VIDEO Gitenstein: Romania isi revine. Increderea romanilor in DNA, premisa democratiei adevarate

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 septembrie 2013, 21:28 Actualitate | Esenţial


Fostul ambasador american Mark Gitenstein revine de cate ori poate la Bucuresti si recunoaste ca ii este dor de romani si de zona rurala a Romaniei, apreciind totodata ca, dupa criza din 2012, imaginea tarii se imbunatateste si ca increderea romanilor in DNA e o premisa pentru democratia adevarata, scrie Mediafax.

Prezent la Bucuresti pentru a participa la Bucharest Forum, Mark Gitenstein a povestit ca a pastrat legaturi puternice cu Romania, unde revine de cate ori e posibil.

De la incheierea mandatului de ambasador, in decembrie 2012, Gitenstein a mai fost in Romania in aprilie si in iunie. Si se va intoarce in noiembrie. Chiar daca de fiecare data a revenit cu treburi, sustine ca ii lipsesc unele lucruri din Romania.

"Imi lipsesc romanii si zona rurala. Din pacate nu am mai avut ocazia sa vizitez zonele rurale. Imi pare rau ca atunci cand vin aici nu am suficient timp sa vizitez tara, Romania fiind una dintre cele mai frumoase tari in care am fost. Dar ma intorc in noiembrie", a spus Mark Gitenstein.



Chiar daca nu mai reprezinta statul american si nu le mai da "lectii" politicienilor romani, continua sa fie interesat de soarta Romaniei.

Fostul ambasador considera ca Romania se afla inca intr-un proces de revenire dupa criza politica de anul trecut, declansata de suspendarea presedintelui Traian Basescu, dar sta mult mai bine decat la plecarea sa.

"Mediul politic s-a mai calmat, faceti progrese reale. Criza politica de anul trecut a avut consecinte, dar cred ca Romania isi revine. Perceptia asupra romanilor in strainatate se imbunatateste, dar sunt inca probleme care trebuie rezolvate", spune Gitenstein.

In opinia sa, sunt vizibile progrese si in ceea ce priveste statul de drept, respectarea conditiilor FMI si a cerintelor Uniunii Europene cuprinse in raportul MCV.

La fel ca in vremea mandatului de la Bucuresti, investitorii americani aflati in cautarea unor oportunitati de afaceri i se plang de lipsa de transparenta si de predictibilitate din Romania.

"Sunt in continuare ingrijorati de chestiuni precum transparenta, predictibilitatea, statul de drept sau sistemul juridic", sustine Mark Gitenstein.

Fostul ambasador este multumit de faptul ca romanii au o foarte mare incredere in DNA, o premisa pentru a avea o democratie adevarata.

"Am fost cat se poate de multumit sa vad un sondaj recent, potrivit caruia romanii au o foarte mare incredere in DNA, dupa biserica si armata. Ceea ce e bine, inseamna ca romanii inteleg ca aceasta este o institutie in care pot avea incredere. E adevarat, politicienilor nu le place DNA, dar romanilor da, si de asta este nevoie pentru a avea o democratie adevarata", este de parere fostul ambasador al SUA la Bucuresti.

Dupa incheierea mandatului de ambasador, Mark Gitenstein a revenit in cadrul firmei internationale de avocatura Mayer Brown, in calitate de consilier special.

Bunicul sau din partea tatalui, Israel Gitenstein, a emigrat in Statele Unite din Republica Moldova, pe vremea cand aceasta era parte a Romaniei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2119 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    care democratie frate?! (Vineri, 27 septembrie 2013, 22:27)

    liviu_ [utilizator]

    cand aproape toata lumea vrea sa nu se exploateze la rosia montana si statu merge inainte fara sa-l intereseze e democratie?!

    faptu ca a arestat dna 3 oameni e un inceput dar e DEPARTE de a deveni o institutie credibila
    • +2 (8 voturi)    
      ? (Vineri, 27 septembrie 2013, 23:25)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      3 ?, 98 numai anul acesta, datorita DNA-ului !
  • -4 (12 voturi)    
    si cine (Vineri, 27 septembrie 2013, 22:48)

    evoque [utilizator]

    va vinde gogosi de genul : romanii au incredere in procurori. Sau vreti sa puneti functia procurorului peste cea a judecatorului, pentru ca pana acum madam macovei a reusit sa puna = intre judecatori si procurori.
    Acum mai urmeaza sa eliminam judecatori si pe urma avem o democratie dictatoriala(daca asa ceva exista).
    • +2 (8 voturi)    
      ? (Vineri, 27 septembrie 2013, 23:26)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      a zis ceva de procurori ?, umbli cu diversiuni si manipulari, gen antena 3 !
    • 0 (0 voturi)    
      Pana una alta ... (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 10:28)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ... ambele categorii au atributii complet ortogonale, nu sunt nici una subordonata celeilalte, ambele presupun aceleasi studii juridice, si un procuror corupt poate contribui in aceeasi masura la un NUP incorect sau o desfiintare a cazului pe motive de procedura ca un judecator.

      Asa ca nu vad ce-a facut rau Macovei prin faptul ca la nivel de categorii profesionale a pus semnul egal intre ei. Dupa parerea mea, cine a facut rau au fost conservatorii din CSM care n-au acceptat un procuror intr-o functie de conducere a unei organizatii in care intra si judecatori strict pe motive de cutuma, nu de legislatie expresa sau de motive rationale.
  • +6 (8 voturi)    
    ca sa fiu sincer.... (Vineri, 27 septembrie 2013, 23:06)

    minus [utilizator]

    a gandi in termeni de "foarte mare incredere in DNA, o premisa pentru a avea o democratie adevarata" inseamna sa folosesc termeni foarte simplisti.

    Eu as avea mare incredere in niste legi simple si clare, verificate de un organism nesupus politic, ca o premisa pentru a avea o democratie adevarata.
    Vise, taica, vise!
    • +2 (8 voturi)    
      ? (Vineri, 27 septembrie 2013, 23:29)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui minus

      zau, ai vazut tu pe timpul lui iliescu, vacaroiu, constantinescu, nastase, amariei vreun politician de rang inalt, judecatori corupti, anchetati, trimisi in judecata, condamnati si inchisi ?
      • 0 (6 voturi)    
        Si acuma ce vezi? (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 0:28)

        Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui cotora

        Cu un Nastase (cateva luni) nu se face primavara!
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 6:50)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui Emiliom

          ce am scris eu si ce ai inteles tu !
        • 0 (0 voturi)    
          Ai dreptate, ... (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 10:34)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Emiliom

          ... dar precum iarna, chiar daca nu e trecuta, isi arata ultimii colti cand apar ghioceii, putem spera ca in mai cativa ani (o legislatura, poate doua), si reforma incepe sa devina realitate in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Parerea ta ... (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 10:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui minus

      ... e impartasita de multa lume, doar ca e la fel de naiva precum comunismul. In comunism ar fi trebuit sa curga lapte si miere pe strazi, dar in fapt multa lume n-avea ce manca (chiar daca multi nu-si mai aduc aminte de cozile la lapte la cinci dimineata, de painea pe cartela, de mezelurile pe care le vedeai poate o data pe saptamana, si si-atunci cu portia, de faptul ca cascaval vedeai doar la televizor).

      Cand cuplezi o teorie idealista cu realitatea naturii umane, iese un cosmar. De-aia si e atat de complicat sa formezi un sistem echilibrat si functional, si dn cauza asta si schimbarea dureaza atat de mult.
  • -2 (4 voturi)    
    Increderea (Vineri, 27 septembrie 2013, 23:44)

    aresul [utilizator]

    se acorda exclusiv Rezistentei (leadership-ului). Acorzi incredere pentru ca rezista. In niciun caz nu se acorda incredere institutiilor subzidiare Puterii, precum justitia, serviciilor de informatii si ordine publica sau biserica. Este vorba de ceva cu totul diferit. Este vorba de Respect. Daca DNA, ca instrument al justitiei isi face treaba fara abuzuri, atunci, se poate spune ca aceasta structura si-a recastigat respectul.
    In fine, Giterstein cred ca a vorbit dezinteresat. Nu cred ca-l doare capul prea tare sa inteleaga aceste diferente. Din cate vad, are alte treburi pe aceste plaiuri.
  • +4 (6 voturi)    
    O fi așa, n-o fi... (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 0:13)

    marchi [utilizator]

    da' gurile rele spun că lui Mister Gitenstein i se face dor de România la intervale regulate, din pricină de niște interese... care poartă un nume pur americănesc
    (Ia ghiciți!)
  • +2 (10 voturi)    
    Mark Gitenstein un mafiot basistoido-american (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 0:19)

    jackalphonse [utilizator]

    de care democratie vorbim aici? gazele de sist, si rosia montana merg inainte impotriva tuturor protestelor carora NU li se da AUTORIZATIE, de parca nemultumirea vine cu autorizatie la pachet.
    -Mark Gitenstein, fostul ambasador SUA la Bucureşti care l-a sustinut pe base pentru vinderea pe nimic catre usa a romaniei (cu r mic).
    -Imediat după ce mandatul său de ambasador la Bucureşti s-a încheiat, avocatul Mark Gitenstein a fost ales în Consiliul de Administraţie al celui mai mare fond de investiţii din România, numit Fondul Proprietatea (basescu spunea ca ne-a facut onoarea sa fie sef la fond:)))

    -G. a reprezentat interesele industriei de armament şi a marilor companii din sectorul energetic, printre care şi Exxon Mobile cea care va exploata rezervele de gaz natural descoperite în Marea Neagră.

    Fondul Proprietatea, inventat iniţial de politicienii români pentru a despăgubi pe cei care au fost deposedaţi de bunuri de către regimul comunist, deţine pachete de acţiuni la toate companiile de stat din sectorul energetic: Petrom- OMV, Hidroelectrica, Transgaz, Romgaz şi Nuclearelectrica, dar şi la Regia Naţională a Sării- SALROM. Practic, Fondul Proprietatea are o capitalizare de peste 45 % din valoare pe afaceri din sectorul energetic. De tot acest sector se va ocupa şi Mark Gitenstein. Fondul Proprietatea influenţează direct politică energetică a României...
    si toate astea doar la o scurta cautare pe net (vezi Realitatea/net)
    va rog sa publicati acest comentariu. va multumesc.
    • -2 (2 voturi)    
      Formulat concis, ... (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 10:37)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ... la o adica prefer sa ne cumpere SUApe nimic decat sa ne ia Rusia cu japca pe gratis. Nu de alta, dar exista totusi o diferenta de sistem politic intre cele doua tari.

      Sunt de acord ca nici una din solutii nu e ideala, da' traim intr-o lume reala, nu in una ideala, si suntem o tara mica si slaba, care sau intra de bunavoie in zona de influenta a unei mari puteri, sau e integrata cu forta. Tu ce crezi, care varianta e preferabila?
  • -5 (5 voturi)    
    Romanii da, ministrii ba (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 2:29)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Or avea romanii incredere in DNA, dar ministrii n-au. Nu-i asa, domnule oportunist politic?
  • 0 (0 voturi)    
    taxe (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 7:45)

    Vladel [utilizator]

    Reforma aparatului de stat si in speta sporirea controlului justitiei este facuta pentru colectarea mai buna a taxelor. Atat. O reforma similara, probabil mai buna decat la noi a fost facuta in Georgia si surpriza tara tot prost merge. De ce ? Pentru ca tara e formata din cetateni, cetatenii trebuie sa aiba resurse si sa se implice ei insisi in afaceri. Statul doar ia banii si cu asta basta.