CSM cere apararea independentei justitiei, dupa declaratiile lui Bercea Mondial cu privire la Livia Stanciu si Laura Codruta Kovesi

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 20 iunie 2014, 10:36 Actualitate | Esenţial


Presedintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a sesizat Inspectia Judiciara solicitandu-i sa faca verificari privind apararea independentei justitiei, dupa ce joi au fost vehiculate in presa declaratii care "pun in pericol statul de drept" referitoare la sefa ICCJ, Livia Stanciu, si sefa DNA, Laura Codruta Kovesi.

"Astazi, 20 iunie 2014, in temeiul art. 30 alin.1 din Legea 317/2004, presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, a sesizat Inspectia Judiciara in vederea efectuarii de verificari privind apararea independentei justitiei, in raport cu declaratiile ce pun in pericol statul de drept, vehiculate in mass-media in data de 19 iunie 2014, referitoare la doamna judecator Livia Doina Stanciu, presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie si doamna Laura Codruta Kovesi, procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie", se arata intr-un comunicat al DNA.

Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, le-a spus joi jurnalistilor, prin geamul dubei care l-a adus la DNA de la penitenciar, ca ar fi dat 2 milioane de euro pentru a fi scapat de inchisoare si ca in acest caz ar fi implicat presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Livia Stanciu, si procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi.

"Mi-a promis Livia Stanciu. Avem date despre Livia Stanciu", a afirmat el.

Surse judiciare au declarat pentru Agerpres ca Sandu Anghel nu a dorit ulterior sa faca declaratii in fata procurorului in dosarul in care fiul sau l-a acuzat pe Mircea Basescu de trafic de influenta

Sandu Anghel a fost adus joi la Directia Nationala Anticoruptie pentru a fi audiat.

Mircea Basescu, fratele presedintelui Romaniei, a fost retinut joi pentru 24 de ore sub acuzatia de trafic de influenta, anunta Directia Nationala Anticoruptie. Concret, procurorii DNA il acuza ca a primit 250.000 de euro de la fiul lui Bercea Mondial, "in schimbul promisiunii ca va interveni pe langa magistrati" pentru o sentinta favorabila in cazul lui Bercea. Mircea Basescu a fost dus joi seara in arestul Politiei Capitalei. Acesta nu a facut nicio declaratie in fata anchetatorilor prevalandu-se de dreptul la tacere, a declarat avocatul sau.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6134 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    Asta mai lipsea (Vineri, 20 iunie 2014, 10:44)

    denvarel [utilizator]

    Sa se sesizeze CSM pentru declaratiile unui aripel din spatele gratiilor.

    Nu se sesizeaza cand A3 da cu justitia de pamant dar se sesizeaza cand un condamnat delireaza doar doar il baga cineva in seama.

    V-ati pierdut simtul realitatii domnilor?
    • +16 (20 voturi)    
      aripel e manat de Felix (Vineri, 20 iunie 2014, 11:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      si nu o spun eu..o spun unii care au fost pretini cu pesedeii..aka Felix http://www.realitatea.net/cozmin-gu-a-adevaratul-suspect-al-zilei-este-dan-voiculescu_1465404.html
    • +16 (22 voturi)    
      aici (Vineri, 20 iunie 2014, 11:06)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      subscriu.
      De multe ori ar fi trebuit CSM-ul sa sesizeze laturile aruncate de Latrina 3.
      Dar referitor la dnele Stanciu si Kovesi este corect sa sesizeze Inspectia Judiciara; niste lamuriri trebuie date.
      • -7 (17 voturi)    
        citeste si da mai departe (Vineri, 20 iunie 2014, 11:09)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        http://www.petitieonline.net/petitie/02529049/semnaturi/pg6
        • 0 (8 voturi)    
          totusi (Vineri, 20 iunie 2014, 11:42)

          capitan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          De ce e nevoie de o astfel de petitie ? La mine functioneaza telecomanda :)
    • -5 (29 voturi)    
      care independenta a justitiei? (Vineri, 20 iunie 2014, 11:09)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Exista in tara asta un singur naiv care sa fie convins de faptul ca justitia este independenta in conditiile in care au fost date 120 de NUP-uri pentru neamul lui Basescu Mircea? Exista undeva pe aceasta planeta un caz similar? In cele 120 de dosare nu exista unul singur in care sa fie intrunite elementele infractiunii?
      • +8 (14 voturi)    
        In cele 120 de dosare... (Vineri, 20 iunie 2014, 11:31)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

        De unde le scoti dragule?
        Ai un link ceva?

        Din cele 1847 de dosare ale lui Basescu s-au dat 1832 NUP si 15 REM.... Si continua delirul....

        Cine e naiv aici?
        • -11 (13 voturi)    
          Toata lumea e naiva, numai unii..... (Vineri, 20 iunie 2014, 11:52)

          lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          Acum o sap sau mai mult, o doamna o acuza pe Livia Stanciu, o "nebuna" a fost arestata. Apar usor, usor acuze dar toata lumea e nebuna, numai Stanciu e imaculata.
          PS Mi-a placut faptul ca pentru situatia expusa de mine ai sarit cu exemplul Basescu. Asa este, daca te amesteci cu taratele, te mananca porcii. Ai comparat dosarele unui sef de stat, cu cele ale unui interlop. Fara cuvinte
          • +4 (6 voturi)    
            Ti-am pus o intrebare simpla (Vineri, 20 iunie 2014, 12:15)

            denvarel [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

            De unde le scoti?

            Despre ce vorbesti? Unde ai gasit tu cifrele alea? Care 120 de dosare?
            Situatia expusa de tine este detaliata unde?
            Atacul bubulilor asupra creierelor netede.
            • 0 (2 voturi)    
              cred că știu (Vineri, 20 iunie 2014, 13:31)

              iradu [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

              Îți răspund eu în locul lui: le-a scos din tastatură. Desigur, ar fi putut, la fel de bine, să tasteze 123 sau 333 - că e mai ușor.
            • 0 (2 voturi)    
              Ma plictisesti (Vineri, 20 iunie 2014, 13:36)

              lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

              Cauta pe "goagla" dupa cuvintele "dosare Bercea Mondialu", eu asa am facut. Succes
              • +1 (1 vot)    
                Victorieee! (Vineri, 20 iunie 2014, 15:17)

                denvarel [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

                S-a marit numarul!
                Google imi spune acum "Aproximativ 201.000 (de) rezultate"

                Acum serios, tu esti intreg la cap daca confunzi numarul de rezultate de la o cautare Google cu numarul dosarelor?

                Te plictisesc? Pune mana pe carte si invata ce-i aia un motor de cautare ca sa nu mai fi plictisit.

                Mare e gradina ta Doamne....
        • +1 (1 vot)    
          /// (Vineri, 20 iunie 2014, 13:17)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          Are niste plusuri, deci avem ceva naivi.
    • +1 (1 vot)    
      nu lipsea! (Vineri, 20 iunie 2014, 14:24)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      daca Bercea primeste inca 6luni-2 ani pentru calomnie nu va mai accepta mesaje de la Abraham. Ba chiar s-ar putea afla detalii despre varan
  • +7 (11 voturi)    
    declaratie (Vineri, 20 iunie 2014, 11:09)

    nimrod [utilizator]

    Bercea Mondialul pune în pericol "statul de drept"! Râd de mă tăvălesc...
    • +5 (9 voturi)    
      da !! (Vineri, 20 iunie 2014, 11:44)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Îl pune în pericol în conditiile în care ar putea dovedi ca acesta nu exista :)
  • +7 (9 voturi)    
    Sa nu uiti Darie! (Vineri, 20 iunie 2014, 11:20)

    MarinJuvette [utilizator]

    JUSTIŢIE
    Procurorul Iacobescu a rămas fără dosarul "Bercea Mondial"
    Autor: Raluca Dan , Feri Predescu , Cristian Vasilcoiu | vineri, 25 martie 2011 | 139Comentarii | 4351 Vizualizari

    Procurorul Eugen Iacobescu de la Parchetul Tribunalului Olt nu se va mai ocupa de dosarele deschise pe numele interlopului Sandu Anghel, mai cunoscut drept „Bercea Mondial”, cauzele fiind preluate de Parchetul Curții de Apel Craiova. Asta, după ce surse apropiate anchetei au infirmat pentru EVZ informaţia - difuzată pe surse de Iacobescu și publicată de adevarul.ro - potrivit căreia Mircea Băsescu ar fi primit 300.000 de euro mită de la Bercea Mondial.
    Sursele citate au arătat că procurorul Eugen Iacobescu este un „iresponsabil de felul său”. „Nu înţelegem de ce s-a hazardat să facă asta, în condiţiile în care nu are nicio probă în acest sens şi nici măcar vreo mărturie care să-i susţină ştirea difuzată pe surse”, au explicat sursele citate. Contactat de reporterii EVZ, Mircea Băsescu a declarat la rândul său că a aflat din presă că Sandu Anghel i-ar fi dat 300.000 de euro şi că "este o prostie".
    • -1 (3 voturi)    
      Asta de ce nu analizeaza CSM (Vineri, 20 iunie 2014, 13:56)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui MarinJuvette

      adica s-a musamalizat un dosar in care apare numele lui Mirciulica si abia acum se discuta de el,madam Kovesi,aia intepata ca i-a fost afectata imaginea ce spune,nu cumva chiar ea a matrasit dosarul?
  • +7 (9 voturi)    
    Problema e ca mediatizarea interlopilor (Vineri, 20 iunie 2014, 11:22)

    Maniu [utilizator]

    atinge cote atat de mari incit da, trebuia sa se sesizeze CSM cind exista asa o pofta de a minji. Asta, interlopul abject, e doar scula, pontoarca, cu care alde Sova, Ponta, Voiculescu si restul nevertebratelor vor sa puna mina pe toata puterea.
  • +2 (2 voturi)    
    Codruta Kovesi versus Bercea Mondialul (Vineri, 20 iunie 2014, 14:45)

    DorelDorel1 [anonim]

    Vorbe, vorbe, vorbe, ... treceti la fapte actionatii in instanta pentru calomnie si defaimare si cereti o suma de bani consistenta in numele insitutie pe care o reprezentati astfel incat acesti indivizi dubiosi care ne fac de ras prin comportamentul lor in toata lumea sa vada si sa simta pe buzunarul lor ce inseamna sa spui prostii si sa arunci cu noroi doar pentru a demonstra ca cei care i-au anchetat si judecat nu sunt cu nimic mai buni decat ei. D-na Kovesi este necesara o reactie imediata si pe masura acuzatiilor grave pe care vi le aduc altfel lumea o sa creada ca ceea ce spun ei are o doza de adevar si asta va arunca o umbra de indoiala asupra institutiei pe care o conduceti si cred ca asta e planul avand in vedere ca sunt si destui politicieni si oameni de afaceri anchetati.