Accidentul cu Toyota: Presedintele PSD Slatina, Marius Oprescu, si un medic de la Spitalul Judetean Olt, urmariti penal

de C.Z.     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2013, 15:59 Actualitate | Esenţial


Marius Oprescu
Foto: linia1.ro
Vicepresedintele Consiliului Judetean Olt, Marius Oprescu, care a provocat un accident soldat cu decesul unei persoane, este urmarit penal pentru cinci infractiuni, intre care ucidere din culpa, in acest caz fiind cercetat si un medic de la Spitalul Judetean, care ar fi incercat sa falsifice probele pentru alcoolemie, relateaza Mediafax.

Parchetul de pe langa Judecatoria Slatina a anuntat, joi, ca procurorii au inceput urmarirea penala in cazul vicepresedintelui Consiliului Judetean (CJ) Olt Marius Oprescu, pentru ucidere din culpa, vatamare corporala din culpa, abuz in serviciu contra intereselor publice, fals privind identitatea si refuzul, impotrivirea ori sustragerea de la recoltarea probelor biologice sau stabilirea alcoolemiei. Conform sursei citate, in acest caz este urmarit penal si un medic de la Spitalul Judetean de Urgenta (SJU) Slatina, pentru abuz in serviciu contra intereselor publice, complicitate la fals privind identitatea si favorizarea infractorului. Dosarul este anchetat de un procuror de la Parchetul Judecatoriei Slatina.

In 3 octormbrie, Marius Oprescu, vicepresedinte al CJ Olt si presedinte al PSD Slatina, a intrat cu masina intr-o caruta, patru persoane ocupante ale atelajului fiind ranite. In urma accidentului, carutasul a fost internat in spital, iar miercuri a murit.

HotNews.ro a relatat ca masina pe care o conducea Oprescu in momentul accidentului era o Toyota Hilux care fusese cumparata pentru Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Olt, intr-un proiect european derulat de Consiliul Judetean. In cadrul proiectului au fost achizitionate barci de salvare si mai multe masini, printre care si doua Toyota Hilux dotate cu platforma pentru transportarea ambarcatiunilor pneumatice. De altfel, proiectul european viza interventiile in cazul dezastrelor meteorologice. Una dintre cele doua masini de teren Toyota destinate pompierilor olteni a ajuns, insa, in folosinta vicepresedintelui CJ, Marius Oprescu, acesta subliniind ca o utiliza numai in interes de serviciu.

Citeste si:

Un accident aparent banal: o Toyota de teren loveste o caruta. Cum devine cazul brusc interesant






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6773 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    lol (Joi, 24 octombrie 2013, 16:04)

    corvus coraX [utilizator]

    Ăştia conduc o ţară!!
    • +14 (14 voturi)    
      exact, pana si (Joi, 24 octombrie 2013, 16:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Toyota nu ii suporta )))))
  • +24 (24 voturi)    
    de ce vor justitia? (Joi, 24 octombrie 2013, 16:26)

    mariage [utilizator]

    Pentru ca n-ar mai avea emotii cand o pun si ei de o mita, de o joaca cu folcloristele, de un accident de circulatie cu morti, de un viol in legitima aparare. Pentru toate acestea pentru care tanjesc de zece ani asteapta cu nerabdare sa expire mandatul lui Basescu.
  • +24 (24 voturi)    
    Nesimtit (Joi, 24 octombrie 2013, 16:28)

    Milka Man [utilizator]

    Deci masina apartinea ISU, dar era in folosinta unui politician sarac care nu isi permitea sa conduca masina personala. Nimic ciudat pana aici, nu? Cei de la ISU se lupta sa isi faca treaba de multe ori cu masini vechi si depasaite, iar maimuta de la CJ se plimba cu o masina nou-nouta. Si lui i se pare absolut normal! ///
    • +7 (7 voturi)    
      petrecerea unde a participat (Joi, 24 octombrie 2013, 16:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      slatinenau..era eveniment de ISu )))))
      • +8 (8 voturi)    
        Posibil... (Joi, 24 octombrie 2013, 17:53)

        chupacabra [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ... sa fi fost o petrecere dezastru :)
        • +8 (8 voturi)    
          iti dai seama ce a facut (Joi, 24 octombrie 2013, 18:03)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui chupacabra

          USLamistul asta..reprezentant al celui mai mai cinstit Guvern...filmele xxx sunt desene animate ))))
  • +10 (12 voturi)    
    si pedeapsa (Joi, 24 octombrie 2013, 16:41)

    o8561 [utilizator]

    3 ani cu suspendare
    • +11 (11 voturi)    
      pina la pedeapsa mai e (Joi, 24 octombrie 2013, 16:58)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui o8561

      "un procuror" din Slatina s-ar putea sa fie barbat, dar s-ar putea sa nu fie, si sa se termine cu nup.
  • +6 (8 voturi)    
    Daca-i place mocirla si nu-i place legea! (Joi, 24 octombrie 2013, 16:54)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Avea respect pentru lege se alegea cu un NUP intrucat caruta pe care a lovit-o nu era semnalizata, dar nu l-a lasat inima s-o puna de-o manjeala si a intra in noroi pana la gat.
    • +9 (9 voturi)    
      nu e chiar asa (Joi, 24 octombrie 2013, 17:18)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Daca caruta nu era semnalizata, vina e impartita intre sofer si carutas. Insa faptul ca era beat agraveaza mult lucrurile, si in nici o tara normala nu ar scapa de puscarie.
      • 0 (0 voturi)    
        din punct de vedere strict legal, da (Miercuri, 30 octombrie 2013, 9:36)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        Dar din punct de vedere cau
        zal, logic, caruta care nu avea ce cauta pe drumul acela sau NU era semnalizata, NU putea fi vazuta in timp util nopatea, indiferent daca soferul era beat sau treaz!
        Dar la el a actionat reflexul "neg totul, nici nu am fost acolo" si a iesit scandal mai mare.
        Chiar daca obtine multdoritul NUP, perceptia publicului ramane!
    • +12 (12 voturi)    
      Respect, lege, blabla... (Joi, 24 octombrie 2013, 17:44)

      chupacabra [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Conducea beat, o masina furata (asa ii spune in popor cand iti insusesti un bun care nu-ti apartine...la el e mai grav, fiind in functie publica, ii zice ”abuz în serviciu contra intereselor publice”), cu care a omorat un om.
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 octombrie 2013, 17:00)

    [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    nu, nu tin cu Opprescu! (Joi, 24 octombrie 2013, 18:12)

    hot news [utilizator]

    si nici cu pedesereul, in general!

    Dar exista precedente: madam Paunescu a ucis trei oameni, si nu a patit nimic.
    Huidu a omorat alti trei oameni, si din nou cu suspendare, adica nimic!
    Oprescu a omorat o singura persoana, el de ce sa fie mai fraier?!
    • 0 (0 voturi)    
      exist-un inceput (Joi, 24 octombrie 2013, 19:04)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      pentru ca exista un inceput in toate...si ar fi cazul sa aplicam legea si nu sa-i lasam pe toti mafiotii sa faca ce vor.
      Astazi e amaratul ala de carutas, maine poti fi chiar tu.
      • 0 (0 voturi)    
        un pas mic (Miercuri, 30 octombrie 2013, 9:44)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Inceputul acesta ar fi un pas tare mic, si foarte tardiv.
        Sigur, mai bine prea tarziu decat niciodata!
        Da, maine pot fi chiar eu, merg cu Megane, este mai bine semnalizata decat o caruta, dar la fel de fragila in fata unui gipan sau SUV dezlantuit.
        Cam tarziu sa aplicam legea dupa 24 de ani , iar acuzatul va putea sa se prevaleze de numeroasele cazuri in care soferul a ucis din culpa mai multi oameni, dar nu a patit nimic!
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate? (Joi, 24 octombrie 2013, 19:36)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      si nici macar cu masina lui. hai sa-l premiem, il alegem in parlament.
  • +3 (3 voturi)    
    un amanunt interesant (Joi, 24 octombrie 2013, 19:32)

    IancuJianu [utilizator]

    falsificarea probelor biologice de catre medic!
    • 0 (0 voturi)    
      societatea de consum! (Miercuri, 30 octombrie 2013, 9:49)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Asa cum politicianul, la intrebarea "cit e ceasul?" raspunde "cat vreti Dvs. sa fie!", in economia de piata rezultatul analizelor de laborator este in concordanta cu dorinta celui care plateste.
      "cit doriti sa iasa alcolemia Dvs.?"