UPDATE Piedone a fost retinut de procurorii DNA in dosarul Colectiv / Fostul primar, scos incatusat din sediul DNA: "Am incredere in justitie"

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:05 Actualitate | Esenţial


Cristian Popescu Piedone
Foto: Facebook
Fostul primar al sectorului 4 Cristian Popescu Piedone a fost retinut, vineri seara, de procurorii DNA, fiind acuzat de abuz in serviciu si fals intelectual in legatura cu autorizarea clubului Colectiv, anunta Mediafax.

UPDATE:
Doua functionare din Primaria Sectorului 4, retinute de DNA

UPDATE 23:20
Piedone a fost scos incatusat din sediul DNA, unde a fost audiat vineri timp de mai multe ore.

La intrebarile jurnalistilor, fostul edil a raspuns: "Am incredere in justitie".

Piedone va fi prezentat sambata instantei, cu propunere de arestare preventiva.

Piedone este urmarit penal de procurorii DNA pentru abuz in serviciu, daca functionarul public a obtinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, si fals intelectual, potrivit unui comunicat al DNA.

Potrivit procurorilor, in calitate de functionar public - primar al sectorului 4 Bucuresti, suspectul Popescu Cristian Victor Piedone si-a indeplinit in mod defectuos atributiile de serviciu, constand in incalcarea dispozitiilor legale privind apararea impotriva incendiilor, prevazute in Legea nr. 307/12.07.2006, H.G.R. 1739/06.12.2006 si Ordinul M.A.I. nr. 3/2011, prin aceea ca a emis acordul de functionare nr. 3909/14.01.2015 si autorizatia de functionare cu nr. 369/14.01.2015 necesare desfasurarii activitatii de catre S.C. Colectiv Club S.R.L., la punctul de lucru din strada Tabacarilor nr. 7, sector 4 Bucuresti.

Prin aceasta, fostul edil a cauzat vatamarea drepturilor si intereselor legitime ale unor persoane fizice si ale Primariei Sectorului 4 Bucuresti, in urma carora reprezentantii S.C. Colectiv Club S.R.L., care au putut desfasura activitati de alimentatie publica, au obtinut un folos necuvenit in cuantum de 62.298 lei, mai spun procurorii.

De asemenea, pentru a autoriza functionarea clubului Colectiv, Piedone a emis cele doua acte administrative (acordul de functionare si autorizatia de functionare), prin atestarea unor imprejurari necorespunzatoare adevarului, in sensul ca S.C. Colectiv Club S.R.L indeplinea cerintele legale necesare avizarii, se mai arata in comunicat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


16606 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    Mai suntem in Romania?! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:09)

    Johanis [utilizator]

    Parca traim in alta tara. Acum o saptamana piedone spera ca o sa fie primarul Bucurestiului, Petre Roman, asisderea. Acum avem un retinut si un inculpat.

    Felicitari DNA!
    • +19 (21 voturi)    
      Oprea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 0:23)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Ponta la ICCJ...curand incatusat sper
      Piedone incatusat...
      Pe cand si Oprea?
      • +8 (8 voturi)    
        Si bunicuța ? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 6:46)

        batmanss [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        Ce facem cu "ea" ?
      • +4 (4 voturi)    
        Si arafat? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 9:24)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        Cand?
        Asta nu are proceduri pentru nimic din ceea ce se intampla! Daca palaria e prea mare, se inlocuieste... capul!
  • +17 (19 voturi)    
    ... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:15)

    rocknum [utilizator]

    sa vezi acum cura de slabire pentru burtone...
    • +10 (10 voturi)    
      In plus.. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 4:34)

      racing [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      ... Stai sa fie definitiva cu executare, sa vezi lucrari stiintifice despre cum sa te protejezi impotriva catastrofelor...
    • +2 (2 voturi)    
      TOATA PRIMARIA TREBUIE LUATA LA BANI MARUNTI (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 10:04)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      Toata primaria/consiliul sector 4 trebuie luata la bani marunti! Nu numai pentru mortii din colectiv!

      Pentru PUZ-uri si pentru contractele/programele simulacru de curatenie si angajarile FICTIVE de personal temporar de la ADPPS4.

      Azi am vazut prima data in sectorul 4 ca se spala trotuarele/strazile laturalnice ZIUA, cand nu sunt toate masinile parcate la rigola si nu noaptea ca hotii ! Probabil ca sa nu fie filmati.

      Maturatul se face doar cu masinile pe mijlocul curat al strazilor, numai cand este traficul cel mai mare. La rigola gunoiul sta nemiscat, sa nu se toceasca maturile. Se plimba doar tomberoanele! Asa zisa spalare a strazilor este de fapt o stropeala la galop peste murdaria, praful si pamantul nematurat care ramane tot acolo, la rigola ! Nici macar nu este atinsa urina de caine de pe stalpi, garduri vii sau metalice! Spalarea se facea noaptea, dupa miezul noptii, cu zgomote asurzitoare ale angajatilor si ale rablelor de masini cisterna !
    • +2 (2 voturi)    
      Ntz, isi gaseste rapid un cancer, ceva, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:56)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      care necesita "tratament" cu friptane.
  • +22 (22 voturi)    
    Piedone. (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:15)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Sa justifice averea! S-a terminat dansul pe cantarele din piete!
    • +14 (14 voturi)    
      Bancute ,floricele, anvelopari .... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 1:03)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Toti ar trebui anchetati ! Nu numai Piedone, toti primarii, prefectii ,directorii si directorasii din regiile si institutiile statului . Cine raspunde pt. lipsa autorizatiilor de la sanepid/pompieri/ISU la mai mult de 50% dintre scolile si spitalele de stat ? Sau poate vreti sa intrebati pe micii intreprinzatori de cite ori au luat si amenda si au fost si amendati de catre diversi inspectori ?
  • +13 (17 voturi)    
    ca sa veezi... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:22)

    g01an [utilizator]

    deci se pot afla de spagile acestea...

    daca patronii sunt de vina, prin culpa, politicienii care incalca legea explicit pana cand se ajunge in astfel de situatii cum mai sunt?

    cum adica ba abuz in serviciu? omor din culpa asta ar trebui sa fie capul de acuzare, are raspundere directa si a facut-o in cunostiinta de cauza (daca vor demonstra procurorii asta).
  • -21 (27 voturi)    
    Hai ca se poate! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:23)

    Sutcivni [utilizator]

    Piedone este un simplu pion pe tabla de sah masonica fara prea mare vina in Crima cu premeditare a Masonilor satanisti de la Colectiv.

    A trebuit sa fie sacrificat. Nu va spune mare lucru deoarece a depus juramantul la Arhitectul Sef pe Romania, prealuminatul Itzac Isarescu, grad 33.

    Populatia e prostita pe fata!
    • 0 (2 voturi)    
      Romana (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 7:59)

      Hell [utilizator] i-a raspuns lui Sutcivni

      No bun, acuma pune copita si tradu in Limba Romana, dar te rog foloseste fraze coerente si logice si nu doar insiruiri aleatoaae de cuvinte dispus alandala si fara sens!
  • +10 (12 voturi)    
    Bun asa! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:41)

    dandra [utilizator]

    Acum are timp suficient sa regrete ce a facut asa cum a declarat. Celula ii va fi un sfesnic bun.
  • +14 (16 voturi)    
    Si eu la fel ca tine, (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:49)

    trilulilu [utilizator]

    Semnez "un om" si am incredere in justitie.

    Asa ca IN MEMORIAM celor de la Colectiv solicit tuturor autoritatilor de justitie din Romania ca:

    in toate orasele unde se descopera Cluburi selecte, Cluburi de fitze, discoteci, case de cultura, biserici etc etc. care, au aviz de functionare sub semnatura primarului, dar care nu sunt in regula, sa fie arestati primarii si toti functionarii care au avizat treaba.
    De ce doar Piedone? Astia toti au pus viata romanilor in pericol. In toata tara.

    Asa macar mai facem curatenie.
    Nu va temeti, rezultatul nu va fi ca nimeni nu va mai avea curajul sa semneze, ci toata lumea va verifica inainte sa semneze. Si totul va fi ok in tara asta daca se va proceda astfel la autorizari de functionare. O sa vedeti.

    Ah, era sa uit:
    si amenzi usturatoare tuturor care au functionat ilegal pana acum.
    Inclusiv BOR-ului, cel mai select club posibil.
    Si spun asta ca un ortodox convins.

    Cam atat. De atata amar de lehamite am obosit si merg sa ma culc.
    • +1 (1 vot)    
      psi (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 7:43)

      amgeorgiana [utilizator] i-a raspuns lui trilulilu

      de-as avea o afacere cu stingatoare ....
  • +13 (13 voturi)    
    Si inca ceva! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:55)

    trilulilu [utilizator]

    Chestia cu retinerea lui Piedone este un precedent foooaaarte placut la vazul meu si pt auzul urechilor mele.

    Cam 90% din primarii din Romania si stafful lor ar putea fi arestati de maine, pe motiv de autorizari ilegale.
    Iar prin acest fapt s-ar dovedi ca in Romania exista un suflu nou, un suflu #Colectiv gen, gata, ne-am saturat, se poate si altfel, se poate face si la modul cum trebuie facut!!!
    • +1 (1 vot)    
      Mai gandeste! Daca se aplica, ca la Piedone, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:03)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui trilulilu

      de luni nu se mai elibereaza NICI-O AUTORIZATIE DE FUNCTIONARE.
      Nu-i vorba numai de cluburi.
      Nici o shaormaria nu va mai primi autorizatie.
      Practic tara va fi blocata.
      Vor fi afaceri incepute si gatuite din start.
      Vor fi afaceri cu investitii mari, care vor falimenta in lipsa unei autorizatii de functionare.
      Inteleg dreptate, dar sa fie si pentru aia, pentru corupti. Nu se poate dreptate pe un singur sens.
  • +14 (14 voturi)    
    Singur si-a facut-o (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:56)

    geag [utilizator]

    Cind a venit la PS4 a folosit abuziv o HCL care prevedea eliberarea de autorizatie doar pt spatiile primariei(piete,trotuare,maidane,etc) si-a trimis oamenii pe teren si ne-a pus in vedere sa ne scoatem acest acord.Aveai de ales sa scoti anual acordul contra unei taxe de 50 ron + alergatura de rigoare sau sa iti faca proces verbal de amenda si sa mergi in instanta pt. anulare.Normal am preferat sa platesc taxa anual si n-am auzit pe nimeni sa fi procedat altfel.Dar deoarece a semnat aceste acorduri de functionare el+ceilalti care le-au semnat au devenit raspunzatori de legalitatea functionarii in acele spatii.Măcar daca s-ar fi interesat ca itradevar conditiile sa fie conform legii.Pacat de atita suferinta !Dumnezeu sa-i ierte !
  • +11 (11 voturi)    
    In sfarsit (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 0:01)

    mopsu [utilizator]

    a durat prea mult, nenorocirea e ca a trebuit sa moara atatia tineri valorosi, pentru a se afla , chipurile , de ticalosiile savarsite de jeg sub protectia sri.Poate -i ia si carnetul de soferoi luat cu spaga si in afara legii.
  • +12 (12 voturi)    
    vai (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 0:05)

    Sakura [utilizator]

    Sărăcuţul de el! Oare încape în celulă? Patul o fi destul de comod? Acestea sunt, presupun, întrebările care-ş grământă pe Victor Ciorbea la ora asta, în calitatea sa de avocat al "poporului".
    • +2 (2 voturi)    
      corecţie (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 0:39)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      ...care-l frământă...
      Scuze, aveam degetele decalate cu o tastă :(
    • +9 (9 voturi)    
      eeee (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 0:57)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      a incaput el pe motor, cand si-a luat toate categoriile intr-o zi la pitesti. Chiar... ce s-a mai intamplat cu dosarul ala si de ce s-a stins, atat pe vremea lui preacinstitul base si lui prea doctoratul ponta?
  • +11 (11 voturi)    
    "Semnează ca primarul" (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 1:04)

    Captain Obvious [utilizator]

    O să devină istorie.
  • +12 (12 voturi)    
    Hai cu gloata de porci la padoc (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 2:36)

    Parzivall [utilizator]

    Si munca fortata in folosul comunitatii n-ar fi rau, ba din contra....au de unde da jos, de la pedone la pinguinul ala supraponderal de phonta.
  • +6 (6 voturi)    
    Coruptia (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 4:36)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ingrasa...intra cat de curand pe dieta Beciul Domnesc!
    • +2 (2 voturi)    
      Stai sa vezi acum... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 7:26)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      ... cat de bolnav o sa fie, cate boli o sa aiba si cum viata-i este in pericol. Numai ai putina rabdare. Ce noroc pe oamenii astia: arestul le salveaza viata, ca daca erau in libertate, in functiile pe care le ocupau, nu aveau timp sa-si faca controale medicale, analize, sa aiba grija de sanatatea lor. Mai ca-i invidiez!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:10)

    klaudyuxxx [utilizator]

    exista vreun primar in Romania care nu-si ia clasicul onorariu de 10% din contracte?
  • 0 (0 voturi)    
    autorizatie contra spaga (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 23:10)

    GabrielaRln [anonim]

    La mine in sectorul 1 langa statia de M Bazilescu la iesirea dinspre MAsca s-a postat unu cu o rulota si vinde shaorma... la soses in preaf, nu are instalatie sanitara , nimic... cine dracu i-o fi dat autorizatie??