Un elev din Harghita s-a încuiat în toaleta școlii și a amenințat că dă foc clădirii. Băiatul avea asupra lui șase cuțite. Poliția a deschis o anchetă

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2018, 10:13 Actualitate | Esenţial


La scoala
Foto: Agerpres
Un elev de clasa a noua din comuna harghiteană Corbu s-a închis, marţi, în toaleta şcolii şi a ameninţat că va da foc instituţiei de învăţământ. Asupra lui s-au găsit, apoi, şase cuţite, transmite Mediafax.

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Harghita, Gheorghe Filip, a declarat că elevul a fost transportat la spital.

”E un elev din clasa a 9-a, nu pare să fi dat, iniţial, semne că ceva nu ar fi în regulă. Ar fi intrat într-o toaletă şi s-a închis acolo ameninţând că dă foc, că aprinde şcoala. S-a intervenit pentru siguranţa copilului pentru că ne-am temut să nu se întâmple ceva cu el. Mai mult decât atât am constatat ulterior că el avea în geantă vreo şase cuţite de bucătărie de diferite dimensiuni şi forme. S-a negociat, să zic aşa, pentru a renunţa la intenţiile pe care le exprima şi s-a şi reuşit, fiind convins să renunţe. A fost preluat de cadrele medicale care l-au transportat la spital. E clar că necesită consiliere psihologică şi supraveghere medicală de specialitate”, a spus Gheorghe Filip.

Copilul a crescut în grija bunicilor, părinţii fiind în proces de divorţ, după ce au revenit din străinătate unde au fost plecaţi la muncă.

”Deja au fost sesizate toate structurile, instituţiile cu atribuţii în domeniu, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Protecţia Copilului şi aşa mai departe. Ne interesează să reparăm cumva această situaţie şi este foarte important să evităm repetabilitatea ei”, a mai spus Gheorghe Filip.

Băiatul învaţă la liceul din comuna Corbu, iar în acest caz Poliţia a deschis o anchetă.


















1183 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Vedeti in ce hal a ajuns educatia din RO (Marţi, 8 mai 2018, 10:26)

    MinDepous [utilizator]

    Sa vrei sa incendiezi ceva - si sa vii pregatit cu cutite...

    Acum, lasand gluma la o parte - ma bucur ca au putut calma situatia si lucrurile nu au degenerat. Recuperare rapida ii doresc!
  • +1 (3 voturi)    
    asa se intampla daca nu cunosti bine limba (Marţi, 8 mai 2018, 10:57)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Daca ar fi stiut bine limba romana, elevul ar fi inteles ca pentru a DA FOC CLADIRII trebuia sa aiba la el o cansitra de benzina, un bidon cu etanol, si ceva materiale pirotehnice: artificii, racheta de semnalizare, etc, pentru ca cele sase cutite nu prea ii vor fi de folos in provocarea unui incendiu!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Ha (Marţi, 8 mai 2018, 13:35)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      Pesemne tu n-ai jucat Age of Empires.
      • +1 (1 vot)    
        recunosc ca nu! (Vineri, 18 mai 2018, 8:11)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Si chiar as fi fost curios sa stiu CUM se poate incendia o scoala cand ai la dispozitie doar un cutit ...
        • 0 (2 voturi)    
          Calm (Vineri, 18 mai 2018, 10:51)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          Calm, domnu', calm... hai, ca e vineri, vine weekend-ul, hai sa ne relaxam :-)

          In A.o.E., cladirile au niste animatii (ma rog, voxel-based, nu 3D sau stiu eu cum) pentru cele cateva stadii ale integritatii lor. Integritate 100%? Cladirea arata normal. Cred ca la 66% si la 33% are alte animatii, la 66% incepand sa arda usor, apoi la 33% arde intens, la 0% ciao cladire.
          Acuma, indiferent ce trimiti pe ea (infanterie, arcasi, cavalerie, elefanti), chit ca nu au foc, o sa streaca prin acele stadii si animatiile sunt aceleasi.

          La asta ma refeream. Nu v-am contrazis, speram ca este dureros de evident.
          • 0 (0 voturi)    
            Multumesc mult pentru luminare! (Sâmbătă, 19 mai 2018, 14:40)

            complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

            Va multumesc ca m-ati luminat, lamurire ce era dureros de necesara!

            Nestiind de Age of Empires, habar nu aveam cum poti incedia o cladire folosind doar un cutit!
            Acum m-am lamurit!

            Inca o data multumiri, si un weeknd placut!
  • +1 (1 vot)    
    vai de laleaua lui saracu'! (Marţi, 8 mai 2018, 20:50)

    iodixit [utilizator]

    !!!!!