Speriați de pesta porcină, bulgarii au început construirea unui gard de sârmă ghimpată de 133 km la granița cu România

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2018, 15:25 Actualitate | Esenţial


Porc mistret
Foto: Wikimedia Commons - Richard Bartz
Bulgaria construiește un gard la granița cu România pentru a împiedica intrarea mistreților care ar putea fi purtători ai pestei porcine africane și pune în pericol industria cărnii din țara vecină, a declarat ministrul agriculturii de la Sofia, citat de Reuters. Anunțul vine în condițiile în care, în România, 45.000 de porci de la o fermă din Tulcea sunt eutanasiați, judeţul Giurgiu se află sub cod roşu de atenţionare privind posibilitatea apariţiei pestei porcine africane, iar astfel de cazuri au fost raportate și în alte locuri din țară.

Deși nu a fost detectat niciun caz în Bulgaria, autoritățile sunt îngrijorate de răspândirea bolii în estul Europei. Uniunea Vânătorilor și Pescarilor din Bulgaria a estimat că o potențială epidemie ar aduce pagube industriei naționale a cărnii de circa 1,2 miliarde de dolari.

”Ridicarea gardului a început pe două secțiuni de la granița cu România și construcția va începe și pe a treia secțiune”, a spus ministrul agriculturii, Rumen Porozhanov.
El a spus că autoritățile din țara lui au decis ca gardul de 133 de kilometri să fie unul constituit din patru rânduri de sârmă ghimpată.

Petre Daea, a declarat luni că ministerul său a făcut toate demersurile pentru a primi sprijinul Uniunii Europene pentru acoperirea pagubelor produse fermierilor români de pesta porcină africană, potrivit Agerpres.

Focarele de pestă porcină africană activează în România din august 2017, însă numărul lor a crescut foarte mult în luna iunie a acestui an, după ce primele suspiciuni de PPA au fost confirmate în localităţi situate pe braţul Chilia al Dunării. 

În iunie, medicii veterinari au sacrificat 1.715 suine din gospodării private din mai multe localităţi din zona de Deltă a judeţului Tulcea şi au început eutanasierea a 44.580 de porcine dintr-o exploataţie comercială situată în apropierea municipiului Tulcea.

Un focar de pestă porcină africană a fost confirmat și în Sălaj, în cazul a două cadavre de porci mistreţi, găsite într-o pădure din comuna Măierişte, situată în apropierea limitelor de judeţ cu Satu Mare şi Bihor, potrivit unei informări de marți a Prefecturii Sălaj.

Tot marți, directorului Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Giurgiu, Liviu Florescu a spus că judeţul se află sub cod roşu de atenţionare privind posibilitatea apariţiei pestei porcine africane, autorităţile luând o serie de măsuri pentru prevenirea acesteia.

Sâmbătă, virusul pestei porcine africane a fost confirmat și la porcii din două gospodării din comuna Giurgeni, judeţul Ialomiţa.

Cazuri de pestă africană au fost raportate și în Rusia, Ungaria, Polonia, Cehia, Estonia, Letonia și Lituania.

Potrivit autorităţilor veterinare, pesta porcină africană nu afectează şi nu se transmite la oameni. Aceasta este o boală virală a porcinelor domestice şi sălbatice, cu evoluţie rapidă şi mortalitate de până la 100% pentru porcii care se îmbolnăvesc. 

Pentru această boală nu există vaccin şi nici tratament. Singurele metode de prevenţie eficiente sunt menţinerea unui nivel înalt de biosecuritate la ferme şi gestionarea rapidă şi eficientă a posibilelor focare de boală - raportare, restricţii privind mişcarea animalelor, a produselor şi subproduselor provenite de la porcine, sacrificarea animalelor susceptibile şi controlul circulaţiei animalelor.


















1901 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Mulțumim, Bulgaria ! (Marţi, 24 iulie 2018, 15:27)

    Tescovin [utilizator]

    Nu știi niciodată când și la ce e bun gardul ăla...
    • -1 (3 voturi)    
      hei (Marţi, 24 iulie 2018, 18:51)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Cand urmatorul tsunami de "refugiati" musulmani se va abate asupra Europei (UE o sa zica ca fug de incendiile din Grecia), gardul ala nu rezista. Dar daca ar pune capete de porc pe el, se schimba treaba...
  • +1 (3 voturi)    
    Un pretext (Marţi, 24 iulie 2018, 16:04)

    Frank777 [utilizator]

    ca sa mai faca si la ei cineva o mangla.
    • +1 (1 vot)    
      Ca să nu treacă hoția lui Dragnea granița. (Marţi, 24 iulie 2018, 16:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Hoția lui Dragnea este mai periculoasă decât pesta porcină de la ferma Salcia pe care Daea nu vrea să o observe și combată.
    • -1 (1 vot)    
      e posibil ca (Marţi, 24 iulie 2018, 16:51)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Atat ii duce capul de porc
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intreb si eu.... (Marţi, 24 iulie 2018, 17:20)

    Costello [utilizator]

    .... oare SRI, SIE, etc. nu-si pun problema cum au traversat mistretii aia singuri Dunarea, de la ucrainieni? Motivatia asta e subtire! Poate ne explica de ce se extinde atat de repede. Oare sunt tipi care, ca sa nu-I sacrifice, ii tranporta(vand) in alte parti! Eu as fi luat mai in serios aceasta problema decat referendum pentru familia traditionala si alte jurisme! La Salcia s-au luat masurile corespunzatoare, dle Dragnea jr.?
    • +1 (1 vot)    
      Cum au traversat mistretii un brat al Dunarii?!? (Miercuri, 25 iulie 2018, 0:49)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      Ati ghicit - inot.
      Fara suparare, dar cred ca nici dvs., nici bulgarii nu cunoasteti prea bine specia asta (la mistretii cu patru picioare ma refer, nu la altfel de porci).
      Mistretul aflat in floarea varstei - si mai ales masculul, vierul - este un veritabil tanc viu. Un astfel de vier poate ajunge la 300 kg de muschi, oase si tendoane, are o capatana imensa pe care nici glontul n-o strapunge daca nu nimereste in putinele zone vulnerabile si e dotat cu niste colti uriasi pe mandibula (si unii mai putin vizibili, dar la fel de taiosi pe maxilar, astfel incat retezarea unui picior de om e fleac). Iar scroafa cu pui... e o fiara de cosmar.
      Mergeti prin zonele forestiere cu multi mistreti si o sa vedeti cum scurma mistretul dupa tuberculi - baga botul in pamant si pe urma o ia inainte prin poieni; in urma lui raman adevarate transee. Padurarii si vanatorii stiu asta bine - nu ursul e regele padurii (inclusiv in sensul de cel mai periculos animal), ci vierul.
      Si, printre multe altele, mistretii sunt excelenti inotatori, nu degeaba e Delta plina de ei. Mai mult, in extra-sezonul turistic, iarna, in insula Kerkyra-Corfu au uneori loc vanatori organizate de mari dimensiuni. Fiind o zona extrem de antropizata si in plus insula, i-am intrebat si eu pe cei de-acolo ce naiba pot sa vaneze. Raspunsul a fost - mistretii care vin din Albania (traversand marea Ionica ce desparte insula de continent si care nu cred sa aiba mai putin de trei kilometri strabatuti de curenti puternici in cel mai ingust loc).
      Asa ca un brat al Dunarii, lat de cateva sute de metri, e fleac pentru mistreti. De altfel, cui ii place Delta, a fost pe-acolo si are ochi de vazut, cu siguranta a vazut de multe ori turme de mistreti strabatand inot canale, lacuri, sau chiar Dunarea.
      Asa ca eu nu stiu unde vor bulgarii sa faca acest gard, dar sunt convins ca sunt bani risipiti; un vier furios sau ranit va trece prin sarma lor ghimpata fara sa simta mai mult decat niste scarpinaturi pe spinare.
  • 0 (0 voturi)    
    P.S. Iar in ce priveste boala in sine... (Miercuri, 25 iulie 2018, 1:06)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... faceti, fratilor, niste cercetari si gasiti un vaccin sau alta solutie.
    La rigoare, importati niste ramatori africani si "ameliorati" rasele consacrate. Daca virusul asta era chiar atat de necrutator pe cat se spune (in treacat fie spus, mortalitate de "pana la 100%" nu inseamna absolut nimic, este una din expresiile din reclamele alea stupide la sampoane - poate fi 1%, poate fi 99%, ambele sunt "pana la 100%), de multa vreme n-ar mai fi existat picior de porc in Africa.
    Faptul ca exista destui godaci, atat domestici, cat si salbatici, demonstreaza limpede ca exista linii genetice suficient de rezistente la acest virus.
    Dar, sigur, e mai usor si probabil si mai profitabil sa te jelesti si sa-ti frangi mainile cersind despagubiri de la UE.
    • 0 (0 voturi)    
      Phiii, ce idee ! (Miercuri, 25 iulie 2018, 13:20)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      Noroc cu dvs, că nimeni nu se gândise la asta ! Să faci niște cercetări pentru crearea unui vaccin / antidot... Genial !! GE-NI-AL !!! Omenirea are mare noroc cu vizionari ca dvs !

      Băieți, ați auzit, da ? Hai, la treabă, vaccinul să fie gata până marți seară, și toți porcii vaccinați până joi !... Nu bre, doar ăia cu 4 picioare !
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc pentru aprecieri... (Joi, 26 iulie 2018, 0:37)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        ... si pentru contributia esentiala la discutie.
        In afara de mistocareala de bodega mai puteti produce si altceva?
        Daca nu, e buna si asta, mai creeaza trafic pe HN.