Unul din doi romani crede ca tara merge intr-o directie buna - sondaj IRES

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 13:40 Actualitate | Esenţial


Unul din doi romani crede ca tara merge intr-o directie buna, in timp ce doar 36% considera ca directia este gresita, potrivit unui sondaj IRES realizat in perioada 19-20 decembrie 2014.

68% dintre persoanele intervievate considera ca in 2015 Romania va inregistra crestere economica, doar 27% dintre ei apreciind contrariul.

Topul increderii: pompierii si militari
i

Potrivit unui comuniat al instititutului de sondare, mai bine de opt din zece participanti la ancheta declara ca sunt multumiti sau foarte multumiti de activitatea Pompierilor din anul 2014. Doar 7% se declara nemultumiti sau foarte nemultumiti de activitatea acestora, iar 10% nu raspund sau nu stiu sa raspunda la aceasta intrebare.

De activitatea din ultimul an a medicilor din cadrul sistemului sanitar de stat se declara multumite sau foarte multumite doua treimi dintre persoanele intervievate, in timp ce o treime tinde sa fie mai degraba nemultumita.

Activitatea politistilor romani din 2014 este considerata multumitoare de catre 59% dintre participantii la studiu, in timp ce 36% dintre acestia tind sa fie mai degraba nemultumitoare.
De activitatea din anul 2014 a profesorilor si a altor profesii didactice din sistemul educational public sunt mai degraba multumiti 71% dintre intervievati, nemultumiti fiind 19% dintre acestia.

De activitatea functionarilor publici sunt multumiti doar 53% dintre participantii la sondaj.

Activitatea militarilor de bucura de un nivel foarte ridicat de satisfactie, 81% fiind foarte multumite sau multumite, in timp ce doar 3% sunt nemultumite sau foarte nemultumite.

Activitatea preotilor este evaluata drept multumitoare de catre 63% dintre respondenti, in timp ce pentru 30% dintre acestia a fost mai degraba nemultumitoare.

Activitatea procurorilor este apreciata pozitiv de 49% dintre persoanele intervievate in timp ce la judecatori procentul este de 51%.

Unul din doi romani considera ca venitul minim lunar pentru o viata decenta este 2.000 de lei

Cei mai multi dintre participantii la studiu spun ca banii pe care ii au abia le ajung de la o luna la alta, raspuns dat de 39% dintre acestia. 29% spun ca reusesc sa se descurce cu banii pe care ii au, 14% ca banii pe care ii au le permit sa traiasca bine, iar doar unul dintr-o suta de romani spune ca banii castigati ii permit sa aiba tot ce isi doreste. 16% considera ca banii pe care ii au nu le ajung nici pentru strictul necesar.

Cei mai multi dintre respondenti sunt de parere ca unei persoane care locuieste in Romania i-ar fi suficient pentru un trai decent un venit lunar de minim 2000 RON - 52%.

Atunci cand li se cere sa se pozitioneze pe o scala de la 1 la 10, unde 1 inseamna "sarac", iar 10 inseamna "bogat", majoritatea respondentilor are tendinta sa se plaseze la mijlocul scalei, media raspunsurilor tuturor persoanele intervievate fiind 4,83.

40% dintre romani au datorii neplatite

Doar 29% dintre persoanele cuprinse in cadrul esantionului spun ca au facut o achizitie importanta pentru familie sau pentru gospodarie in anul 2014. In randul acestora, cele mai frecvent mentionate investitii de catre acestea sunt achizitionarea unui autoturism - 19%, renovarea sau reamenajarea locuintei - 16%, achizitionarea de aparate electrocasnice - 15% sau achizitionarea unei locuinte - 14%. Alti respondenti si-au instalat o centrala termica - 6%, au cumparat mobila - 6%, un televizor - 6%, un computer - 5% sau un teren - 3%. Precizam ca procentele privind achizitiile se raporteaza nu la intreaga populatie, ci la cei 29% care declara ca au facut o achizitie importanta. Astfel, cei 19% care declara ca au cumparat un autoturism reprezinta, prin raportare la intreaga populatie, aproximativ 6% din esantion.

7% dintre intervievati declara ca au tranzactionat bunuri imobiliare in 2014: 4% spun ca au cumparat astfel de bunuri, 2% ca le-au vandut, iar 1% au facut atat vanzare, cat si cumparare de bunuri imobiliare. Dintre acestia, cei mai multi au vandut sau cumparat apartamente sau garsoniere - 43%, acestea fiind urmate de terenuri - 34% si case sau vile - 19%.

Doar 23% dintre persoanele intervievate declara ca au reusit sa economiseasca o suma de bani in anul 2014. Cu toate acestea, 38% dintre acestea sunt optimiste, considerand ca, in 2015, vor reusi sa faca acest lucru.

Per total, 54% dintre respondenti cred ca vor fi nevoiti sa faca sacrificii financiare in 2015. Peste 80% dintre respondentii care anticipeaza astfel de sacrificii financiare (54% din esantion) considera ca vor renunta la a mai cumpara anumite bunuri, 36% cred ca vor renunta la deplasarea cu autoturismul propriu, 32% ca vor imprumuta bani, 24% ca vor fi pusi in situatia de a vinde anumite bunuri, iar 21% ca vor lua un credit. 4% cred ca vor fi nevoite sa isi vanda locuinta in 2015.

37% dintre respondenti spun ca au imprumutat bani in 2014. Cei mai multi dintre acestia au luat un imprumut de la banca - 43%, iar 41% au apelat la prieteni, 34% la alti membri ai familiei, iar 6% la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor.

In momentul de fata, 41% dintre participantii la studiu declara ca au cel putin o datorie neplatita. In acelasi timp, 24% dintre acestia spun ca exista persoane care le datoreaza bani.

61% anticipeaza ca intre Presedinte si Premier va exista o colaborare buna in 2015.

Peste jumatate dintre cei intervievati - 54% - sunt pesimisti in ceea ce priveste posibilitatea ridicarii vizelor pentru cetatenii romani de catre SUA.

46% cred ca, in 2015, se va reusi realizarea unei reforme in PSD, in timp ce 33% cred contrariul.

Romanii sunt totusi mai rezervati atunci cand anticipeaza viitorul lor in 2015: doar 43% considera ca veniturile lor vor creste in noul an, in timp ce 39% cred ca vor ramane la fel ca si in 2014.

Sondajul a fost realizat asupra a 1.131 persoane si are o marja de eroare de ᅡ 2,9%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2884 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 13:55)

    polonyca [anonim]

    • -7 (11 voturi)    
      De ce să nu colaborezi cu hoții? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 15:35)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Elimini riscul de a fi furat de ei, iar prin colaborare ai posibilitatea să-i convingi să nu mai fure. Dacă-i bagi la pușcărie elimini riscul de a fi furat pe termen scurt însă pe termen lung acest risc crește deoarece pușcăria amplifică dorința hoților de a fura.
      • +5 (9 voturi)    
        Astia sunteti! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 18:26)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Va agatati de putere cu orice!
        Oamenii nu au votat ca nebunii ca sa fie iar cu... hotii! Daca Iohannis se tine de cuvant, pompa este jegul istoriei!
      • +4 (6 voturi)    
        Bravos tovarashe, m-ai dat gata (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 18:37)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Raspuns: hotii se elimina, se calca pe cap...nu se colaboreaza cu ei....pt ca devii si tu hot.
      • +3 (5 voturi)    
        Din destainuiri (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:09)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        sau din experienta ai ajuns la aceste concluzii?
    • +10 (14 voturi)    
      Ce manipulare marca Vasile Dancu! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 15:54)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      1. De activitatea din ultimul an a medicilor din cadrul sistemului sanitar de stat se declara multumite sau foarte multumite doua treimi dintre persoanele intervievate, in timp ce o treime tinde sa fie mai degraba nemultumita.
      2. De activitatea functionarilor publici sunt multumiti doar 53% dintre participantii la sondaj.
      3. 61% anticipeaza ca intre Presedinte si Premier va exista o colaborare buna in 2015.
      4. 46% cred ca, in 2015, se va reusi realizarea unei reforme in PSD, in timp ce 33% cred contrariul.
      Sondajul a fost realizat asupra a 1.131 persoane si are o marja de eroare de ᅡ 2,9%.
      Eu cred ca sondajul a fost facut in biroul lui Ponta iar marja de eroare este de 100%...
      • 0 (2 voturi)    
        Sania cu zurgalai a "doftorului"Viorel,cu Dancu p (Luni, 5 ianuarie 2015, 1:50)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        .......cu Dancu pe capra ! ( nn sania )
        Caracteristicile " cercetarii " PSDires-iste
        Volumul eșantionului: 1.131 indivizi de 18 ani și peste

        Tipul eșantionului: multi-stratificat, probabilist, reprezentativ la nivel național

        Reprezentativitate: eroare maximă tolerată de ± 2,9%

        Perioada anchetei: 19-20 Decembrie 2014
    • +4 (8 voturi)    
      ```colaborare buna''' (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 15:56)

      Kepler [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      cel mai corrupt si intre primii cinci cei mai corrrupti in al treilea mileniu!
  • +13 (15 voturi)    
    Directie sau sens? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 14:24)

    -dorian- [utilizator]

    Directia in care merge tara este 100% buna, sensul este gresit...
    • +4 (6 voturi)    
      . (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 15:03)

      sunstorm [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      E bine totusi ca nu ne aflam pe o directie paralela...
      • +1 (3 voturi)    
        . (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:13)

        -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui sunstorm

        Sau, mai rau, perpendiculara! :))
  • +5 (7 voturi)    
    Directie ! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 15:36)

    Aquariuss [utilizator]

    Doar ca mergem spre Bruxelles prin....Athena !
  • +7 (9 voturi)    
    15% (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Noroc ca 15% dintre romani au considerat ca e cazul sa plece din aceasta tara condusa de hoti si mafioti. Un popor care fura pina si sinele de cale ferata sau cablurile electrice nu poate alege decit hoti. Solutia? Sa scuipi si sa pleci
  • +7 (9 voturi)    
    Sondaj IRES (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:51)

    Melkedisiec [utilizator]

    E oficial? Românii și-au pierdut simțul realității? Mergem într-o direcție bună? Care este aceea? Către ce ne îndreptăm? În condițțile astea este necesară o ordonanță de urgența care să și legifereze că direcția este bună!
  • +3 (5 voturi)    
    Tara nu merge niciunde ! balanta financiara cu - (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:03)

    andreesanu [utilizator]

    Unde poate merge o tara ???tara nu merge niciunde .
    De 25 de ani se fura orce ,s-a distrus industria ,agricultura este la voia celui de sus !,urmele de industrie ramase la stat sunt falimentare,ce s-a privatizat s-a dus pe apa simbetii ,nici paduri nu mai avem iar rezultatele se vad in inundatii,puhoaie,alunecari de teren.
    Resursele vindute fac pui pentru altii !
    Forta de munca alungata pe drumuri umbla pribeaga prin lume in cautarea unui loc de munca -4,5 milioane de romani pribegi !.
    Incotro se indreapta Romania ?,cu o datorie de 90 miliarde de euro si cu economie la pamint nu se mai poate redresa nici in 100 de ani,deocamdata e o amarita de colonie UE !.
  • +7 (11 voturi)    
    Ma indoiesc de faptul ca... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:52)

    gica43 [utilizator]

    ...Romania ar putea merge intr-o directie buna cu actuala clasa politica,profund corupta si ,mai ales cu un guvern psd-ist condus,cel mai rau din toate, de un dezechilibrat psihic !!!
    • 0 (2 voturi)    
      nu te indoi, ca oricum nu mergem (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 23:20)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      intr-o directie buna. E doar o iluzie optica
  • 0 (2 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:51)

    VladBerliba [anonim]

    Au specificat si directia ? Cea "buna", cea "rea" ? Sau e vorba de optimism si pesimism talamb decuplat de capacitatea de evaluare si judecata autonoma ...

    Ar fi bine sa stim care sunt directiile: bune, rele, sa vedem daca optimismul sau frica sunt intemeiate.
  • 0 (2 voturi)    
    Dancu=Hancu-sociOLOGUL cutremurator ! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 3:29)

    Plagarus [utilizator]

    Ce stupid este tovarasul asta cu IRES-ul lui cu tot apropos de "directie " in tzara lucrului bine facut, dar de altii !