Revista 22: Istoricul care a publicat lista neagră a colaboratorilor securității a fost suspendat de CNSAS și este cercetat disciplinar 

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 27 mai 2018, 12:38 Actualitate | Esenţial


Arhiva CNSAS
Foto: Agerpres
Istoricului Mădălin Hodor i-a fost suspendată calitatea de cercetător al CNSAS și este anchetat disciplinar după ce a făcut publice documente privind colaborarea unor intelectuali cu fosta Securitate, scrie Revista 22. Pe lista neagră figura președintele Academiei Române, Aurel Ioan Pop, dar și ziaristul Cornel Nistorescu. 

”Recent, tânărul istoric Mădălin Hodor, cercetător în cadrul Departamentului de Investigaţii al CNSAS, a descoperit şi publicat în Revista 22 mai multe documente ale fostei Securităţi privind intelectuali din România şi din diaspora, ca fiind <<colaboratori>> şi <<agenţi de influenţă>> ai fostei Securităţi în vederea ţinerii sub control şi manipulării emigraţiei româneşti. Dar şi în vederea influenţării presei, a personalităţilor, a instituţiilor şi a cancelariilor occidentale în beneficiul regimului naţional-comunist condus de Ceauşescu în anii ’70-’80”, potrivit sursei citate. 

Respectând legea, istoricul nu i-a numit pe cei care apar pe listă colaboratori, ci doar a publicat un tabel de persoane (emis de Departamentul antiemigraţie al Securităţii Statului) care sunt numite ca atare în document: “colaboratori care sunt în legătură cu unitatea noastră (U.M. 0225)”.

Decizia de suspendare a fost luată cu 11 voturi ”pentru” și doar două ”împotrivă”, potrivit unor surse.    

Europarlamentarul Cristian Preda a reacționat și el față de decizie, acuzând-o pe fosta sa colegă de partid de la PDL, Sulfina Barbu, în prezent reprezentanta PNL în Colegiul CNSAS. Preda îl întreabă pe președintele PNL, Ludovic Orban, dacă este mulțumit de modul în care aceasta își exercită mandatul.

În aprilie, Revista 22 a publicat lista cu peste două sute de nume de colaboratori aflați în legătura UM 0225, unitatea din cadrul Departamentului Securităţii Statului (DSS) care se ocupa de urmărirea emigraţiei româneşti. Printre acestea, Ioan Aurel Pop - noul președinte al Academiei Române, ziaristul Cornel Nistorescu sau sociologul Dorel Abraham. Președintele Academiei Române a respins acuzațiile.



















4418 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    Încă o instituție capturată de comuniști. (Duminică, 27 mai 2018, 12:44)

    ouyang [utilizator]

    Mai are cineva vreu dubiu că avem nevoie de un reset total?
  • +28 (30 voturi)    
    Inca o dovada... (Duminică, 27 mai 2018, 13:03)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... ca securistii si comunistii de odinioara au supravietuit si isi vor mostenirea inapoi. Adevarul trebuie ingropat si oricine sta in calea vremurilor apuse este un dusman al paritdului mult prea iubit.

    30 de ani si nu s-a schimbat nimic!
    • +8 (8 voturi)    
      Schimbare (Luni, 28 mai 2018, 0:24)

      69Alex [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cum vrei sa se schimbe ceva cind am fost manipulati ordinar sa facem o asa-zisa revolutie cind a fost o ordinara lovitura de stat unde esalonul doi comunist a luat puterea.
      Noi ne pupam pe strada ca l-am omorit pe Ceausescu. Ride in mormint de ce fraieri am fost.
  • +22 (24 voturi)    
    Chiar si la 30 de ani dupa (Duminică, 27 mai 2018, 13:04)

    rubberdick [utilizator]

    Si tot se ascund si isi ingroapa trecutul. Cat timp nu ne asumam niste greseli, nici o sansa sa le corectam si, in plus, suntem pasibili de repetarea lor si a consecintelor lor.

    PS: textul meu cred ca dna Dancila nu l-ar putea citi fara gresala :)
    • -19 (19 voturi)    
      Textul tau e plin de greseli (Duminică, 27 mai 2018, 15:25)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui rubberdick

      Si ce legatura are dna Dancila cu subiectul articolului?
      • +4 (6 voturi)    
        Nici una (Luni, 28 mai 2018, 7:36)

        rubberdick [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        De fapt doamna Dancila nu are legatura cu absolut nimic. Luata de la guvern si pusa intr-o eprubeta ar face exact acelasi lucru ca si acum: s-ar uita la Simfonia Lalelelor cu aceeasi privire calda si senina cu care se uita la tine exponatele de la Antipa.
        • -4 (4 voturi)    
          Macar ea face ceva (Luni, 28 mai 2018, 13:57)

          holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui rubberdick

          Si face si asuma ceea ce face.
          Dar asta nu mai e interesant in ziua de azi.
          In orice caz nu la fel de interesant ca batul apei in piua pe diverse "retele sociale".
          Si oricum n-ai raspuns ce legatura au postarile tale cu articolul.
          Crezi ca esti amunzant dar esti doar trist.
          • +1 (1 vot)    
            Si eu fac ceva zi de zi (Luni, 28 mai 2018, 18:06)

            rubberdick [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

            Si imi asum asta. Inseamna ca am calificarea de a fi premier? Uite, un lucru pe care il fac este sa ma exprim astfel incat sa fiu inteles. Ce intelegi tu din: "avem salarii pentru plata pensiilor si salariilor". Nu am zis-o eu ci dna Dancila, din putul gandirii.

            Cat despre raspunsul meu in legatura cu articolul, l-am dat deja dar fie nu il vezi, fie nu il intelegi.

            Trist? Eu?!? Am plecat acum n ani din tara si balciul asta nu poate decat sa ma amuze.
    • +5 (7 voturi)    
      Preview (Duminică, 27 mai 2018, 20:38)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui rubberdick

      Si tot se ascult si isi ingroapa trecutul. Cat timp ne asumam numai greseli... scuze, nu ne asumam niste greseli, nicio sansa sa le corectam si in plus suntem pasabili de repetarea lor si a cunostintelor lor.
  • +21 (23 voturi)    
    comunistii sunt printre noi (Duminică, 27 mai 2018, 13:20)

    qwerasdf [utilizator]

    vii si vioi! ne-o dovedesc acesti securisti.. pesedisti

    votati psd, fratilor, votati psd daca va e dor de comunism
    • +11 (13 voturi)    
      ... (Duminică, 27 mai 2018, 14:56)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      E din ce in ce mai clar ca revolutia a fost aproape impotriva populatiei. Daca mai traia Ceausescu era demult reinstalat.30 de ani si inca traim astfel de situatii, aproape incredibil.
  • +15 (15 voturi)    
    doar suspendat? Trebuia sa-l sune (Duminică, 27 mai 2018, 15:53)

    __alex__ [utilizator]

    Adrian Nastase pe Ristea Priboi sa-i bage cercetatorului mintile-n cap ca pe vremuri, cu pulanul. Pai unde se trezeste? De aia a dat Ilici lovitura de stat sa apara scarta-scarta din astia sa se ia de "oamenii de bine"?
    Ioan Aurel Pop trebuia sa fie santajabil, doar nu pui un om cu caracter ca presedinte al Academiei.
  • +17 (17 voturi)    
    CNSAS (Duminică, 27 mai 2018, 17:29)

    fat.cat [utilizator]

    Pare ca are ca principal obiectiv spalarea, uscarea si pudrarea la fund a tuturor celor implicati in sinistra politie politica din Epoca de Aur si care ne tin azi lectii despre moralitate, democratie si progres. Ma umpleti de greata.
    Ar trebui sa-i schimbati numele in Consiliul National pentru Studierea si Ingroparea Arhivelor Securitatii, baieti, ca despre credibilitate in cazul acestei institutii nu mai poate fi vorba in vecii vecilor.
  • +15 (15 voturi)    
    toata (Duminică, 27 mai 2018, 18:11)

    nahir [utilizator]

    stima pentru Hodor. Lista aia trebuia publicata, trebuia adusa la cunostinta opiniei publice.
    Eu i-as demite instant pe cei 11 care au votat excluderea lui Hodor din CNSAS si anchetarea acestuia din punct de vedere disciplinar. Sa-i ia boii de la bicicleta.
    Te miri ca inca nu afli adevarul despre fostii (si se pare actualii) securisti, cu astfel de oameni ca cei 11?
  • +13 (13 voturi)    
    Proștii. (Duminică, 27 mai 2018, 19:17)

    asavreau [utilizator]

    Adevărul tot se află.Să-i vedem la mutră atunci pe cei 11.Dacă au onoare și-ar pune ACUM demisia.
  • +2 (2 voturi)    
    Principalul motiv al suspendarii este (Luni, 28 mai 2018, 17:05)

    Rescator [utilizator]

    demascarea noului Presedinte al Academiei Romane,omul Securitatii vechi si noi.Individul ales a
    fost sustinut puternic de baietii cu ochii vesnic albastri.In loc sa taca o vreme individul de la AR se da zilnic in stamba.