Anunt umanitar: Horia Nicolae, baietelul care a fost operat pe creier, are in continuare nevoie de ajutor!

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 8 iunie 2014, 15:17 Actualitate | Esenţial


Horia Stefan
Foto: Arhiva personala
Update (16 octombrie): Horia s-a intors acasa pe 18 septembrie si progresul lui este vizibil in fiecare zi. Horia si familia lui multumesc tuturor celor care au fost alaturi de Horia. "S-au implinit 5 saptamani de la operatia lui Horia, si deja face pasi sustinut, incepe sa isi tina canuta de lapte singur, foloseste ambele maini, studiaza jucariile.... si ceea ce ne place cel mai mult: RADE IN HOHOTE. Noi nu l-am vazut niciodata asa, de aceea ne bucuram. Zicem noi ca pana in vara nu o sa se mai vada nici macar cicatricea de la operatie. (...)" , a scris tatal lui Horia la inceputul lunii octombrie.

In luna noiembrie, Horia este programat pentru un nou RMN, pentru a vedea starea creierului dupa interventia chirurgicala. In continuare se afla sub medicatie si sub stricta supraveghere, iar in primavara va merge la control la clinica din Germania, unde a fost operat. Din cauza complicatiei post-operatorii, Horia a stat 14 zile la terapie intensiva, din care 12 zile in coma indusa, si astfel costul operatiei a ajuns la 75.300 euro. Inainte de a pleca la operatie, 50.000 euro au fost virati in contul clinicii.

Update (18 august): Horia a ajuns la clinica INI Center din Hanovra si urmeaza ca in cursul acestei saptamani sa i sa faca o serie de analize, pentru a putea fi pregatit pentru interventia chirurgicala. A fost virata in contul clinicii prima parte din factura totala, suma de 50.000 Euro. Familia lui Horia multumeste tuturor oamenilor care i-au ajutat sa ajunga la Hanovra.

Anuntul initial:
Horia Stefan Nicolae, un baietel de 1 an si 6 luni care a fost dignosticat cu o malformatie rara a creierului, are nevoie ugenta de ajutor. Micutul are o sansa la o viata normala, o operatie complicata care poate fi realizata la clinica INI Center Hannover din Germania si care costa minim 50.000".

Boala de care sufera Horia Stefan, anomalie de migrare neuronala, este o malformatie rara care, in acest moment, nu ii permite sa se dezvolte normal.

Starea micutului se agraveaza pe masura ce timpul trece, iar in scurt timp nu va mai putea zambi sau manca.

Il putem ajuta pe Horia Stefan cu donatii prin urmatoarele variante:

Sms Donatie

Conturi BRD
RON         RO93 BRDE 030S V451 0203 0300
EUR         RO36 BRDE 030S V451 0220 0300
USD         RO27 BRDE 030S V451 0238 0300
GBP         RO23 BRDE 030S V451 0246 0300
COD SWIFT BRDE ROBU

Conturi RAIFFEISEN

RON         RO70 RZBR 0000 0600 1677 7320
EUR         RO05 RZBR 0000 0600 1677 7326
USD         RO53 RZBR 0000 0600 1677 7335
GBP         RO96 RZBR 0000 0600 1677 7337

COD SWIFT RZBR ROBU


De asemenea, in calitate de persoana juridica, firma dumneavoastra are posibilitatea sa faca o donatie din impozitul pe profit datorat, fara niciun cost pentru firma.

Cei care doresc sa ajute astfel pot incheia un contract de sponsorizare pentru Horia Stefan Nicolae prin Fundatia "Mereu Aproape", care sustine campania de ajutorare. Draftul de contract poate fi cerut pe adresa de email ajutapehoria@gmail.com

Printr-un contract de sponsorizare (bani sau obiecte) se poate deduce pana la 20% din impozitul pe profit datorat statului, in limita a 3¬ din cifra de afaceri a companiei.

Modalitatea de directionare este foarte simpla: compania isi calculeaza suma aferenta celor 20% din impozitul pe profit, apoi incheie un contract de sponsorizare cu ONG-ul sustinut.



Extras Codul Fiscal Cap. II, art. 21, pct. 4, lit.p - actualizare la 20.05.2014

Contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor legii privind sponsorizarea si legii bibliotecilor, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a) sunt in limita a 3 la mie din cifra de afaceri;
b) nu depasesc 20% din impozitul pe profit.
Sumele care nu sunt scazute din impozitul pe profit, potrivit prevederilor prezentei litere, se reporteaza in urmatorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestor sume se va efectua in ordinea inregistrarii acestora, in aceleasi conditii, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28996 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    nr. telefon (Luni, 9 iunie 2014, 12:31)

    Sebestyen [utilizator]

    Pe ce numar de telefon se poate face donatie prin sms?
    • 0 (2 voturi)    
      Din păcate, nu au obținut număr pentru sms, dar... (Luni, 9 iunie 2014, 18:44)

      ValTo [anonim] i-a raspuns lui Sebestyen

      ... au cont de paypal. E la fel de simplu și rapid ca prin sms. Numerele de telefon se obțin foarte greu, din nefericire :(
      • +3 (3 voturi)    
        Mi-am dat singur minus :) (Luni, 9 iunie 2014, 19:31)

        ValTo [anonim] i-a raspuns lui ValTo

        ... pentru că am vorbit adineauri cu familia și am aflat că, între timp, există și un număr de telefon pentru sms - prin fundația care îl sprijină pe copil. O să fie făcut public.
  • +1 (1 vot)    
    Nr. telefon anunt umanitar Horia (Luni, 9 iunie 2014, 19:45)

    Ancaa_N [utilizator]

    Nr. de tel unde se pot face donatii este 8848 - 2 Euro Cosmote, Orange, Vodafone.
    In cazul in care doriti sa donati prin Internet Banking si aveti cont la alta banca decat cele unde au fost deschise conturi, titularul este Razvan Nicolae, tatal baietelului care are nevoie de ajutorul nostru.
    Va multumim!
    • +1 (1 vot)    
      PayPal? (Marţi, 10 iunie 2014, 15:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Ancaa_N

      Nimic?
      • +1 (1 vot)    
        PayPal (Marţi, 10 iunie 2014, 23:02)

        Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Deocamdata, nu. Se va deschide si un cont PayPal in viitorul foarte apropiat.
        • 0 (0 voturi)    
          PayPal (Joi, 3 iulie 2014, 15:29)

          Razvan GabrielRizea [anonim] i-a raspuns lui Ancaa_N

          Sa ma anuntati si pe mine printr-un reply la acest comentariu cand vom putea dona prin PayPal. Multumesc.
          • 0 (0 voturi)    
            PAYPAL (Miercuri, 9 iulie 2014, 12:45)

            Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui Razvan GabrielRizea

            Contul PAYPAL in care puteti face donatii este cel de pe pagina Fundatiei "Mereu Aproape" (dreapta, sus), cu mentiunea "Horia Nicolae". Link-ul este mai jos:

            http://fundatiamereuaproape.ro/horia-nicolae-sufera-de-anomalie-de-migrare-neuronala/

            Multumim!
    • 0 (0 voturi)    
      Am donat prin sms la8848 (Miercuri, 25 iunie 2014, 23:24)

      Mihai_S [utilizator] i-a raspuns lui Ancaa_N

      Vor ajunge cei doi euro la Horia? Nu am scris nimic legat de Horia in sms-ul trimis la 8848. Multumesc
      • 0 (0 voturi)    
        SMS (Joi, 26 iunie 2014, 9:56)

        Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_S

        Da, e ok, vor ajunge. Multumim!
  • +1 (1 vot)    
    . (Luni, 9 iunie 2014, 21:05)

    pi5 [utilizator]

    Au fost cu baietelul si la dl dr Sergiu Stoica ( brain institute - sp Monza)?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 10 iunie 2014, 0:18)

      Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui pi5

      Da, au fost si la dl dr Sergiu Stoica. Din pacate, in Romania nu exista aparatura necesara si nu s-a realizat o astfel de operatie,
  • 0 (0 voturi)    
    verificati Ibanul (Marţi, 10 iunie 2014, 12:47)

    itaca [utilizator]

    Salut,

    am incercat sa transfer prin Internet Banking si nu pot, imi da eroare: Iban invalid la ambele conturi in lei...e vreo greseala?
    Care e numele titularului contului?
    • 0 (0 voturi)    
      TITULAR CONT (Marţi, 10 iunie 2014, 14:14)

      Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui itaca

      Titularul contului este RAZVAN NICOLAE. Am verificat si conturile sunt corecte. Multumim!
  • +2 (2 voturi)    
    suport logistic (Vineri, 13 iunie 2014, 17:52)

    No_use_for_a_nick [utilizator]

    In urmatoarele 2 luni sunt undeva la o ora distanta de Hannover. Daca pot sa ajut cu ceva va rog sa ma contactati.
    • 0 (0 voturi)    
      Suport logistic (Marţi, 17 iunie 2014, 17:06)

      Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui No_use_for_a_nick

      Ok, multumim. Deocamdata nu stim cand va fi programat Horia pentru operatie, depinde de cat de repede reusim sa strangem banii.
  • 0 (0 voturi)    
    georgepolack@yahoo.com (Duminică, 22 iunie 2014, 1:14)

    GeorgePoleac1310301047017 [anonim]

    Va rog sa postati un cont de paypal sa pot ajuta si eu. va multumesc,
    • 0 (0 voturi)    
      CONT PAYPAL (Duminică, 22 iunie 2014, 12:23)

      Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui GeorgePoleac1310301047017

      Contul PAYPAL in care puteti face donatii este cel de pe pagina Fundatiei "Mereu Aproape", cu mentiunea "Horia Nicolae". Link-ul este mai jos:

      https://www.paypal.com/ro/cgi-bin/webscr?cmd=_flow&SESSION=EOXpcWNKwK3Tsj0TcMxzncXf7TAvO0tGrQyaMCgoQ9Vz66Qzo2IALwzpoQG&dispatch=5885d80a13c0db1f8e263663d3faee8d5402c249c5a2cfd4a145d37ec05e9a5e

      Multumim!
      • 0 (0 voturi)    
        PayPal.. (Duminică, 22 iunie 2014, 17:30)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Ancaa_N

        Nu dati link-ul de la PayPal, caci nu are nici un rost; dati link-ul de la fundatie.

        http://fundatiamereuaproape.ro/formular-paypal/?lang=en

        In dreapta sus e donatia PayPal, dupa care se face mentiunea Horia Nicolae.
  • +1 (1 vot)    
    suport logistic (Luni, 23 iunie 2014, 1:24)

    BacilaIonut [anonim]

    Locuiesc chiar in Hannover! Pot gazdui parintii lui Horia atat cat este nevoie indiferent de perioada cand vor veni. Detin si masina care sa ajute pentru eventuale deplasari la INI sau unde este nevoie in Hannover.
    • 0 (0 voturi)    
      Suport logistic (Luni, 23 iunie 2014, 21:35)

      Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui BacilaIonut

      Va multumim mult pentru amabilitate si disponibilitate. Deocamdata nu stim in ce perioada va fi programat Horia la operatie, depinde de cat de repede reusim sa strangem suma necesara interventiei chirurgicale.
  • 0 (0 voturi)    
    Certificat E112 (Marţi, 24 iunie 2014, 18:37)

    Valmu [utilizator]

    In urma cu 1 an si 7 luni baietelul meu s-a nascut cu 6 malformatii pe inima. Salvarea noastra a venit de la un medic roman care opereaza in Germania. Operatia trebuia sa fie efectuata la 3 zile de la nastere cu costuri uriase.

    Solutia noastra a fost Certificatul E112. L-am obtinut in urma unei negatii de la medicii din Romania care mentiona ca operatia nu poate fi efectuata pe teritoriul tarii.

    Ma gandesc ca este posibil sa beneficiati si dvs. de acelasi certificat, asta daca nu cumva v-ati interesat deja.

    In total costuri personale, neacoperite de certificat au fost de 15000 euro(transport avion particular dotat medical, dar asta pentru ca l-am operat la 3 zile de la nastere)

    Urez multa putere parintilor si multa multa sanatate puiului
    • 0 (0 voturi)    
      E112 (Marţi, 24 iunie 2014, 22:26)

      Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui Valmu

      Da, parintii au intrebat la clinica, dar raspunsul a fost ca nu accepta formularul E112, pentru ca sunt un institut privat si nu lucreaza cu Casa de Asigurari de Sanatate din Germania si din nicio alta tara. De asemenea, suma trebuie virata in avans in contul clinicii, altfel Horia nu poate fi operat.

      Multumim si dorim multa sanatate baietelului dumneavoastra.
  • 0 (0 voturi)    
    formular E112 (Marţi, 24 iunie 2014, 22:32)

    GabrielaNicolae [anonim]

    Este bine ca ati putut beneficia de acest formular pt a va opera copilasul. Noi din pacate nu avem aceasta sansa. Clinica unde va fi operat nu accepta acest formular si banutii trebuie sa ii strangem prin alte forme.
    Numai bine si multa sanatate!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce mai face Horia? (Marţi, 1 iulie 2014, 15:26)

    Keys [utilizator]

    In ce stadiu sunt demersurile pentru operatie?
    • 0 (0 voturi)    
      Stadiu operatie Horia (Joi, 3 iulie 2014, 9:40)

      Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui Keys

      Horia este un baietel ambitios si luptator, care abia asteapta sa se faca bine, pentru a putea sa se joace si el cu fratele lui geaman, Calin si cu fratele lor mai mare, Vladut.
      Cu ajutorul familiei, a prietenilor si a altor persoane care au inteles situatia urgenta, am reusit sa strangem 16.000 Euro. In continuare ducem aceasta "lupta" si speram sa strangem suma necesara cat mai repede. Programarea la operatie urmeaza a se face cand avem 35.000 - 40.000 Euro in cont, urmand ca suma totala de peste 50.000 Euro sa fie virata in contul clinicii inainte de operatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Detalii NMD si clinica Hanovra (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 12:57)

    ddr1975 [utilizator]

    De ce tip de anomalie de migrare neuronala sufera Horia? (exista multe tipuri, cum ar fi 'lissencepahly' sau 'subcortical band heterotopia' - nu stiu denumirea in limba romana).

    Care este numele clinicii din Hanovra care va efectua operatia? As dori sa verific integritatea morala a clinicii respective (chiar si in Germania exista escroci care promit, iau banii, iar apoi dau din umeri) inainte de a face o donatie substantiala.

    Multumesc!
    • 0 (0 voturi)    
      detalii nmd si clinica Hanovra (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 16:32)

      GabrielaNicolae [anonim] i-a raspuns lui ddr1975

      Buna ziua!
      Clinica unde urmeaza sa fie operat se numeste INI Center Hannover.
      In ceea ce priveste tipul de anomalie de migrare neuronala de care sufera Horia, pentru a vedea exact, puteti intra pe www.ajutapehoria.ro. Aici puteti descarca RMN-UL, unde apare clar disgnosticul.
      Va multumim!
      • 0 (0 voturi)    
        detalii nmd si clinica Hanovra (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 20:45)

        ddr1975 [utilizator] i-a raspuns lui GabrielaNicolae

        Multumesc, am verificat si INI pare sa fie intr-adevar o clinica de top.
  • 0 (0 voturi)    
    sanatate (Luni, 7 iulie 2014, 11:30)

    raduX [utilizator]

    Am donat prin sms.
    Ii doresc sanatate multa baietelului, si sa aiba o viata lunga si frumoasa !
    • 0 (0 voturi)    
      sanatate (Joi, 10 iulie 2014, 11:41)

      GabrielaNicolae [anonim] i-a raspuns lui raduX

      Multumim frumos pentru donatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Multa sanatate ii doresc ! (Miercuri, 9 iulie 2014, 22:50)

    mvcaraiman [utilizator]

    multa sanatate ii doresc lui Horia. am donat si eu in contul Euro de la BRD un banut, sa auzim de bine !
    • 0 (0 voturi)    
      multumim! (Joi, 10 iulie 2014, 11:42)

      GabrielaNicolae [anonim] i-a raspuns lui mvcaraiman

      Va multumim mult pentru donatia facuta!
      Va vom tine la curent cu evolutia lui Horia. Numai bine si sanatate!
  • 0 (0 voturi)    
    va multumim tuturor! (Joi, 10 iulie 2014, 11:50)

    GabrielaNicolae [anonim]

    Va multumim tuturor pentru sprijin si pentru donatii.
    In momentul de fata, numarul de SMS 8848, Nu ii mai este alocat lui Horia. Cine trimite Sms la acest numar poate ajuta un alt copilas care sufera de vreo boala cumplita si are nevoie de tot atat ajutor ca si Horia.
    Noi speram sa strangem banutii necesari cat mai repede pentru a putea pleca la operatie.Orice zi pierduta, pentru Horia este un minus in a fi un baietel normal,dar cu speranta in Dumnezeu si cu speranta ca oamenii mai au bunavointa de a ajuta un suflet, mergem inainte!
    Va vom tine la curent cu evolutia situatiei.
    • 0 (0 voturi)    
      fundatie (?!) (Joi, 10 iulie 2014, 17:05)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui GabrielaNicolae

      in urma donatiei prin PayPal, la adresa fundatiei "mereu aproape" apare e-mail-ul promotion@intact.antena1.ro.

      pentru mine o mare surpriza (neplacuta!!!). deoarece pe pagina oficiala e trecuta o alta adresa de e-mail.

      puteti sa-mi confirmati ca sumele donate ajung in intregime la beneficiari - in cazul acesta la Horia?

      multumesc.
      • 0 (0 voturi)    
        Detalii PAYPAL (Vineri, 11 iulie 2014, 17:08)

        Ancaa_N [utilizator] i-a raspuns lui brita

        Raspuns din partea domnului Ciprian Dragomir – project manager FUNDATIA MEREU APROAPE:

        "1. Fundatia Mereu Aproape are un singur cont de PayPal – este imposibil de infiintat conturi paralele, cu acelasi cod fiscal, denumire, adresa de email, sau documente de inregistrare fiscala – procedura este una foarte stricta tocmai pentru a preveni eventualele nereguli.

        2. Toate butoanele si aplicatiile de donatie prin PayPal instalate pe site-ul nostru sau pe profilele noastre din retelele de socializare sunt create strict din contul fundatiei si directioneaza donatiile catre aceasta – BENEFICIARUL ESTE FUNDATIA MEREU APROAPE.

        3. Ca principiu, donatiile prin PayPal se fac pe baza unei adrese de email. Adresa principala de email a fundatiei este gabriela@fundatiamereuaproape.ro si se pot atasa si adrese de email secundare cu precizarea ca orice banuti ar fi donati folosind adresele respective, acestia ajung tot in contul fundatiei, deci nu se pierd si nu pot fi directionati spre alte conturi.

        4. Printre adresele de email secundare atasate contului nostru s-a aflat si adresa promotion@intact.antena1.ro, setata doar ca adresa de contact / sesizari si nu s-au inregistrat donatii pe ea. Ca urmare, banutii donati au ajuns tot in contul nostru cu adresa de e-mail setata gabriela@fundatiamereuaproape.ro.

        5. De la data promovarii lui Horia si pana in prezent am primit 24 de donatii nominale cu valori intre 4 si 500 de euro si care insumeaza peste 900 de euro.

        In concluzie, toate donatiile transmise catre FUNDATIA MEREU APROAPE ajung integral la noi si la beneficiarii carora le sunt destinate.

        Recomandam ca in cazul in care orice donator ce foloseste serviciul PayPal are nelamuriri in privinta functionarii sistemului sau doreste confirmarea primirii donatiei, sa ne contacteze la adresa office@fundatiamereuaproape.ro."

        Va multumim pentru donatie!