UPDATE Posibil ultim termen în dosarul DGASPC Teleorman în care este judecat Liviu Dragnea 

de A.L.     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2018, 6:05 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: PSD
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie ar urma să dezbată marţi ultimul termen al procesului în care preşedintele PSD, Liviu Dragnea, este judecat pentru instigare la abuz în serviciu în legătură cu angajarea a două membre de partid la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Teleorman, scrie Agerpres.

UPDATE 12:24 Liviu Dragnea a ieșit în curtea instanței, pentru o pauză de țigară. „Pledez în continuare nevinovat”, a spus el, la întrebările presei.

UPDATE 12.09 Procurorii au cerut închisoare cu executare pentru Liviu Dragnea, transmite Digi 24.

UPDATE 09.17 DNA a răspuns ÎCCJ privind colaborarea cu SRI în cauză, menţionând că sprijinul a constat în furnizarea de informaţii şi suport tehnic. 

Sprijinul SRI în dosar a constat în "furnizarea de informaţii cu privire la săvârşirea unor infracţiuni. Aceste informaţii nu au fost folosite ca probe şi nu au stat la baza actului de sesizare a instanţei de judecată, nefiind aplicabile prevederile deciziei nr. 21/18.01.2018 a Curţii Constituţionale a României" şi "suport tehnic cu punerea în executare a mandatelor de supraveghere tehnică", precizează DNA în răspunsul transmis instanţei supreme. (Mediafax)

UPDATE 09.03 Dragnea a ajuns la Înalta Curte în jurul orei 09.00, fără a face declarații sau a răspunde la întrebările jurnaliștilor prezenți acolo.

La termenul trecut, magistraţii au admis o cerere a avocaţilor şi au solicitat DNA să spună dacă a existat o cooperare cu SRI în instrumentarea acestui dosar. 

"Încuviinţează trimiterea unei adrese la DNA. Dacă a existat o cooperare între cele două instituţii, dacă există şi alte documente aflate în custodia celor două instituţii şi, în caz afirmativ, să ne fie înaintate şi să se comunice în ce a constat, concret, această cooperare în legătură cu instrumentarea dosarului", a anunţat preşedintele completului, judecătorul Ştefan Pistol.  

Dosarul a fost trimis în instanţă de DNA în iulie 2016 iar procesul a început pe fond în ianuarie 2017, având 14 termene de judecată.  

Dragnea a fost trimis în judecată de DNA pentru săvârşirea, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman, a infracţiunilor de instigare la abuz în serviciu şi instigare la fals intelectual.

În acelaşi dosar, a fost trimisă în judecată şi fosta soţie a lui Dragnea, Bombonica Prodana, la data comiterii faptei coordonator al Complexului de servicii destinate copilului şi familiei şi şef serviciu Secretariat din DGASPC Teleorman, cu privire la săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu.  

De asemenea, au fost deferiţi justiţiei: Floarea Alesu, fost director general al DGASPC Teleorman; Ionel Marineci, fost şef serviciu în cadrul Complexului de servicii destinat copilului şi familiei; Olguţa Şefu, la data faptelor director executiv adjunct al DGASPC Teleorman; Valentina Mirela Marinca, la data faptelor şef al Complexului de recuperare şi coordonator al Complexului de servicii destinate copilului şi familiei; Nicuşor Gheorghe, la data faptelor şef al Serviciului Administrativ, Patrimoniu, Tehnic, Aprovizionare; Constantin Claudiu Balaban, fost şef al Complexului de servicii destinate copilului şi familiei din municipiul Alexandria; Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica, ambele funcţionare în cadrul DGASPC Teleorman; Rodica Miloş (fostă Ogrija, fostă Drăghici), director executiv adjunct al DGASPC Teleorman. 

Conform DNA, Dragnea a intervenit pentru menţinerea în funcţie şi plata drepturilor salariale pentru două angajate de la DGASPC Teleorman, deşi ştia că acestea lucrau de fapt în cadrul Organizaţiei PSD Teleorman.

În decembrie 2013, procurorii au înregistrat o sesizare din oficiu cu privire la faptul că Floarea Alesu, director executiv al DGASPC Teleorman, în schimbul unor foloase necuvenite, proceda la menţinerea ilegală în posturi a două angajate de la DGASPC Teleorman, Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica.  

Potrivit procurorilor, cele două angajate nu s-au prezentat la serviciu şi nici nu au prestat vreuna dintre activităţile înscrise în contractul lor muncă semnat cu DGASPC Teleorman, desfăşurându-şi de fapt activitatea la sediul Organizaţiei judeţene PSD Teleorman.  

DNA susţine că, în calitate de preşedinte al CJ Teleorman, Liviu Dragnea coordona şi controla activitatea DGASPC Teleorman, instituţie în cadrul căreia au fost încadrate Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica.

Procurorii afirmă că Liviu Dragnea a determinat-o pe Anisa Niculina Stoica să se angajeze şi să fie remunerată în cadrul DGASPC Teleorman.  

Dragnea mai este acuzat că a contribuit, prin influenţa pe care o avea în calitate de preşedinte al CJ Teleorman, ca Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica să fie menţinute în funcţie la DGASPC Teleorman.



















5288 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    dragnea , iti tin pumnii ! vine vara ai nevoie de (Marţi, 15 mai 2018, 7:23)

    Francisc 1 [utilizator]

    RACOARE !
    • +16 (16 voturi)    
      Infractorule, Dragnea (Marţi, 15 mai 2018, 10:40)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ..., ai bunul simt si lasa oameni cinstiti si competenti sa se ocupe de tara asta.
      • -2 (2 voturi)    
        Daca primeste pedeapsa cu suspendare? (Marţi, 15 mai 2018, 12:27)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        Daca primeste pedeapsa cu suspendare, pentru servitorii de acasa pe banii orfanilor se va cumula cu cei 2 ani de la frauda la referendum?
    • +2 (2 voturi)    
      Îl achită, se prescrie, se rejudecă (Marţi, 15 mai 2018, 11:48)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      E România, Dragnea are toate şansele să scape.
  • +10 (16 voturi)    
    Frectie ... (Marţi, 15 mai 2018, 7:50)

    sareta [utilizator]

    Alta frectie pentru inchis gura prostilor ! Verdictul a fost deja demult "dictat" .Daddy nevinovat ... el nimic nu a furat (altii au facut-o ) ,in caz contrar ICCJ este ca si desfiintat.Punct .
  • +18 (20 voturi)    
    Hai, Justitia... (Marţi, 15 mai 2018, 8:25)

    John M. [utilizator]

    Scapati-ne de asta si promitem ca la prima ocazie iesim la vot in proportie de 90% ca asemenea situatii sa nu se mai repete...
    • 0 (2 voturi)    
      pe pariu (Marţi, 15 mai 2018, 12:23)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      ca numarul votantilor va fi mai mic sau cel mult la fel ca si pana acum?
      • +2 (2 voturi)    
        Pe o lada de bere?! (Marţi, 15 mai 2018, 13:16)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

        La mine in circumscriptia din America. Te bagi?!
  • +14 (14 voturi)    
    BANDITUL draknea (Marţi, 15 mai 2018, 8:29)

    DiDiRo [utilizator]

    care face de ras intreaga tara sper ca de data asta sa infunde ocna si sa i se adauge si pedeapsa cu suspendare si sa nu vada soarele macar 5 ani ca impreuna cu gasca lui mafiota numita pdesere ne-a nenorocit viitorul.
  • +17 (21 voturi)    
    Jos Justitia! (Marţi, 15 mai 2018, 8:50)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Neaparat, trebuie sa se faca marele miting pentru familia traditionala a lui daddy, care o sa se auda pina pe Marte!

    Se vor striga lozinic precum:

    - Jos Justitia!

    - Free Daddy!
    • +7 (7 voturi)    
      Si, bineinteles, (Marţi, 15 mai 2018, 10:48)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      Harder, Daddy!!!
      • +1 (1 vot)    
        sa nu le amestecam! (Marţi, 15 mai 2018, 18:21)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Aceea este o lozinca strigata in privat, de catre Acadeaua dumnealui (un termen mai frumos decat cel, binemeritat, de kurva a penalului dracnea)!
        • +1 (1 vot)    
          Parol (Miercuri, 16 mai 2018, 1:07)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

          Eu pe-asta-l miros ca il ia drept model pe ala al Koreei de Nord. Nu ai vazut cum are poze in care curg femeile de pe el? Pariez ca asa se vede si el.

          In acel context, "Harder, Daddy!" e ad literam si-n public... din pacate :-(
  • +25 (25 voturi)    
    Ultimul termen! (Marţi, 15 mai 2018, 9:20)

    Martinezu [utilizator]

    Mai stie cineva cate ultime termene au fost pana acum?
    Sau Dragnea este precum Iliescu? Nu moare niciodata?
    • +2 (2 voturi)    
      se transforma in iliescu 2... (Marţi, 15 mai 2018, 11:30)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      fosila intangibila
  • +4 (4 voturi)    
    Da-le Doamne Judecatorilor (Marţi, 15 mai 2018, 11:19)

    paonipao [utilizator]

    curajul si forta sa ne scape de maimutoiul Dragnea ...o data pentru totdeauna!
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 15 mai 2018, 11:22)

    exlc [utilizator]

    ...si il achita si asa se duce dracului justitia pe care ne chinuim sa o aparam, Nu iti mai ramane decat sa te duci acasa, sa te pui in pozitia fetala si sa plangi ca nu ai plecat cand trebuia
  • +1 (1 vot)    
    acuma.. (Marţi, 15 mai 2018, 11:28)

    nash pandelica [utilizator]

    ce'o fi, o fi !
    s'auzim de bine. :-)
    .
  • +4 (4 voturi)    
    Seful PSD (Marţi, 15 mai 2018, 11:34)

    MinDepous [utilizator]

    Seful PSD, nu liderul PSD. Astia nu au lider, sunt o hidra multifatetata, Dragnea e doar vioara-ntai pentru o perioada.
  • +1 (1 vot)    
    la mai mare (Marţi, 15 mai 2018, 11:44)

    Ilidia [utilizator]

    Speram sa fie ultimul si cu "rasplata" meritata...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu mai am sperante (Marţi, 15 mai 2018, 11:54)

    alegzandru [utilizator]

    Valul ala de achitari la ICCJ au fost probabil pentru a crea o perdea de fum pentru ca se apropie sentintele pt sefii coalitiei de guvernare. S-a creat precedentul, ca sa nu mai surprinda pe nimeni achitari si aici.

    Daca nu a fost gasit vinovat Sova, cand altul cu care a incheiat contracte a luat cu executare, ce sa mai zicem de Dragnea? Am si vazut un transcript la termenul precedent, cand au audiat martorul principal. Erau intrebari gen "a intervenit inculpatul in mod direct? Nu" "sunteti sigura ca el stia si dirija angajarile si mutarile? Nu".

    Sper sa ma insel dar cred ca va fi achitat, pentru lipsa probelor directe, dincolo de orice dubiu. Pe tangetiale nu au curajul sa il condamne, mai ales ca sunt semnale ca ICCJ s-a cam predat. Trist.
  • +2 (2 voturi)    
    al XV-lea termen (Marţi, 15 mai 2018, 11:57)

    revo [utilizator]

    O data convenabila pentru toate partile (Dragnea, Mafia din care face parte si Inalta Curte) ar fi anul 2078, in afara perioadei de vara, de schiat si de pescuit.
  • +3 (3 voturi)    
    pun pariu pe o lada de bere, (Marţi, 15 mai 2018, 12:02)

    iodixit [utilizator]

    chiar si cu dragnea, ca scapa. iccj cuib de vipere!