Ancheta pentru ucidere din culpa in cazul politistului Bogdan Gigina: Parchetul Capitalei anunta ca Ministerul Afacerilor Interne si Politia i-au furnizat doar partial datele cerute despre coloana oficiala a lui Gabriel Oprea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2015, 15:20 Actualitate | Esenţial


 documente
(25 Oct 2015) DOC, 55KB
Parchetul Tribunalului Bucuresti  face cercetari pentru ucidere din culpa in cazul politistului Bogdan Gigina si a cerut Ministerului Afacerilor Interne, Politiei Capitalei si Politiei Romane informatii despre coloana oficiala a ministrului Gabriel Oprea din ziua accidentului, primind deocamdata doar "partial" informatiile solicitate, se arata intr-un comunicat al Parchetului, remis duminica.

"Până în prezent au fost efectuate cercetarea la faţa locului, autopsia medico-legală şi au fost ridicate imaginile înregistrate de camerele de supraveghere în vederea reconstituirii traseului coloanei oficiale din care făcea parte poliţistul decedat. Totodată, au fost audiate persoane care aveau cunoştinţă despre împrejurările concrete în care s-a produs incidentul, respectiv poliţiştii din coloană şi cei aflaţi în intersecţie, muncitorii care efectuau lucrările de reparaţii, precum şi alţi martori oculari aflaţi în zonă", precizeaza Parchetul, in comunicatul citat.

Reprezentantii Parchetului Capitalei arata ca "Pentru lămurirea tuturor împrejurărilor cauzei au fost solicitate Ministerului Afacerilor Interne, Inspectoratului General al Poliţiei Române şi Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti actele normative interne care reglementează cadrul general de constituire a coloanelor oficiale, actele interne emise cu privire la coloana oficială din care făcea parte lucrătorul de poliţie decedat, precum şi date cu privire la componenţa coloanei la momentul incidentului. Până în prezent ne-au fost furnizate parţial informaţiile solicitate."

De asemenea, "A fost solicitată şi documentaţia privind efectuarea lucrărilor de reparaţie de la locul producerii evenimentului (actele de autorizare, contractele încheiate, procedurile de executare a lucrării, inclusiv elementele de semnalizare şi siguranţă specifice). Au fost solicitate datele stocate cu privire la comunicaţiile interne ale poliţiştilor implicaţi în deplasarea coloanei", informeaza Parchetul.

Politistul Bogdan Gigina, care facea parte din coloana oficiala a vicepremierului Gabriel Oprea, a murit marti seara, dupa ce a cazut cu motocicleta intr-o groapa sapata pe Strada Stirbei Voda din Bucuresti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5409 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Ministrul afacerilor interne nu a trimis (Duminică, 25 octombrie 2015, 15:25)

    Bel ea [anonim]

    toate documentele??? CE UIMIRE!! Doar nu o sa trimita Oprea documentele care nu-i sunt favorabile!! De 5 zile munceste sa schimbe trecutul!! Putintica rabdare, le va trimite dar putin contrafacute !
  • +4 (6 voturi)    
    Semneaza daca iti pasa ! Si da mai departe ! (Duminică, 25 octombrie 2015, 15:56)

    delest [anonim]

    http://www.petitieonline.com/demisia_oprea_incetai_abuzul_de_coloane_oficiale
  • -22 (24 voturi)    
    Legalitate (Duminică, 25 octombrie 2015, 15:58)

    Gica [anonim]

    Problema cu plimbatul cu coloana trebuie sa o analizeze justitia. Dar daca e sa fim obiectivi pana la capat, ar trebui sa se spuna, ca subordonat fiind este ilegal sa executi un ordin care nu respecta legea si totusi daca o faci vei fi parte in raspunderea faptei. Adica daca executi un ordin ilegal, esti la fel de raspunzator ca si cel care il da.
    Deci politistul daca a insotit o coloana ilegala inseamna ca a incalcat legea si este la fel de raspunzator.
    Faptul ca nu cunostea legea este o circumstanta agravanta si nu o scuza...
    Acum astept negativele de la gloata cu mintea spalata, dar adevarul este unul singur, chiar daca unii nu vor si nu cred....Mai bine puneti mana pe o carte si lasati fasssbuciul !
    • +11 (11 voturi)    
      Zău?! (Duminică, 25 octombrie 2015, 18:15)

      DePourcelos [anonim] i-a raspuns lui Gica

      Dumneata ai citit si regulamentele politiei in care să se precizeze ca îi este permis sau este obligat un politist să întrebe șefii dacă misiunea care i s-a încredințat e legală?!
      Tare mi-e teamă ca ”bați câmpii”, Gică, taică ....
    • +15 (15 voturi)    
      Serios? (Duminică, 25 octombrie 2015, 18:26)

      contra [anonim] i-a raspuns lui Gica

      Pai de unde sa stie un politist din coloana daca coloana oficiala e legala sau nu? Crezi ca le cere documente oficiale la fiecare iesire? Un soldat daca primeste ordine sa traga in inamic crezi ca il intreaba pe ofiter daca e legal atacul?
      Politistul primeste ordin, si poate ca nici nu stie cine e acel oficial, poate e presedintele poate e primul ministru, etc. el isi face slujba si nu are autoritatea sa-si chestioneze seful sau pe ministrul afacerilor interne, chiar esti serios cand ai scris chestia asta?
      • -10 (12 voturi)    
        observatie (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:21)

        invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui contra

        Faptul ca primesti un ordin sa faci ceva ilegal nu e o scuza. Au incercat asta cei de la Nuremberg si nu le-a mers ;) Si au mai fost si alte cazuri.

        Daca politistii nu stiu pentru cine e coloana oficiala atunci ok, au o scuza. Dar daca stiu ca e pentru Oprea si plecarea sau destinatia e un restaurant atunci sunt si ei vinovati. Pentru ca ar trebui sa stie legea si n-ar trebui sa o incalce doar pentru ca li se ordona asta. Dar bine, asta e o teorie SF.
        • +6 (6 voturi)    
          raspuns (Duminică, 25 octombrie 2015, 21:00)

          soldat [anonim] i-a raspuns lui invalidprotocol

          Ahh, vrei sa spui ca la Nuremberg au incercat acea scuza ofiteri militari, nu soldati, sa nu-mi spui mie ca la Nuremberg au fost judecati soldati?
    • +6 (6 voturi)    
      Gica.. (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:15)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gica

      ...esti un Gica.
    • +3 (3 voturi)    
      Cum politistul se afla in imposibilitatea de a (Duminică, 25 octombrie 2015, 21:38)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gica

      raspunde pentru "ca a incalcat legea" consideri ca si cel ce a dat ordinul ilegal trebuie absolvit de orice vina?
      Cam cate minute crezi ca vor trece pana ce un politist care refuza sa execute un ordin ilegal sa fie mutat la Cucuietii din Deal (asta in cazul cel mai favorabil pentru politist)?
  • -5 (15 voturi)    
    Adevarul! (Duminică, 25 octombrie 2015, 16:17)

    Adri70 [utilizator]

    Adevarul este ca politistii astia sunt de o indolenta cumplita cand vine vorba de siguranta cetateanului... insa cand vine vorba sa se afirme in fata unui sef, sunt obedienti si in stare sa mearga si in genunchi in fata lui. Concluzia este ca nefericitul nu a murit ca un erou ci ca sa ne dea pe noi la o parte din fata unui nesimtit... Asta este adevarul!
  • +8 (8 voturi)    
    Gabriel Oprea a fost audiat?! (Duminică, 25 octombrie 2015, 16:27)

    lili [anonim]

    Ca martor concret prezent la locul tragediei?!
    Audiati-l si pe el, a fost MARTOR la moartea tanarului politist si apoi a fugit speriat acasa, cand a vazut ce s-a intamplat!
    Sotia lui a confirmat ca "urgenta" era sa mearga acasa!
    Cu coloana insotitoare, sa nu tuseasca, sa nu-i cada gradele de general de carton sau tinchea ruginita, tot aia!
    Sper ca nu veti musamaliza si ne veti comunica sec ca "groapa e cauza mortii" si ca Vicepremierul Oprea beneficia de "coloana in conditiile legii".... sper.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai normal ca n-au dat toate datele (Duminică, 25 octombrie 2015, 16:30)

    Maniu [utilizator]

    de mirare ar fi fost invers.
  • -8 (8 voturi)    
    Au aparut in presa niste filmari de la camere de (Duminică, 25 octombrie 2015, 17:02)

    mcris [utilizator]

    ...pe strada, cu accidentul (EvZ). Sunt reale, HN?
    • +5 (5 voturi)    
      Bineinteles ca sunt reale. (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:03)

      ciclopu [anonim] i-a raspuns lui mcris

      Atata doar, ca e alta coloana la o alta ora.
      Vezi daca te uiti numai la poze? Daca citeai si articolul, nu mai puneai intrebari "destepte".
  • +9 (9 voturi)    
    Asta nu e, la randul ei, o chestie penala?? (Duminică, 25 octombrie 2015, 17:11)

    SergiuPanait [utilizator]

    Trebuie sa raspunda pentru asta, cei care trebuiau sa trimita documentele.
  • +1 (5 voturi)    
    acum se va vedea daca intradevar (Duminică, 25 octombrie 2015, 18:25)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    justitia functioneaza.