Victor Ponta a asistat, alaturi de mai multi ministri, la slujba de la Biserica Sf Gheorghe cel Nou din Bucuresti

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 august 2014, 21:26 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta la slujba de la Biserica Sf Gheorghe cel Nou
Foto: Facebook/ Victor Ponta
Premierul Victor Ponta a asistat, sambata, la Sfanta Liturghie oficiata de Preafericitul Parinte Patriarh Daniel la Biserica Sfantul Gheorghe Nou din Bucuresti, slujba care a comemorat 300 de ani de la moartea martirica a Sfantului Domnitor Constantin Brancoveanu si a celor patru fii ai sai. Ulterior, premierul a scris un mesaj pe Facebook, in care spune ca s-a rugat pentru a trai "cu totii in Romania ca in tara noastra".

"M-am rugat si ieri, la Putna si la Nicula, pentru familie, pentru cei dragi si sa traim cu totii in Romania ca in tara noastra, de care sa fim mandri. Cand eram copil mergeam foarte des la biserica, pentru ca bunicul meu era preot la Dascalu, si mergeam cu el", a spus premierul Victor Ponta, la Biserica Sfantul Gheorghe Nou, potrivit paginii sale de Facebook.

Ponta a fost insotit la slujba de presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, ministrul de Interne, vicepremierul Gabriel Oprea, ministrul Agriculturii, vicepremierul Daniel Constantin, ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, ministrul Sanatatii, Nicolae Banicioiu, ministrul Educatiei, Remus Pricopie. La slujba au mai fost prezenti, printre altii, seful Jandarmeriei Romane, consilierul prezidential Iulian Chifu, rectorul Universitatii Bucuresti, transmite Mediafax.

La final, premierul Ponta a amintit ca Brancoveanu si-a dat viata pentru a pastra identitatea si valorile romanesti si a afirmat ca isi doreste ca romanii sa se raporteze in continuare la aceste valori.

El a adaugat ca s-a rugat pentru familie si pentru ca oamenii sa aiba o viata mai buna.

Patriarhul Daniel impreuna cu alti ierarhi au sfintit pictura noua si au binecuvantat lucrarile de la biserica Sfantul Gheorghe Nou, dupa care patriarhul a oficiat Sfanta Liturghie pe podiumul de langa biserica, inconjurat de un sobor de ierarhi romani si ierarhi delegati ai Patriarhiei Ecumenice a Constantinopolului, Patriarhiei Alexandriei, Patriarhiei Antiohiei, Patriarhiei Ierusalimului si Bisericii Ortodoxe a Georgiei, biserici pe care le-a ajutat mult domnitorul Constantin Brancoveanu.

***

Bisericile Sfantul Gheorghe din Bucuresti si Mogosoaia si-au deschis altarele barbatilor si femeilor, sambata si duminica, la implinirea a 300 de ani de la moartea martirica a Sfintilor Brancoveni, comemorata in prezenta ierarhilor unor biserici din strainatate, sprijinite de voievodul roman, noteaza Mediafax.

Biserica Sfantul Gheorghe Nou din Bucuresti este una dintre cele mai reprezentative ctitorii brancovenesti in care se pastreaza moastele Sfantului voievod martir Constantin Brancoveanu. Biserica a fost ridicata de Constantin Brancoveanu in anul 1688, iar in locas se gaseste tabloul votiv care ii reprezinta pe Constantin Brancoveanu cu cei patru fii ai sai, pe doamna Marica si cele sapte fiice.

Constantin Brancoveanu (1654 -1714) a fost domnul Tarii Romanesti intre anii 1688 si 1714, avand una din cele mai lungi domnii din istoria principatelor romane. Cu ocazia comemorarii a 300 de ani de la uciderea domnitorului roman si a familiei sale, Patriarhia Romana si Arhiepiscopia Bucurestilor au hotarat organizarea unor manifestari religioase si culturale in zilele de 16 si 17 august.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2927 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    dintr-o dată, prea evlaviosul Pontisimus Maximus (Sâmbătă, 16 august 2014, 21:28)

    charlie [utilizator]

    Măi, chiar nu ți-e rușine ??? N-ai nici cea mai mică urmă de bun simț ?
  • +30 (30 voturi)    
    sa nu minti, sa nu furi... (Sâmbătă, 16 august 2014, 22:02)

    rov [utilizator]

    poate isi da seama ce individ groaznic e si demisioneaza!!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Neeeee (Duminică, 17 august 2014, 7:15)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Maimuta comunista din albania nu stie ce ëë alea...
    • +9 (9 voturi)    
      niciodata (Duminică, 17 august 2014, 9:47)

      Joiner [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Ei reprezinta alta parte... partea intunecata
  • +11 (11 voturi)    
    Slujbe,matanii,parastase ,eu tot nu-l votez !!! (Sâmbătă, 16 august 2014, 22:31)

    andreesanu [utilizator]

    Umbla bezmetic de colo colo ca un ciine dezlegat si fara stapin ,fara noima fara sens parca a intrat in anul mortii !!!.
    Individul e bolnav ,i-a comandat popa sa candideze si se tine scai de coada oii.
  • +11 (11 voturi)    
    Romania e stat laic (Sâmbătă, 16 august 2014, 22:38)

    outside_the_wall [utilizator]

    doar fraierii pun botul la asemenea gesturi deloc impresionante
  • +13 (13 voturi)    
    fariseism (Sâmbătă, 16 august 2014, 23:03)

    mendax [utilizator]

    a mai ramas ceva nepangarit si trimis in derizoriu de catre acest individ?
    • +5 (5 voturi)    
      nici ceausescu (Duminică, 17 august 2014, 14:48)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mendax

      n'a indraznit sa pangareasca cel sfinte.
      preafericitul e rosu sub sutana....
  • +13 (13 voturi)    
    imi asa.. (Sâmbătă, 16 august 2014, 23:42)

    exilatul [utilizator]

    greata...ca sa nu zic sc-rba...buna echipa : un escroc plagiator si un ...preafericit....
  • +7 (7 voturi)    
    "individ groaznic" (Sâmbătă, 16 august 2014, 23:42)

    ofCAER [utilizator]

    poate fi compatibil cu "roman ortodox si mindru"?
  • +8 (8 voturi)    
    Si eu m-am rugat (Sâmbătă, 16 august 2014, 23:52)

    vasile-roaita [utilizator]

    Sa nu care cumva sa iasa acest plagiator maimutoi, mitoman si mirlan, presedinte.
  • +8 (8 voturi)    
    Si ce mai sobor de credinciosi... (Duminică, 17 august 2014, 0:17)

    ofCAER [utilizator]

    in frunte cu Ponta-Plagiator,
    - Gabita Oprea, ministrul pulanelor din Romania,
    - Robert Cazanciuc, ministrul "justitiei divine",
    - Nicolae Banicioiu, ministrul Sanatatii ("nu cei sanatosi au nevoie de doctor" - Iisus Hristos),
    - Remus Pricopie, ministrul educatiei laice,
    si, cu voia d-stra, ultimul pe lista,
    - Valeriu Zgonea, apostolul guvernului...
  • +9 (9 voturi)    
    SĂ NU MINȚI... (Duminică, 17 august 2014, 0:57)

    timp tamp [utilizator]

    IATĂ CE LAȘ ȘI MINCINOS E PONTA:
    Pe placheta dedicată memoriei lui Brâncoveanu este inscripiționat în română, turcă și engleză următorul text, agreat între cele două ministere ale Afacerilor Exteerne: "În memoria Domnitorului Constantin Brâncoveanu și a celor patru feciori ai săi, care au fost întemnițați în închisoarea Yedikule la începutul secolului al 18-lea departe de scumpa lor patrie și întru statornica amintire a istoriei comune a popoarelor român și turc".
  • +8 (8 voturi)    
    nu știu nimic... (Duminică, 17 august 2014, 1:13)

    timp tamp [utilizator]

    Vocabular de pm: abjecți, nemernici, nesimțiți de manual, tupeiști, dobitoci, matrafoxați, bezmetici, purceluși antiguvernamentali, nebuni, iresponsabili, parașutistă, sunt cuvintele cu care ponta MAHALAGIU va reuși marea UNITATE NAȚIONALĂ
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta pupă (Duminică, 17 august 2014, 1:21)

    AlisCuPar [utilizator]

    moaştele. Aveţi grijă să nu fugă cu osu' în gură !
  • +5 (9 voturi)    
    Martirii neamului (Duminică, 17 august 2014, 3:57)

    KostasP [utilizator]

    Fam. Brancovenilor, care au ales mai bine moartea decat sa-si lepede credinta crestin ortodoxa. Respectul meu vesnic pt acesti sfinti martiri.
    • +4 (4 voturi)    
      si uite ce s-a ales de neam (Duminică, 17 august 2014, 18:01)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ilici, plagiatore, hoti, tigani, securisti, lipsa valori, tradatori, manipulati, si 50% care sunt scarbiti de vot...
  • +10 (10 voturi)    
    BOR (Duminică, 17 august 2014, 7:06)

    verid [utilizator]

    Nu-mi amintesc sa se mai fi organizat acest eveniment.Este evident ca a fost organizat din motive electorale pentru 'grasan'.Ma angajez sa nu mai intru intr-o biserica atata timp cat BOR are actuala conducere.
  • +11 (13 voturi)    
    Ma uitam la ei (Duminică, 17 august 2014, 7:57)

    John M. [utilizator]

    si nu-mi venea sa cred ca sunt asa de nerusinati sa mearga la biserica intr-o zi sfanta pentru tara ca asta. Ponta, Oprea, Zgonea, Constantin-toti atei si impostori, comunisti si fanfaroni.
  • +10 (12 voturi)    
    Preotii, politicienii, toti o apa si-un pamant! (Duminică, 17 august 2014, 8:04)

    hotnewsfil [utilizator]

    n cadrul lectiilor de istorie universala, elevii trebue sa fie invatati, in special, despre evolutia civilizatiei si a culturii oamenilor si mai putin asupra biografiei amanuntite a celor care au condus tari si popoare, sa fie invatati si despre evolutia religiilor principale.
    Pentru o cat mai buna pregatire a viitorilor adulti, trebue sa se acorde mai mult timp lectiilor despre civism, despre solidaritate, despre voluntariat, despre respectul pentru opinia celuilalt, despre respectul pentru MUNCA BINE FACUTA, despre respectarea cuvantului dat, despre respectul pentru curatenie, acasa si in 'in strada', despre respectul pentru natura (cu fiecare din componentele ei), despre egalitatea in drepturi a tuturor oamenilor (inclusiv al femeilor cu barbatii), etc.
    Trebue sa nu se atarne pe pereti icoane, in scoli. Este primitiv aspectul, inselator, profund daunator in evolutia copiilor.
    Trebue sa se insiste asupra astronomiei, ca ramura a astrofizicii, sa fie invatati copiii ca universul, legile si componentele lui, desi cunoscute azi in mare masura, au ramas , inca, o mare necunoscuta, sa stie copiii ca unitatea de masura a distantelor din univers este 'anul-lumina', ca un an lumina este egal cu 10.000 de miliarde de km, ca exista miliarde de sisteme solare in univers, ca distantele dintre galaxii se masoara in miliarde de ani-lumina, ca universul s-a creat pe sine, este propriul Creator (creatorul de sine) cu fiecare din componentele lui, copiii sa stie ca ipoteza existentei unui Dumnezeu-creator este facuta de oameni (inventata) intr-un anumit stadiu al dezvoltarii stiintei si tehnologiei, ca au trait si traiesc oameni pe pamant care nu au fost si nu sunt crestini, care nu cred in minuni, in moaste, in picturi- kitsch - icoane facatoare de minuni, in afurisenie, in ingeri buni si rai, in existanta diavolului (care o fi mai mare si mai tare?, Dumnezeu sau diavolul, care pe care l-a creat?), in invierea omului Iisus (cea fizica, cea moral-spirituala a existat si exista).
  • +9 (9 voturi)    
    Sminteala electorala a banditului mistic,Viorel P. (Duminică, 17 august 2014, 8:11)

    Plagarus [utilizator]

    Pshihoterapie ortodoxa pt. " doctorul " neortodox Victor Viorel ?
  • +1 (9 voturi)    
    Curajul de a avea incertitudini, de a intreba! (Duminică, 17 august 2014, 8:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Savantii vorbelor mestesugite, neavand puterea sau dorinta de a aborda si probleme dificile, a caror parcurgere si intelegere presupune o serioasa, o profunda baza - matematica si fizica-, macina vorbele 'in gol'.
    De pe marginea problemei 'cine este Creatorul absolut al universului, dar Creatorul Creatorului?', manuitorii literelor captivant ticluite se ascund dupa : 'este un pacat de neiertat, o blasfemie', sa isi puna aceasta problema, un atac frontal la Dumnezeu - Cel care ne-a facut si ne tine sub o observare permanenta, pe fiecare dintre noi, om-cu-om, musculita-cu-musculita, firisor de iarba-cu firisor de iarba, catel-cu-catel.).
    O moara sclipitoare, mostenita de secole, intretinuta cu evlavie de mostenitori, care macina vorbe savante, bine ticluite, amagitoare, dominatoare, moara pe frontispiciul careia sta scris : 'Crede si nu cerceta!'
    Savantii vorbelor care merg bine la sufletul neputintei omenesti, fiind exclusivisti, nu-si dau mana cu maestrii realului (ai existentialismului), ca sa adanceasca impreuna problema 'Creatinism- Existentialism', sa ii lamureasca pe semenii lor - pe cei ocupati cu de-ale zilei -, sa ii informeze pe unde s-a ajuns cu incercarea de clarificare, ce perspective se imagineaza.
    Ca sa lase impresia ca 'stapanesc' problema, maestrii vorbelor stralucitoare se sprijina unul pe altul, citeaza imbelsugat unul din altul, se invartesc mistic, dogmatic intr-un cerc vicios, nu au curajul, stiinta, putinata sa faca un pas in afara acestuia, ca sa nu se puna rau cu prezumtivul Dumnezeu, daca ar recunoaste faptul ca : Dumneneu este doar 'o ipoteza' facuta de oamenii, ca doar vechimea acesteia nu-i da valoarea de a fi absolut corecta, inatacabila, in vecii vecilor.
    Unii n-o ataca de frica, ei gandesc : 'dar daca o exista?, de ce sa ma pun rau cu El, sa ma loveasca la sanatate, la interese familiale, profesionale, financiare, la situatia scolara a copiiilor?; mai bine fac ciocul mic, ma conduc dupa 'capul ce se pleaca sabia nu-l taie!'.
  • 0 (10 voturi)    
    guvernare (Duminică, 17 august 2014, 8:36)

    Nevermind [utilizator]

    prin rugaciune.
  • +13 (13 voturi)    
    minciuna (Duminică, 17 august 2014, 8:48)

    minerva [utilizator]

    sa ai bunic preot , sa te duci atit de des la biserica si sa-ti faci din minciuna un mod de viata , sa fii atit de 'negru in cerul gurii' si sa ameninti in stinga si dreapta cu puscaria ? la ce dumnezeu se inchina asta ?
    • +3 (3 voturi)    
      la D-zeul $ ! (Duminică, 17 august 2014, 11:42)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui minerva

      .
  • +9 (9 voturi)    
    nu mai e la moda... (Duminică, 17 august 2014, 10:04)

    botea [utilizator]

    Chestia asta inventata de Iliescu nu mai prinde la multi. Consilierii lor ar fi trebuit sa-si dea seama ca s-a schimbat generatia...
  • +10 (10 voturi)    
    Cum n-a luat Ponta foc intrand in biserica? (Duminică, 17 august 2014, 11:40)

    Matrafirefox [utilizator]

    Ma gandeam ca diavolul nu intra in biserica. Sa dea cineva cu aghiasma pe CretiPonta, poate face combustie spontana.
    • +1 (1 vot)    
      dupa cum sta (Luni, 18 august 2014, 10:18)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      ca impaiat, ca atins de ceva, zici ca s'a pogorat dugul sfant intrinsul, Doamne iarta'ma !
      s'au c'a luat un purgative de dimineatza si se cazneste sa straga tare, la iesire....:)

      a nu stiu cata oara cand ii felicit pe hn pentru pozele ce aleg a le pune. :)
  • +1 (1 vot)    
    ce ar fi daca...? (Duminică, 17 august 2014, 18:33)

    barba-neagra [utilizator]

    Politicienii s-ar abtine de a se baga in fata la slujbe religioase?
    Ponta si-ar aduce aminte, asa, tam-nesam, despre cum il critica pe Basescu cand acesta se ducea pe la diferite biserici, spunand ca se afla intr-o campanie electorala continua, pe banii contribuabililor?
    Cineva ar contabiliza costul deplasarilor primului ministru pentru a face bai de multime?
    S-ar intalni toti candidatii prezidentiali la o biserica, dand mana si fotografiindu-se cu enoriasii, iar la final ar face o poza selfi de grup cu Daniel la mijloc?
    Guvernul nu ar mai pompa bani in Biserica si Armata in cursul unui an electoral?
  • +1 (1 vot)    
    Copil de preot, "doctor" gonflat de penalii PSD (Duminică, 17 august 2014, 19:29)

    Plagarus [utilizator]

    Doamne iarta-l ca-i captiv politic, la cate BUBE are in CV .
    Viorel Dorel Premier, nu impune nici un minim de respect prin tot ce a " demonstrat " in primul rand profesional !