Ion Tiriac: La vanatoarea de la Balc nu vin Bush si Putin!

Tiriac si invitatii sai au impuscat in jur de 200 de mistreti la Balc

de D.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 10:20 Actualitate | Esenţial


Partida de vanatoare de pe domeniul de la Balc al omului de afaceri Ion Tiriac s-a incheiat, duminica, numarul mistretilor impuscati fiind de aproape 200, transmite corespondentul NewsIn.

Desi
acesta nu a vrut sa divulge lista celor care au participat la vanatoare spunand doar ca "nu vine Bush si nu vine Putin",  cu toate acestea, au fost vazuti ca au ajuns la Balc Wolgang Porsche, mostenitorul firmei Porsche, care a participat si la vanatorile precedente, si printul Dimitrie Sturdza. Vanatoarea de la Balc a generat in fiecare an controverse.

Potrivit Radio Romania Actualitati, receptionat de Rador, vanatoarea de la Balc din acest an a fost mai restransa, participand intre 20 si 30 de invitati din tara si strainatate. Anul trecut, 46 de vanatori au reusit sa doboare peste 100 de mistreti.

Vanatoarea de la Balc a generat in fiecare an controverse, numarul mare de mistreti impuscati starnind valuri de proteste din partea organizatiilor pentru protectia animalelor. Nu exista, insa, nicio restrictie cu privire la cota de recolta in tarcuri private.

Ion Tiriac a concesionat domeniul de la Balc, unul din preferatele lui Nicolae Ceausescu, in 2002, oferind anual o taxa de 100 de mii de lei pana in anul 2015. Arealul de vanatoare este un tarc de 1.400 de hectare, imprejmuit cu gard electric si face parte dintr-un fond de vanatoare de 13.000 de hectare, fond ce a beneficiat de investitii de peste un milion de euro din partea proprietarului privind popularea cu vanat, amenajarile si dotarea cabanei de vanatoare si a anexelor, precum si drumurile de acces. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4023 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    tiriac (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 10:55)

    chelu [anonim]

    Dragi Fete si Baieti,

    Tata imi zice ca Tiriac a fost tare la tenis.

    In schimb eu ce citesc este ca e bogat si impusca mistreti si ca fi-su e coke-head.

    Imi pare rau ptr. el drept sa spun.

    Hai bafta la toata lumea!
    • +1 (1 vot)    
      ca asa-i in tenis... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 11:59)

      nevermind [anonim] i-a raspuns lui chelu

      numai putorile astea de parlamentari nu prea se inghesuie la vanatoare...
      Poate se mai impuscau intre ei...porci, boi si vaci ce sunt...
    • -5 (5 voturi)    
      imi pare rau ptr.el... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 12:09)

      alex [anonim] i-a raspuns lui chelu

      chelule, iti pare rau pentru el ca e bogat ori ca fiu-sau a fost implicat in droguri?

      La batranete nu mai putea fi tare in tenis, dar bravo lui ca a avut creier si a stiut sa ajunga bogat.
      Cat de Ion jr. a avut nenorocul sa fie implicat in chestia aia, ca altfel, nu-ti mai parea rau nici de el, frumos, tanar, bogat, si-ar dori oricare tanar sarac si nenorocit roman care se lupta cu saracia sau e nevoit sa plece la munca grea in strainatate. 90% dintre bogatii si celebrii romani si straini se drogheaza, beau, merg la psihiatru fiindca pot sa-l
      plateasca ca sa-i asculte iar saracii merg la popa sa se spovedeasca sau la crasma din sat unde se imbata si apoi baga cutitu-n pretin. Mie imi pare rau pentru nenoricitii de romani, care-s multi, multi, la numar nu pentru alde Tiriac si fiu-sau.
      • 0 (4 voturi)    
        ptr. tine (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 15:32)

        chelu [anonim] i-a raspuns lui alex

        alex, imi car scuze ptr. mesajul meu .

        nu-mi pare rau ca e bogat. de departe iti zic ca ii doresc numai bine fmiliei Tiriac. Numai ca se pare, cel putin prin prisma opiniei publice ca Domnul Tiriac nu mai este cel din povestile parintilor.

        Noi sa fim sanatosi ca porci e destui.

        Hai salut
  • +6 (6 voturi)    
    lege pentru prostanacii aia de sarantoci! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 12:49)

    Codruta [anonim]

    Deci taranu' NU poate sa-si injunghie porcul LUI, crescut DE EL, in curtea LUI si nici sa-l omoare fara anestezie, ca e SANCTIONAT, ca "nu corespunde normelor UE" - dar un marlan bogat POATE sa impuste (fara anestezie) mistreti inchisi in tzarc - asta pentru ca el e un marlan bogat, nu ca sarantocu de tzaran - DA????????
    • -3 (5 voturi)    
      pardon (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 16:45)

      relu [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      papuse, tiriac nu se duce la piata cu mistretii pe care i-a impuscat ca sa-i vanda. ca daca se ducea trebuia si el sa le faca masaj inainte sa-i impuste...
      • 0 (0 voturi)    
        What this got to do with the price of tea in China (Luni, 14 ianuarie 2008, 22:09)

        The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui relu

        Sugerezi ca animalul trebuie anesteziat daca ai de gand sa il duci la piata in caz ca trage cu coada ochiului la preturi sa nu il apuce vreun lesin?

        Care e legatura intre anestezierea animalului si dusul animalului la piata?
    • +1 (1 vot)    
      Bravo ! (Duminică, 13 ianuarie 2008, 15:04)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      Bravo !!!
    • +1 (1 vot)    
      Gardul electric... (Luni, 14 ianuarie 2008, 9:47)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      Ia sa incerci sa-ti pui la tara gard electic si sa se atinga vreun prost de el sa vezi cum infunzi puscaria.... dar pentru Tiriac... ORICE e posibil si servit pe tava.
  • +4 (4 voturi)    
    Si totusi, mistretii pot fi salvati (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 13:19)

    sile [anonim]

    Daca chiar s-ar vrea, exista cai.

    "Nu exista, insa, nicio restrictie cu privire la cota de recolta in tarcuri private." Atata doar ca domeniul nu prea e privat, e doar concesionat, deci limita ar putea fi impusa.
    Daca totusi nu e posibil, cineva ar putea sa verifice cum de se inmultesc in ritmul asta mistretii pe domeniul lui Tiriac de poate sa impuste cate 100 la cateva partide si sa mai si ramana - si sa rezolve definitiv problema perpetuarii mistretilor.
  • +5 (5 voturi)    
    safari de Lumea a III-a (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 13:45)

    sempere [anonim]

    vin bogatii lumii la vanatoare in Romania de parca s-ar duce la safari in Africa.
    Ce crede Tiriac? Las ca noi inca mai avem ceva fauna de omorat in padure, ar fi cazul s-o exterminam mai repede ca sa ajungem sa avem padurile pustii ca toate tarile UE.

    Cel mai grotesc mi se pare tonul adulator cu care e prezentat la unele televiziuni! Bai, da' ecologisti n-are tara asta?
    • +2 (2 voturi)    
      Idolul Romaniei (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 16:19)

      ecologist [anonim] i-a raspuns lui sempere

      Nu ecologisti ii lipsesc tarii asteia, ci oameni nemarcati de sclavagismul comunist. Toata tara e extaziata cat de bine s-a descurcat Tiriac, cum si-a inmultit maruntisul cu care a venit din Germania de cateva mii de ori dupa revolutie, in loc sa il trateze asa cum merita, ca pe un afacerist "cinstit" din teapa lui Irinel Columbeanu. Romanul e 'otz si are modele pe masura. Nu numai mistretii, ci si padurile au fost omarate, dar romanului nu ii pasa.
  • +2 (2 voturi)    
    E ca altadata! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 16:17)

    Marius [anonim]

    Era condamnat si aratat cu degetul (pe la televiziuni) Ceausescu la vanatoare. Acum marele vanator e mort (impuscat si el, dobitocul). Dar nu s-a terminat (cu porcii) si au aparut altii care ii vaneaza.
    Toti golanii imbogatiti pe aici si pe afara (mai mult pe aici ca se poate fura mult mai mult cu ajutorul iliestilor, basestilor si altora pe care ii ung) trag acum la porci. Pe astia oare cand ii impuscam? Oare de Craciunul viitor?...
  • -4 (4 voturi)    
    safari de lux (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 16:24)

    Bogdan [anonim]

    Sa fii multumit ca vin in Romania, si felicitari lui Tiriac pentru ca reuseste sa adune atatia oameni cu putere economica si sa promoveze Romania. <br>De vanat se vaneaza in toata Europa, sunt organizate partide de vanatoare si mai mari ca cea de la Balc din Germania pana in Franta sau Spania. <br>Ai investit tu 1 euro la Balc ca fii atat de ofuscat? <br><br>dupa parerea mea ecologistii nu prea au habar care sunt relatiile si interdependentele intr-un ecosistem. Sunt doar niste extremisti care doar au impresia ca iubind un caine sau o pisica inteleg ce se intampla in natura.
    • +1 (1 vot)    
      Mai Bogdan, ma lasi... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 23:35)

      MEC [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Crezi ca daca a investit Tiriac 1 mil de euro in padurea lui ma incalzeste pe mine cu ceva?? Ba din contra! Acum ca el si-a tras padure merita sa fie asa de smecher si sa impuste cate animale vrea, doar sa se distreze el si invatatii lui?
      Si ma scuzi, dar in Vest, in Germania de exemplu, tot ce se intampla in Romania cu animalele e privit cu mare scarba. Se considera ca ne comportam la fel ca o tara din lumea a 3 a din Africa.
      Si cam ce cunosti tu despre relatiile din ecosistem? Cumva intra si pusca in aceste relatii?
      Baiete, nu te mi bucura ca prostu la circ. Fii mai realist! Bogatanii europei vin sa se distreze la noi, pentru ca la ei nu prea merge sa impusti asa ce te taie capul si cat vrei, si oricum nu prea mai au ce. Ce crezi ca daca vin la noi sa impuste o sa iti creasca tie nivelul de trai??
      Crezi ca asa promovam imaginea romaniei? O tara unde faci ce vrei, impusti ce vrei, cat vrei, atata timp cat strigi sus si tare ca ai investit o groaza de bani, in te miri ce, ca oricum nu conteaza.
      Hai sa traiesti Bogdanele, dar mai citeste si tu o carte si apoi mai vorbim.
      • 0 (0 voturi)    
        in vest este mai rau! (Duminică, 13 ianuarie 2008, 1:00)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui MEC

        tu crezi ca este mai roz in vest?
        Abia de un an au interzis impuscarea porumbeilor ca si sport. Erau tinuti in 4-5 custi si li se dadea drumul aleatoriu pt a fi impuscati de un vanator. Inca se mai practica in Cehia, Polonia si Slovacia.
        Crezi ca o ferma de porci sau de pasari este mai umana decat ferma de la Balc?
        As zice ca este un ecosistem daca zona nu ar fi imprejmuita. Totul este adus in interiorul tarcului (maricel tarcul).
        Crezi ca bogatanii se distreaza altfel? Posibil, dar fiecare este liber sa se distreze cum vrea el la el acasa si pe banii lui.
        Practic omul este la el in curte!
        • +2 (2 voturi)    
          Draga Lucian (Duminică, 13 ianuarie 2008, 15:53)

          MEC [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

          Ma scuzi, dar Tiriac nu e chiar in curtea lui. A concesionat o ditamai padurea, adica a imprumutat-o!! Si plateste pe ea umila suma de 27.000Euro pe an.
          Mie nu mi se pare deloc corecta suma asta. Adica noi platim chirie in Bucuresti pe o umila garsoniera 6000euro/an, si el da doar de 4,5 ori mai mult de cat noi si are o ditamai padurea de 1.400 hectare plus cabana de vanatoare si tot tacamul. Mie nu mi se pare lucru curat la mijloc. Am impresia ca toata treaba e un furtisag, si asta e din buzunarul nostru, nu al lui!!!
          DECI nu prea are voie sa faca ce il taie capul.
          Si chiar dc ar fi pana la urma padurea lui, nu tot nu are voie sa faca cel il taie capu. Adica eu la mine in curte fac ce vreau?! Ce lege mai e si asta? Adica dc imi vine cheful omor pe cine vreau, chinui animale, etc, ma distrez, ca doar e curtea mea. Sorry, dar asta nu e permis intr-o lume civilizata.
      • 0 (2 voturi)    
        parere de vanator. si silvicultor (Duminică, 13 ianuarie 2008, 20:38)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui MEC

        1. Faptul ca Tiriac a investit 1mil de eur nu ar trebui sa te incalzeasca pe tine. Nu cred ca a facut investita cu gandul la tine. Si daca te incalzeste sau nu e problema ta. A facut-o si uite ca a reusit sa adune niste oameni care o apreciaza. Niste oameni cu pareri mult mai nuantate decat ale tale.
        2. Daca tot esti atat de informat poate ne spui cam cat de mare este scarba cu care suntem priviti in Germania. "se considera"... cine ne considera, ai facut vreun sondaj de opinie, basescule? Eu iti spun ca vanator si silvicultor ca esti putin pe langa subiect.
        3. vestul europei are densitati mai mari de vanat omnivor sau ierbivor decat Romania. Asta deoarece nu mai au carnivorele mari. si atunci selectia naturala o fac vanatorii, istetule. si pusca isi are rolul ei in ecosistem.
        4. Faptul ca bogatanii astia vin in Romania cu siguranta nu o sa-mi scada nivelul de trai. Ti se pare atat de absurd ca vreunul din ei chiar sa investeasca in Romania? Si poate iti si creste nivelul de trai, cine stie? oricum faptul ca ei vin la noi nu mi se pare deloc ceva rau.
        5.Romania nu este o tara in care faci ce vrei, impusti ce vrei si cat vrei. cei care au venit la balc au plecat cu mult mai multe impresii despre Romania si romani decat amintirea vanatorii in sine.
        6. Spune-mi ce carte sa citesc ca sa putem vorbi.
        De fapt nu-mi mai spune.
        P.S.
        Mai tare am incredere ca tara asta va merge inainte cu oameni ca cei invitati la Balc, decat cu oameni cu atitudinea ta. Critici tu ceva dar nu prea stii ce nici tu, pari usor ofticat. Sa nu te imbolnavesti la stomacel. Pa
  • +5 (5 voturi)    
    chisu era gretos aseara (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 16:52)

    penibil [anonim]

    inteleg ca a fost si el invitat acolo anul trecut dar nu era cazul sa ridice atatea osanale aseara lui tiriac. ca se taie 5 milioane de porci de craciun si de ce tiriac sa nu impuste si el 100 care vorba aia pana sa fie impuscati au trait ca la hotel nu in cotele insalubre ale taranilor.
    pai taranii au taiat cate un porc de familie si in cele mai multe cazuri cred acum nu mai au decat grasimea din el, pe cand tiriac ma indoiesc ca i-a taiat de foame si ca i-a mancat pe toti 100. eventual i-a pus la congelator sa aiba si la vara. ha!
    plus ca auzeam dimineata ca nobilii vanatori invitati sunt insotiti de vanatori profesionisti, in caz ca ii ataca mistretul pe bune sa sara gica sa le scape pielea.
    PS nu-l mai plangeti atat pe tiriac, si-a luat casa de la protocol cu 10.000 in primaverii, afaceri cu statul, pe fi-su n-a stiut sa-l educe, noroc ca are suficienti bani sa toace. Mai sunt si altii cu bani care au stiut sa-si educe copiii.
    • +3 (3 voturi)    
      Chisu o scarba de om (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 21:17)

      EU [anonim] i-a raspuns lui penibil

      Un om singur, talent regizoral zero, o da cu bucataria sa para persoana fina, in rest un toparlan cu pile printre cei cu stele.
      Asa ca nu aveti ce plange. Gunoaiele nu se regreta, se arunca la toberon.
  • +3 (3 voturi)    
    Drepturile animalelor (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 17:00)

    Eu [anonim]

    Cei ce se dau milosi la ei acasa vin in Romania sa faca prapad omorand niste biete animale care nu au scapare dintr-o incinta inprejmuita cu gard electrificat chemnati de bulibasa Tiriac.
    Asta este Romania unde nu numai drepturile animalelor sunt calcate in picioare dar si drepturile omului. Tara lui papura voda si Dracula.
  • 0 (4 voturi)    
    NU imi vine sa cred (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 17:39)

    m [anonim]

    Nu imi vine sa cred ce relaxata ii toata lumea la flashu' asta. Pai asta e vanatoare? E masacru in toata regula, voi ati vazut pozele de dupa vanatoare cu mistretzii intinshi pe randuri interminabile si marii "vanatori" felicitandu-se pentru performatza atinsa? Sincer nu inteleg cum poti sa omori un animal dar probabil de aia n-am nici eu si nici voi banii lui Tiriac.

    Chiar ca nu ma mai regasesc in debandada asta din tzara, deja sunt pe situri cu joburi din afara si va las pe voi sa contemplati "traditionala" vanatoare si la anul. Hai sictir Romanie, mi-e scarba de tine!
    • -1 (5 voturi)    
      nu-mi vine sa cred.. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 18:02)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui m

      du-te... esti prea bun pentru noi, astia, ceilalti..
      du-te.
    • 0 (0 voturi)    
      well.. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 18:06)

      serban [anonim] i-a raspuns lui m

      adevarul este ca numai la noi in tara se mai impusca animalele; in celelalte tari, care nu iti provoaca scarba, mistretii, lupii si ursii traiesc in deplina armonie cu omul alb; dar, asa suntem noi astia din este, mai negri si mai inumani, de asta suntem tara europeana cu cea mai mare populatie de lupi si ursi
      • +5 (5 voturi)    
        re: well.. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 21:00)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui serban

        Pai in restul Europei nu prea se mai gasesc alte animale in afara omului alb, d-aia traiesc in armonie. S-au dus dracu' si mistretii, si ursii, si lupii si d-aia vin vinatorii de placeri incoace, nu ca ar fi setosi de aventura sau frinti de foame.
        Sa nu-mi zica mie nea Porsche ca prefera sa se inamoleasca pina la git la Balc in loc sa stea linistit intr-un apartament dintr-un hotel de 5 stele din Padurea Neagra si sa impuste mistretii de pe balcon.
        Pacat ca in secolul XXI, dupa atita amar de evolutie, inca ne batem joc de viata. De viata altora.
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Duminică, 13 ianuarie 2008, 0:54)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

          in Padurea neagra se impusca caprioare si tapi.
          Este chiar celebra zona pt asta.

          Daca te duci la ocolul silvic te poti inscrie si la impuscat ursi (doar vreo 10000 de euro/urs).

          Daca impusca 150 de mistreti as zice ca-si scoate banii dublu fata de cat ar trebui sa plateasca.

          Terenul ala de vanatoare poate sa-l numeasca ferma de mistreti iar vanatoare scrificare de animale pt ca nu seamana a vanatoare. Animalul nu poate sa scape pt ca terenul este imprejmuit.
          Exact ca o ferma ecologica de porci din Danemarca! Nici o diferenta!
    • 0 (0 voturi)    
      site (Luni, 14 ianuarie 2008, 8:43)

      dor [anonim] i-a raspuns lui m

      pe situri vei ramane. numai pe situei. hai sictir, vorba ta.
  • 0 (2 voturi)    
    un masacru al unor criminali (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 17:52)

    judex [anonim]

    Aceste amarate de animale nu au nici o sansa. Sunt pur si simplu macelarite de niste indivizi cu instincte criminale. Dar, fiecare isi va primi ceea ce merita la timpul sau.
  • 0 (2 voturi)    
    A inceput vinatoarea (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 18:08)

    Pradare cu lasitate [anonim]

    Toate speciile de animale ucid doar pentru hrana si supravietuire. Specia umana omoara pentru distractie si cu lasitate, pusca fiind singura ei "inteligenta". Rusinos.
    • -4 (4 voturi)    
      Aruncatori de pietre! (Duminică, 13 ianuarie 2008, 0:50)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Pradare cu lasitate

      daca in loc de pusca folosea un cutit si in loc de mistret era un porc domestic, atunci era bine sau era rau????
      Sunt banii lui si face ce vrea cu ei!
      Daca tu-ti cresteai un porc si-l sacrificai pt Craciun sau vreun botez crezi ca erai mai breaz ca el???
  • +1 (1 vot)    
    URAT! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2008, 23:16)

    elena [anonim]

    Esti urat , domnule Tiriac! Si tie, si invitatilor dvs. va urez ca intr-o viata viitoare sa fiti mistreti pe domeniul dvs.

    Hai sa traiti ...bine ca mistret!
  • -3 (3 voturi)    
    Ce-si face omul cu mana lui (Duminică, 13 ianuarie 2008, 0:48)

    Lucian* [utilizator]

    Adevarul este ca pe banii lui omul face ce vrea.
    Ce ne socheaza si ne intoarce pe dos pe noi este opulenta si spectacolul oferit cu banii acestia.
    Practic omul omoara mistreti pe care ia crescut el, pe terenul lui, cu mancare furnizata de el.
    Daca as face o paralela cu atierea porcului din ograda proprie nu cred ca vad o diferenta prea mare cu exceptia faptului ca mistretii nu sunt "asomati" (ce mama dracului, chiar nu exista un cuvant romanesc pr asta! Putin ajutor va rog!).
    Asta este domnule toata tarasenia.
    Cei care au bani se distreaza intr-un mod complet diferit de restul lumii. Unii fac pe proprietarii de cluburi de fotbal, altii impusca animale, altii se drogheaza, altii merg la disco, altii posteaza pe forumuri, etc....
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa aud si eu o parere de vanator (Duminică, 13 ianuarie 2008, 4:25)

    john [anonim]

    Sunt multi romani care iarna vaneaza foarte mult....si foarte multi din ei vaneaza ilegal (nu am zis ca detin arma ilegal...doar vaneaza ilegal....pt ca de cele mai multe ori arma le este cumparata sau imprumutata de cineva care are permis).
    Nu-i controleaza nimeni...se constituie intr-o gasca de 7-8 si o iau la pas pe campuri,prin liziere, pe marginea padurilor, prin paduri....se imbata...fac ravagii....si ce e mai grav, ei chiar distrug fauna,nu au nici-un control,cu cat impusca mai mult...cu atat mai bine.
    Nu cunosc situatia de pe domeniul pe care vaneaza imputitul asta de Tiriac.Dar din cate-mi dau seama terenul este concesionat, iar proprietarul, atentie: PROPRIETARUL.....a investit peste un milion de euro in popularea cu vanat si amenajarea terenului,drumurilor.
    Spune-ti-mi ceva: daca eu cumpar un teren pe care exista o amarata de balta, neamenajata, plina de serpi , broaste si buruieni....o curat, fac un ponton, o umplu cu peste, invit 30 de cunostinte la o partida de pesuit an de an.....ce fauna distrug eu? Unde-i vina ?
    Padurile noastre sunt goale din cauza vanatului haotic....nu din cauza locurilor special amenajate.
    Sau daca cei 100 de porci sunt ceva mai mari decat 1000 de pesti...si arata mai rau in poze...nu e tot un drac?
    Si din cate-mi dau seama locul este special amenajat....inainte nu mai era vanat....sau era foarte putin,pe cale de disparitie....este o proprietate particulara si n-avem de ce sa ne bagam.
    La fel cum taranul nostru creste un porc, sau gaini, sau gaste.
    Sau credeti ca noi, toti romanii, care crestem 2-3 porci acasa si-i tinem inchisi, le dam sa manance ce vrem noi doar sa se ingrase, si-i ducem la vier, si-i castram...nu chinuim acesti porci?
    De ce nu va duceti sa-i spuneti taranului ce sa faca cu gainile lui, sau cu porcii?
    Aaaa....stati ca-mi dau seama....proprietarul respectiv...in loc sa creasca 2-3 porci....creste 100, sau 200....si face ce vrea cu ei....asa cum si noi facem ce vrem cu ei.
    • +4 (4 voturi)    
      Crima (Duminică, 13 ianuarie 2008, 13:06)

      EU [anonim] i-a raspuns lui john

      Deosebirea dintre taranul roman si bulibasa Tiriac este ca taranul roman creste animale in batatura sa ca sa se hraneasca cu ele cand le vine sorocul. Problema cresterii de animale este la taranul roman una de supravietuire. Bulibasa Tiriac impreuna cu invitatii lui omoara animale de placerea de a le omori. Cred ca nu-ti imaginezi ca Porche sau regele Spaniei fug de la ei de acasa in Romania sa procure niste carne proaspata ca altfel le-ar muri familiile de foame. Ceeace se intampla pe un domeniu cu gard de sarma electrificata unde niste barbari ucid animale de placerea de a le vedea murind este nu un sport este crima iar crima este tot crima indiferent ca domeniul pe care se produce este public sau privat.
      • -3 (3 voturi)    
        crima e si in abatoare... (Duminică, 13 ianuarie 2008, 14:11)

        john [anonim] i-a raspuns lui EU

        ....sau iti imaginezi ca cei care si-au deschis abatoare de porci si vite au facut doar pentru ca n-au ce sa manance?
        Nu nene, pt. bani.
        Pentru bani,masini,case,vile,concedii ucid...si ce nu reusesc sa vanda...arunca.
        De ce nu te iei si de ei? Aaaa....scuza-ma, din ucisul lor te infrupti si tu.
        In momentul in care o sa refuzi sa mananci carne de porc cumparata, sau mititei la un gratar, sau pui, sau orice altceva care e produs prin sacrificare....atunci o sa ai calitatea de a vorbi.
        Apropo, cu carnea porcilor astora mistreti ce crezi ca se intampla? O arunca? Nu...tot la consumator ajunge, sub o forma sau alta.
        Data viitoare cand mergi in Kaufland sau Carrefour vezi ce cumperi,poate te mai gandesti.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu (Duminică, 13 ianuarie 2008, 17:20)

          EU [anonim] i-a raspuns lui john

          John tata nu citesti cum trebuie ce am zis eu.
          Singura idee cu care m-ai pus pe ganduri este urmatoarea: Bulibasa Tiriac a facut la el pe domeniu un abator in aer liber? Daca da, interesanta idee: adica regi, magnati straini si romani devin pentru un timp macelari? Regele Spaniei macelar, Porche macelar, in viitor poate Putin macelar. Ei pusca o zi doua in stanga si in dreapta animale salbatice captive in tarcul electrificat pentru ca noi poporul sa avem ce manca. Este ca un fel de munca voluntara pentru noi poporul.
          Eu zic ca fac asta ca sa-si demonstreze barbatia lipsa. Se cred puternici in fata animalelor fara scapare. Le place cum curge sangele si cum agonizeaza animalul si ii doare in pix de popor.
          Dar stii ce ma mira pe mine cel mai tare, de unde stii tu ca eu nu sunt vegetarian?
  • +2 (2 voturi)    
    scarbele cu bani (Duminică, 13 ianuarie 2008, 7:46)

    barbarul [anonim]

    UE ne invata pe noi cum sa taiem porcii de craciun, dar nu este in stare sa ii impiedice pe bogatasii lor sa fie cruzi cand sunt invitati de tiriac la un macel bine organizat in tara lui papuravoda; la ce mai folosesc legile europene? de ce le mai dau? le place sa ne critice pe noi, se dau civilizati, milosi ; rusine !
    Parca vad ca dupa acest macel de la Bals tot ei vor zice ca ne sunt superiori
    • 0 (0 voturi)    
      De acord scarbe cu bani (Duminică, 13 ianuarie 2008, 17:30)

      statupalmabarbacot [anonim] i-a raspuns lui barbarul

      In primul rand la ei acasa nu mai au animale ca le-au exterminat.
      In al doilea rand de ce sa nu vina daca cineva ii cheama sa-si arate barbatia facand acte de barbarie.
      In al treilea rand organizatiile pentru protectia animalelor din Romania sunt finantate din EU nu pentru protectia animalelor ci pentru sporirea bunastarii smecherilor din Romania care le conduc bag seama.
      Iar in ultimul rand ne critica pe noi ca la noi regele Spaniei vine si face genocid printe animale nu in Spania lui.
  • +1 (1 vot)    
    parere de vanator (Duminică, 13 ianuarie 2008, 11:17)

    judex [anonim]

    Tare as mai vrea ca acesti criminali sa se vaneze intre ei, ca sa simta si ei, ce inseamna sa ucida animale fara aparare. La fel si toreadorii.
  • 0 (0 voturi)    
    banii lui, macelul lui (Duminică, 13 ianuarie 2008, 13:23)

    liova [anonim]

    sa imi scuzati igoranta, dar eu nu prea inteleg problema - concesionat, cumparat, imprumutat, in fata legii e tot aia - e terenul lui si cam face ce vrea pe el. legea spune ca numai in padurile tarii se aplica standardele vanatoresti. asa ca da, dupa cum scria un coleg mai sus, nu e nici o diferenta intre asta si o ferma biologica din danemarca.

    daca are chef, ii sacrifica si face salam din ei, care e diferenta intre asta si un abator, ca nici de la abator nu pot sa scape...? sau fiindca sunt mistreti crescuti intr-un tarc si nu porci domestici traiti in spatele casei lui badea ion au deodata un statut special?

    singurul argument pe care il pot urmarii este cel cu impuscatul si cu bruxelles-ul care ne spune cum sa ne taiem noi porcii. aia e insa problema guvernului nostru, si nu a lu' nenea asta bogat. adica daca guvernul a fost asa destept incat nu a negociat o clauza care sa ne lase sa asomam la anu' si la multi ani, oare de ce trebuie si nenea asta sa fie la fel de destept?

    asa ca, fiecare cu porcul/porcii lui, si mai lasati-l pe om in pace :O)
  • +2 (2 voturi)    
    vanatoare (Duminică, 13 ianuarie 2008, 14:36)

    banzai [anonim]

    in anul 2008 cand omenirea are la capitolul mancare tot ce si poate dori, mai exista inca obiceiuri ancestrale inutile in care-si pierd, de cele mai multe ori viata animale nevinovate... Ne-a dat cineva dreptul sa luam o alta viata si asta doar for fun?? TRIST, Domnule Tiriac! Trist.Cu banii investiti in asemenea procesiuni barbare ati putea putea ajuta diferite organizatii pentru a crea rezervatii naturale pentru protejarea specilor pe cale de disparitie si nu numai. Dar de ce sa facem o asemenea investitie ? ca in fond ne doare-n cot, noi sa o ducem bine restul sa moara ..
  • +3 (3 voturi)    
    vanatoare= crima (Duminică, 13 ianuarie 2008, 19:46)

    noi in ue [anonim]

    Eu nu inteleg unde este liota de babe care urla ca din gura de sarpe cand dai cu piciorul intr-o potaie? Unde sunt toate martafoaicele alea care scot legi de ocrotire a animalelor si fac zeci de adaposturi de animale ca sa aiba motiv sa pape bani de la stat?Unde sunt?Sau ele se leaga numai de sarantoci, iar pe tiriac il pupa in kr?
    Sa ocrotim tooaate animalele, ca asa este normal, si pe cele pe care le crestem pentru hrana sufletului si pe cele pentru hrana trupului; sa le respectam si sa tipam ca din gura de sarpe , poate ne aud si strainii si ii fac si ei de kko pe grofii mysafiri la astfel de petreceri- crime
  • +1 (1 vot)    
    Ce raport de vanatoare ! Cam 7 porci la unu. (Luni, 14 ianuarie 2008, 9:08)

    Bascaliosul [utilizator]

    N-a fost niciun ales printre ei ? Dintre acestia n-as alege niciunul.

    Daca va uitati la clipul de azi-„Bebe exista”- veti vedea unul pe care l-as alege fara nicio ezitare. E un suflet mult mai scump decat un ales ...pe lista.
  • 0 (0 voturi)    
    dd (Luni, 14 ianuarie 2008, 10:29)

    mistretzu` [anonim]

    Faceti ceva!!!Opriti macelul!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    BONUSURI+MISTRETI CONTRA MAPA !!! (Luni, 14 ianuarie 2008, 11:38)

    FLORIN HAINAROSIE [anonim]

    Hocheist talentat,evident iarna,tenismen muncitor si copilot auto la sfarsit de cariera,marele ruman Ion stie sa-si multumeasca proptelele politice de ex.Roman+Nastase.Felix la-r fi vrut premier,CNSAS-ul la linistit,dar daca datorita varstei se va razgandi si va pofti iarasi la marire politica mapa va mai produce o mare deziluzie