Legea nr.535/2004, cu referire la art.32 alin.1 lit.a) şi c) din Legea nr.535/2004.

Cauza este instrumentată împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate - Serviciul de Investigare a Infracţiunilor de Terorism.
Acţiunea a fost efectuată cu sprijinul Brigăzii Speciale de Intervenţie a Jandarmeriei "Vlad Ţepeş". 

















9466 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    wow.. manipulare clasica.. (Miercuri, 8 august 2018, 14:00)

    gabone [utilizator]

    Nu stiu unde ii gasesc astia pe toti distrusii...
    Unul spunea ieri ca asociatia lui nu mai organizeaza..
    Altul, "adevaratul organizator", e azi cercetat de DIICOT.. Si din cate se pare nu e pe creaca lui..
    Asteptam cercetarea "regelui diasporei" si "imparatului romanilor de pretutindeni"..

    Totul pare o actiune de intimidare a protestatarilor (mai ales ca se fac foarte repede si usor detalii publice).
    Scopul militiei e sa faca legatura intre protestatari si teroristi cercetand niste dubiosi de pe FB si intimidand oamenii pasnici care vor sa vina la protest.

    Totusi.. Protestatari = Teroristi? Deja?
    Turcia, Venezuela, asteptati-ne, venim din urma.. :(
  • 0 (4 voturi)    
    El e un pic nebun (Miercuri, 8 august 2018, 14:02)

    ABBV [utilizator]

    dar FSN este total comunist prin folosirea militiei in a fi siguri ca baga pumnul in gura la oricine. Poate odata si odata vine si randul tovarasilor prin care FSN`ul incearca sa intimideze pe toata lumea.
  • +3 (7 voturi)    
    Ehei (Miercuri, 8 august 2018, 14:15)

    ruskimushki [utilizator]

    mai avem putin pana la tabere de munca voluntara.
    daca pensionarii pot avea tabere, de ce nu si "tefelistii"… ?
    Incet, incet, vremea masacrelor se apropie.
  • +5 (9 voturi)    
    . (Miercuri, 8 august 2018, 14:16)

    Ingwar [utilizator]

    Romania devine o tara comunista daca nu luam masurile necesare, tara aceasta trebue eliberata odata si odata de sub comunisti, Romania trebue sa fie libera
  • +5 (9 voturi)    
    Securitatea a fost joaca.. (Miercuri, 8 august 2018, 14:19)

    Muncitoru [utilizator]

    ..fata de ce ne asteapta!Un stat modern intors impotriva propriilor cetateni e mult,mult mai periculos decat vechea Securitate.Cu tehnica si informatiile disponibile acum suntem pierduti...

    E ireal ce se intampla,politie politica la vedere,fara nici o frica de nimeni si nimic.
  • -11 (17 voturi)    
    pe 10 august (Miercuri, 8 august 2018, 14:24)

    Mazeta [utilizator]

    venim cu toti în Piata să eliberam detinuti politici. gata cu PSD si mafia sa plece. suntem uniti cum a zis domnu Liceanu si Chirila. revolutia mu#stilor incepe!!
    • +7 (11 voturi)    
      global (Miercuri, 8 august 2018, 18:21)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca pot sesiza o mica eroare,, revolutia impotriva mu#istilor PSD-ALDE incepe!''
  • +2 (6 voturi)    
    Tipul asta nu reprezinta protestatarii pasnici (Miercuri, 8 august 2018, 14:24)

    2087 [utilizator]

    care au tot iesit in strada fara sa dea nimanui in cap.

    Sa fie sanatos sa-si faca anii.
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 august 2018, 14:35)

    ak33 [utilizator]

    Parca mai erau unii in "47 care ii cautau pe" banditii din munti", se pare ca se reiau activitatile de atunci
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 august 2018, 14:35)

    eckoos [utilizator]

    omul acesta are nevoie de ajutor medical. Din pacate el nu isi da seama (ca oricine altul in locul lui) si nici apropiati nu are ca sa il poata ajuta.
  • +6 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 8 august 2018, 14:36)

    Ingwar [utilizator]

    acest individ lucreaza impreuna cu Antena3 si psd pentru a denigra protestele diasporei, nu va lasati pacaliti de catre departamentul dezinformarii al mafiei
  • +4 (8 voturi)    
    Pot sa inteleg (Miercuri, 8 august 2018, 14:40)

    Martinezu [utilizator]

    Ca este pus sub acuzare.
    Problema e ca avem o caracatita mafiota care controleaza toate insttutiile tarii. Inclusiv cele de forta. cand politia lucreaza pentru apararea PSD tu ca simplu cetatean ce mai poti face?
    Cat de legal poti lupta tu, atat timp cat jandarmeria este in subordinea mijlocita a lui Dragnea?Cand intra cu caii in multime sa provoace haos? Cand retin jurnalisti ?
    Lucrurile au devenit deja foarte grave si foarte complexe.
    Lumea asteapta sa se schimbe ceva odata cu 10 august.
    Problema e: poate un protest oricat de masiv sa mai schimbe ceva?????? Cand Dragnea aducein lupta cele mai josnice si periculoase manevre? Din pozitia de dictator al tarii?
  • +2 (4 voturi)    
    Coincidenta? (Miercuri, 8 august 2018, 14:41)

    LittleWanderer [utilizator]

    Asta nu e gagiul care l-a impins pe nea ochi bulbucati in parcul Izvor?
  • +13 (23 voturi)    
    1 steluta (Miercuri, 8 august 2018, 14:51)

    firstfb [utilizator]

    Cred ca si jandarmeria vrea o portie de M__E dupa reteta Politiei Romane.

    https://m//epsd.news
    • +1 (3 voturi)    
      :) (Miercuri, 8 august 2018, 15:30)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui firstfb

      Copiii ăia nu era săraci #domnuDracnea #n-afurat
  • +13 (27 voturi)    
    un psdist sub acoperire... (Miercuri, 8 august 2018, 14:52)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    un psdist sub acoperire...
    • -1 (1 vot)    
      Corect! (Joi, 9 august 2018, 8:30)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Asta era fan la Veorica!!!


      https://www.libertatea.ro/stiri/ovidiu-grosu-traieste-in-danemarca-dar-isi-aminteste-perfect-de-adolescenta-in-videle-viorica-dancila-mi-a-fost-profa-si-carmen-dan-colega-mergeam-la-cules-de-musetel-2308514
  • +7 (11 voturi)    
    daca fura 9mil de euro (Miercuri, 8 august 2018, 15:17)

    un_cetatean_cinstit [utilizator]

    nu avea vreo interdictie.
  • +2 (6 voturi)    
    Sesizam (Miercuri, 8 august 2018, 20:02)

    JHolden [utilizator]

    si noi ce ne place si, bineinteles, daca ne mai arunca stapanul Dragnea un oscior.