Alexandra Lancranjan, procuroarea care instrumenteaza dosarul Tel Drum, despre cum te afecteaza modificarile Codului de procedura penala: Dorel si evaziunea fiscala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 15:08 Actualitate | Esenţial


Alexandra Lancranjan
Foto: Facebook.com
Alexandra Lancranjan, procuroarea DNA care instrumenteaza dosarul in care Liviu Dragnea si conducerea firmei Tel Drum sunt acuzati de constituirea unui grup infractional organizat, scrie sambata, pe pagina sa de Facebook, despre un nou exemplu "De ce te afecteaza pe tine modificarile Codului de procedura penala?". Exemplul oferit de Alexandra Lancranjan este, de aceasta data, despre cazurile de evaziune fiscala.

Postarea integrala a Alexandrei Lancranjan:


De ce te afecteaza pe tine modificarile Codului de procedura penala? #4

Dorel, fratele lui Gigel, a ales sa nu lucreze la stat. El detine un lant de firme, in care figureaza ca actionari cetateni straini care nu au fost niciodata in Romania, firme prin care alimenteaza piata neagra cu ce este nevoie: alcool, tigari, legume-fructe, medicamente.

In loc sa plateasca statului TVA Dorel alege sa foloseasca multe facturi fictive si firmele, in mod miraculos, sunt mereu pe zero. Dorel este linistit deoarece are o vila cu piscina, o asigurare de sanatate privata in Viena, copiii la scoala in Elvetia si 5 masini de teren pentru care plateste impozit niste maruntis.

Dorel a vazut ca in cazul lui Gigel procurorul a mai putut sa faca cate un act sau doua in speranta ca va putea proba fapta asa ca se bucura ca, peste noapte, au mai aparut niste modificari la Codul de procedura penala.

Pentru ca nu detine firmele pe numele lui Dorel stie ca acum trebuie sa astepte un an de la inceperea anchetei si daca nimeni nu isi da seama ca procurorul este obligat sa inchida dosarul (noul alin. de la art 305 C. proc. pen.). Aici pana si Dorel este un pic ingrijorat ca nu isi da seama ce se intampla daca procurorii nu gasesc timp de un an autorul unei crime.

Daca totusi exista vreun procuror care il descopera pe Dorel si solicita o masura preventiva, Dorel stie ca cel mai rau lucru care i se poate intampla este sa fie arestat la domiciliu. (modificarea art 223 alin. (2) C. proc. pen. si art 218 C. proc. pen.)

Dorel este mandru de el ca si-a construit o vila cu cinematograf si teren de golf ca sa nu se plictiseasca. Asa poate sa stea acasa si sa fie la zi cu stirile si filmele, sa isi comande pizza, sa faca cumparaturi online, sa gaseasca o metoda sa faca afaceri de la distanta (poate se apuca de speculatii financiare ca a auzit despre bitcoin). Dorel stie ca timpul petrecut acasa, in arest la domiciliu, va fi scazut dintr-o eventuala pedeapsa deci este in castig.

In timp ce se uita la televizor, asteptand sa treaca perioada asta de ancheta, Dorel se amuza de modul cum a fost facuta perchezitia domiciliara. Ce baieti destepti au fost cei care au modificat codurile. (modificarea art 156 si urm C. proc. pen.)

Daca Dorel era anchetat in noiembrie 2017, procurorul putea sa caute singur chiar daca tu ii puneai la dispozitie o parte din acte, ca nu te credea pe cuvant ca nu ai altele. Procurorii astia nu sunt niciodata baieti de comitet, sa te lase in pace.

Acum are voie sa ia doar ce scrie expres in autorizatie. De unde sa stie procurorul ca tu ai un caiet in care ai trecut toate firmele si cine cui emite facturi fictive? Si toate numele fictive ale actionarilor.

In timp ce se gandeste cum sa faca un ghid de prelungire al anchetei in rem mai mult de un an, pe care il va detalia maine, Dorel mai scrie doua contestatii la masurile asiguratorii, ca acum legea ii permite sa faca cate contestatii vrea si scrie plangerea penala impotriva procurorului care nu i-a dat inapoi un act ridicat de la perchezitie in 30 zile cum scrie in noul cod. Ca acum este infractiune.

Dorel este un personaj fictiv, in realitatea evazionistii poarta multe alte nume. Cu efectele evaziunii fiscale te intalnesti insa in fiecare zi, indirect, la scoala, la piata, la medic...



















3277 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    Putin praf de virgule nu strica.... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 15:56)

    newlook [utilizator]

    Putin praf de virgule, putina gramatica nu strica....

    Spre exemplu (materialul clientului):

    "Pentru ca nu detine firmele pe numele lui Dorel stie ca acum trebuie sa astepte un an de la inceperea anchetei si daca nimeni nu isi da seama ca procurorul este obligat sa inchida dosarul"

    Lipsa virgulelor impiedica cititrul sa-si dea seama cine face actiunea:
    - Dorel, ca in "Pentru ca nu detine firmele pe numele lui {VIRGULA } Dorel stie..."? ...sau
    - un alt personaj, ca in "Pentru ca nu detine firmele pe numele lui Dorel {VIRGULA} stie ca"

    Deasemenea "...si daca nimeni..." trebuie scris "...chiar daca nimeni...", acolo nu e o enumerare. In varianta cu "si daca...." textul pare total inept pentru ca lipseste continuarea, consecinta lui " si daca".

    Oricum, si logica primara are de suferit, pe langa gramatica de clase primare.

    Autorul textului prezentat in articol a absolvit 8 clase?
    • +4 (8 voturi)    
      Ej deliu, toarș Novaia Priveliștea? (Duminică, 17 decembrie 2017, 10:45)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ăștia, d-ai matale, au golit de sens justiția, au făcut din actul anchetei, un act esențial ca precursor al actului justiției, și matale te iei de GRAMATICĂ? Hai să-ți spun un banc persan, poate îți vine mintea la cap (presupunând că posezi sus-numitul articol): într-o zi, un barcagiu plimba cu barca lui un erudit. Cum se plimbau, eruditul îl întreabă: măi, barcagiule, tu ai învățat gramatică? Barcagiul, umil, îi răspunde: nu știu, luminăția voastră! Ți-ai pierdut de pomană jumătate din viață! îi dă replica eruditul. Dintr-o dată vine o furtună mare care este pe punctul de a răsturna barca. Ați învățat să înotați, înălțimea voastră? Nu, îi răspunde eruditul. Atunci v-ați pierdut întreaga viață!
      Ăștia (ai tăi, jafnicii și jăcuitorii țării) subminează ordinea de drept, justiția fiind un element esențial, și tu te iei de virgule? Păi, măi Bulă Bulovici, când ți-o sparge unul casa, și poliția îl va anunța cu 3 zile înainte că vine să facă percheziție, și nu o să găsească, evident, nimic din lucrurile tale, mutate din timp de delicvent, ce o să faci?
      Vai mama voastră de descreierați, care nu vă gândiți ce vă așteaptă. Dacă vreun nebun se apucă să omoare deștepții ăștia de dipotații lui pește din balta Belina, cum și cine o să-i mai ancheteze, și cu ce probe, că în conformitate cu noile dispoziții, singura șansă de a condamna pe cineva este ca acel cineva să mărturisească de bunăvoie. altfel JUSTIȚIE CANCI!
      România, țara unde ignoranții conduc învățământul și hoții fac legea. Țara lui Novaia Priveliștea, hatmanul Mazeta, și alți polkovnici, praproșcici și diverse grade în FSB, SVR și GRU....
      • 0 (2 voturi)    
        Justitia nu e Kovesi, Gigel ! (Duminică, 17 decembrie 2017, 13:08)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Justitia nu e Kovesi, Gigel.
        Noile legi, daca trec, REDUC stalinismul din Justitie, nimic altceva. Ramane destul stalinism, dar modificarile propuse sunt macar in sensul occidental al respectarii drepturilor omului, nu in directia Koreea de nord , directia catuselor politice.
        Dupa cate se pare, #rezistilor le convine cand diversi precar alfabetizati cu catuse stabilesc soarta altora. Oamenii normali considera ca trebuie sa aiba si ei drepturi, nu numai aia cu catuse.
        Si ce sa vezi, oamenii normali au fost mai multi la alegeri ! Si au stabilit ca legile se fac in Parlament, nu in diverse piete, nu la DNA, nu de catre SRI.
        Cum ar zice Marele Nimic: "ghinion" !
        • +1 (1 vot)    
          Toarșu cocârț bolșevic (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:23)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu am spus nicăieri și niciodată că Kovesi e justiția. Nici măcar nu este vorba de Kovesi aici, ci de actul de justiție, cu actul precursor necesar, adică ancheta. Dar matale o întorci ca la St. Petersburg la Stalingrad.
          Afirmația mătăluță cu reducerea stalinismului este fix în pix nimix! Stalinist este tov. Dragnea, care dădea dispoziții ca funcționarele de la Protecția Copilului să lucreze la PSD. Care dădea dispoziții ca insula Belim.. pardon, Belina, să treacă de la județ la TelDrum, firma lui cu acțiuni la purtător.
          Modificările justiției nu privesc ÎN NICI UN FEL dreptuirile omului, ci drepturile infractorului, care are dreptul fundamental, după modificări, să dea cu tifla polițistului, procurorului și judecătorului, după care, alăturându-se găștii Dragnea-Tăriceanu-Ciordacke, poate să dea cu tifla, din Șparliment, întregului popor.
          Cocârțel, nimeni nu are nimic împotrivă ca cei aleși să facă legi. Numai că ei nu fac, ci desfac legile, într-un hal în care justiția își pierde complet rațiunea de a exista.
          Iar matale, dacă dorești să comunici ceva, argumentează, nu băga fitile cu reducerea stalinismului, că pe siteul ăsta ești oricum cotat la -15 cel puțin.
  • +6 (8 voturi)    
    Doamna procuror, vrea sau nu vrea sa-i atate (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:17)

    Susufler0 [utilizator]

    pe aparatorii lui Dragnea and co, rasfirati prin studiourile Latrinei 3, ale lui Ghitza TV si ale lui B 1, cert este ca va reusi iar cat de curand vor incepe atacurile impotriva d-sale.

    Atacuri, presiuni, eventual plangeri !

    PS. Oare cum se va descurca cu toate astea ?
  • +5 (7 voturi)    
    Spune-le votacilor PSD (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:17)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Astia ar vota cu PSD chiar si cand un criminal imposibil de arestat le da in cap.
  • +3 (5 voturi)    
    Prea mare imbarligatura (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 17:20)

    Coco Whistle [utilizator]

    Si problema e ca ne complicam. Folosesti facturi fictive 10 ani inchisoare. Vinzi firma cu activ si pasiv dar daca in termen de n zile nu se platesc datoriile atunci inchisoare, defiintarea firmei si persoanele implicate nu mai pot desfasura activitati pe teritoriul romaniei, etc...e simplu...legatii pe astia ptr cumintenia celor care vin
    • +3 (7 voturi)    
      Nea Coco, ai scăpat din vedere... (Duminică, 17 decembrie 2017, 10:47)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ...sau ai ignorat cu bună știință faptul că , după noile prevederi, percheziția trebuie anunțată din timp, timp în care respectivul poate fie să distrugă, fie să ascundă respectivele înscrisuri incriminatorii?
      Justiția proiectată și făcută după capul criminalilor înseamnă sfârșitul României ca stat. Punct. Ceea ce face gașca de delicvenți și infractori PCR-PSD este subminarea puterii de stat.
  • +1 (1 vot)    
    cercetare in REM (Duminică, 17 decembrie 2017, 13:04)

    savatuf [utilizator]

    "In timp ce se gandeste cum sa faca un ghid de prelungire al anchetei in rem mai mult de un an, pe care il va detalia maine, Dorel mai scrie doua contestatii la masurile asiguratorii, ca acum legea ii permite sa faca cate contestatii vrea si scrie plangerea penala impotriva procurorului care nu i-a dat inapoi un act ridicat de la perchezitie in 30 zile cum scrie in noul cod. Ca acum este infractiune."
    Pai daca e cercetare in REM cum e Dorel inculpat ?. Acum cred ca am inteles , in rem te chem ca martor daca nu te acuzi singur te cercetez pt marturie mincinoasa. In final daca instanta constata ca esti nevinovat ramai un penal ca asa te a etichetat dl. procuror. Oricum pe actualul cod dna Udrea a stat si sta la spa. Toti cei declarati nevinovati de instanta au stat in arest preventiv , pe noi in schimb ne preocupa numai.. dracnea ..dracnea ..dracnea.. dracnea..totul se invarte in jurul acestui individ care pt a fi incarcerat orice e permis si pe langa el o gramada de nevinovati pe baza acestor legi cel putin grotesti pe alocuri.
    Astept de la frumoasa dna procuror un dosar rasunator de evaziune fiscala cu mai putin iz politic care sa acuze una din firmele care aduc prejudicii majore economiei ..ceva petrol ceva Bechtel ,eventual sa cerceteze de ce nu se aplica legea offset la contractele militare care ar trebuii sa aduca inapoi la buget cel putin 1/3 din valoarea contractelor .
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar toti , (Duminică, 17 decembrie 2017, 19:01)

    A310 [utilizator]

    Va bagati in seama .
    Voi care nu trebuie sa aveti statut de magistrati , va dati cu parerea despre ce anume legifereaza parlamentul .