Klaus Iohannis: Cu securitatea nationala nu are voie sa se joace nimeni, nici macar cei care au impresia ca ei conduc acum lucrurile

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:56 Actualitate | Esenţial


Presedintele Klaus Iohannis a declarat marti seara, la Strasbourg, ca va analiza cu mare atentie bugetele alocate de Guvern pentru toate institutiile care se ocupa cu securitatea nationala, nu numai cel pentru Armata, atragand atentia ca, "indiferent de jocurile politice, cu securitatea nationala nu are voie sa se joace nimeni, nici macar cei care au impresia ca ei conduc acum lucrurile".

Declaratiile lui Klaus Iohannis despre proiectul de buget pe 2017:
  • Eu astept totusi sa avem un proiect de buget, fiindca aparent am avut unul, pe urma s-a reluat discutia, cand se vor hotari dumnealor sa ne spuna ca acum acesta e bugetul, atunci o sa-l analizam
  • Pentru mine un punct extrem de important va fi bugetul pe securitate nationala si asta nu inseamna numai Armata. Securitatea nationala este asigurata de fortele armate, care sunt evident Armata, fortele Ministerului de Interne, serviciile secrete
  • Si o sa ma uit cu foarte, foarte mare atentie, pentru ca indiferent de jocurile politice, cu securitatea nationala nu are voie sa se joace nimeni, nici macar cei care au impresia ca ei conduc acum lucrurile
  • Fiindca daca intram in zona de revansisme politice, de taieri de bugete numai asa ca sa aratam cine are ultimul cuvant, cred ca am face o mare, mare eroare
  • (Va referiti la bugetul SRI?) Ma refer la situatia in care vom avea un proiect si o sa analizez cu mare atentie toate bugetele pentru institutiile care se ocupa de securitatea nationala

Presedintele Klaus Iohannis participa marti si miercuri, la Strasbourg, la reuniunea Consiliului Europei, unde va sustine un discurs in cadrul plenarei si va avea intalniri cu reprezentanti ai forului, precum si cu presedintele CEDO si cu presedintele Comisiei de la Venetia.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














4395 vizualizari

  • -13 (23 voturi)    
    opppppps (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:09)

    xanti [utilizator]

    Raman serviciile fara bani
    • -11 (15 voturi)    
      Raman pe dreaq (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:37)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Raman pe dreaq. Astia de la PSD parca-s masochisti: cu cat o iau mai mult in bot de la servicii, cu atat le dau mai multi bani.
  • -14 (20 voturi)    
    Orniss... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:32)

    MenInBlack [utilizator]

    Adevar grait-a Herr Iohannis, cine a dat orniss unui primar dovedit incompatibil si penal samsar de case care are acces nelimitat in CSAT vulnerabilizand astfel total relatiile cu NATO, UE, si implicit fiind un pericol permanent pentru Siguranta Nationala, aceia ar trebui sa dea socoteala in justitie, iar respectivul penal sa fie demis urgent din toate demnitatile detinute.

    Oupss...
  • +9 (15 voturi)    
    Abuz de putere (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:04)

    vidra [utilizator]

    Mie mi se pare foarte grav ce face acum acest guvern de copii de gradinita, care dau vina ba pe unu ba pe altu, nu-si asuma nimic, hopa bugetu, nu-i bugetu, tati pot sa il chem si pe voiculescu la joaca? tati am dat drumu la jumate de puscariasi, tati asa-i ca daca fur nu ma mai ia nimeni? hopa mineriada, hopa lovitura de stat, is presedinte la legislativ dar trag sforile la executiv etc
    Asta nu se poate considera abuz in serviciu? La un asemenea nivel seamana a tradare de tara. Practic ei pun interesele lor deasupra intereselor tarii.
  • +2 (8 voturi)    
    Patru paduchi aldepesedisti s-au si grabit (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:29)

    Maniu [utilizator]

    sa atace serviciile - securistii si puii lor de lele au o obsesie cu "serviciile" ca nu-i mai servesc pe ei - speram! - si pe omul care le-a stricat jocul eliberarii si furtului fara limite.
  • -1 (9 voturi)    
    asa a fost mereu (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:56)

    om simplu din multime [utilizator]

    cu securitatea nu te joci...:-))

    bine zis, herr president. you know it !
  • -4 (6 voturi)    
    Comentati o alta enormitate a presedintelui, (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 1:12)

    xrogo [utilizator]

    "Cu securitatea nationala nu are voie sa se joace nimeni, nici macar cei care au impresia ca ei conduc acum lucrurile",adica cei alesi prin vot ,care au format un guvern au numai impresia ca ei conduc,de fapt conduce altcineva,cine maestre,SRI,DNA,dracu,lacu!
    Poate dupa ce vine presedintele in tara aflam si noi totusi cine ne conduce!
    • +2 (2 voturi)    
      aham (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 10:03)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      au fost alesi, au calitate de alesi. ca sa aiba capacitate de conducatori va trebui sa o si demonstreze mai intai de toate. ceea ce nu fac in aceasta perioada.