Sorin Grindeanu, declaratii dupa sedinta de guvern prezidata de Iohannis: Nu erau trecute pe ordinea de zi OUG pentru gratiere si OUG pentru modificarea Codului Penal. Dar scrie in Constitutie ca avem voie sa dam amnistie si gratiere? Da. Deci nu sunt impotriva legii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:22 Actualitate | Esenţial


Premierul Sorin Grindeanu a facut declaratii dupa sedinta de guvern prezidata de Klaus Iohannis. Grindeanu a spus ca pe ordinea de zi de azi a sedintei de guvern nu erau puse proiectul privind gratierea unor infractori si nici proiectul pentru modificarea Codului Penal si a Codului de Procedura Penala, dar a adaugat ca e dreptul guvernului sa dea amnistie si gratiere.

Intrebat de ce vrea guvernul sa ia cele doua masuri prin ordonanta de urgenta si nu prin proiect de lege, Grindeanu a replicat ca si guvernul tehnocrat condus de Dacian Ciolos a modificat Codul Penal prin Ordonanta de Urgenta.

LIVETEXT:

Sorin Grindeanu: A fost o sedinta de guvern ordinara. Ca spun din start ca o sa fac doar cateva consideratii din considerente de timp despre ce s-a intamplat azi
Am avut o ordine de zi si am aprobat-o
Am adoptat acte normative extrem de importante pentru noi, pentru programul dfe guvern, am inceput sa adoptam acele masuri, astazi am continuat
Exemplu: OUG care reglementeaza un punct l-a care ne-am angajat, Prima Chirie, am avut o prima lectura.
Au fost acte normative pentru a se adopta legea bugetului
In toate aceste zile ministrul finantelor cu mine si cu doamna vicepremier am avut discutii pentru ca sa terminam legea buhgetului si in jur de 25 ianuarie sa o trimitem la Parlament
Pastram ce am spus tot timpul, deficitul sub 3% si bugetul pentru aparare care reprezinta angajamente ale Romaniei si de care ne vom tine
Subliniind inca o data, astazi pe ordinea de zi s-au discutat lucrurile discutate din timp
Nu erau trecute pe ordinea de zi OUG pentru gratiere si OUG pentru modificarea Codului Penal. Dar scrie in Constitutie ca avem voie sa dam amnistie si gratiere? Scrie ca avem voie sa facem lucrurile acestea? Da. Deci nu sunt impotriva legii.

Am avut discutii cu ministrul Justitiei, care a spus ce isi doreste in mandatul sau si care este politica pe care o vom avea pe acest domeniu.
Eu cred ca este la fel de constitutional cum a venit presedintele sa prezideze sedintele de guvern, respectand legea sa dam ordonante
Nefiind pe ordinea de zi pe care am avut-o de ieri in mapa de lucru nu puteam sa adoptam lucruri pe puncte suplimentare, cu prezenta sau fara prezenta presedintelui (ziaristii ii spun ca ordinea de zi nu a fost facuta publica)

Florin Iordache: Aceste acte normative (cele doua OUG) au fost finalizate ieri la Ministerul Justitiei au fost trimise spre consultare CSM. Al doilea act vizeaza hotararile CCR care vizeaza anumite fapte sa fie mai bine precizate. Au fost transmise tuturor celor interesati. Cand vom avea toate avizele vom discuta in guvern. Acestea sunt cele doua acte pe care incepand de astazi le puteti vedea in dezbatere publica

Sorin Grindeanu: N-au intrat pe ordinea de zi. Nu se dezincrimineaza prin aceste propuneri nici conflictul de interese, nici abuzul in serviciu, dar se clarifica aceste lucruri in concordanta cu deciziile Curtii Constitutionale. Orice decizie a CCR este obligatorie. Ce se trasnmite spre opinia publica este viziunea Ministerului Justitiei

Florin Iordache: Ministerul Justitiei le-a elaborat, aseara le-am terminat.

Sorin Grindeanu: Presedintele ne-a intrebat daca cele doua proiecte sunt pe ordinea de zi, l-am asigurat ca nu. L-am asigurat ca nu vor fi adoptate fara sa parcurga dezbaterea publica, azi vor fi puse pe site-ul Ministerului Justitiei. Imi cer scuze ca ati primit tarziu ordinea de zi

O sa vedem in perioada urmatoare decizia pe care o vom lua
Apropo de gratiere, excluzand acele infractiuni de care vorbeam, suntem sub o decizie pilor CEDO

Iordache: gradul de incarcare a penitenciarelor este de peste 150%. o decizie CEDO ne poate obliga, din cauza condamnarii Romaniei... Nu putem construi peste noapte cele 9.000 de locuri care ne trebuie. Din estimarile pe care le-a facut MJ peste 2.000 de persoane pot beneficia de gratiere. Este clar ca in Romania este nevoie de o lege a gratierii

Grindeanu (intrebat de ce se nu dau proiecte de lege, ci Ordonante de urgenta): Aceste lucruri le facem in perioada urmatoare. Din cate stiu eu se pot face aceste lucruri in doua moduri, prin OUG sau prin Parlament. Sa stiti ca nu guvernul a inventat OUG, si guvernul tehnocrat a dat OUG pentru modificarea Codului Penal. Ministrul Justitiei de la inceput si-a spus viziunea in ceea ce inseamna justitia. Este un prim pas, consultarea celorlalte institutii, dupa aceea vom vedea ce decizie luam

















10191 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    OUG (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:27)

    Soljenitin [utilizator]

    Si este vreo garantie ca nu veti incerca maine? Este vreo garantie ca PSD nu va incerca reeditarea evenimentului "martea neagra"?
    Nu, nu este!
    • +7 (9 voturi)    
      Bai Grindeanule, esti mai rau ca grindina! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:27)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      N-ar fi mai bine sa ne scoti din UE si NATO doar ca sa puteti fura voi in voie fara sa intrati la puscarie?
      Mi-e scarba de tine, trol rusesc!
      Pentru PSD, scaparea de dosare si eliberarea borfasilor politici sunt obiective prioritare. Doar pentru asta au fost alesi...
  • +17 (21 voturi)    
    Nu acum, cu prima ocazie... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:30)

    Observator roman [utilizator]

    Grindeanu (obraznic): „...avem voie sa dam ordonanta de urgenta in orice domeniu? Avem voie?”

    Nu despre asta e vorba, evident. Iohannis a vorbit despre adoptare DOAR DUPA CE SE DISCUTA IN SPATIUL PUBLIC.
    Grindeanu incearca sa faca pe prostul dar nu tine. Iar Iordache... nici nu incearca sa faca pe prostul: chiar este...
  • -11 (21 voturi)    
    țeapă! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:32)

    Mazeta [utilizator]

    Se pare că Iohannis va trebui să participe la fiecare ședință de Guvern de acum încolo.
    • -9 (11 voturi)    
      deja isi face bagajele... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:10)

      Ardiles [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Numai ca nu-i incape in geamantane elefantii si acum a pus xxx-ul sa-i prinda in schimb niste maidanezi locali.
    • +6 (8 voturi)    
      Asa, si ... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:19)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... mi se pare mie, sau te cam oftici?
      :-)

      Foarte bine, daca de asta depinde etica si morala in politica, atunci as vrea sa il vad participand zilnic la sedintele de guvern spre disperarea celor din psd&alde.
    • 0 (2 voturi)    
      Teapa o luam noi cetatenii cinstiti (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:52)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      din Romania cu un astfel de guvern de infractori. Dar democratia are si alte mijloace si se prea poate ca tepele sa fie utilizate la propriu cu cei ce se cred azi protejati de cariile si mustata infractorului de teleorman.
  • +21 (25 voturi)    
    Infractorii au grija de infractori. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:43)

    Johanis [utilizator]

    Atat preocupare are guvernul pentru gratierea a cca 2300 de condamnati (infractori dovediti) in timp ce in fata somatiilor Curtii Europene de Justitie nu face nimic pentru restituirea taxelor de mediu catre sute de mii de cetateni.
    Cand altii au gresit in fata legii, trebuie sa-i eliberam ca-i aglomeratie in puscarii.
    Cand statul a incasat ilegal de la cetatenii sai (aflati in deplina legalitate) nu avem nicio preocupare in a indrepta eroarea!
    • +18 (22 voturi)    
      o inchisoare se construieste in max 1 an (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:45)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      chiar cu puscariasi daca vor scurtarea pedepsei .

      Problema e ca nu se vrea
    • +10 (14 voturi)    
      Dacă un grațiat mă fură? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Să plătească Grindeanu,Iordache și Sevil.Observ că Grindeanu o gratulează pe Sevil,iar despre Constantin,celălalt vice premier nu amintește.ALDE are sarcină să le ducă olița și ce important se dă Tăriceanu pentru asta!
  • +13 (17 voturi)    
    Ohooo... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:43)

    Crop [utilizator]

    Face Grindeanu pe el. Au iesit ca eroii de dupa razboi sa explice cum sunt ei corifei. Hai mars!
  • +15 (19 voturi)    
    egzact. Si marmota... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:45)

    bogdan1477 [utilizator]

    De aia ordinea de zi a sedintei de guvern a fost tinuta la secret si a fost publicata doar dupa o discutie intre Johannis si Grindeanu. Ma intreb ce i-o fi zis Johannis de l-a convins sa renunte...
    • +5 (9 voturi)    
      cred ca i-a zis asa... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:54)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Mars potaie la locul tau ca acum te trec pe loc repaus.

      Oarece dosar cred ca iexista despre Grindeanu - mare om de stat...

      Stie de chestia asta si Maretul Conducator cu Mustata - si de aceea merge pe coate si genunghi potaia.
    • +1 (3 voturi)    
      miine... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:22)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      cum zicea intr-o carte clasica: mai e si miine o zi....

      legat de Dragnea, daca nu-i ies pasientele, te pomeni ca nu se mai intoarce de pe meleaguri straine...
  • +16 (20 voturi)    
    In rezumat, (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    un premier cu misiune mafiota inca de la primele sedinte, pus pe tot felul de GOLANII si, cert, o marioneta a CONDAMNTULUI PENAL, Dracnea. Pe linga acest slugoi, avem si un minstru al JUSTITEI - si el hot plagator - cu misiunea de a pune Justitia pe chituci. Solutia - e vrema de iesit in strada
  • +18 (22 voturi)    
    tradare nationala... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:49)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    voi dati OUG ca sa va scapati hotii de inchisoare ? tradare nationala si puscarie baieti pentru voi ...
    • +2 (4 voturi)    
      daca a sa a vrut... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:58)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Boborul -

      Boborul a vrut sa ii lase pe infractorii astia sa fure si ei, amaratii dreacului fara de vila si piscina in curte, ca poate asa are de unde sa ajunga si la iei un praf de scuipat nemuncit...

      Munca este grea si nu innobileaza votantul P$Dist.

      AFERIM!
  • +11 (15 voturi)    
    Un shlob penibil (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:49)

    Frank777 [utilizator]

    Grindeanu si restul grupului organizat de la guvern nu realizeaza ca au fost trimisi la furat de Dragnea si ei o sa plateasca pentru toate.Dragnea este lipsit de scrupule si se foloseste de ei.Apoi la tomberon.
  • +8 (12 voturi)    
    Fiinca face "consideratii" din "considerente", (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:12)

    ofCAER [utilizator]

    devine clar de ce l-a ales Dragnea: premieru' e un fin manipulator al limbii.
  • +11 (13 voturi)    
    "avem voie" (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:20)

    adro [utilizator]

    "Dar scrie in Constitutie ca avem voie sa dam amnistie si gratiere? Scrie ca avem voie sa facem lucrurile acestea? Da. Deci nu sunt impotriva legii."

    Tot la fel scrie in constitutie ca presedintele are dreptul sa prezideze sedintele de Guvern "in anumite circumstante", iar cetatenii au dreptul de a fi informati, precum si dreptul sa-si exprime public opiniile.
  • +13 (17 voturi)    
    Bonus (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:24)

    gayon [utilizator]

    Sa intelegem ca gratierea si amnistia sunt bonus la laptele si mierea promise in campania electorala. Si sa mai intelegem ca prioritatea nr.1 pt voi e chiar acest bonus. Iar dupa bonus ... o sa injuram tehnocratii si pe presedinte ca doar din dorinta lor nu curg bunatatile promise. Iar voi fericiti o sa va plimbati cu covrigii in coada, ca de obicei. Obiectivul nr.1 si unic al echipei de salahori a fost atins. Bravo.
  • +7 (11 voturi)    
    Viforene, tata, dai din colt in colt ? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:46)

    Susufler0 [utilizator]

    Stii vorba aia ? Cine se scuza (se explica), de fapt, nu face altceva decat sa se acuze !

    PS. Hai, fugi la aeroport ca te-asteapta Dragnea la America cu amanunte la vestile astea de c... pe care i le aduci !

    PPS.Viscolene, stii ce ar mai lipsi acum ca sa fie tot tacamul complet ? Sa dea o ploaie cu spume in ziua de investitura, in asa fel incat, avand in vedere ca ati cumparat biletele cele mai ieftine (ehe, daca nu trebuia sa plece Ghitza asa de intempestiv !) sa nu aveti acces la corturi si sa va dea organizatorii doar umbrele ! Zau ca ati merita asta !
  • +5 (9 voturi)    
    Presteaza bine ... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:47)

    A_B_C [utilizator]

    domnul prim-ministru penal. Stie excat ce rol are la conducerea guvernului. O mica scapare astazi...dar sa avem rabdare: el respecta legea si da gratiere si amnistitie mascata. E legal si reprezinta vointa cetatenilor hoti si penali, persecutati de binom si de justitie. Halal prim-ministru...o mizerie de om!!! Dar nu esti singur pe tarlaua parintilor tai. In spate e o tara intreaga si cetatenii cinsti platitori de taxe..o sa ne vezi in strada!
  • +7 (11 voturi)    
    mda (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    dragnea a plecat din tara (la trump) si l-a lasat pe sorinel sa execute planul din acum deja celebra "miercurea neagra ianuarie 2017"

    vrem si noi o lista cu aia care ar trebui sa iasa din puscarie, ca sa ne dam seama exact despre cine e vorba.
  • +2 (4 voturi)    
    Grindeanu este prost sau o face pe prostu? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:17)

    asavreau [utilizator]

    Dacă scrie în Constituție și faci ceva pentru care nu există o reglementare legală,este ilegal.După spusele lui Grindeanu,Parlamentul trebuie desființat.Guvernul face ce scrie în Constituție.În Constituție nu scrie că infractorii sunt băgați la pușcărie de justiție și Grindeanu îi scoate, ca să fure din nou.Înțeleg că Grindeanu este reprezentantul infractorilor,nu al românilor cinstiți.
  • +3 (5 voturi)    
    ca sa fie clar!!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:40)

    ..13 [utilizator]

    Primul punct pe ordinea mea de zi este

    1.DEMISIA MINISTRULUI DE JUSTITIE -

    As vrea sa stiu daca trebuie sa ma intorc mai mult, in spate, si asupra Directorului de Penitenciare.

    NU ADMIT SA MAI RAMANA IN FUNCTIE MINISTRUL JUSTIEI actual.

    ATENTIUNE _ zice marele ganditor de la Justitie - actele de gratiere care vizeaza recuperarea prejudiciului????min.7.09 din inregistrarea precizata mai jos...

    2. Pentru minciunile indrugate astazi de PRIMUL MINISTRU Grindeanu TREBUIE SA PLECE -

    l rog pe domnul Presedinte sa ii ceara DEMISIA PRIMULUI MINISTRU.

    DEMISIA DOMNULE PRIM_ MINISTRU.

    Nu se poate sa ne mintiti ca un DOBITOC si sa ne faci pe toti prosti.

    Se poate vedea minciuna pe care o indruga neica nimeni asta -aici min.6.00 - si min. 19.05
    https://www.privesc.eu/Arhiva/73023/Declaratii-de-presa-sustinute-de-prim-ministrul-Romaniei--Sorin-Grindeanu

    Posibilitatea de a da ordonante de urgente - trebuie sa fii abiltat de Parlament si stie foarte bine ce discutii au fost si atunci cand Gubernul actual a cerut sa fie abilitat in emiterea de OUG.

    Mare rusine - cum spuneam ne crede pe toti prosti!
    SI este doar inceputul si de aceea cred ca ete timpul ca Presedintele sa taie din scurt macaroana putregaiului asta.

    Bravo Presa!

    3. AL treilea punct pe ordinea mea de zi

    NU ADMIT SA MAI RAMANA IN FUNCTIE VICE_PRIM-MINISTRU

    Este o persoana care nu are acceptul serviciilor speciale si care nu ar trebui sa aiba acces la documente clasificate. Este un pericol pentru SECURITATEA NATIONALA asa ca OUT.

    DEMISIA Sevil SHHAIDEH

    4. Revin asupra celui mai drag mie - insusi Ministrul Justitiei.

    Mare jurist Ministrul asta al Justitie - zice el ca un DOBITOC ca cele doua acte normative sunt in dezbatere publica - UNDE MA_TA MARE sunt actele in dezbatere publica???

    Bine a intrebat presa daca la redactarea cetor acte s-au facut dezbateri publice???

    Crede Dragnea ca noi o sa induram ca niste prosti toate porcariile pe care le arunca copiii astia cretini in spatiul public???
  • +2 (2 voturi)    
    ca sa fie clar!!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:42)

    ..13 [utilizator]

    Primul punct pe ordinea mea de zi este

    1.DEMISIA MINISTRULUI DE JUSTITIE -

    As vrea sa stiu daca trebuie sa ma intorc mai mult, in spate, si asupra Directorului de Penitenciare.

    NU ADMIT SA MAI RAMANA IN FUNCTIE MINISTRUL JUSTIEI actual.

    ATENTIUNE _ zice marele ganditor de la Justitie - actele de gratiere care vizeaza recuperarea prejudiciului????min.7.09 din inregistrarea precizata mai jos...

    2. Pentru minciunile indrugate astazi de PRIMUL MINISTRU Grindeanu TREBUIE SA PLECE -

    l rog pe domnul Presedinte sa ii ceara DEMISIA PRIMULUI MINISTRU.

    DEMISIA DOMNULE PRIM_ MINISTRU.

    Nu se poate sa ne mintiti ca un DOBITOC si sa ne faci pe toti prosti.

    Se poate vedea minciuna pe care o indruga neica nimeni asta -aici min.6.00 - si min. 19.05
    https://www.privesc.eu/Arhiva/73023/Declaratii-de-presa-sustinute-de-prim-ministrul-Romaniei--Sorin-Grindeanu

    Posibilitatea de a da ordonante de urgente - trebuie sa fii abiltat de Parlament si stie foarte bine ce discutii au fost si atunci cand Gubernul actual a cerut sa fie abilitat in emiterea de OUG.

    Mare rusine - cum spuneam ne crede pe toti prosti!
    SI este doar inceputul si de aceea cred ca ete timpul ca Presedintele sa taie din scurt macaroana putregaiului asta.

    Bravo Presa!

    3. AL treilea punct pe ordinea mea de zi

    NU ADMIT SA MAI RAMANA IN FUNCTIE VICE_PRIM-MINISTRU

    Este o persoana care nu are acceptul serviciilor speciale si care nu ar trebui sa aiba acces la documente clasificate. Este un pericol pentru SECURITATEA NATIONALA asa ca OUT.

    DEMISIA Sevil SHHAIDEH

    4. Revin asupra celui mai drag mie - insusi Ministrul Justitiei.

    Mare jurist Ministrul asta al Justitie - zice el ca un DOBITOC ca cele doua acte normative sunt in dezbatere publica - UNDE MA_TA MARE sunt actele in dezbatere publica???

    Bine a intrebat presa daca la redactarea cetor acte s-au facut dezbateri publice???

    Crede Dragnea ca noi o sa induram ca niste prosti toate porcariile pe care le arunca copiii astia cretini in spatiul public???
  • 0 (0 voturi)    
    Ce minciunos ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:49)

    Bogdan_100 [utilizator]

    In textul hotararii e trecuta ultima zi in care poate fi comisa o infractiune ce intra sub incidenta OUG, zi care este si ziua aparitiei, anume 18.01.2017. Un nesimtit ce incearca sa prosteasca din nou populatia. O sa-l coste !