VIDEO Proteste in tara: Mii de oameni au iesit in strada in Cluj, Sibiu, Timisoara, Brasov, Iasi, Constanta, Ploiesti, Craiova, Oradea

de I. Baias, A. Lazurca     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:46 Actualitate | Esenţial


Protest, 31 ianuarie, Cluj Napoca
Foto: Facebook/ Prin Cluj
Mii de oameni au iesit pana acum in strada in Cluj (5000), Timisoara (1500), Sibiu (2000), Brasov (1500), Iasi (500), Ploiesti (100) si Constanta (100) dupa anuntul ministrului Justitiei ca s-au adoptat OUG privind abuzul in serviciu si modificarea Codului penal. Alte orase cu proteste semnificative: Craiova si Oradea.

Un protest spontan s-a desfasoarat marti noaptea in Piata Victoriei. Bucurestenii au iesit in strada, la temperaturi de - 8 grade, dupa adoptarea pe ascuns a ordonantelor pentru amnistie mascata. Oamenii au iesit in strada in numar impresionant, ajungand pana la circa 15.000, potrivit reporterilor HotNews.ro aflati la fata locului.  S-a scandat "Noaptea, ca hotii", "Drangea, nu uita, te asteapta Rahova", "Chemati elicopterul", "Iesi afara, javra ordinara!" si "Demisia!".

Guvernul a adoptat in aceasta seara ordonata de urgenta privind modificarea Codului penal care il scapa pe Dragnea si pe alte zeci de penali de dosare. A fost adoptat si proiectul de lege privind gratierea care urmeaza sa fie trimis in Parlament "spre dezbatere si aprobare urgenta. Referitor la abuzul in serviciu, Florin Iordache spune ca se mentine pragul de 200 de mii de lei sub care fapta nu mai e penala, dar este eliminata conditia punerii in miscare la plangerea prealabila.

Timisoara



Iasi


(Sursa: Razvan Brb)



Cluj




Sibiu





Protest la Ploiesti
Foto: Hotnews
Ploiesti

Peste 100 de persoane au iesit in strada si la Ploiesti. Un fost candidat independent la primaria Ploiesti, Marius Fenichiu, indeamna ploiestenii sa iasa in strada.


Citeste mai multe despre   

















13304 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Desteapta-te romane! (Miercuri, 1 februarie 2017, 0:38)

    Daniels22026 [utilizator]

    Acum ori niciodata!
  • +7 (9 voturi)    
    Bravo oamenilor cinstiti din toata tara! (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:46)

    Stat_de_drept [anonim]

    Revolutia oamenilor cinstiti! Romanii arata intregii lumi ca sunt CINSTITI!
  • +8 (10 voturi)    
    La Ploiești sunt 300 de persoane (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:53)

    ploiesteanu [utilizator]

    La Ploiești sunt 300 de persoane și se scandează. De dimineață se va pleca spre București la Palatul Victoria.
    • +4 (6 voturi)    
      Bravo, eroic efortul! (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:10)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      succes oameni buni.
  • +8 (10 voturi)    
    La Craiova (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:57)

    Daniels22026 [utilizator]

    La Craiova 300 de persoane
  • +2 (4 voturi)    
    Oradea (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:24)

    Alin Cristea [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=_el7DAbaQx0
  • +2 (4 voturi)    
    INALTA TRADARE-LOVITURA de STAT la miezul nopti! (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:48)

    AvramLibertate [anonim]

    ATENTIE : LOVITURA de STAT formulata de MAFIA PSD-KGB -ALDE pentru sustinerea CORUPTIEI -CRIMEI si HOTIEI !!!

    PRESEDINTELE al ROMANIEI are DREPTUL si OBLIGATIA sa convoace CSAT si sa activeze ARMATA ca sa apere DEMOCRATIA si STATUL de DREPT dobandit prin varsare de sange a Poporului Roman in Decembrie 1989 !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Informatii corecte!!! (Miercuri, 1 februarie 2017, 10:07)

    student88 [anonim]

    Hotnews, in Cluj au fost peste 20000 de oameni care au iesit in strada, nu stiu de unde luati aceste numere care clar nu redau realitatea. Uitati-va pe poze, sunt strazi intregi pline de oameni, care indica faptul ca numarul lor este de cateva ori mai mare decat cel pe care-l precizati voi.