VIDEO Proiectul de lege privind reorganizarea STS ca departament in Ministerul de Interne a fost adoptat tacit de Camera Deputatilor

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 25 martie 2014, 12:59 Actualitate | Esenţial


Deputatii au adoptat tacit propunerea legislativa pentru modificarea Legii privind organizarea si functionarea Serviciului de Telecomunicatii Speciale (STS), prin care acesta trece la Ministerul Administratiei si Internelor.

In cadrul dezbaterilor din plenul Camerei Deputatilor, liderul deputatilor democrat-liberali, Tinel Gheorghe, a spus ca proiectul trebuia dezbatut in Camera Deputatilor.

"Actul normativ privind trecerea STS la MAI este foarte important si cred, domnule presedinte (Valeriu Zgonea - n.r.), ca nu trebuia folosit niciun tertip pentru a eluda dezbaterea parlamentara. (...) Suntem siderati de practica si de comportamentul dvs. Noi credem ca acest act normativ, chiar daca l-ati pasat Senatului, ar fi trebuit dezbatut. Avea procedura de urgenta pe care tot noi am aprobat-o, nu putem sa ducem STS ocolind Camera Deputatilor. Astfel de practici ar trebuie sa inceteze", a spus Tinel Gheorghe, citat de Agerpres.

In replica, presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a spus ca in acest caz 'nu are niciun tertip si nu face nicio smecherie', decat aplica regulamentul Camerei Deputatilor.

"Obligatia liderilor grupurilor politice parlamentare cand se depaseste termenul de depunere a raportului este urmatoarea - fie cereti comitetului liderilor si strangeti o majoritate pentru a se introduce pe ordinea de zi fara raport, fie daca nu aveti alt argument cereti prelungirea la 60 de zile si alte instrumente pe care le aveti in Regulament. Eu nu fac niciun tertip si nu fac nicio smecherie decat aplic Regulamentul Camerei Deputatilor", a spus Zgonea in plenul Camerei Deputatilor.

Propunerea legislativa pentru modificarea Legii nr.92/1996 privind organizarea si functionarea STS, a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 30/2007 privind organizarea si functionarea Ministerului Afacerilor Interne, precum si a altor acte normative spune ca STS se reorganizeaza ca Departament de Telecomunicatii Speciale, structura cu personalitate juridica, in subordinea MAI, condusa de un secretar de stat, ajutat de trei subsecretari de stat, numiti si eliberati din functie prin decizie a prim-ministrului, noteaza Agerpres.

Potrivit raportului Comisiei pentru administratie publica si Comisiei pentru aparare, patrimoniul MAI include si pe cel al STS, posturile si personalul STS se preiau sau, dupa caz, se transfera in interesul serviciului la MAI, in conditiile legii, cu mentinerea functiilor detinute.

De asemenea, Ministerul de Finante este autorizat sa introduca modificarile corespunzatoare in bugetul MAI.

In ceea ce priveste structura generala a Departamentului de Telecomunicatii Speciale, atributiile componentelor sale functionale, efectivele si resursele in timp de pace si in timp de razboi, regimul retelelor si echipamentelor de telecomunicatii speciale si mobilizarea serviciului, proiectul prevede ca acestea se stabilesc prin hotarare a Guvernului.

STS este structura cu personalitate juridica, ce organizeaza, conduce, desfasoara, controleaza si coordoneaza activitatile in domeniul telecomunicatiilor speciale pentru autoritatile publice din Romania. Fondurile necesare pentru desfasurarea activitatii Departamentului de Telecomunicatii Speciale se asigura de la bugetul de stat si din alte surse legal constituite, se arata in raport.

Propunerea legislativa a fost adoptata tacit de Camera Deputatilor in calitate de prim for sesizat, in contextul in care termenul pentru dezbatere si vot final a fost depasit.

Camera Deputatilor este prima Camera sesizata. Senatul este camera decizionala in cazul acestei initiative.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3196 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Hudson - we have a problem! (Marţi, 25 martie 2014, 13:04)

    ..13 [utilizator]

    Bravo!

    De acum avem supunerea STS-ul fata de politic la urmatoarele alegeri...

    Really, Hudson we have a problem!
    • +4 (4 voturi)    
      mda (Marţi, 25 martie 2014, 13:44)

      Tejveer [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      sunt curios daca Base nu intruneste CSAT pe tema asta. asa si armata este platita din buget, o vrea dottore si pe aia in subordine ?
      off-topic: este Houston (baza navala) nu Hudson (rau).
    • +2 (4 voturi)    
      houston... (Marţi, 25 martie 2014, 14:10)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      e houston... ca hudson nu are nici o problema (in afara de poluare)
    • +3 (3 voturi)    
      stii tu ceva... (Marţi, 25 martie 2014, 14:28)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      dar nu stii bine.
      Aia cu problema sunt la Huston... Hudson e pe baza de apa.
    • +1 (1 vot)    
      ca sa dreg cu putin busuioc.. (Marţi, 25 martie 2014, 17:27)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Va multumesc!

      Mesajul insa a fost inteles.

      Multumiri!
  • +3 (5 voturi)    
    PSD vrea sa controleze politic STS (Marţi, 25 martie 2014, 13:18)

    Gryphus [utilizator]

    si asta e doar inceputul, urmeaza SRI si SIE.
    baronilor din PSD la va fi mult mai usor sa puna sub control politic alte structuri de siguranta nationala daca reusesc sa puna mainile pe STS...dupa care Huawei vor instala aparatura Paritdului Comunist Chinez si putem sa ne inscriem direct in uniunea Eur Asiatica
  • +2 (4 voturi)    
    Ponta conduce tot. (Marţi, 25 martie 2014, 13:22)

    ouyang [utilizator]

    Atat il duce capu. Sa “depolitizeze” pana sunt in subordinea lui. Am mai vazut genul asta de gandire pe vremea Nastase. Cum iti sapi asa dormi.
    • +1 (3 voturi)    
      Ponta face un ghiveci din toata tara (Marţi, 25 martie 2014, 16:00)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Cine vine la guvernare dupa Ponta o sa trebuiasca sa repare tot ce strica acest agent mongoloid al rusilor. Si iarasi facem pasi inapoi. Si iarasi cine vrea sa schimbe ceva in bine trebuie intai sa repare. Iar romanii comozi, obisnuiti cu haosul, care nu se informeaza zi de zi, nu mai inteleg nimic. Si iar voteaza aiurea.
  • +4 (6 voturi)    
    HOTII (Marţi, 25 martie 2014, 13:41)

    DalacuMarius [anonim]

    Hotii!! Cum sa duca STS la o structura care nu mai este militara, este vb de siguranta statului?!?!
    Daca tot vroiau sa o duca undeva, trebuiau sa o duca la CSAT.
    Deci ascultarea telefonelor va fi poltizazata, asta ne mai trebuia. Hoti!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Siretlic, matrapazlac, dandana (Marţi, 25 martie 2014, 13:50)

    benicio [utilizator]

    Pe sestache, cum ne place noua... bravo baieti! Mare e disperarea sa ramana la putere, pentru ca daca pica sunt terminati, DNA-ul e pe ei. Si ei stiu asta. Nu conteaza ca ne bat rusii la usa, sunt atat de disperati sa ramana la butoane incat calca pe democratie, pe constitutie, pe cadavre.

    Daca nu suntem atenti, asa va fi condusa tara in urmatorii ani, cu ordonante de urgenta, legi adoptate pe sest in parlament, NUP-uri pentru penali, iar pe de alta parte tergiversari, amanari, lalaieli.
  • -1 (3 voturi)    
    pfff (Marţi, 25 martie 2014, 13:52)

    Gustav666 [utilizator]

    Parca pana acum ar fi fost echidistant... Prietenii stiu de ce.
  • +3 (5 voturi)    
    NATO (Marţi, 25 martie 2014, 13:54)

    SRA [utilizator]

    ROMANIA este in pericol cu trecerea STS la guvern si dépendent de politic .
    Imaginati-va riscurile cu PONTA premier si un DRGNEA care va face totul sa deturneze ADEVARUL !

    NAT va fi e accord ?
  • +3 (5 voturi)    
    ISU trebuia sa suprapuna hartile nu STS-ul (Marţi, 25 martie 2014, 15:08)

    Plagarus [utilizator]

    Cine controlează Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) poate avea acces la instituţiile cheie ale statului
    Bazele de date ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, ale Parchetului General, ale DNA, ale Fiscului, ale SRI, SIE şi în general ale tuturor instituţiilor centrale din România sunt găzduite şi protejate de STS. Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a funcţionat până acum ca o agenţie neutră !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo,Mafiotilor! (Miercuri, 26 martie 2014, 11:40)

    Gabi M [utilizator]

    Sa pui STSulin subordinea unui palestinian sirian,Arafat,este tradarea tzarii si periclitarea sigurantei nationale.Si-i mai aduc si pe chinezi!