VIDEO ASUR solicita CNA sa le recomande televiziunilor sa difuzeze un spot de promovare a Concursului Stiintific Interscolar Nicolaus Copernic

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2015, 19:46 Actualitate | Esenţial


Afisul Concursului Stiintific Interscolar Nicolaus Copernic
Foto: ASUR
Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR) cere Consiliului National al Audiovizualului sa le recomande televiziunilor sa difuzeze un clip video "ca mesaj de interes public", videoclipul privind Concursul Stiintific Interscolar "Nicolaus Copernic". La concursul cu tema "Cum a aparut si cum evolueaza Universul?" poate participa orice scoala, iar obiectivul este sa incurajeze interesul elevilor pentru astronomie si pentru stiinta. Apelul ASUR vine dupa ce CNA le-a recomandat saptamana trecuta televiziunilor sa difuzeze spoturile asociatiei 'Parinti pentru ora de religie' in care vedete sustin ora de religie in scoli.

ASUR anunta intr-un comunicat remis HotNews.ro ca "a trimis astazi, 9 martie 2015, o solicitare in atentia membrilor Consiliului National al Audiovizualului, privind Concursul Stiintific Interscolar 'Nicolaus Copernic'. Asociatia solicita CNA sa recomande televiziunilor difuzarea unui clip video ca mesaj de interes public pana la data prevazuta in regulament pentru terminarea inscrierilor la concurs".

Concursul Stiintific Interscolar "Nicolaus Copernic" este destinat institutiilor din invatamantul preuniversitar din intreaga tara si urmareste sa incurajeze interesul elevilor pentru astronomie si pentru stiinta, tema fiind "Cum a aparut si cum evolueaza Universul?", explica Asociatia.

Potrivit ASUR, scolile care se inscriu si participa la concurs pot sa castige unul dintre cele cinci laboratoare de informatica oferite de sponsorul competitiei, iar profesorii coordonatori ai echipelor castigatoare, la randul lor, cate un laptop. Participarea este gratuita.

Concursul se deruleaza in perioada 19 februarie-24 septembrie 2015. Echipele participante vor trebui sa realizeze o mini-expozitie pe teme de astronomie si cosmologie, sa organizeze seminarii si dezbateri si sa promoveze expozitia si evenimentele aferente in scoala si in comunitate, precizeaza ASUR.

Asociatia anunta ca spotul video de informare este urmatorul:

 
Toma Patrascu, presedintele ASUR, a declarat ca spera "ca membrii CNA sa dea curs solicitarii noastre intrucat este vorba de un important demers educational, la nivelul intregii tarii. Concursul vine in completarea actualei programe scolare care ignora domenii stiintifice fascinante precum astronomia si cosmologia. Atat tematica, cat si formatul multidisciplinar sunt menite sa dezvolte gandirea critica, creativitatea si abilitatile de lucru in echipa."
 
Asociatia precizeaza ca aceasta competitie a inceput pe 19 februarie, in ziua aniversarii nasterii lui Nicolaus Copernic, iar pana in prezent s-au inscris in concurs 43 de scoli si licee.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2500 vizualizari

  • -29 (31 voturi)    
    Atila Nyerges, (Luni, 9 martie 2015, 20:04)

    miculescu-rucar [utilizator]

    cine este presedintele asur?
    voi va razboiti doar cu Biserica Ortodoxa Romana,cu celelelalte biserici-reformate,protestante,sau cu cultele neoprotestante nu aveti nimic!
    cum ai avut tu Atila Nyerges revelatia sa infiintezi aceasta asociatie antiromaneasca?
    • +5 (9 voturi)    
      noi ne-romanii (Luni, 9 martie 2015, 20:45)

      gogu tigan evreu ungur [anonim] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      suntem invidiosi pe unitatea si superioritatea romanilor. micul > gulashul, preafericitul daniel > papa, moastele > medicamentele.
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 9 martie 2015, 20:48)

      [anonim] i-a raspuns lui miculescu-rucar

    • +7 (7 voturi)    
      Tare as vrea sa doara prostia... (Luni, 9 martie 2015, 21:50)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      ...as trai cu dopuri in urechi dar plin de speranta de mai bine!
    • +7 (9 voturi)    
      serios?!?!?! (Luni, 9 martie 2015, 22:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      in primu rand te "razboiesti" cu ala mai puternic si care se considera deasupra legii si contitutiei si nu cu ceilalti!
      in al 2lea ran nu e un razboi... este o incercare de a reveni la normalitate si de a nu ne intoarce pe vremea inchizitiei cum vrea CEOul SC BOR SRL
      • -3 (3 voturi)    
        Manipulare ieftina (Marţi, 10 martie 2015, 11:41)

        Serios!! [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Care normalitate? Cand ateii mata omorau ortodocsii in puscarii? Eu n-am auzit de vreun ortodox de pe la noi sa participe la inchizitie.
        Macar asur primeste bani de afara sa faca asta - au si ei un scop - dar tu? Sau si tu iei leafa asa?
  • +3 (7 voturi)    
    Alegerea mea (Luni, 9 martie 2015, 20:51)

    feisbuk [anonim]

    Intre evreul din Galilea si cel din Ulm, l-am ales pe cel din urma.
  • -13 (15 voturi)    
    Cine este ASUR? (Luni, 9 martie 2015, 21:41)

    beee [utilizator]

    Bre, despre ce vorbim aici? Maine imi fac si eu un concurs ”national” de ceva si solicit sa imi faca televiziunile reclama ..
  • +11 (11 voturi)    
    corect (Luni, 9 martie 2015, 22:48)

    dan [anonim]

    mi se pare un demers absolut corect. si este de interes public.
  • -4 (4 voturi)    
    Calculatoarele de la ASUR (Luni, 9 martie 2015, 23:45)

    popescu_dtru [utilizator]

    Sunt deja infectate cu viruşi. No, thanks.
  • +6 (6 voturi)    
    Alo CNA, se aude ? (Marţi, 10 martie 2015, 0:14)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Sa vedem acum profesionalism si echidistanta.
    La partea cu biserica v-ati bagat ca musca-n lapte. Acum ca e vorba de stiinta si de dotat 5 laboratoare de informatica cred ca n-are sens sa va implicati, nu ? Stiinta e cheia, lasati oamenii sa o descopere.
    CNA, suntem cu ochii pe tine.
  • +3 (5 voturi)    
    Draga ASUR (Marţi, 10 martie 2015, 11:11)

    tudor74 [utilizator]

    Bagati-va mintile in cap ! Guvernul nu vrea copii inteligenti, ii vrea prosti si cu frica de MosBarbosInCer !

    Lasand tonul ironic la o parte, bravo ASUR ! Va urmaresc activitatea de cativa ani, va aplaud si va respect !
    • -2 (6 voturi)    
      Draga Ralu si Moni (Marţi, 10 martie 2015, 12:04)

      Special [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      De ce iti e rusine sa iti publici numele Raluk? Ai luat-o in freza cu inscrierea copiilor la religie. La fel si prietenul tau din BZ. Acu incercati alte manipulari la brat cu "surii"? Nici oamenii de stiinta nu au cazut de acord cu privire la crearea Universului - sunt mai multe teorii - voi ateii inteligenti ar trebui sa stiti. Dar voi de fapt sunteti doar o mana de atei indoctrinati(unii platiti- altii doar fara minte) care postati la greu sa creati iluzia ca suntei multi in tara. Manipulare ieftina vizibila de la o posta. De fapt, s-a vazut, sunteti maxim 10%.
      Niste fanatici ai ateismului gata sa ii calcati pe ceilalti in picioare. Radeti de credinciosii ortodocsi dar voi credeti tot felul de teorii despre crearea universului, a omului, etc.
      La cat mai multe " esece" impreuna cu mentora voastra Monik !!!
      • +2 (2 voturi)    
        mda... (Marţi, 10 martie 2015, 18:25)

        Mignan [utilizator] i-a raspuns lui Special

        Acele "tot felul" de teorii, (inca) bajabaite de oamenii de stiinta sunt infinit mai palpablile, mai rezonabile decat basmele cu cele 7 zile ale facerii si oamenii contruiti din lut. Ti-e si jena sa mai pui in scris asa ceva unui adult,nu?
        In fine, atei care rad de credinciosi, credinciosi care aduc in discutie atei "fanatici" (un mare LOL, ei, care sunt insasi definitia fanatismului) si prea putin pomenitii agnostici, razand de ambele categorii, si reflectand, pe buna dreptate, la faptul ca mintea omului e total nepregatita pt. a proclama cu atat emfaza si autosuficienta adevarul absolut. Sigur, evolutia de la organisme unicelulare pana azi e imensa, dar probabil mai e nevoie de inca pe atat pentru a emite pretentii la Cunoastere.