UPDATE A murit Ion Besoiu. Actorul avea 85 de ani

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:30 Actualitate | Esenţial


Ion Besoiu
Foto: Agerpres
Actorul Ion Besoiu, cunoscut pentru roluri din filme ca "Toate panzele sus" si "Bucuresti Non Stop", a murit miercuri, la varsta de 85 de ani, a confirmat pentru News.ro un reprezentant al Uniunii Teatrale din Romania.  Actorul era internat la un spital din Bucuresti. 

UPDATE 13.36 Trupul neinsufletit al actorului va fi depus, vineri, la Teatrul Bulandra din Bucuresti, iar inmormantarea va avea loc sambata, a declarat Alexandru Darie, directorul institutiei teatrale.

"Va fi depus la noi. Probabil ca vineri vom suspenda spectacolul de la Izvor si il vom depune la noi. Sambata e inmormantarea", a spus Darie. 

Actorul era internat de mai mult timp la Institutul de Urgenta pentru Boli Cardiovasculare Prof. Dr. C.C. Iliescu din Bucuresti si, in ultimele zile, in sectia de Terapie Intensiva a institutiei, starea sa fiind foarte grava.

Ion Besoiu s-a nascut la 11 martie 1931, la Sibiu, si a absolvit Academia de Teatru si Muzica din Sibiu. 

A debutat in 1950, dar consacrarea a venit dupa turnarea filmului "Toate panzele sus", in regia lui Mircea Muresan, unde i-a avut ca parteneri pe actorii Ilarion Ciobanu si Jean Constantin. 

Timp de 16 ani, a jucat pe scena Teatrului "Radu Stanca", din Sibiu, dupa care s-a mutat la Bucuresti, unde a jucat la Teatrul "Lucia Sturza Bulandra" si a fost, ulterior, timp de 12 ani, directorul acestui teatru.  

"Multumesc poporului meu care m-a apreciat si m-a urmarit de-a lungul atator ani", declara Ion Besoiu la implinirea varstei de 85 de ani. 

In 2002, a primit Premiul de excelenta al Cinematografiei Romane. 

In 2001, a fost declarat cetatean de onoare al orasului Sibiu, in care s-a nascut. Ion Besoiu era presedinte executiv al Fundatiei "Sibiul Vechi. Sibiu - Hermannstadt", asociatie care ii ajuta pe tinerii talentati si care ofera premii etnografilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7528 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:43)

    linarel [utilizator]

    respectele mele si compasiunea mea sincera familiei.

    RIP MAESTRE

    P.S. : din pacate se duc, se duc , incetisor, toti monstrii sacrii ai culturii romane ........ pacat
    • +4 (6 voturi)    
      Pacatul mai mare e ca nu vine nimeni (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Sa-i inlocuiasca. Cu imitatori de doi bani, stand-up de mahala si manelisti cultura Romaneasca nu va mai merge inainte. Fara cultura un popor e doar o carcasa goala in bataia vantului. Probabil ca asta si vor piticii politici ce conduc tara.
    • +3 (5 voturi)    
      Mda (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:07)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Bine ca am apucat sa ii vad, eram acum vreo ceva ani in Bucuresti si zicea cineva, hai sa vedem un spectacol cu astia batrani ca nu stiu cat ii mai prindem :(

      RIP
  • +7 (7 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:45)

    aniod [utilizator]

    .
  • +5 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:45)

    aniod [utilizator]

    .
  • +4 (8 voturi)    
    Capitanul Anton Lupan (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:14)

    oopsie_daisy [utilizator]

    A fost un actor mare. Poate mai mare decit altii, considerati "monstri sacri". Si, pe linga asta, a fost si un mare domn, cult si educat, dupa cum reiesea din interviurile lui.
    A facut multe roluri mari, dar pentru mine mereu va ramine capitanul Anton Lupan, de pe goeleta Speranta.
    Odihneasca-se in pace - merge sa se alature celorlalti marinari din echipajul goeletei: Gherasim, Ismail...
    • +3 (5 voturi)    
      Frumos mesajul tau RED HERRING. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:37)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      Din greseala ti am dat un minus :(
      Scuze.
    • +1 (1 vot)    
      si eu tot astept un documentar (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:05)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      ...sau o serie de documentare despre "Toate panzele sus!" ...si s-au tot dus membrii echipajului, unul dupa altul

      ..poate pe Cristian Sofron nu-l lasam sa plece fara sa ne povesteasca cum a fost pe la filmari , sa vedem locurile pe unde s-au turnat scenele memorabile, (:0,
  • +2 (2 voturi)    
    R.I.P. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:54)

    UnOarecare [utilizator]

    Mare actor!