VIDEO Eurodeputatul Satu Hassi: Premierul Victor Ponta are o imagine "foarte roza" pe tema mineritului cu cianuri in Finlanda

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 25 septembrie 2013, 1:48 Actualitate | Esenţial


Blogul eurodeputatei Satu Hassi
Foto: Captura ecran
Europarlamentara finlandeza ecologista Satu Hassi a scris pe blogul sau despre recentele declaratii ale premierului Victor Ponta facute pe marginea exploatarii miniere aurifere cu cianuri din Finlanda. Satu Hassi crede ca premierul roman si-a facut prea repede o imagine "foarte roza" despre exploatarea cu cianuri din tara sa si afirma ca aceste aprecieri sunt nefondate si se bazeaza pe "o dezinformare totala".

"In primul rand, exista zeci de mine in Finlanda, dar cianura nu este folosita in 52 de mine, ci doar in cateva. In al doilea rand, utilizarea cianurii in minele de aur finlandeze nu s-a facut in conditii de siguranta. Agnico-Eagle, proprietarul canadian al minei de aur din Laponia, Kittila, a fost sustinatorul cel mai vocal al utilizarii cianurii, si a sustinut ca cianura este utilizata intr-un proces complet inchis. Acest lucru s-a dovedit a fi fals, in apa reziduala din mina Kittila Suurikuusikko, continutul de cianuri a depasit limita permisa. Pentru poporul roman ar putea fi, de asemenea, relevant sa stie ca minele finlandeze nu sunt situate in zonele dens populate. De exemplu, in Kittila densitatea populatiei este de 0,78 persoane pe km patrat. ", spune eurparlamentara Satu Hassi pe blogul sau.



Premierul Victor Ponta a declarat telefonic, luni seara, la Antena 3, ca a putut vedea in Finlanda cum functioneaza minieritul aurifer si sustine ca sistemul de exploatare este cu cianuri, iar redeventele sunt chiar mai mici decat cele obtinute de statul roman de la Gold Corporation.

Autoritatile romane vor schimba informatii cu cele finlandeze si le vor solicita asistenta tehnica pentru lucrari de exploatare miniera cu tehnologii avansate, a declarat premierul Ponta, dupa ce l-a informat pe prim-ministrul finlandez ca in Romania exista o dezbatere privind viitorul mineritului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5737 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Europarlamentara finlandeza...pacalita de Dottore (Miercuri, 25 septembrie 2013, 2:13)

    Gryphus [utilizator]

    Europarlamentara finlandeza nu stie cum e Dottore, ca minte cum respira, ca orice spune e doar propaganda politica, slogan de campanie.
  • +22 (24 voturi)    
    Deci, i-a spus (Miercuri, 25 septembrie 2013, 2:22)

    Kepler [utilizator]

    ca minte!
  • +24 (24 voturi)    
    cred ca ... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 2:24)

    exilatul [utilizator]

    escrocul asta de plagiator si in somn minte..nu cred ca exista un prim ministru in lumea asta ( nici prin africa ) care sa l intreaca pe asta la minciuni...asta minte si mai mut decit respira...
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 10:19)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Nu minte. N-are minte....
  • +21 (21 voturi)    
    Aprindeti lumina!!!!! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 4:07)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ne-a ocupat Ponta realitatea cu filmul minciunilor sfruntate, regizate din mers. Un horror prost si foarte lung. O combinatie de guvernare absurda si corupti cabotini, plus teroare psiholologica pe justitie.

    Aprindeti odata lumina in sala! Strengarul de Ponta tocmai le-a pus uslamistilor cianura in galosi!
    • +2 (2 voturi)    
      credeam (Miercuri, 25 septembrie 2013, 16:51)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      credeam ca spui, "aprindeti lumina!!! la sexul asta in grup, pana acum noi (poporul roman) am stat numai capra."
  • +11 (11 voturi)    
    Butthead (Miercuri, 25 septembrie 2013, 9:49)

    Iskander14 [utilizator]

    Ponta & Atonescu, acesti Beavis & Butthead ai neamului romanesc...
  • +7 (7 voturi)    
    Cum cred guvernantii ca mai tine (Miercuri, 25 septembrie 2013, 10:51)

    dbdb [utilizator]

    vrajeala asta cu dezinformarea, in secolul informatiei?
  • -7 (11 voturi)    
    Nu stiu . . . (Miercuri, 25 septembrie 2013, 10:55)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .cine minte si cine nu dar vazand cat de inconjurata de verdeata este tipa cred ca avem de-a face cu o adepta Green space. Iar eu pe acestia nu ii cred niciodata!
    • +4 (6 voturi)    
      E o situatie simpla, de tipul tertium non datur (Miercuri, 25 septembrie 2013, 11:44)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      O persoana minte, iar cealalta spune adevarul.
      Intrucat tu esti convins ca verzitura asta finlandeza minte, rezulta fara putinta de indoiala ca Ponta spune adevarul. O a treia varianta nu exista.
      Prin urmare, te felicit ca ai descoperit sursa adevarurilor ultime despre Finlanda (si, prin extensie, despre multe alte lucruri) - dl. Victor Ponta.
      • -3 (5 voturi)    
        ponta (Miercuri, 25 septembrie 2013, 15:52)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        stim cine e, dar e clar ca tovarasa e o econazista oarecare, ca doar de-aia e europarlamentar, cel mai probabil cu ceva ajutor de la kgb, care e bine implantat in finlanda. Altfel, eu nu cred ca guvernul finlandez, sau macar un ministru, a luat spaga de la compania respectiva, pentru mine asta e o certitudine, si mai cred ca acelasi guvern vegheaza la respectarea legii. Deci econazista minte, exact ca toti econazistii.
        • -2 (4 voturi)    
          Ca o sa imi . . . (Miercuri, 25 septembrie 2013, 18:48)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          . . . minusuri stiam! Nu e o surpriza pentru mine, dar nu ma asteptam sa vorbiti prostii. Eu nu zic ca Doamna este econazista sau mai stiu eu ce epitet sa ii atribuiti. Eu zic doar ca nu am incredere in ce spun ecologistii pentru ca mai nimic din ce au prognozat ei, innafara de panica nejustificata din partea lor, nu s-a adeverit. Asta nu inseamna ca Domnul Ponta a inceput brusc sa spuna adevaruri. Numai ca in ce priveste Rosia Montana are nitica dreptate si nu am sa va spun eu in ce consta ea. Analizati singuri, fara patima si prejudecati si mai ales dupa o corecta informare asupra procedeului de extragere a metalelor cu ajutorul cianurilor si o sa descoperiti singuri partea de adevar a Domnului Ponta. In ce priveste eurodeputatia Doamnei in cauza nu e nici un KGb sau mai stiu eu ce institutie oculta innafara celor care I-au trimis pe mai toti parlamentarii nostril la Bruxelles in frunte cu Gigi Becali si Vadim Tudor.Adica Partidele Politice! Daca ai pile la seful de partid esti pus pe lista si aproape sigur ajungi europarlamentar chiar daca ai patru clase ca Jiji de exemplu. Bani sa aI ca de restul are partidul grija!
          • -2 (4 voturi)    
            draga (Miercuri, 25 septembrie 2013, 19:11)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

            domnule, parerea mea este ca camarada este o econazista oarecare care nu are nici o legatura cu felul in care se aleg eurodeputatii la noi.
            • 0 (0 voturi)    
              Scuze . . . (Miercuri, 25 septembrie 2013, 20:15)

              Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

              . . . am citit incaodata postarea Dvs. si am gasit o cu totil alta interpretare decat cea facuta de mine anterior. Ma culpa!
    • 0 (0 voturi)    
      GREEN SPACE? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 16:53)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      esti sigur ca nu ai vrut sa spui GREEN PEACE?
    • 0 (0 voturi)    
      cauta informatii despre acea mina (Miercuri, 25 septembrie 2013, 19:50)

      blueraven [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Vezi chiar prezentarea companiei la adresa http://ir.agnicoeagle.com/files/doc_presentations/2008/KittilaAnalystMineTour_18Nov2008.pdf pagina 23 are o diagrama cu tot procesul si la iesirea resturilor, tailings, pentru a fi depozitate in iaz, scrie Cyanide Destruction si chiar asta inseamna, in iaz trebuie sa se reverse lichid fara cianura. In plus in tot procesul nu e folosita o cantitate imensa de cianura pentru ca e reciclata si reactivata. E o maaaare diferenta fata de procedura simplista tintita de RMGC ;)
      • 0 (0 voturi)    
        si chiar daca (Miercuri, 25 septembrie 2013, 20:41)

        da_nutts [utilizator] i-a raspuns lui blueraven

        era procedura celor din finlanda asa simplista ,credeti ca scria cineva pe site-ul lor ,asta ar insemna ca fabricile sa iti spuna ce substante chimice folosesc +bolile pe care le pot provoca (mai ales cele alimentare),WAKE UP,e site-ul lor normal ca spun numai de bine
        • +1 (1 vot)    
          pasarea pe limba ei piere (Joi, 26 septembrie 2013, 11:16)

          blueraven [utilizator] i-a raspuns lui da_nutts

          Mi se pare un pretext minunat, daca pana si compania spune ca n-ar trebui sa iasa cianura pe usa fabricii, apai daca iese un strop, jap! cu penalizarile ;)

          Fii atent ca-i raspunsesem lui Vali care nu credea cuvintele eurodeputatei. lasa ce zice ea, uita-te si la ce zice compania, promiteau zero cianuri la exterior. spre deosebire de RMGC care ne promit peste 10 tone cu siguranta puse la pastrare in iaz. Ponta e un idiot, exploatarea te la Kittila nu se face la fel ca la noi in tara!