Titus Corlatean: E deranjant faptul ca ambasada Romaniei a aflat din presa despre cazul adolescentului batut in Franta

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2014, 23:52 Actualitate | Esenţial


Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, a afirmat, marti, ca este deranjant faptul ca Ambasada Romaniei a aflat din presa si nu de la autoritatile franceze despre ceea ce s-a intamplat in cazul adolescentului roman de etnie roma batut in Franta.

"E un lucru care este deranjant pentru mine, ca ministru de externe, faptul ca ambasada noastra afla din presa si nu de la autoritatile franceze ceea ce s-a intamplat. Undeva, azi noapte spre dimineata, lucrurile au aparut mult mai clar in presa franceza si in baza instructiunilor pe care le-am transmis direct, ambasadorul Mazuru a intervenit la consilierul diplomatic al premierului, la ministrul de interne si la ministrul afacerilor externe francez cu mesaje extrem de clare, cu asteptarile foarte clare ale guvernului roman ca cei responsabili sa fie identificati si sa raspunda foarte clar in fata legii pentru ca o astfel de agresiune este inacceptabila", a declarat Corlatean, la Realitatea TV, citat de Agerpres.

El a aratat ca nu conteaza motivul pentru care a fost batut adolescentul, precizand ca, in cazul care acesta ar fi incalcat legea, in toata lumea democratica exista institutii ale statului care pot sanctiona pe cei care incalca legea.

Un adolescent rom se afla in coma intr-un spital din Paris dupa ce a fost batut de 12 persoane care il suspectau ca este autorul unui furt dintr-o locuinta, relateaza marti AFP.

Presedintele Francois Hollande a reactionat exprimandu-si 'indignarea' si a cerut autoritatilor sa faca "tot posibilul pentru gasirea autorilor acestei agresiuni". "Aceste acte sunt incalificabile si nejustificate, ele sunt contrare principiilor fundamentale ale republicii", a spus liderul de la Elysee. Si premierul Manuel Valls a condamnat agresiunea si a cerut ca responsabilii acestui act sa fie deferiti justitiei, dupa cum a declarat pentru AFP o sursa din anturajul sau.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1177 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Si ce spune d-le ministru? (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:06)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Despre cum se comunica?
    Huh? Trebuie sa va furnizam noi proletarii de rand PSD-ului cum sa comunicati cu institutiile unui stat strain despre cetatenii sai?

    Institutiile romane au fost impotente in general inca de la infiintarea statului roman, dar PSDul exceleaza prin impotenta, parca stabileste noi limite ale incapacitatii si dobitociei, nasiei, cumatriei, coruptiei, etc....
  • -2 (2 voturi)    
    Io stiu? (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:51)

    gussy [utilizator]

    La coada cozii, suntem si noi cetateni europeni. Avem drepturi! Daca suntem discriminati, noi euROMI peni care suntem, se va alege praf si pulbere de civilizatia care este.
    Stiu ca este stupid ce am scris mai sus, DAR... ii inteleg pe acei oameni... pana la un punct: violenta.
    Violenta nu are scuze, crima nu are scuze...
    Pretindem ca suntem cei mai buni din toate timpurile, avem cea mai buna societate ever, daar nu reusim sa ne controlam instinctele.
    E adevarat, ne descurcam mai bine decat siitii si sunitii... Sau primatele...?
  • +1 (1 vot)    
    ce tare e derbedeul<br> (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:04)

    timp tamp [utilizator]

    Ați văzut cum președintele, premierul și miniștri francezi au luat poziție de drepți și caută cu înfrigurare făptuitorii.
    Să afle tot poporul dobitoacelor că totul se datorează lătrăturilor în miez de noapte ale ministrului maidanez de la București
  • +4 (4 voturi)    
    va mirati? (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:50)

    amanda13 [utilizator]

    Ar trebui mai intai sa va mirati in legatura in care ambasadele "comunica" (a se citi "isi bat joc") de cetatenii romani din strainatate. Nu raspund cu saptamanile si cand, printr-un miracol, o fac, functionarii sunt de o nesimtire feroce. Nu m-ar mira sa va fi sunat autoritatile franceze, insa nu a raspuns nimeni la telefon la ambasada ca de obicei. Inainte de a va plange de lipsa de scrupule a altora, mai bine ati face curatenie in ograda proprie. Ati simplifica procedurile de obtinere a actelor si ati trimite actele prin posta, ca o tara civilizata. Da' deh, ne pricepem sa sarim fuduli in sus, nu-i asa Corlatene??? De ani de zile evit orice demers pentru care as avea nevoie de acte romanesti si asta din cauza exclusiva a autoritatilor de teapa voastra.
    • +1 (1 vot)    
      subscriu la cele scrise de amanda (Miercuri, 18 iunie 2014, 3:52)

      stranger04 [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Pana acum ceva vreme am fost doar un spectator la cele ce se spuneau despre personalul din consulatele si ambasadele romanaesti. Nefiind in postura de emigrant, nu puteam confirma (sau infirma???) cele auzite. Din postura de proaspat emigrant, coincidenta a facut ca azi sotul meu "sa fie nevoit" sa sune la consulat. In felul acesta, astazi pot certifica...este adevarat. Mai bine sa nu ai nevoie iar daca ai nevoie, ai tendinta sa amani....ca poate trece de la sine...
      Iar procedurile ar trebui simplificate ...nu poti sa trimiti copilul in vacanta ACASA la bunici pentru ca...trebuie sa faci o suta de documente!!!. Ma intreb cum fac cei care nu un consulat pe aproape. In rest sa ne auzim cu bine.
      Apropo, de raspsuns nu raspunde nimeni la telefoane si daca indraznesti sa suni la nr. de urgenta....sa vezi numai ce ti-o furi...:-(
      • 0 (0 voturi)    
        stau la (Miercuri, 18 iunie 2014, 12:02)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui stranger04

        aproape 1000 de km de ambasada. M-ar costa $400 doar un drum dus cu avionul pana acolo. A fost mai usor si mult mai ieftin sa devin cetatean american decat sa-mi fac pasaport romanesc.
  • +1 (1 vot)    
    De unde se vede... (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:55)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...că guvernanții încă nu și-au dat seama pe ce fotoliu s-a așezat.
    Ei încă își mai comunică "așteptările".
    M-aș fi așteptat ca domniile lor să răspundă așteptărilor celor care le plătesc salariile.
  • +1 (1 vot)    
    Sa mearga Arafatu cu A3, sa-l deplanga pe hot! (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:39)

    Plagarus [utilizator]

    Forta de munca roomanesca inalt calificata in locuintele bastinasilor din toata Europa, merita plans si transformat in victima !