VIDEO Buzău: Fetiță de 11 ani, lovită violent pe trecerea de pietoni de o mașină cu un șofer de 18 ani

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2018, 13:22 Actualitate | Esenţial


Eleva lovita pe zebra in judetul Buzau
Foto: stiridebuzau.ro
O fetiţă de 11 ani a fost accidentată pe trecerea de pietoni în timp ce se îndrepta spre şcoală. Copila a fost lovită violent un autoturism condus de un elev de 18 ani, care are permis de doar trei luni, scrie news.ro.

Din primele informaţii, accidentul s-a produs la mică distanţă de şcoala din localitatea buzoiană Căpăţâneşti, comuna Mărăcineni, acolo unde fetiţa de 11 ani este elevă în clasa a patra. 

Ea s-a angajat în traversarea şoselei pe trecerea de pietoni, moment în care un autoturism condus de un un tânăr de 18 ani, la rândul său elev, s-a angajat în depăşirea maşinilor care opriseră la zebră, lovind pietonul. Accidentul a fost surprins de camerele de luat vederi din zonă. 

Pe imagini se poate vedea cum fetiţa a fost luată pe capota autoturismului şi trântită într-un gard viu, în timp ce maşina scăpată de sub control a oprit pe trotuar.



Tânărul de 18 ani care a provocat accidentul este elev la un liceu din Buzău şi are permis de trei luni. El va fi cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

Fetiţa de 11 ani se află la Spitalul Judeţean Buzău unde primeşte îngrijiri medicale. 



















2872 vizualizari

  • -27 (33 voturi)    
    La naiba (Miercuri, 9 mai 2018, 13:32)

    aladdin [utilizator]

    De asta e bine sa nu va bazati niciodata pe instinctul de conservare al pietonilor ci doar pe propriile simturi. Fetita a reactionat incredibil, parca a cautat sa fie lovita. Probabil subconstientul i-a dictat ca pe trotuar e in siguranta iar ea a incercat sa ajunga pe trotuar cu orice pret, ignorand realitatea.
    Reduceti viteza si cascati bine ochii la treceri. Aruncati o privire in oglinzile laterale si atentionati pietonul daca e cazul.
    • +19 (19 voturi)    
      mare e gradina (Miercuri, 9 mai 2018, 13:55)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      glumesti? De ce respectivul a depasit masinile oprite la zebra?
      • 0 (0 voturi)    
        In Buzau e ceva in aer Oprishan (Miercuri, 9 mai 2018, 16:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Zburda cu 190 km/ h prin zona in drum spre Caprioara Vranceana
    • +19 (19 voturi)    
      wtf???? (Miercuri, 9 mai 2018, 13:58)

      dKleine [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Nu pot sa cred ce ai scris!! Cum plm sa dai vina pe pieton cand ala trebuia sa opreasca. Nu sa depaseasca masinile oprite la trecere. Reduceti viteza?? Eu cred ca legea spune ca daca e un pieton care asteapta inseamna ca trebuie sa opresti si sa ii dai prioritate! Atentionati pietonu?? Unde drac ati facut scoala de soferi?
      • -2 (10 voturi)    
        Da, atentionati pietonul (Miercuri, 9 mai 2018, 15:29)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui dKleine

        Am salvat cel putin cateva oase rupte cand, oprit fiind la trecere pe B1, l-am vazut pe cel de pe B2 venind in viteza si am claxonat pietonul care s-a oprit la timp. Nu doar o data s-a intamplat asta. Uita-te si tu pe strada si vezi de cate ori se intampla ca o masina sa opreasca la trecere, pietonul sa se angajeze in traversare, iar pe B2-3 sa mai treaca cateva masini.
        Iar daca tot ai pomenit de lege, tu cel care ma intrebi unde am facut scoala, afla ca nu merge cu "eu cred ca legea spune". Pune mana si citeste ca sa poti afirma clar: legea spune ca soferul e obligat sa acorde prioritate de trecere pietonilor angajati in traversare pe sensul lui de mers.

        PS: Care e citatul care o scoate vinovata pe fetita? Eu am observat cum a reactionat si am explicat de ce cred ca s-a intamplat asta. Asa ca beliti ochii la treceri si nu va bazati pe instinctul de conservare al pietonului, asta era mesajul.
    • +14 (14 voturi)    
      cum (Miercuri, 9 mai 2018, 13:58)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      .....sa faci depasire in dreptul unei treceri de pietoni? Credea ca masinile din fata s-au oprit asa ca fapt divers? Cat de retard a fost pustiul asta si ce inseamna sa dai masina pe mana unui copil la 18 ani. Acesti copii fac accidente pe banda rulanta
      • +2 (2 voturi)    
        Acuma, depinde si de individ (Miercuri, 9 mai 2018, 15:13)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

        Nu am avut si nici nu am masina mea, insa am carnet de la 18 ani.
        Stateam dupa o bibilica, intr-o curba, pentru ca nu puteam sa depasesc (curba stransa, vizibilitate asa, cam cate vreo 30 de metri fata/spate). Mergeam in ritm cu pasarea, asa eram de precaut... nu drag race ca asta. Vai de capul meu...
    • +7 (7 voturi)    
      serios? (Miercuri, 9 mai 2018, 13:58)

      kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      soferul care depaseste pe trecerea de pietoni n-are nicio vina? Tot fetita e de vina....
      • +3 (3 voturi)    
        Soferul are legal TOATA VINA (Miercuri, 9 mai 2018, 14:57)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

        Insa chiar asa, pe fata din morti (daca se intampla), o aduce asta inapoi? Te angajezi in traversare cand te asiguri ca ajungi in cealalta parte. Altfel mori nevinovat. Nevinovat dar mort.
    • -10 (20 voturi)    
      Fata (Miercuri, 9 mai 2018, 13:59)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Cu toata parerea de rau, nu s-a asigurat. Faptul ca soferul este un imbe... nu are nici o legatura cu viata si sanatatea ta. Treci cand esti SIGUR ca ajungi pe partea cealalta. Daca nu esti sigur, NU TRECI ci astepti. Azi am stat cam 5 minute la o trecere pentru ca desi se mergea cu 50 km/h din cauza unui camion prost stationat pentru descarcat marfa soferii nu aveau cum sa vada nici semnul si nici trecerea. Da, daca eram lovit era vina soferului insa sanatatea este a mea.

      Si inca ceva: pe timpul trecerii lasati castile din urechi si telefonul din fata ochilor. Faptul ca ai avut dreptate nu te face la loc viu.

      Sanatate fetei insa cred ca doar un miracol o poate salva. A meritat? Eu zic ca nu. Dar da, are dreptate.
      • +10 (10 voturi)    
        Cum poti spune ca (Miercuri, 9 mai 2018, 14:46)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

        fata nu s-a asigurat. Tu nu vezi ca se angajeaza in trecerea strazii dupa ce prima masina a incetinit si a oprit? Fata a procedat fix ca la carte.
        Daca esti sofer, poti sa-ti dai seama ca pustiul de 18 ani nu are inca reflexele formate sa poata opri in timp util. Daca nu depasea, il love pe cel din fata lui. Problema este cum de a luat carnetul, aici este buba!
        • -3 (7 voturi)    
          Stanga, dreapta (Miercuri, 9 mai 2018, 15:16)

          Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui 2016

          Treci cand ambele benzi sunt traversabile. Cat despre ca la carte, in ce carte scrie ca traversarea se face in fuga?
        • +3 (3 voturi)    
          Parintii baiatului au dat spaga (Miercuri, 9 mai 2018, 15:35)

          alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator] i-a raspuns lui 2016

          pentru ca acesta sa ia permisul.
        • -1 (1 vot)    
          OK, retrag (Miercuri, 9 mai 2018, 16:51)

          Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui 2016

          Fata s-a asigurat insa nici intr-un caz suficient. In plus a avut reactia CEA MAI PROASTA pe care putea sa o aiba: schimbarea directiei sau vitezei.

          Cand ai inceput sa traversezi, incearca sa fii predictibil. Daca incepi sa alergi sau sa schimbi brusc directia il bulversezi pe cal care totusi incearca sa te evite, reducandu-i si mai mult timpul de reactie pe care deja nu il are.

          Cum e ca un pieton sa treaca pe trecere si la mijlocul ei sa se intoarca la 180* si sa fuga?

          Eu am de trecut peste o strada care are 2 sensuri, 2 benzi pe sens si dubla linie de tramvai. Trecerea nu e semaforizata. Problema e ca acolo unde stau tramvaiul are prioritate. Concluzia: nu trec. Merg inca 100 m la o trecere semaforizata sau mai astept pana ne adunam mai multi. De ce? Pentru ca imi e frica. Rezultatul: pana acum am ramas intreg in ciuda a 5 ani in care trec zilnic de 2 ori pe acolo. Sincer de la morga nu ma mai intereseaza ca totusi legal aveam prioritate.
      • +7 (9 voturi)    
        Parol (Miercuri, 9 mai 2018, 15:16)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

        Pentru prima parte a traversarii s-a asigurat. Pentru a doua, orice om normal s-ar uita in dreapta (in RO), pentru ca pe partea urmatoare din dreapta vin masini.
        Nu din stanga, cum a venit idiotul ala. Nu intotdeauna ne facem capul girofar. Si nu merge nimeni cu masina ca-n Carmageddon, da-o-n mama ei de treaba. Fata n-a avut nici o vina.
        • -2 (2 voturi)    
          Fata nu a avut nici o vina (Miercuri, 9 mai 2018, 16:52)

          Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          Legal este nevinovata. Fugind insa acum e la spital si totata aceasta tampenie putea fi evitata usor cu mai multa atentie. Legea nu i-o cere, sanatatea insa...
      • +3 (5 voturi)    
        prietene (Miercuri, 9 mai 2018, 15:40)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

        arunca-ti carnetul si nu mai condu niciodata.
        fa comunitatii un bine
    • +5 (5 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 9 mai 2018, 14:02)

      bobo22 [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Cum a indraznit sa traverseze cand vine boss de boss?
    • +10 (10 voturi)    
      Parol (Miercuri, 9 mai 2018, 14:06)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      "parca a cautat sa fie lovita"
      E un copil. A fugit. Da, ideal ar fi fost sa se dea inapoi, insa cu ce e ea de vina ca dobitocul ala depasea pe trece de pietoni, fara sa reduca si fara sa se asigure?
      E strict vina lui, habar n-am ce discutam aici.

      Altfel, sugestiile privind asigurarea si incurajarea eforturilor de-a fi constienti de contextul in care ne aflam, da - de acord.
      • +1 (5 voturi)    
        De acord (Miercuri, 9 mai 2018, 15:33)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Mai citeste o data, am spus ca a reactionat incredibil , am explicat de ce cred ca a procedat asa (a incercat sa ajunga cat mai repede pe trotuar unde probabil se simtea in siguranta) si am sfatuit soferii sa fie atenti si sa nu se bazeze niciodata pe reactia pietonilor. Mai departe, probabil nu am ales cea mai fericita exprimare de-a iesit ce-a iesit.
        Drumuri bune.
        PS: Nu am pus deloc in discutie a cui ar fi vina si de ce, credeam ca e evident pentru toata lumea.
        • +4 (4 voturi)    
          OK, inteleg (Miercuri, 9 mai 2018, 16:27)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

          Da, "parca a cautat sa fie lovita" e ce m-a indus in eroare. Ce i-a indus in eroare si pe ceilalti, cred.

          Cred ca s-a speriat cand a auzit sunetul de franare. De fapt, imi dau cu parerea aici - cine stie ce-a fost in sufletul ei in clipele alea.

          Si pe langa preventie si alte astea - educatie relativ la prim ajutor. S-a dus s-o ridice de pe jos... m-am albit cand am vazut - nu atingi victima, nu o misti decat daca e musai, poate i-ai fracturat coloana si, cand o misti, ii sectionezi maduva spinarii si o lasi paralizata... Vai de capul lui - si al alora din masina, de l-au lasat s-o ridice de jos... Brrr...
          • 0 (0 voturi)    
            Ce trebuie retinut (Miercuri, 9 mai 2018, 16:59)

            aladdin [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

            e ca pietonii nu fac o scoala si nu dau un examen pentru a fi pietoni. Ei nu pot aprecia viteza unei masini, distanta de franare si nu pot evalua toate pericolele care ii pandesc inclusiv pe trecere. In general, se pare ca soferii sunt cei mai atenti pietoni.
            Reactia difera de la om la om. Acum multi ani, inainte de a detine permis, am fost surprins de o masina pe trecere, s-a oprit la mai putin de 1m de mine. Ce retin e ca m-am blocat in mijlocul strazii, o vedeam venind si nu stiam daca sa continui traversarea sau sa ma intorc. Acum presupun ca 1) as reactiona diferit dar mai ales ca, 2) nu as mai ajunge in situatia respectiva, fiind extrem de atent la traversari. De cand conduc (aproape 15 ani), am vazut destule, si de o parte, si de alta.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu pot sa cred (Miercuri, 9 mai 2018, 15:19)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Deci, sfatul meu era pentru soferi sa fie atenti la treceri pentru ca pietonii nu prea sunt iar unii (nu e cazul copiilor care oricum reactioneaza imprevizibil) par sa nu tina deloc la viata lor. Iar majoritatea concluzionati ca eu as fi spus ca fetita e vinovata!?! Pe bune? Eu doar am explicat de ce cred ca a reactionat asa.
      Despre baiatul ala nu am nimic de spus, s-a vazut clar lipsa de experienta si teribilismul. Vinovatia e clara de pe luna, nu despre asta era vorba.
      • +5 (5 voturi)    
        Ce oi fi vrut să spui (Miercuri, 9 mai 2018, 15:53)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        și ce ai spus sunt două lucruri diferite.

        Două treimi din comentariu sunt despre imprevizibilatea pietonilor și greșeala fetiței de 11 ani care nu a avut pregătire de ninja să facă un backflick înapoi și să aterizez cu pumnul în pământ ca la super eroi.

        Dacă te uiți atent fetița a început să alerge înainte ca șoferul să facă și mai mult stânga iar locul în care este lovită este în afara carosabilului.

        Presupun că asfaltul ăla mai închis nu face parte din stradă (pe partea cealaltă e bordură la distanța aia.

        Cât despre sfaturi sunt OK în general dar nu relevante la situația de față în afară de încetinirea vitezei. Cu ce te ajută să te uiți în oglinzile laterale la trecerile de pietoni?

        Greșeli șofer:
        1. Viteză excesivă (pare mai mult de 50) plus că nu prea am văzut semne de frânare.
        2. Depășire coloană
        3. Depăsire pe trecerea de pietoni (parțial responsabile și autoritățile deoarece marcajele de acolo sunt ca inexistente)
        4. Mutarea fetiței rapid de la locul unde căzuse. Dacă avea o fractură de coloană o lăsa paralizată pe viață sau o omora.
        • 0 (2 voturi)    
          Ntz (Miercuri, 9 mai 2018, 16:18)

          aladdin [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

          Nu am vorbit despre greseala fetitei ci despre reactia ei. Total neasteptata. Si de ce cred ca a reactionat asa.

          "Cu ce te ajută să te uiți în oglinzile laterale la trecerile de pietoni?"
          Buna intrebare, nu? Am explicat si mai sus, mai explic o data de ce fac asta de fiecare data cand opresc sa acord prioritate pietonilor. Sa luam cazul de fata si sa presupunem ca soferul din prima masina care a oprit la trecere se uita si in oglinda stanga. Si il vedea pe viteazul nostru venind mancand pamantul. Nu crezi ca un claxon ar fi oprit-o pe fetita din traversare si ar fi evitat accidentul?
          Deci, personal nu ma ajuta cu nimic, dar pe pieton il poate scapa de patul de spital.
          • +1 (1 vot)    
            Sunt șofer și eu dar nu Batman (Miercuri, 9 mai 2018, 16:40)

            trotuar [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

            Nu te poți uita tot timpul în toate direcțiile, la o trecere de pietoni mai curând observ în față pietonul și dacă mai vrea cineva să profite să treacă.

            Un claxon de avertizare nu rezolvă automat problema (considerând că îl vedeai pe năuc cu viteză, și anticipai că vrea să depășească).

            Poate reacția fetiței în loc să se oprească era să meargă mai repede deoarece un șofer nervos oprit o îndeamnă să meargă mai repede.
    • +4 (4 voturi)    
      alt berbec (Miercuri, 9 mai 2018, 15:40)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      cu carnet, incredibil cat de ignorant poti fi
  • +9 (9 voturi)    
    o grămadă de idioți pe șosele (Miercuri, 9 mai 2018, 13:53)

    falcoind [utilizator]

    Am pățit personal opresc la trecere și pe banda de lingă mine trece un idiot cu 80-100km /h . Exact cazul de fata , de ce crede ca au oprit cei-lați, omul merita sa aibă anulat carnetul cu posibilitate de reexaminare abia după minim 5 ani. Cum sa dai ochi cu părinti fetei care a trecut regulamentar. Cum mai poți sa dormi noaptea știind ce ai făcut.
  • -4 (6 voturi)    
    Inca ceva (Miercuri, 9 mai 2018, 14:02)

    Multa PSD [utilizator]

    Masina din imagine era condusa de un b*u. Dar daca avea o problema tehnica? Daca era remorca unui vehicul scapata de sub control? Asadar: casca ochii! Si eu fac la fel: si cand conduc si cand sunt pieton. Atat eu cat si oricine altcineva poate face o gresala, de la una mica la una gogonata.
  • +5 (7 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 9 mai 2018, 14:12)

    mhc [utilizator]

    Daca masinile din fata franeaza inseamna ca sunt niste idioti la volan si coloana trebuie depasita.

    Pedala de frana nu se apasa niciodata, doar se trage de volan pentru ocolirea obstacolelor.
  • +6 (6 voturi)    
    Legislația rutieră (Miercuri, 9 mai 2018, 14:22)

    NME [utilizator]

    Art. 120
    (1) Se interzice depășirea vehiculelor:
    e) pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare și marcaje;
    k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloană de vehicule în așteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulație.
  • +5 (5 voturi)    
    Statii de tramvai fara refugiu! Pericol!!! (Miercuri, 9 mai 2018, 14:43)

    Petru108 [utilizator]

    Exista in Bucuresti zeci de statii de tramvai fara refugiu. inclusiv pe linia lui 32 in apropiere de piata Unirii. Pietonii asteapta pe trotuar venirea tramvaiului.
    Cand ajunge tramvaiul in statie, cu toate ca a semnalizat ca face statie, cu toate ca sunt indicatoare ca urmeaza statie, chiar daca deschide usile, de foarte multe ori se gasesc zmei la volan care nu opresc, trecand in viteza sau strecurandu-se cu masina printre pietoni. Eu la astia le-as deschide dosar penal pentru tentativa de omor.
    M-as asigura ca sunt camera video in toate acele locatii si as verifica fiecare caz - pana se vor face refugii.
    Sunt si sofer si circul mult prin Bucuresti.
    E o chestiune de timp pana vom avea accidente grave si din cauza acestor situatii.
    Politia rutiera, SE AUDE!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ca exemplu (Miercuri, 9 mai 2018, 15:39)

      Petru108 [utilizator] i-a raspuns lui Petru108

      https://www.youtube.com/watch?v=HyNDVehZhwQ
      • 0 (0 voturi)    
        In tarile cu apa calda (Miercuri, 9 mai 2018, 17:00)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui Petru108

        La o asemenea statie exista un semafor care in momentul in care tramvaiul e la 50 m de statie pune galben si cand a intrat in statie pune rosu. La plecarea tramvaiului trece in galben si apoi verde. Costul unei astfel de scule e minimal si cred ca un student cu Arduino il face peste noapte.
    • 0 (0 voturi)    
      Vatmanii nu semnalizează stația (Miercuri, 9 mai 2018, 21:37)

      slashroot [utilizator] i-a raspuns lui Petru108

      Dacă tot ai adus vorba, eu rar am văzut vatman care să semnalizeze oprirea în stație fără refugiu. Știu că sunt indicatoare, dar un strop de bunăvoință ar ajuta infinit de mult...
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Miercuri, 9 mai 2018, 16:31)

    MinDepous [utilizator]

    Politia si Ambulanta asa trebuie sa intre peste locul faptei? Adica, OK, nu pare sa fi franat, da' si-au bagat picioarele in locul accidentului - au condus si parcat peste el asa... jupan lerejeanu.

    Chiar intreb: e normal asa si gresesc eu? Sau s-au comportat fix pe dos si sunt siderat in mod corect??