Greseala incredibila care a dus la pierderea satelitului rusesc de 45 mil. dolari: Racheta Soyuz, programata cu coordonatele altui cosmodrom, din Kazahstan

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 28 decembrie 2017, 11:13 Actualitate | Esenţial


Racheta Soyuz
Foto: Captura Twitter
​Vicepremierul rus Dmitri Rogozin dezvaluit miercuri ca pierderea, luna trecuta, a unui satelit in valoare de 45 de milioane de dolari a fost cauzata de o greseala jenanta de programare, scrie Guardian.

Agentia rusa Roscosmos a anuntat lna trecuta ca pierdut contactul cu noul lansat satelit meteo Meteor - M dupa ce a fost lansat de pe noul cosmodrom Vostochny din estul indepartat al tarii.

Rogozin a declarat la postul public Rossya 24 ca esecul a fost cauzat de o eroare umana. racheta ce transporta satelitul a fost programata cu coordonatele gresite, fiindu-i inserat un curs de decolare de pe alt cosmodrom, Baikonur, pe care rusii il folosesc in Kazahstan, a spus vicepremierul rus.

“Racheta a fost programata ca si cand decola din Baikonur. Nu i-au dat coordonatele corecte”, a explicat el.

Racheta Soyuz mai transporta si 18 sateliti mai mici de la companii comerciale si de cercetare din Russia, Norvegia, Suedia, SUA, Japonia, Canada si Germania.

Cosmodromul Vostochny, construit in taigaua din regiunea Amur, este prima instalatie civila de lansare a rachetelor din Rusia.

Roscosmos a anuntat pe 28 noiembrie ca a pierdut orice contact cu satelitul meteorologic Meteor, dupa ce racheta purtatoare Soyuz a decolat fara dificultate, dar nu a reusit sa ajunga pe orbita prevazuta.

Esecul a fost cu atat mai umilitor cu cat este vorba de o noua baza, care simboliza dorinta Moscovei de a reveni la marile ambitii spatiale.

Prima decolare de pe acest cosmodrom a avut loc in 28 aprilie 2016 in prezenta presedintelui Vladimir Putin, dupa o intarziere de 24 de ore si o prima tentativa ratata cu o zi in urma.

Lansarea a trebuit sa fie anulata in extremis la prima tentativa din cauza unor probleme la un cablu, starnind furia lui Putin, care l-a criticat dur, atunci, pe vicepremierul rus insarcinat cu sectorul spatial Dmitri Rogozin si pe Igor Komarov, seful Roskosmos.

Presedintele rus l-a demis pe unul dintre principalii responsabili ai sectorului, Leonid Shalimov, al carui holding de stat Avtomatika a fost considerat vinovat pentru eroarea tehnica.

















8769 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Lol (Joi, 28 decembrie 2017, 11:27)

    aladdin [utilizator]

    Dorel e omniprezent.
  • -13 (29 voturi)    
    Daca tot au lansat racheta (Joi, 28 decembrie 2017, 11:29)

    Rahan5 [utilizator]

    la Vostochny, langa Amur, mai bine chemau si niste consultanti nord coreeni din apropiere. Ei ar fi reglat racheta sa treaca corespunzator fix deasupra Casei Albe, ca sa le faca celor din SUA bucuria ca satelitul lor va da prima prognoza meteo chiar deasupra Washingtonului.
  • +15 (23 voturi)    
    Se poate lansa o racheta cu (Joi, 28 decembrie 2017, 11:37)

    Rescator [utilizator]

    incarcatura nucleara spre Washington si ea sa ajunga la
    Habarovsk.Buni programatori au rusii astia.Vedeti ce se
    intampla daca isi omoara timpul cu atacurile cibernetice asupra intregii lumi!?
    • +9 (13 voturi)    
      la Kremlin daca Ajungea ! (Joi, 28 decembrie 2017, 12:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Leonid era Erou !
    • +4 (4 voturi)    
      Exact de asta nu se lansează :) (Vineri, 29 decembrie 2017, 2:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      rachete nucleare în Rusia. Pentru că nu se știe unde ar ajunge până la urmă.
  • +20 (26 voturi)    
    Povesti ! (Joi, 28 decembrie 2017, 11:53)

    mircea_cjn [utilizator]

    Se incearca sa se acopera greseli de conceptie printr-o eroare grosolana care sa starneasca râsul.
    • +9 (13 voturi)    
      Mujicii acum sunt in Sevraj inainte de (Joi, 28 decembrie 2017, 12:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      craciunul lor pe rit mujicesc..ce poti sa le faci ?
  • +14 (18 voturi)    
    O pierdere de 45 de milioane pentru rusi... (Joi, 28 decembrie 2017, 12:12)

    cartofil [utilizator]

    Un castig pentru lumea civilizata !!!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Preafericitul Telemetrie (Joi, 28 decembrie 2017, 12:14)

    Frozen Star [utilizator]

    Nu-i Dorel, e de la "Paducel".
    asteptam raportul si in cazul "Angolezu 26.12.2017"
  • -3 (13 voturi)    
    "People sometimes make errors" (Joi, 28 decembrie 2017, 16:25)

    Klina [utilizator]

    Zicea directorul de la NASA, Dr. Edward Weiler. Aceea care mai aveti memorie vie in cap, va amintiti ca 1999 s-a prabusit pe suprafata planetei Marte robotul american care costase 125 milioane dolari. Una din echipele de cercetatori care se ocupa cu aselenizare folosea pe calculatoare sitemul de masura in Metrii, iar a doua echipa utiliza pe calculatoare sistemul de masura in Inch!
    Edward Weiler este si acum pe functie. Asta da, are pile!
    • +9 (11 voturi)    
      Of of of, limba noastră-i o comoară... (Joi, 28 decembrie 2017, 18:54)

      tnuocca.tset [utilizator] i-a raspuns lui Klina

      ... și ca oricărei comori îi șade bine "îngropată"

      1. Metri nu Metrii
      2. Amartizare pe Marte, respectiv aselenizare pe Lună și, evident, aterizare pe Pământ

      ��
      • -5 (9 voturi)    
        Multa prostie (Joi, 28 decembrie 2017, 23:04)

        Klina [utilizator] i-a raspuns lui tnuocca.tset

        Declinarea substantivului metru:
        Nominativ-Acuzativ : metru metri
        Articulat : metrul metrii
        Dativ-Genitiv: metrului metrilor
        Vocativ : metrule metrilor
        • +4 (6 voturi)    
          intrebare (Joi, 28 decembrie 2017, 23:43)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Klina

          ba tu existi? mai citeste o data ce ai scris: "sitemul de masura in Metrii.. sistemul de masura in Inch!" Pe ce considerente in fraza ta 1. ai articulat metri, si 2. pe ce considerente nu ai articulat inch in exact aceeasi situatie?
    • +5 (9 voturi)    
      Of of of, ... încă una (Joi, 28 decembrie 2017, 18:58)

      tnuocca.tset [utilizator] i-a raspuns lui Klina

      Aceia care mai aveți memorie vie în cap...
      nu aceea...

      Mă... ești (sau ca să fiu în ton cu tine "iești") mortal ��
  • +2 (8 voturi)    
    User (Joi, 28 decembrie 2017, 18:07)

    europeanul2 [utilizator]

    Draga "user", desi in limba engleza vad ca te descurci, cu limba romana ai insa mari probleme. Cuvantul "metrii" nu a fost inca inventat. Pune mana pe carte!
    • -4 (8 voturi)    
      Multa prostie (Joi, 28 decembrie 2017, 23:02)

      Klina [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Declinarea substantivului metru (DEX):
      Nominativ-Acuzativ: metru metri
      Articulat: metrul metrii
      Dativ-Genitiv: metrului metrilor
      Vocativ: metrule metrilor
      • +1 (1 vot)    
        Insista, nu te lasa (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:56)

        tnuocca.tset [utilizator] i-a raspuns lui Klina

        "dăcât că" in cazul asta nu se articuleaza. Incearca sa inlocuiesti metru cu picior si vezi cum iti gadila urechea: "sistemul de masura in picioarele".
  • +4 (4 voturi)    
    Bullshit.... gresala de programare... (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:20)

    Lucky1 [utilizator]

    Pai si GPS-ul la care e conectat pentru controlul zborului nu a reactionat, nu a "vazut" ca punctul de origine este diferit?!
    O explicatie care sa pareze probabil greseli de fabricatie, inspectie si/sau proiectare si care ar pune semne si mai mari de intrebare in ce priveste fiabilitatea sistemelor rusesti, increderea pe care o pot avea clientii in furnizorul rus.
    • +3 (3 voturi)    
      Rogozin ori este beat ori mincinos... (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:29)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ...caci din ce am putut afla nu rezulta de nicaieri ca ar fi eroare de proiectare ci mai degraba cauza a constituito neincarcarea suficienta a bateriilor inainte de integrare. Cu bateriile neicarcate satelitul nu a mai putut comunica si s-a decuplat automat.
      De altfel, se pare ca legatura a fost reluata cu satelitul dupa ce s-au deschis antenele solare.
      Ce harababura in capul lor....
  • -1 (3 voturi)    
    Cea mai mare greșeală tehnica din mileniul trecut (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:37)

    Klina [utilizator]

    S-a produs in 1999 la NASA, condusa atunci de Dr. Edward Weiler. Robotul trimis de pe Terra pe planeta Marte pentru efectuare de studii științifice s-a prăbușit de pe orbită pe solul marțian. Robotul costase 125 milioane dolari, iar transportul lui prin spațiu până la destinație de zece ori pe atât (peste 1 miliard dolari), la care se adaugă un deceniu de munca pentru construirea lui. La proiect lucrau doua echipe de doctori in fizica, informatica, matematica, inginerie (robotică) una in Colorado și cealaltă in California. Una dintre echipele de doctori utiliza pe computere sistemul de măsura internațional (metru, kg, etc.), iar echipa a doua de doctori folosea sistemul englezesc de unități (inch, pound, etc.). De aici, comenzile greșite transmise prin spațiu robotului care au dus in final la prăbușirea sa.
    După un asemenea dezastru, mai mare chiar decât explozia navetei americane Challenger in 1986, in care tot echipajul de cosmonauți de la bord a pierit, Edward Weiler și a păstrat postul la NASA, ieșind la pensie (grasă), la cerere sa, cu câțiva ani in urma. Daca nici ăsta nu are pile, atunci cine o avea !
    • 0 (0 voturi)    
      Copy paste (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:17)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Klina

      Multumim de informatie, un copy-paste e mai bun decât un mini-eseu, daca limba româna ridica mici probleme ;-)
  • +3 (3 voturi)    
    Metri (Vineri, 29 decembrie 2017, 23:20)

    europeanul2 [utilizator]

    Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul!