Scena care a aparut vineri la protestul de la Universitate, inchiriata de Teodor Maries de la o firma din Brasov, pana in 31 decembrie

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:00 Actualitate | Esenţial


Protest in Bucuresti
Foto: Hotnews
Scena din fata Teatrului National a fost adusa de presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989, Teodor Maries, care joi a incheiat un contract cu o firma din Brasov sa ii puna la dispozitie, pana in 31 decembrie, scena si echipamente de sunet si lumini pentru manifestatia din Piata Universitatii, informeaza Mediafax.

Vineri, la Universitate, in fata Teatrului National, a fost amplasata o scena pe care, in timpul manifestatiei, au urcat aproximativ 20-30 de persoane ce intentionau sa se adreseze oamenilor. Manifestantii i-au huiduit si le-au cerut sa coboare de pe scena.

Presedintele Asociatiei "21 Decembrie 1989", Teodor Maries, a declarat sambata, pentru agentia de presa citata, ca el a adus scena din fata Teatrului National, din proprie initiativa, fara sa implice asociatia.

Maries a precizat ca a incheiat un contract pentru aducerea acestei scene, pe care sambata l-a postat pe pagina de Facebook a asociatiei.

Din contract rezulta ca beneficiarul era Asociatia "21 Decembrie 1989", si nu Teodor Maries in nume personal.

Teodor Maries a mai spus ca a fost intrebat de jandarmi, vineri, daca el s-a ocupat de ridicarea scenei si a recunoscut, fiind anuntat ca va fi amendat.

"Am demontat tribuna, dar daca strada va avea nevoie de ea, ma voi ocupa sa o montez la loc. Consider ca nu este firesc sa fiu sanctionat pentru acest gest, pentru ca, pana la urma, toti oamenii care se strang in strada ar putea fi amendati si nu cred ca ar trebui sa fie aplicate sanctiuni pentru demersuri care au legatura cu ce se intampla in piata", a spus Teodor Maries.

Contractul de prestari servicii a fost incheiat in 5 noiembrie, intre prestatorul SC GDD Sound SRL Brasov, reprezentat de administrator Dan Dumitru Ghita, si beneficiarul Asociatia "21 Decembrie 1989", reprezentat de Teodor Maries.

Prin acest contract, firma din Brasov a asigurat echipamente de sunet-lumini si scenoteca pentru "manifestatie Piata Universitatii Bucuresti". Suma pe care trebuie sa o plateasca Teodor Maries este de 3.000 de euro plus TVA, respectiv 16.442,40 lei, conform facturii emise de catre firma in 6 noiembrie. Prin contract, Teodor Maries trebuia sa mai asigure cazarea si masa celor patru tehnicieni care se ocupau de echipamente.

Contractul era incheiat pana in 31 decembrie, timp in care firma din Brasov trebuia sa asigure functionarea echipamentelor.

In contract este prevazut si ca partile sunt exonerate de raspunderea privind neindeplinirea sau indeplinirea cu intarziere a obligatiilor asumate, in cazul aparitiei unor evenimente, printre care "izbucnirea unor revolte civile sau revolutii, acte de terorism", "acte ale oricarui guvern sau autoritati", "incendii, explozii, inundatii".

Vineri seara, in a patra zi de proteste, in Piata Universitatii s-au adunat aproximativ 5.000 de oameni, care au scandat din nou impotriva coruptiei si au adus un omagiu victimelor incendiului din clubul Colectiv, la o saptamana de la tragedie.

In timpul protestului, mai multe persoane au urcat pe scena instalata in fata Teatrului National, pentru a se adresa celorlalti protestatari, insa din multime s-a huiduit, s-a fluierat si li s-a strigat sa coboare. Aparitia acestei scene, pe care se aflau si instrumente muzicale, a provocat nemultumire in randul celor prezenti, care au spus ca nu se poate canta cand atatia tineri au murit in clubul Colectiv.

Pe scena au urcat in jur de 20-30 de persoane, iar cateva dintre acestea au vorbit de la microfon, insa din multime s-a huiduit si li s-a cerut sa coboare. "Jos de pe scena", "Piata nu are lider", "Fara scena, fara scena" au fost cateva dintre scandarile din piata. La un moment dat, sunetul si luminile de pe scena au fost oprite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9065 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Foarte interesant (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:19)

    Soljenitin [utilizator]

    Scena inchiriata de Maries pe banii asociatiei si pe care urca Claudiu Craciun. Da foarte mult de gandit combinatia asta.
    • -2 (4 voturi)    
      se incearca manipularea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:25)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      lideri falsi,ca alde maries, cozma,marian munteanu (finul Sekuritatii)si alti puscariabili,"revolutionarii"tocmiti de SRI,Securitate,etc incearca manipularea protestului in folosul establishmentului!Actuala 'democratie" este doar in folosul serviciilor si a coruptilor!Oamenii cinstiti trebuie sa ceara doar un guvern de profesionisti,dizolvarea parlamentului ,si a partidelor actuale!Toti liderii politici actuali trebuie trimisi la munca !
    • +3 (5 voturi)    
      Atentie la diversionisti profesionisti (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:43)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Hello Hotnews,

      Keep up the good work, guys. Apreciem foarte mult ceea ce faceti. Un singur punct as vrea sa mentionez in acest email - si anume faptul ca o serie de diversionisti incearca acapararea protestelor sponatne care au avut loc in PU.

      Stim cu toti capaciatea cameleonica a fortelor antidemocratice, pro-coruptie, anti stat de drept care tine captiv statul roman de 25 de ani. Acestea prin diferiti interpusi incearca diferite actiuni de diversiune.

      Ar fi util daca ati atentiona (prin articole detaliate si cu poze) originea si parcursul acestor diversionisi pentru a informa atat protestatarii cat si opinia publica despre pericolul acestor diversiuni. Nu ne putem permite furtul acestui miscari spontane de strada de catre Claudiu Craciun, Dogaru si altii dupa chipul si asemanarea lor.


      Pentru mai multe detalii a se vedea Dan Turturica :

      http://turturica.ro/cum-vrea-psd-sa-manipuleze-protestele-din-piata-universitatii-cu-oamenii-lui-putin/

      toate incidentele din piața universității, de aseară, au fost provocate de ”societatea civilă” a psd-ului, reactivată ieri dimineață după ședința organizată de codrin ștefănescu.
      de acolo au plecat scandările cu ”dna, csm, aceeași mizerie”, ”iohannis, demisia” și chiar diversiunea cu scena (adică exact ce scriam că s-a decis în ședința de la sediul psd).
      iar faptul că majoritatea acestui nucleu este în limbă după putin și cerșește finanțări de la kremlin pentru siteuri și biserici ”cu funcție de veghe ortodoxă”, care să fie construite în nordul județului Brașov, „în zona de contact dintre populația ortodoxă și cele catolice și reformate“, ar trebui să fie un motiv de îngrijorare în plus.
      dar cel mai important de reținut este că misiunea lor principală este să compromită un protest autentic și să-l direcționeze în același sens în care au dus și protestele din ianuarie 2012. adică spre consolidarea stabilimentului politic transpartinic, corupt, existent.
      vestea
    • +8 (10 voturi)    
      Bā, ia sa mai ia o pauza C. Craciun , asta.... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:20)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Prietenul lui Ponta si acoperitul dgipi !
      Daca nu era el ,sa fraiereasca si sa plimbe prin tot Bucurestiul ,manifestantii cu Rosia Montana , Ponta era demis demult !
      Ar trebuii evacuat din piata ,acest /// !
    • 0 (0 voturi)    
      Tare (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:52)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si dc. gura mamii lor au urlat la microfoane ca scena este pusa la dispozitie de B1TV?
      Niste comunisti diversionisti care incearca manipularea maselor dupa vechile manuale.
      La gunoi cu voi!!! Huaaaa !
  • -8 (14 voturi)    
    Manifestatia ca mod de viata (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:44)

    newlook [utilizator]

    Manifestatia: ca mod de viata, aportul social.
    "Neam trezit" - pregatirea.
    • -3 (5 voturi)    
      noi neam trezit (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:57)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Si o sa protestam pana cand lumea o sa anteleaga ca n-eam saturat de politica si democratie. Vrem anarhie si dic-tatura celui mai puternic. Boss la putere!

      (il astept pe Gigi Kent cu lant de haur sa raspunda, el cu siguranta poate descifra limbajul de mai sus, deoarece este dupa regulile sale gramaticale, invatate la protestele anti ponta de anul trecut)
      • 0 (2 voturi)    
        Tavarisci palkovnik (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:32)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui numaiamnume

        Adevar graiesti. Tu si ai tai v-ati saturat de politica si democratie. Vreti sa veti puterea doar voi, fedesenarii. Vreti discataura parlamentului in care voi si ai vostri sunteti cei mai puternici. Probabil il veti copta in curaand si pe Gigi Kent.
        • 0 (2 voturi)    
          De ce oare... (Duminică, 8 noiembrie 2015, 16:29)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

          De ce oare nu am intalnit inca un basist (intunericul dintre urechi, nu aparteneta la Basescu) care sa sesizeze lipsa totala de logica a asocierii "dictatura parlamentului" ?
  • 0 (4 voturi)    
    Da' (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:24)

    Jar [anonim]

    autorizatie are?Ca nu putem cere legi si aplicarea legilor calcand in picioare legi.
  • +3 (5 voturi)    
    Mare atentie la diversionisti! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:25)

    emil bobu [utilizator]

    Nu va luati dupa capul de coloana, daca nu stiti cine e acolo!
  • -1 (5 voturi)    
    Revoluționar de meserie (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:52)

    charlie [utilizator]

    Cred că ar trebui studiat mai atent acest caz, cu adusul unei scene, așa, repejor și pe șest, în Piața Universității.
    Ce dorește acest domn și cine-l plătește pentru ce dorește ?
    SRI trebuie să fie atent la fazele astea.
  • -1 (5 voturi)    
    NU ! MANIFESTATIA CA MOD DE PRESIUNE ! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 23:01)

    Susufler0 [utilizator]

    Fara suparare, reactia Pietei este narcisista ! Purista ! Cei din Piata vor sa se pastreze "curati", feriti de orice ar putea denatura Protestul lor ( care de fapt e compus dintr-o multitudine de proteste individuale, ce vor sa se auda toate !). Dar cum ar fi fost daca in timpul Pietei Universitatii din Primavara lui 90, atunci cand s-a deschis Balconul, cei din piata ar fi inceput sa fluiere si sa huiduie si sa strige : "Nu vrem Balcon, inchideti-l...nu vrem lideri"! Piata Universitatii a rezistat saptamani in sir si a insemnat ceva si i-a influentat pe Guvernantii de-atunci (cercetatii penali de azi), tocmai pt ca a existat Balconul, tocmai pt ca au existat unii lideri informali ai Pietii, cum a fost Marian Munteanu, tocmai pt ca au existat si cantece folk care i-au rememorat pe cei ce s-au sacrificat la Revolutie. De unde pana unde teama asta la cei din Piata ? Am fost in Piata si-acum 26 de ani si am fost si azi. Daca Iohannis nu ar fi anuntat ca o sa vina incognito in Piata, manifestatia ar fi ramas la un nivel mult redus fata de ce este acum. Cred ca Maries a inteles asta si a vrut sa impiedice diluarea Pietei. La cate a facut Teodor Maries pt Romania si romani, sa fii sigur ca nu-i trebuia lui manifestatia din Piata. El nu mai are nimic de dovedit, pur si simplu a vrut sa ajute. Dar ce-ti spun tie, trolule toate astea ?
  • +4 (6 voturi)    
    NU (Duminică, 8 noiembrie 2015, 0:53)

    charlie [utilizator]

    ...le trebuie sufleuri cocoțați pe-o scenă miilor de participanți la protest, care au reprezentat/reprezintă o forță de presiune excepțională pentru establishment-ul politic actual. Lasă-i așa, narcisiști și puriști și curați !
    Nu mai credeți lumea așa de proastă, să le-aduceți voi repede o scenă, s-au lămurit ei foarte bine și cum a fost cu "Balcoanele" din istoria post-revoluționară a României !
    Nu cred că mai au vreo credibilitate azi revoluționarii de meserie, care au luptat să-și tragă foloase materiale grase, doar c-au ieșit într-o noapte la Revuluție !