Klaus Iohannis: Candidatul Ponta il pune pe premierul Ponta sa trimita Corpul de Control la primaria contracandidatului, sa faca verificari cu 10 zile inaintea turului 2

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:54 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Hotnews
Candidatul ACL Klaus Iohannis, primarul municipiului Sibiu, a comentat miercuri actiunea de control desfasurata de Corpul de Control al primului-ministru la Sibiu afirmand ca nu exista nereguli la primaria pe care o conduce si ca ii da de gandit faptul ca Victor Ponta, in calitate de candidat la prezidentiale, l-a pus pe "prim-ministrul Ponta sa trimita Corpul de Control la primaria contracandidatului, sa faca verificari cu 10 zile inainte de turul 2 al alegerilor". 

Intrebat despre actiunea de control a inspectorilor premierului Ponta la Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP), Iohannis a raspuns: "Chiar in perioada de campanie electorala, interesant, nu e nicio problema. La primaria Sibiu s-au facut nenumarata verificari si se vor face in continuare. Stau foarte linistit, stiu ce e acolo si nu o sa gaseasca nicio neregula."

"Dar imi da de gandit ca dl Ponta, candidatul Ponta, il trimite pe prim-ministrul Ponta sa trimita Corpul de Control la primaria contracandidatului, sa faca verificari cu 10 zile inainte de turul 2 al alegerilor. Totusi, parca lucrurile nu sunt in regula", a afirmat cadidatul ACL.

Iohannis a reiterat: "Eu va spun oricand, simplu, oricine poate sa verifice orice. Nu exista nereguli la primaria Sibiu, simplu."

Corpul de control al primului-ministru desfasoara, incepand cu data de 03.11.2014, o actiune de control la Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP), informeaza Guvernul. La baza actiunii de control au stat informatii  transmise de  Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor care se refera la activitatea proprie a acestei entitati cu privire la acordarea unor despagubiri ca masuri reparatorii, in favoarea unui cesionar, pentru imobile situate pe raza mai multor  unitati administrativ-teritoriale, inclusiv municipiul Sibiu.

Obiectivul controlului se refera la verificarea respectarii prevederilor legale si a modului de indeplinire a atributiilor de catre A.N.R.P in procesul de aplicare a dispozitiilor Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie - 22 decembrie 1989, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Perioada supusa controlului: 01.01.2010 - 31.12.2010. In situatia in care echipa de control constata ca anumite acte sau operatiuni au fost initiate anterior datei de 01.01.2010, ori si-au produs efectele ulterior datei de 31.12.2010, se va putea extinde perioada supusa controlului cu privire la acele acte su operatiuni.

Astfel, Guvernul confirma informatia transmisa de Romania TV potrivit careia inspectorii Corpului de Control al Guvernului au fost trimisi in Sibiu, pentru a verifica mai multe retrocedari facute in anul 2010, atunci cand Klaus Iohannis era atat primar al Sibiului, cat si presedinte al comisiei pentru retrocedari a municipalitatii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17815 vizualizari

  • +45 (45 voturi)    
    Ponta- Abuz in serviciu (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:57)

    fit [utilizator]

    Ceea ce face se cheama abuz in serviciu. Pana acum de ce nu a facut controlul si s-a gasit exact acum sa se foloseasca de functia de premier ca de o arma???!!!
    • +24 (24 voturi)    
      Politie politica (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:06)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Pe vremuri, se numea politie politica.
      Daca ai ridicat nasul impotriva partidului sau a sistemului, venea si te cauta la munca, intai pe tine, dupa mergea la sotie, eventual avea de suferit si fiul.
      Era simplu, o mustrare, o nota proasta, o taiere de salariu.
      Daca chiar ai facut ceva grav, pac afara, fara serviciu sau dc. nu la puscarie.
      Asa si in cazul de fata, gasesc ei o foaie lipsa si vor propune urmarirea penala.
      Chiar daca nu gasesc, o sa "piarda" ei una.
      • +1 (1 vot)    
        politia politica deja a inceput (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 21:15)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        "Directorii instituțiilor publice din Gorj, convocați la sediul de partid", unii fara sa fie membrii de partid.
        cautati stirea pe digi24. Directorii nici nui stiau ce sa spuna, fugeau sau se ascundeau sau bajbaiau raspunsuri...
    • +9 (11 voturi)    
      ba eu cred ca........ (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:47)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui fit

      .......acest control il va ajuta si mai mult pe Iohanis (daca este nevinovat), aratand lumii intregi ca nu are nimic de ascuns si ca, din disperare, mincinosul galactic este in stare de orice marsevie pentru a ajunge la Cotroceni.
      • +4 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:50)

        [anonim] i-a raspuns lui translativus

        • +5 (5 voturi)    
          va cred ce spuneti..... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 18:04)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui

          ...si de aceea am si spus ca Iohanis, daca este nevinovat, va iesi si mai bine in fata alegatorilor.

          Poate ca acum, va intelege nevoia imperioasa de a dizolva, prin referendum, acest parlament si de a convoca noi alegeri cu respectarea vointei noastre pentru doar 300 vde inutili...etc.
          Astfel, cu un nou parlament, va putea propune un nou prim ministru, scapand si noi si el de aceasta adunarura de interese, cardasii, complicitati, incompetenta si reavointa.
  • -32 (34 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:01)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Asa si? Ti-e frica de ceva? Daca n-ai nimic de ascuns e un castig pentru tine acest control. Iti dovedeste puritatea de neamt cinstit....
    • +18 (22 voturi)    
      ba... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      gandeste putin...
      1 - un control la primaria pe care o conduci iti consuma timp... acte de semnat etc
      2 - inainte de turu 2 e cel putin suspect
      3 - se pot inventa acuze false... categoric se poate da in judecata corpul de control si se pot castiga bani frumosi din asta dar atunci va fi DUPA turul 2

      zic si eu doar asa... dar unele lucruri sunt prea greu de imaginat, nu?
    • +13 (15 voturi)    
      Pai putem merge si mai departe.. (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      ..dupa "lojica" ta, fai: il arestem preventiv pe Tonta, gasim noi in baza a ce motive. E vreo problema? Ii e frica de ceva? Daca nu are nimic de ascuns e un castig pentru el cand se va dovedi ca este nevinovat (daca este nevinovat)!

      Ce simpla e viata pentru idioti.
      • -7 (7 voturi)    
        vorbesti din experienta? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:48)

        clujeanca [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ......
        • +3 (3 voturi)    
          Da. (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:57)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui clujeanca

          .din experienta altora. Vrei si tu?
    • +9 (9 voturi)    
      Pai de ce nu si Dottore? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:16)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      C'a aruncat cu bani publici cu nemiluita iar campania ii este finantata tot din banii tai klaudyule. Pomeni la Kaimunaz, Behtel, implicare in justitie in cazul Lukoil.
      Deci cum e klaudyule, esti mandru de dottorul tau ha?
    • +5 (5 voturi)    
      Voi vorbiti (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:15)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      de frica?? Pai toata lumea vede ca sefului vostru de
      staul ii tremura genunchii. Sa fiu sincer, de data asta
      chiar ca sint de acord cu el, nu-i a buna!
      Basescu tace, tace, tace..Iohanis nici el nu zice prea multe...Nu ma pot impiedica sa ma gindesc la Geoana.... De-abia astept ultima zi de campanie!!
  • +24 (26 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:01)

    qwerasdf [anonim]

  • +16 (16 voturi)    
    corpul de control (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:07)

    mos ion roata [utilizator]

    daca are membrii de aceiasi moralitate cu cea a membrilor din timpul ministeriatului lui Bombo-balerinul-rezultatele vor fi cele asteptate de plagiator
  • +9 (13 voturi)    
    Trebuie vericate (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:12)

    PARSOR [utilizator]

    Trebuie verificate rerocedarile si in Brasov si nu numai cele realizate in 2010.

    In Brasov s-au retrocedat imobile cu incalcarea legii.
    • +6 (6 voturi)    
      la fel... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:54)

      MonaB [utilizator] i-a raspuns lui PARSOR

      si in Arges!
  • +22 (24 voturi)    
    fanastic (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:19)

    doe.john [utilizator]

    Cum il roade zelul pe Ponta cu controalele, exact la Sibiu, exact inainte de turul2, exact pe subiectul retrocedarilor, exact in Primarie !? Numai un nebun ar putea crede in atat de multe concidente
  • +28 (30 voturi)    
    Disperare! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:24)

    boghar [utilizator]

    Acest Ponta este disperat sa castige alegerile si e in stare sa faca orice, altfel va fi linsat de baroni si de oligarhii din puscarii.
    Romani, numai noi putem schimba lucrurile iesind la vot, nu pot ei fura pe cat putem vota noi.
    Asadar, haideti in turul 2 sa-i dam o lectie acestui maimutoi disperat!
    Nu sunt fan Iohannis, dar, in acest caz, oricine este mai bun decat Ponta!
    • +6 (6 voturi)    
      cred (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:41)

      C.C. (Cinste Coposu) [utilizator] i-a raspuns lui boghar

      ca majoritatea dintre cei ce scriem aici am fost la vor laprimul tur si mergem si la al doilea. ce facem, insa, cu cei care nu au venit si nici nu au de gand sa vina? cum pot fi determinati sa iasa la vot in data de 16?
  • +12 (20 voturi)    
    Te-a ciuruit (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:27)

    Rntmpx [utilizator]

    Nu contează că nu o să găsească nimic în neregulă la Primăria Sibiu. A fost suficient ca Ponta să lanseze în spațiul public această știre, care va fi amplificată de nenumărate ori la televiziunile de știri. Răul a fost deja făcut.

    În momentul ăsta Iohannis nu mai are șanse decât dacă reușește cumva să mai scoată la vot de partea sa încă 10-15% din cei care nu au venit la primul tur. Din păcate reacțiile sale palide la toate atacurile lui Ponta nu ajută la nimic. Ăștia folosesc artileria grea iar el nu știe decât să nege acuzațiile? Scoate, domnule, 50.000 de oameni în stradă în fața Guvernului, fă scandal, urcă pe scenă și urlă împotriva nedreptăților!
    • -4 (4 voturi)    
      ? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:25)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Rntmpx

      acei 10/15% aditionali; nu pot fi scosi la vot ptr ca nu mai exista in tara
  • +19 (19 voturi)    
    Putinizatea României (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:30)

    Caligula [utilizator]

    Ăsta e o doar un preludiu.

    Acum când contează, și până mai contează, români din diaspora fiți deștepți, veniți la vot!
    • +1 (1 vot)    
      Diaspor... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 22:48)

      caprairinucai [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Diaspora a fost la vot.Diaspora va fi la vot.Diaspora sustine o Romanie a decentei.Crezi ca e usor aici,in tari straine?Pt ce crezi ca a iesit Diaspora la vot?PT ce crezi ca am fost umiliti in 2 noiembrie?Voi in Romania ce faceti?Nu te supara dar multi au plecat din RO de disperare.Si vor sa se intoarca intr-o Romanie care isi respecta cetatenii.Strigati dupa Diaspora sa va vina in ajutor dar cand trebuie sa sustineti Diaspora ....offf!!Diaspora nu sufera asa cum suferiti voi in RO.
  • -6 (24 voturi)    
    metoda a fost patentata de basescu (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:38)

    jackalphonse [utilizator]

    pana la basescu toata lumea se intelegea cu toata lumea pe principiul "ciocul mic, acum noi suntem la putere". base a patentat folosirea justitiei si a serviciilor pe post de arme.
    nah, ce va asteptati? o folosesc si pesedeii acum, daca tot au fost zgandariti.
    nu te impacienta iohanis, castigi alegerile pana la verdict. desi as fi un pic dezamagit sa aflu ca te ai implicat intr un matrapazlac, esti oricum o varianta muuult mai buna decat poanta.
    • +1 (7 voturi)    
      mda (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      asta scapa multora
    • -2 (12 voturi)    
      Desi ai postat in favoarea lui Joiannis (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:49)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Desi ai postat in favoarea lui Joiannis, sectantii basisti ti-au dat minusuri (in momentul acesta, 6 minusuri din 7 voturi).
      Stii de ce?
      Pentru ca ai fost deviationist, ai incercat sa gandesti cu propriul creier si ai insinuat ca si Vocea ar avea ceva de-a face cu lucrusorul asta. La talibani nu se face asa !
      Deh, ghinion (cum le zicea Joiannis profesorilor carora Basescu le-a scazut cu 25 % leafa ) !
      • +4 (8 voturi)    
        N-ai inteles (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:02)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Orice ai scrie aici in detrimentul justitiei independente, cititorilor nu le va placea. Chiar daca tii cu Basescu, dar esti impotriva justitiei. Tot minusuri vei primi. Si in general pe aici, cititorii sint in favoarea principiilor si democratiei.

        Testeaza daca nu ma crezi.
        • 0 (4 voturi)    
          hehehe (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 18:27)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Matale pari bine intentionat dar e evident ca inca crezi in Mos Craciun:

          1) "Justitie independenta" - asteapta un an de domnie Ponta si o sa te lamuresti cum e cu "independenta justitiei" vs "slugarnicia justitiei" fata de cel de la putere. Nu observi ca deja DNA a inceput sa intoarca carma ?
          2) Site-ul este cenzurat TOCMAI pentru ca talibanii basisti n-ar rezista nici o saptamana pe un site liber, unde forta si argumentele ideilor primeaza, nu orientarea lor. Mie, spre exemplu, imi apare cam o postare din trei, si aia intarziata de asa natura incat interesul deja s-a mutat pe alt subiect.
          Politica e deliberata, sa para ca sectantismul basist are ceva aderenta la populatie, dar dupa cate se vede, in pofida zicerilor unui Tapalaga sau cine mai vrei tu, de cateva alegeri incoace talibanismul nu castiga mai mult de 4-5 procente. Nu are nimic cu ideea de justitie si ce mai zici matale pe acolo.
          Am indoieli ca postarea asta o sa apara intr-un timp rezonabil - de fapt am indoieli CA O SA APARA - dar daca esti de buna credinta si o citesti, ia-ti un minut si cugeta la cele zise.
          Cu bine,
          • +1 (3 voturi)    
            Parsiv (Joi, 6 noiembrie 2014, 8:14)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Cum sa te bucuri ca dispare independenta justitiei, re-subjugate de catre politicieni, ca in timpul lui Iliescu si Nastase?! Esti prin constructie foarte parsiv sufleteste, si nici nu te straduiesti sa-ti ascunzi mizeria, aspiratia sau dragostea fata de hotie si necinste.

            Oare intelegi ca provoci greatza?! Nu cred ca vei intelege niciodata.
            • 0 (0 voturi)    
              tu ai citit macar ce a postat newlook? (Joi, 6 noiembrie 2014, 10:01)

              jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

              din comentariul tau, nu prea se vede
        • 0 (0 voturi)    
          era vorba de justitie? schimba placa (Joi, 6 noiembrie 2014, 9:59)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          incearca sa te acordezi la subiectul discutiilor
          • 0 (0 voturi)    
            Reciteste (Joi, 6 noiembrie 2014, 11:42)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            "Nu observi ca deja DNA a inceput sa intoarca carma?"

            Aceeasi marie uslamista, cu alta palarie de propaganda. Oldlook deghizat in newlook promoveaza desantat pacea penala. Adica noi toti sa-i lasam pe politicieni sa puna laba pe justitie, ca in trecut, chipurile pentru ca independenta justitiei ar fi o utopie, fara sanse.

            Sinteti retrograzi amindoi. Fara vise, fara sperante, dependenti ideologic de mafia locala. Daca am trai in Kirghistan, ati fi fideli mafiei de acolo. Voi sinteti nationalisti desantati, inapoiati. Patriotismul vostru este egal cu zero, aservit mafiei nationale. Iar parsivitatea si pesimismul vostru, tind la plus infinit. Voi sinteti moartea luciditatii si a ratiunii. Blestemul evului mediu, sinucigasi, lipsiti de viziune si putere sufleteasca.

            Din tot sufletul, mai draga, va urez:
            HUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Moarte culturii uslamiste!
  • +14 (16 voturi)    
    puie monta (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:44)

    totgogu [utilizator]

    handicapatul Ponta il pune pe mafiotul Ponta, sa trimita o gasca de hoti si de spagari, sa verifice primaria celui mai frumos oras din tara, Sibiu....
    pe cand o sa trimita gasca asta si la primaria Bucuresti si la toate primariile PSD-iste (comuniste)? dar ar fi un nonsens, nu? :)
  • +17 (23 voturi)    
    Mosternire (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:47)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce pateste Johannis acum, a patit Basescu de zece ori pina in 2004. La fiecare alegeri, Nastase si compania deschideau si re-deschideau dosarul flota. Bineinteles, nu se intimpla nimic. Dosarul a ramas mereu gol, nici macar prejudiciu n-a existat vreodata. Inevitabil, inainte de oricare alegeri, PSD-ul deschidea dosarul flota.

    Deci nimic nou. Ponta nu e original.
  • +9 (9 voturi)    
    Neamtule, (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:07)

    John M. [utilizator]

    Daca n-ai inteles cum se face politica in tara lui Caragiale citeste "Imposibila intoarcere" a lui Marin Preda, capitolul "Neobosita Inventivitate a tipului infect".
  • -2 (6 voturi)    
    Bineinteles ca e gresit (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:09)

    newlook [utilizator]

    Bineinteles ca e gresit ce face Ponta - daca o face el. Daca o face vreun zelos din stafful lui, sper sa-l puna la punct rapid.
    Dar, asa cum arata cineva mai devreme, metoda -in sine - a fost patentata de Basescu si clica lui si a fost folosita din abundenta de DNA (impartial controlat de Basescu) chiar in aceasta campanie electorala. DNA nu mai prididea sa scoata dosare "cu dedicatie" chiar inainte de primul tur.
    Acum vad ca independentul DNA se reorienteaza, iar basismul o sa aiba parte de propria creatie. Eu am mai spus-o pe aici: atentie ce va doriti flacai basisti, ca s-ar putea sa se implineasca!
  • +8 (8 voturi)    
    Urata campanie (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:17)

    Dana Bob [anonim]

    Chiar daca nu gaseste nimic , ceea ce e imposibil [ a se vedea cand vine Fiscul la control] e deajuns ca asta a ajuns in media !
    Sisperare e numele tau , d-le Ponta!
    Apropos ,azi la intrarea in Cluj am vazut un afis electoral care suna asa : " Ponta presedinte , singurul care a redus taxele"
    Asta e in fisa postului ptr presedinte! ??????
  • -2 (6 voturi)    
    Si controlul DNA nu era fix inainte de alegeri? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:19)

    Miky60 [utilizator]

    Sau e pe principiul "cand o facem noi e bine, cand o fac altii e rau"?
  • +1 (3 voturi)    
    Justitia controlata (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:58)

    slakeritul [utilizator]

    Deci sa ne intelegem doamnelor si domnilor, justita e controloata si face politie politica cand ii acuza pe psd-ist(si altii) de fapte de coruptie. Cand Ponta trimite controlul peste contra-candidatul sau acesta e un control foarte independent si trebuie sa-l aplaudam pe premier pentru eforturile care le face in combaterea coruptiei. Ura! Ura! Ura!
  • +1 (1 vot)    
    vrem si cercetarea lui sarbu si daciana ! (Joi, 6 noiembrie 2014, 11:01)

    ivanescu [utilizator]

    dar de ce ponta nu trimite corpul de control si la tata socru care a ajuns cel mai bogat om din Romania datorita cedarilor ilegale de terenuri atunci când era in postul cheie?....de ce sa nu cerceteze de unde detine el o asa avere impreuna cu ginerica pontulica si dacienuta !