Declaratii contradictorii in dosarul liderului PSD privind angajarile fictive. Fosta directoare a DGASP Teleorman, despre Dragnea: A fost informat ca cele doua angajate nu veneau la serviciu. Dragnea: Nu am avut discutii

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2018, 17:38 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a fost confruntat, miercuri, la instanta suprema, in procesul angajarii fictive de la DGASPC, cu fosta directoare a institutiei, Floarea Alesu. Ea a sustinut in fata magistratilor ca l-a informat pe Liviu Dragnea imediat ce a aflat ca cele doua angajate care lucrau si la PSD nu veneau la serviciu, la DGASPC, desi primeau salariu, ca a avut mai multe discutii cu el despre cele doua si ca liderul PSD i-ar fi spus sa mai aiba rabdare pentru ca situatia se va rezolva si sa ii puna la munca pe ceilalti angajati. Liderul PSD a negat toate aceste acuzatii, sustinand in instanta ca nu a avut nicio discutie cu fosta directoare a DGASPC. Procesul s-a terminat la aceasta ora, dupa mai multe de sapte ore, Dragnea spunandu-le jurnalistilor, la iesire, ca el a spus adevarul in instanta si ca este obosit, relateaza News.ro.

Magistratii instantei supreme au dispus confruntarea liderului PSD cu fosta directoare a DGASPC Floarea Alesu, in conditiile in care declaratiile date de acestia in instanta au fost contradictorii.

Intrebata de catre magistrati daca liderul PSD a intervenit la ea pentru mentinerea in functie a celor doua angajate care lucrau de fapt la PSD - Adriana Botorogeanu si Anisa Stoica -, Floarea Alesu a afirmat ca Dragnea nu a intervenit direct, dar ca atunci cand i-a spus ca a aflat ca cele doua sunt angajate, dar nu vin la serviciu, el i-a spus sa le mai "tina" pana se rezolva problema.  

Ea a spus ca discutia a avut loc in anul 2008, cand ea a fost informata despre aceasta situatie de catre sefa Serviciului Personal, care descoperise acest lucru.

"Nu mai era nimeni de fata la aceasta discutie pe care am purtat-o cu Liviu Dragnea. Discutia a avut loc in cabinetul lui Dragnea de presedinte al Consiliului Judetean. (...) Au mai fost discutii in perioada 2009-2010 si ultima data mi-a spus sa ii pun pe ceilalti la munca, pentru ca sunt destui care stau degeaba. Au fost vreo patru discutii. Imi spunea sa am rabdare ca situatia va fi rezolvata, a declarat Alesu, afirmand ca din aceste discutii a inteles sa nu mai insiste cu situatia celor doua angajate", a mai sustinut fosta directoare a DGASPC.

Alesu a mai spus ca discutiile s-au purtat pe holul de la sala de sedinte a CJ, imediat dupa terminarea sedintei, sustinand ca de fata erau foarte multi consilieri, dar ca nu crede ca acestia au auzit.

Liderul PSD a sustinut, insa, in fata magistratilor, ca nu a avut aceste discutii cu Floarea Alesu. "Categoric nu", a raspuns el, intrebat de catre magistrat daca a avut discutii cu fosta directoare a DGASPC despre situatia celor doua angajate.

"In legatura cu holul de la iesirea din CJ  - a spus ca imediat dupa sedinta (au fost discutiile -n.r.). Acel hol era cam cat spatiul asta de aici. Imediat dupa sedinta, acolo era o aglomeratie infernala. Nu era spatiu ca doi oameni sa poata discuta fara sa ii auda nimeni", a afirmat Dragnea.


El a mai spus ca Anisa Stoica si Adriana Botorogeanu "nu erau niste persoane importante pentru a dezvolta o asemenea poveste, un asemenea scenariu".

Magistratii au stabilit un nou termen in proces in 25 aprilie. Procesul, care a inceput la ora 10.00, s-a terminat la aceasta ora, Dragnea fiind audiat timp de aproximativ trei ore.

La iesirea de la instanta, liderul PSD a sustinut ca a spus adevarul in instanta si ca este obosit dupa atatea ore de proces. Intrebat despre numarul mare de jandarmi de la sediul PSD, Dragnea a spus: "Credeti ca m-am trezit dimineata sa-l sun pe seful jandarmeriei? Intrebati-l pe el".

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a spus, miercuri, la Inalta Curte de Casatie si Justitie, unde a fost audiat in dosarul in care este judecat pentru instigare la abuz in serviciu si instigare la fals intelectual, alaturi de fosta sa sotie si de fosti angajati ai DGASPC Teleorman, ca respinge categoric toate acuzatiile care i se aduc, pentru ca se considera nevinovat, ca dosarul a fost facut in baza unor "barfe la sprit" si ca este "tinta DNA".



Citeste mai multe despre   


















4188 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Cred ca asta este in stare... (Miercuri, 21 martie 2018, 17:43)

    LLLL [utilizator]

    ..., sa spuna si ca in curtea domeniului din Alexandria nu exista nicio casa construita..., de fapt nu exista nicio proprietate acolo... Asa-i d-le Dragnea?
    • -13 (17 voturi)    
      Dosar de doi lei si trei bani (Miercuri, 21 martie 2018, 18:06)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      țara geme de jaf la nivel de stat, vezi de exemplu defrișările înspăimântătoare și altele asemenea, iar problema cea mai arzătoare a DNA-ului e că nu au venit 2 angajate la serviciu. Rușine, bă, rușine!
      • +9 (9 voturi)    
        Lol (Miercuri, 21 martie 2018, 19:27)

        hanzo [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Mars ma postac platit PSD. Tot incercati cu disperare sa minimalizati acest proces si implicarile lui - daca Dragnea intra la bulau s-a dus PSDu pe copca la urmatoarele alegeri (de parca lui Dragnev de PSD ii pasa; pt. el PSD e doar un vehicul confiscat prin orice mijloace sa ramana la putere).

        Ca tot vb. de jaf la nivel de stat - ce mai zice OLAF despre deturnarile de milioare de EUR ale TelDrum/Dragnev?

        Defrisarile inspaimantatoare pe cine le ingaduie nenicule? Nu e PSD la putere de ani de zile?

        Postac platit amarat.
      • +6 (6 voturi)    
        In sfarsit, (Joi, 22 martie 2018, 5:12)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        .. ai si tu dreptate: tara geme de jaf la nivel de stat. Statul ala condus de PSD-istii tai (am vrut sa spun de hotii tai). PSD = Statul, ca asa si vor sa dea legea cu defaimarea tarii.

        So, ca sa dispara jaful la nivel de stat, trebuie inchisi astia care reprezinta statul si jaful: PSD-ul. Dracnea e un inceput.
      • +6 (6 voturi)    
        Hai mai cauta (Joi, 22 martie 2018, 5:20)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Si o sa descoperi ca din defrisari ajung bani tocmai pana la Dracna....ce naiba mah, doar se stie, nu misca nimic fara psd.
      • +2 (2 voturi)    
        Ba (Joi, 22 martie 2018, 9:33)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Nu exista infractiune mica sau mare. Prin fapta lui dragnea impactul social e foarte mare. S-au furat bani de la buget pentru un partid politic si pentru ca anumiti oameni sa aiba acces la conducerea tarii. Propaganda psd e de doi bani cand minimizeza faptele infractorului dragnea
  • +6 (6 voturi)    
    bai saraciilor (Miercuri, 21 martie 2018, 17:55)

    nellino [utilizator]

    "credeti ca eu ma mai cad pana la a-l suna pe seful Jandarmeriei sa trimita niste baieti sportivi? pai amaratul ala daca mai vrea sa fie maine sef ar trebui sa trimita din proprie initiativa echipaje!"
  • +9 (9 voturi)    
    cuvantul de ordine in PSD: MINCIUNA (Miercuri, 21 martie 2018, 17:59)

    fc [utilizator]

    profesori: dragnea, ponta, nastase, iliescu....Ordinea e aleatoare
  • +6 (6 voturi)    
    negarea faptei (Miercuri, 21 martie 2018, 18:00)

    mistydo [utilizator]

    Se observa detasarea si aroganta... se poate spune si ca in minciuna in care traieste de 20 de ani... cazul este mai mult enervant pentru el... Daca nu divorta ..nu intra in gura femeilor , care chiar daca barfesc stiu multe din mojiciile lui Dragnea... Ce fel de om este? Sigur e si fricos... ex. a dat ordin sa astupe o usa intre doua apartamente cand a simtit ca este groasa... De acest lucru nu este straina doamna ministru Dan... propietatra pe hartie a unui apartament din cele doua... La ce te duce gandul cand un om are doua apartamente lipite..... Intra pe o usa si iesea pe alta!?!....
  • +7 (7 voturi)    
    Alba ca zapada ... (Miercuri, 21 martie 2018, 18:04)

    traiang [utilizator]

    ...daca ar fi fost si nu era asa inocent El nu stie nimic nici de proprietati nici de nevasta-sa ca a dat banii nici de jandarmi nici de porcul de la sri,de toate papusile din guvern pe automat dupa cheita invirtita de el de nimic Daca este asa ''autist'' dupa vb lui Dancila cel mai potrivit ar fi sa stea acasa mai are macar grija de pupila lui
  • +6 (6 voturi)    
    mai draga, (Miercuri, 21 martie 2018, 18:22)

    nu_pot_sa_plec [utilizator]

    adica esti obosit dupa ce minti? atunci ma mir cum de mai traiesti!
  • +8 (8 voturi)    
    si nu l-o fi sunat pe seful Jandarmeriei, dar (Miercuri, 21 martie 2018, 19:11)

    CVL [utilizator]

    ori doamna Dan a anticipat nevoia lui LD si PSD de a fi aparat, si a mobilizat un intreg aparat (ma intreb de ce-am plati cu totii paza PSD?) ori pur si simplu a abuzat de functia domniei sale si acum la orice activitate la care participa seful PSD trimite Jandarmeria
  • +5 (5 voturi)    
    Maestru si calfa. (Miercuri, 21 martie 2018, 22:18)

    Isobar [utilizator]

    Se pare ca aceasta metoda de dubla ocupare a unei personae ,una fictiva(platita) si una reala ca angajat al partidului este un model de success in PSD.
    In blogul TOLO.RO au aparut titluri importante:.
    -Bombonica lui Codrin Stefanescu-Oameni platiti de stat care lucreaza la partid.
    -Cum cheltuiesc pilele lui Codrin Stefanescu banii oamenilor cu dizabilitati.
    Desi ucenicul sa descurcat bine a fost pe nedrept concediat de sef(suparat ca a fost copiat)
  • +4 (4 voturi)    
    voi nu stiti dar e practica.... (Joi, 22 martie 2018, 3:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca banii sa ajunga la altcineva sub acoperirea acelor fatuce care se prefaceau ca lucreaza. in schimb cred ca primeau asa mai un purcelus si poate punctele ptr pensionare si asigurari. banii erau papati de altcineva, asta e clar...cite legi se incalca? multe..fals in acte, inselatorie, foloase de bunuri necuvenite, trafic de influenta, sponsorizari la partid fara acte, criminali platiti, mici si umbrele, etc.? oricum ai lua-o e o crima, fapta nu dispare care daca prejudicul e recuperat.
  • +2 (2 voturi)    
    parca (Joi, 22 martie 2018, 9:59)

    zicsieu [utilizator]

    e mai frumos cand dragnea si-o ia picatura cu picatura. dar prea incet pentru noi totusi.