​Articol actualizat

Elena Udrea despre ancheta Gazeta Sporturilor privind Gala Bute: Tolontan se poate astepta inclusiv sa-l dau in judecata cand face afirmatii atat de grave. Reactia lui Catalin Tolontan: E un progres democratic pentru Udrea sa ma dea in judecata si nu sa ma ameninte, ca in 2009

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 25 aprilie 2014, 11:27 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea a declarat vineri ca respinge "categoric orice acuzatie de coruptie in activitatea mea si a angajatilor Ministerului Dezvoltarii in Gala Bute" si l-a amenintat pe Catalin Tolontan, redactor-sef al Gazetei Sporturilor, ca "se poate astepta inclusiv sa-l dau in judecata cind face afirmatii atit de grave". Udrea a mai spus in emisiunea Evenimentul Zilei de la B1 TV ca anchetele jurnalistice ale GSP sunt "parte a unei campanii pe care o duc de ani de zile impotriva mea". Reamintim ca GSP a scris joi si vineri ca Elena Udrea e in vizorul DNA pentru acuzatii de coruptie in dosarul gala Bute.

  • UPDATE 12.49: Reactia lui Catalin Tolontan la acuzele Elenei Udrea: "Sa mai citeasca o data ordonanta DNA: procurorii sustin ca aceasta gala a fost o ilegalitate cap - coada, dar acest lucru nu-l stabilim nici noi, nici procurorii, nici Elena Udrea, ci instanta. Oricum, e un progres democratic pentru Elena Udrea sa ma dea in judecata si nu sa ma ameninte, asa cum cum a facut-o in 2009, cind a ajuns in raportul Departamentului de stat al SUA pentru ca ameninta jurnalistii".

"Am promovat Romania si brandul turistic, si am avut conform intelegerii cu organizatorii Galei de Box a lui Lucian Bute cel mai mare rating si am facut o plata mai mica decit ne-am inteles initial”, a spus Elena Udrea. “Totul a fost legal. E exclus ca eu sa fi beneficiat de orice avantaj. Astazi vad ca de fapt ca acuzatia e ca mi-am facut imagine, dar m-au fluierat citeva mii de oameni la Gala Bute”, a mai spus Udrea.

Reamintim ca Gazeta Sporturilor a scris joi ca Elena Udrea, fost ministru al Dezvoltarii, a intrat in atentia procurorilor DNA in dosarul organizarii Galei Bute. Gazeta Sporturilor citeaza surse judiciare care sustin ca procurorii cerceteaza modul in care banii pentru organizarea galei de box din 2011. Ziarul aduce si o informatie noua din dosar: compania privata Termogaz, apropiata de ministerele conduse de Elena Udrea si Monica Iacob Ridzi, si abonata la contracte publice, a facut in 2012 o plata de 2 milioane de lei catre compania lui Rudel Obreja (organizatorul Galei Bute). 2 milioane de lei e exact diferenta dintre contractul initial incheiat intre Ministerul Dezvoltarii si Rudel Obreja si plata efectiva, caci Ministerul Dezvoltarii ii platise lui Obreja doar 8 milioane de lei din cele 10 milioane promise.

















5378 vizualizari

  • -3 (25 voturi)    
    Sa traiti, Sefu'! (Vineri, 25 aprilie 2014, 11:38)

    Don Ciccio [utilizator]

    T
    Cazul Tolontan: sluga la Mogul.
    • +5 (21 voturi)    
      Să nu exagerăm ... (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:16)

      AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      ... o avea Tolontan păcatele lui (că doar e om și el) dar să spui că e sluga cuiva mi se pare că e doar disperare. Eu cred că DNA își face treaba așa cum și-a făcut și cu Năstase, Remeș, Becali, etc. Dacă Elena Udrea este anchetată și se dovedește că este vinovată să meargă la pușcărie ca cei de mai sus dar, între noi fie vorba, eu nu mai am nicio iluzie în ce-i privește pe politicieni, toți sunt niște hoțomani, indiferent la ce palat își desfășoară activitatea sau ce declară prin presă, diferența este făcută de ce urme au lăsat. Unii din prostie, alții din neatenție, au lăsat urme și au fost prinși, ceilalți, care nu sunt încă prinși, fie nu au fost cercetați atent fie au fost prevăzători și n-au lăsat urme la fel de ușor ca alții dar să nu-mi vândă mie Elena Udrea gogoșile alea cum că ea e cinstită și neprihănită că nu o cred cum nu-l cred nici pe Ponta că e doctor.
      • 0 (12 voturi)    
        nu e sluga (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:46)

        unnene [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

        e slugoi :))
      • +3 (5 voturi)    
        Noua moda: Bu-Tolontan (Vineri, 25 aprilie 2014, 17:51)

        Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

        Ce am observat eu de un timp, ca dupa tonomate au aparut si butoanele. Voiculescu nu mai baga doar fisa cand vrea atacuri de campanii electorale, ci apasa pe BU-TOLONTAN si uite asa isi mai manipuleaza prostimea care crede orbeste tot ce se spune la Haznaua 3 dar, mai nou, asa cum spuneam prin Butonul Tolo- sluga fidela a Varanului Turnator.
  • +2 (18 voturi)    
    Nuti rosteste adevarul intr-o singura privinta (Vineri, 25 aprilie 2014, 11:40)

    Gustav666 [utilizator]

    Si anume ca mii de oameni au fluierat-o la Gala Bute.
    • +3 (11 voturi)    
      precautie... (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:16)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

      a mai zis totlontan niste chestii si vad Ridtzi Pitzi e condamnata, nu el.
  • -3 (25 voturi)    
    Minciuni! Exclus! Se stie asta clar. (Vineri, 25 aprilie 2014, 11:47)

    Cristiann80 [utilizator]

    Am tot spus ca aceasta campanie cusuta cu ata alba pe tema Gala este o facatura cu tinta precisa la adresa Elenei Udrea.
    Nu intereseaza pe nimeni ce s-a facut cu banii, deoarece se stie clar ca a fost totul corect. Ei vor sa dea in Udrea deoarece N-A GRESIT si nici nu avea cum. Nu ea a manageriat Gala, nu ea a fost directorul economic, trezorier... MDRT a sponsorizat pentru imaginea Romaniei in lume, scop atins cu succes. Nu si-a insusit foloase, avantaje...sa vina cu dovezi cineva, ca Udrea a luat macar un leu!!!
    UDREA A SPUS TRANSANT: EXCLUS!!!!
    Este o actiune la comanda si nimic mai mult. Le este teama de Udrea deoarece este prea corecta, onesta in comparatie cu PSD si altii care au furat de au stins de 24 de ani. Asta e problema! Ori cu minciuni nu poti acuza pe nimeni. Apa de poloaie, nu punem botul la minciuni hazneliste. Oricum, Udrea va fi viitorul Presedinte si cu asta basta!
    • -1 (19 voturi)    
      ha ha (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:00)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      ce duce ti-s limbile :)) asta e chiar culmea: "deoarece N-A GRESIT si nici nu avea cum" sau: "este prea corecta, onesta... " Mai taie, da-le reaq!! :))
    • +2 (20 voturi)    
      Fii mai credibil (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:00)

      vax [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Incearca si tu daca oricum esti postac sa fii putin mai credibil si nu atat de fanatic. Cu o oda din asta inchinata lui Udrea nu ajungi nici unde.

      Esti ca un postac PSD: care urla ca toate anchetele DNA sunt politice. O sa vedem daca a furat sau nu. Faptul ca spui ca n-a semnat nimic asta nu inseamna ca ea n-are nici o vina in caz ca s-a furat.
      • -3 (13 voturi)    
        Nici Nastase (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:22)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui vax

        n-a semnat nimic
    • -1 (17 voturi)    
      citeste investigatia (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:02)

      Rumpelstilstikin [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      si vei vedea ce s-a facut cu banii foarte clar
      • +1 (11 voturi)    
        Unde vedeti ca Udrea a facut ilegalitati??? (Vineri, 25 aprilie 2014, 13:30)

        Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui Rumpelstilstikin

        Unde reiese ca Udrea a avut foloase, ca ea a manevrat banii??????
        Unde vedeti dovezi ca Udrea si-a tras bani din Gala, ca a facut PERSONAL NELEGIUIRI????
        Unde vezdeti dovezi precum ca Udrea a manageriat, contabilizat, coordonat Gala????
        Ca ministru nu avea aceste atributii. Udrea are zero implicare. MDRT a sponsorizat strict imaginea Romaniei in lume prin aceasta Gala care a scris istoria Romaniei. Cu asa ceva nu o sa ne mai intalnim NICIODATA.
        Decei, repet: DE UNDE REIESE CA UDREA A AVUT VREO IMPLICARE DIRECTA IN GALA BUTE????? Dovezi clare va rog sa aduceti aici cu copy-paste in care sa scrie ca Udrea si-a tras bani, ca a instrainat bani, ca coordonat Gala etc..... ASTEPT DOVEZILE!!!!! Nimic altceva!!!!!!!
      • +2 (6 voturi)    
        documente? (Vineri, 25 aprilie 2014, 13:59)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Rumpelstilstikin

        Afirmatia Tolo: Termogaz a platit lui Obreja 2 mil. lei. Intrebari:
        A. ce document dovedeste iesirea de bani din Termogaz si catre cine? Factura ? Modul de plata? Tacere sau ignoranta la Tolo.
        B. cine a primit banii? o firma sau o persoana fizica? functie de raspuns apar alte intrebari si sunt alte consecinte. Tacere sau ignoranta la Tolo?

        Nu mai discut alte afirmatii, dar daca documentele de mai sus [necesare unui tribunal] arata altceva decat ce zice Tolo, atunci nu numai articolul cade.
    • -1 (15 voturi)    
      si inca un motiv (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:07)

      Rumpelstilstikin [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      pt care Udrea nu va anjunge presedinte (pe langa acuzatiile de coruptie si tupeul ei caracteristic) este faptul ca in Romania misignismul este foarte accentuat
  • -6 (24 voturi)    
    Varanul plateste bine (Vineri, 25 aprilie 2014, 11:51)

    Ovidica [utilizator]

    Campania furibunda a Tolontanului dureaza de cativa ani buni si observ ca merge inainte cu o incapatanare demna de o cauza mai buna...Urmarind emisiunea de pe B1 a EVZ mi-am dat seama ca actiunea Gsp este una comandata de trustul care plateste cu bani grei, acel Intact al varanului turnator, viitor puscarias...ori cele declarate de Elena Udrea in emisiune sunt atat de hotarate incat ar trebui sa dezarmeze orice carcotas, orice slujbas al securistului dovedit...fiindca nu e la indemana oricui sa afiseze atata siguranta de sine cum a facut-o fosta ministru MDRT, sa fie atat de sigura de nevinovatia sa si a celor care au lucrat in minister la vremea aceea ! Am convingerea ca are dreptate si ca aflarea adevarului va insemna si sfarsitul carierei Tolontanului ridicat fals pe niste cai prea mari !!!
    • +3 (15 voturi)    
      asa e romanul... (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:03)

      Rumpelstilstikin [utilizator] i-a raspuns lui Ovidica

      orb cand cei care fac parte din partidul preferat comit acte grave de coruptie...e valabil pt. toate partile
    • +5 (15 voturi)    
      sunt puscariile pline (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:15)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Ovidica

      de oameni siguri de nevinovatia lor, dar pe care Justitia (a lui Base, a PSD-ului, a cui vrei tu) i-a gasit vinovati.
    • +3 (19 voturi)    
      tupeu maxim (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:24)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui Ovidica

      Nu iese fum fara foc!
      Nu e de mirare ca respinge categoric orice acuzatie, doar a absolvit Dreptul la Dimitrie Cantemir, dar scoala adevarata a facut-o la cabinetul prezidential. Pacat ca presedintele are si afinitati fata de doamna, care disoune de un tupeu maxim. Dar, nimic nu se va continua la infinit, asa ca poate Tolontan stie cand sa ridice piatra!
      • +5 (5 voturi)    
        fum? foc? (Vineri, 25 aprilie 2014, 14:03)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui lasa

        in fata tribunalului aduci dovezi, nici fum, nici foc, nici investigatii jurnalistice.
        DOVEZI: documente, interceptari, expertize etc.

        A castigat ILEGAL contracte Termogaz? daca da, decide instanta. Daca nu, ce a facut Termogaz cu incasarile e deja o alta discutie. [daca cumva a cumparat un Peugeot rezulta ca i-a dat o mita lui Tariceanu?]

        Trebuie cercetate incasarile firmei Obreja, atunci iar trebuie documente.

        Daca nu, suntem la faza palavre/calomnii.
  • -2 (10 voturi)    
    Tanti viseaza frumos... (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:36)

    MenInBlack [utilizator]

    Nuti nu realizea probabil ca a fost vanduta de Nashu din suflet pe doi nasturi, cand licuriciul l-a avertizat ca lupta anticoruptie se extinde la 360 de grade...

    In alta ordine de idei, promovarea "justitiarului"' Morar nu o impresioneaza pe Nuland...Jocurile au fost facute, Nashul si familia au livrat mai mult deranj in 10 ani, iar pe licurici il intereseaza mai mult resursele decat plecaciunile ipocrite...Basescu & Co sunt deja istorie, dar ei inca nu pot crede asta. Succesuri !
  • +7 (13 voturi)    
    chiar?! (Vineri, 25 aprilie 2014, 12:53)

    corvus coraX [utilizator]

    Eu aş face ciocul mai mic în locul doamnei respective. Nu de altceva dar "mânai ei dreaptă", guşatul Florin Popescu este căutat de pene şi s-ar putea să înfunde grill-ul. Şi cine ştie unde se ajunge şi pe această filieră.