Procurorul DNA Alexandra Lăncrănjan despre modificarea Codurilor penale: "Legiuitorului, care dorește clasarea cauzei după un an, îi recomand să se întrebe câte tâlhării sau omoruri au fost soluționate după un an"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 19 aprilie 2018, 10:30 Actualitate | Esenţial


Alexandra Lancranjan
Foto: Facebook.com
Procurorul DNA Alexandra Lăncănjan, care instrumentează dosarul în care Liviu Dragnea și conducerea firmei Tel Drum sunt acuzați de constituirea unui grup infracțional organizat, comentează, într-o postare pe Facebook, propunerile de modificare a Codului penal și Codului de procedură penală. "Legiuitorului, care dorește clasarea cauzei după un an dacă nu a fost identificat autorul infracțiunii, îi recomand să citească textele privind prescripția răspunderii penale, și să întrebe câte tâlhării au fost soluționate după un an de la sesizare sau să citească dosarele de omor în care ai reușit să găsești autorul după 5-10 ani."

Citește aici care sunt principalele modificari ale Codului penal și de procedură penală: Atac la instituția denunțătorului; Se redefinește mărturia mincinoasă si grupul infracțional; Conversații interceptate care nu mai pot fi folosite; O nouă cale de revizuire a sentințelor; Urmează abuzul in serviciu



Postarea Alexandrei Lăncrănjan pe Facebook:

"De foarte multe ori le reproșez, în glumă, cursanților că nu au imaginea clară a modului în care este construit procesul penal și că nu pot aprecia în profunzime cum se desfașoară.

După lecturarea propunerilor de modificare a C. pen. și C.proc.pen. îmi dau seama că orice student în primul an la Facultatea de drept este un geniu prin comparație.

Legiuitorului, care dorește clasarea cauzei după un an dacă nu a fost identificat autorul infracțiunii, îi recomand să citească textele privind prescripția răspunderii penale, să învețe să coreleze articolele din coduri și să întrebe măcar câte tâlhării au fost soluționate după un an de la sesizare sau să citească dosarele de omor în care ai reușit să găsești autorul după 5-10 ani.

Later edit: Criteriul 'câstigului material' văzut ca singurul de natura să determine gravitatea unei fapte poate fi adoptat doar de un om a cărui lume este atât de meschină și mică încât nu înțelege alte valori.

În rest... #punețimânapecarte"



















2878 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Nu cautati logica (Joi, 19 aprilie 2018, 10:39)

    Frank777 [utilizator]

    Sunt legi intocmite de hoti pentru hoti si vor fi votate de hoti.Este ciclul hotilor la guvernare si in parlament.Trebuie sa le spuna mereu cineva In 2020 venim noi si schimbam tot ce ati facut si schimbam si prevedrile cu privire la legea mai favorabila si nu va beneficia nimeni de nimic.va fi o intarziere de 2 ani ca sa mearga la puscarie cine are de mers.
    • +8 (8 voturi)    
      Inseamna liber la talharii impotriva coruptilor? (Joi, 19 aprilie 2018, 10:53)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Sa fie primit.
    • +1 (1 vot)    
      Nu numai hoti (Joi, 19 aprilie 2018, 14:38)

      tarantella [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Se pare ca prin parlament avem niscaiva ucigasi si talhari la drumul mare, nedescoperiti inca.
  • +13 (13 voturi)    
    Exact.... (Joi, 19 aprilie 2018, 10:41)

    strelka [utilizator]

    Doar ca in cazul de fata legiuitorul este un grup infractional bine organizat.
  • +12 (14 voturi)    
    Parlamentarii care masacreaza legile penale .... (Joi, 19 aprilie 2018, 11:03)

    NicolaeA [utilizator]

    pot fi acuzati de favorizarea infractorului ?
  • +9 (11 voturi)    
    Poate ca... (Joi, 19 aprilie 2018, 11:12)

    Cataleya [utilizator]

    ..pe nemti, pe finladezi, pe danezi sau pe olandezi i-ar lasa indiferenti astfel de modificari ale Codului Penal, la ei in tara..

    Dar cand Romania este considerata, de cand a intrat in UE, cea mai corupta tara din UE (la egalitate cu Bulgaria) aceste modificari de lege ar trebui sa-i puna pe jar, nu doar pe ganduri, pe sefii UE si sa-i faca sa actioneze mult mai eficient si mai concret, nu sa se limiteze doar la o simpla si banala corespondenta cordiala cu coana Dancila, corespondenta pe care Dancila oricum nu o intelege, si cu care Dragnea se sterge la fund sau o mototoleste si o arunca la gunoi.
  • +10 (10 voturi)    
    E ca in 'The Purge' (Joi, 19 aprilie 2018, 11:56)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    E ca in 'The Purge', vine acea perioada din an in care poti face orice, daca supravietuiesti esti curat ca lacrima.

    Poti sa omori cati politicieni vrei, daca Politia nu te identifica timp de un an esti golden (si nu te va identifica pentru ca toti vor omora cate 2-3 politicieni de om si vor avea asa multe cazuri de rezolvat de se vor bloca).

    Crima perfecta va fi nu un deziderat, va fi ceva obisnuit, vor aparea schimburile de crime (eu le fac pe ale tale, tu pe ale mele) astfel incat Politia sa nu aibe nici o sansa. Dupa 1 an - profit.

    Va aparea sigur job-ul perfect legal de ucigas profesionist. Si eu am facut ca boul facultate degeaba.

    Cica daca nu e identificat - pai daca fug din tara 1 an in Costa Rica, nu ma mai identifica nici dracu, ca pentru a ma identifica nu e de-ajuns sa aibe banuieli, e cel putin necesar sa ma interogheze. Plus e ambiguu formulat identificarea autorului, e ca si cum ai lucra cu adevaruri intr-o lume de premize, justitia nu lucreaza din cate stiu cu adevarul absolut, ca n-ar mai intra nimeni la parnaie de ar fi asa. Justitia lucreaza cu dovezi si marturii, cu probe. Pana si o culoare poate avea mii de nuante sau poate fi identificata gresit, cum naiba sa vrei sa lucrezi cu adevaruri absolute in justitie?
  • +6 (6 voturi)    
    Pun pariu ca... (Joi, 19 aprilie 2018, 12:06)

    Cataleya [utilizator]

    ...in viitorul foarte apropiat, aceasta judecatoare curajoasa se va trezi cu Inspectia Judiciara pe cap?
    Adica, cum isi permite ea sa ii contrazica pe marii doctori in drept, marile somitati : Iordache, Nicolicea, Serban...?

    Unde se crede ea?
    Intr-o tara democrata?
    • +5 (5 voturi)    
      procuroare (Joi, 19 aprilie 2018, 12:33)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      nu judecatoare; si deja s-a si intamplat sa-i vina IJ-ul pe cap...
      • +2 (2 voturi)    
        Da, procuroare. (Joi, 19 aprilie 2018, 13:44)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Mea culpa.

        Aveam in minte soarta judecatoarei Camelia Bogdan care a fost exclusa din magistratura pt ca a indraznit sa-l condamne pe Voiculescu.
  • +10 (10 voturi)    
    pt. alde (Joi, 19 aprilie 2018, 12:09)

    nahir [utilizator]

    ciordache et co. nu exista decat salvarea sefilor supremi si a trepadusilor din jurul acestora.
    Alta intrebare.
  • +2 (2 voturi)    
    Alexandra (Joi, 19 aprilie 2018, 12:33)

    Europiu [utilizator]

    te rugam, fa un dosar "beton" si scapa-ne (si) de asta!
  • +2 (2 voturi)    
    fratei procurori si judec, daca nu actionati acum, (Joi, 19 aprilie 2018, 12:47)

    revo [utilizator]

    veti fi victime, ca si noi. Sa nu va inchipuiti ca veti scapa cumva. Dezastrul pe care VOI si SECURITATEA il permiteti, ca noi nu avem nicio putere sa intervenim, o sa va inghita alaturi de noi.
  • +4 (6 voturi)    
    doamna procuror, (Joi, 19 aprilie 2018, 12:50)

    iodixit [utilizator]

    cei care fac legile acum, sint aceiasi criminalii pe care dumnevoastra ii prindeti dupa 5-10 ani.
    dar cred ca asta stiati si dumneavoastra.
  • -3 (11 voturi)    
    Dezinformare (Joi, 19 aprilie 2018, 13:21)

    vodatepes [utilizator]

    Va rog sa cititi pe link-ul
    http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2018-04-18-22401202-0-proiect-procedura-penala-comisia-iordache.pdf
    e pe Hotnews iar madam dezinformeaza. La modificarea 76 cititi cu atentie. Persoana este indentificata in dosar nu cum spune madam procuror si daca in termen de 1 an procurorul nu poate veni cu probe care sa il trimita pe cetean in judecata normal e ca dosarul se claseza. Pana acum domni procurori deschideau un dosar la cine trebuie si il tineau la sertar ani de zile. Nu cred ca vreun cetetan isi doreste sa aiba dosar deschis pe baza unei plangeri rau intentionate si sa stea cu el ani de zile nefinalizat doar asa procuroul sa aiba un mijloc de presiune. Adevarul e pe la mijloc. Cine lucreaza are termene clare pentru indeplinirea sarcinilor. Daca domnul/doamna procuror sta pe dosar si doarme asa cum a spus si Kovesi ce facem? Poate modificarea ar trebui nuantata si sa prevada ca daca timp de 1 an procurorul nu a venit cu probe, nu are in derulare proceduri de expertize , etc in acel dosar automat acesta la 1 an de la deschidere sa fie clasat., daca sunt dosare cu fapte penale cu violenta acestea sa nu se inchida dupa 1 an. Asta trebuia sa spuna madam procuror. Dar e usor sa stai si fii chibit. A venit cu o propunere? Atunci ce vb?
  • +1 (1 vot)    
    De cand cu Tel Drum a ajuns si individa asta (Joi, 19 aprilie 2018, 19:58)

    xrogo [utilizator]

    mare vedeta, ca altfel nu ar fi citata ca mare somitate in drept de catre ziare si situri!
    Daca este asa mare procuroare sa termine odata dosarul Tel Drum nu sa posteze ineptii pe facebook, se pare c-a terminat cercetarea penala de zburda pe net asa dezinvolt!