Rosia Montana, a 13-a zi de proteste: Mars in Centrul Vechi al Capitalei, cu 200 de manifestanti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 septembrie 2013, 23:41 Actualitate | Esenţial


Aproximativ 200 de manifestanti au participat vineri seara, in a 13-a zi a protestului fata de proiectul minier de la Rosia Montana, la un mars prin Centrul Vechi al Capitalei, cateva zeci dintre ei oprindu-se in final in pasajul de la Universitate, anunta Mediafax.  Manifestantii, care au venit la protest cu steaguri si deja traditionalele peturi umplute cu pietricele, au scandat "Uniti, salvam Rosia Montana!".

Ei au cerut retragerea proiectului de lege ce reglementeaza exploatarea minereurilor din perimetrul Rosia Montana, anularea contractului cu Rosia Montana Gold Corporation (RMGC), interzicerea exploatarilor cu cianuri in Romania si introducerea zonei Rosia Montana in patrimoniul UNESCO.

Protestatarii s-au declarat, de asemenea, impotriva exploatarii gazelor de sist.

Duminica trecuta, peste 7.000 de persoane care se opun proiectului minier de la Rosia Montana au blocat centrul Capitalei, la Universitate, dupa un mars pe traseul bd. Nicolae Balcescu - bd. Magheru - bd. Lascar Catargiu - bd. Iancu de Hunedoara - Soseaua Stefan cel Mare - Calea Mosilor - bd. Carol.

Proteste similare au avut loc in mai multe orase din tara, printre care Cluj-Napoca, Brasov, Alba Iulia, Bistrita, Sfantu Gheorghe, Suceava si Iasi.

La protestele de pana acum din Capitala, manifestantii au blocat timp de mai multe ore, in timpul noptii, bulevardul Regina Elisabeta, Calea Victoriei, dar si un sens al Bulevardului Nicolae Balcescu. De asemenea, ei au protestat in Piata Constitutiei si in Piata Victoriei.

Protestele de la Bucuresti, alaturi de manifestari similare desfasurate in alte orase din tara, au inceput la 1 septembrie, dupa ce Guvernul a aprobat, in 27 august, un proiect de lege care reglementeaza exploatarea minereurilor din perimetrul Rosia Montana, documentul fiind transmis Parlamentului spre adoptare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1882 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    memo (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 0:19)

    Mazeta [utilizator]

    Și când te gândești că nu demult Coana Europa a avut ocazia să interzică exploatarea cu cianuri, și n-a făcut-o, nu poți să nu te întrebi cine face totuși legislația.
  • +11 (13 voturi)    
    Intentie sau greseala? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 1:12)

    un dac [utilizator]

    Duminica trecuta au fost, conform datelor HN, 10,000 de oameni. Unde au disparut 3,000?
  • +3 (5 voturi)    
    Extraordinar, ei ramin, nu gunoaiele profitoare! (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 1:33)

    LiviuIordache [utilizator]

    Pe 21 decembrie, la baricada erau 100 de oameni, la timisoara 2-3 zile erau citiva, pina in duminica aia, nu am vreme sa vad ce data era, cind au venit mii in fata judetenei. Ei si, ce vrem acum, sa-i minjim pe cei de-acum, vorbind mai mult de limpitorile de linga ei? Pentru ca asta se face acum, cu asa-zisele dezvaluiri! Pai dati listele cu bursele Soros, de pilda, sunt cu miile, dintre care multi au ramas curati, le-au folosit ca sa creasca, sa traiasca pentru a crea, pentru a se forma. Acum vorbim doar de aia care au infulecat doar?
  • +3 (5 voturi)    
    live text, ceva? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 1:43)

    lyth [utilizator]

    sau nu se mai transmite nimic, RMCG plateste prea mult?
  • +4 (6 voturi)    
    Romania (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 2:39)

    hvlad [utilizator]

    Sa nu uitam esentialul ;)
    Resursele (tarii) sunt (practic) avantajul si bogatia noastra, potenta noastra din punct de vedere geo-politic. Pana la urma nu am tinut acest "colt" atata vreme doar pentru ai lasa pe alti sa profite!?
  • +2 (4 voturi)    
    ROMANIA (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 2:40)

    hvlad [utilizator]

    Sa nu uitam esentialul ;)
    Resursele (tarii) sunt (practic) avantajul si bogatia noastra, potenta noastra din punct de vedere geo-politic. Pana la urma nu am tinut acest "colt" atata vreme doar pentru ai lasa pe alti sa profite!?
  • -6 (10 voturi)    
    alternativa (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 8:48)

    dan.scutaru [utilizator]

    si care ar fii alternativa? sa nu se exploateze absolut nimic in aceasta tara pentru ca guvernul si cei abilitati sa aprobe sau sa realizeze aceste exploatari nu sunt in stare sa o faca, sa ne pastram "bogatiile" adanc ascunse, probabil tot pentru cineva capabil la un moment dat, sa traim in continuare in saracie, cu o economie la pamant dar cu iluzia ca suntem bogati. poate suntem dar pana vom valorifica acest lucru ramanem bogati spiritual doar...
    • +6 (10 voturi)    
      pana la vremuri mai bune si mai sigure (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:06)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui dan.scutaru

      ar trebui sa nu se exploateze. chiar daca asta inseamna 100 de ani sau mai mult. daca se exploateaza, se termina si tara nu se alege cu nimic, decat cu poluare, cu ce ne alegem? nici macar cu bogatia spirituala.
      • -6 (8 voturi)    
        adica pana cand ... ? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:50)

        dan.scutaru [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        si peste 100 de ani sau mai mult ce se va intampla? probabil ca va exista o tehnologie diferita, care putem presupune ca nu va polua. sau poate ca nu va exista.
        si cand se va exploata, oricum se va termina ceea ce e acolo, nu?
        personal, exploatand acum, vad o sansa la mai bine pentru zona si oamenii de acolo, pentru economie prin firmele care vor colabora la exploatare. peste 100 ani sau mai mult, sincer, chiar nu stiu ce, cine sau cum va fii.
        si ca idee cred ca nici peste 100 ani, statul roman nu va fii in masura sa faca ceva benefic, pentru tara in general, cu atat mai putin pentru o zona oarecare.
        • +2 (4 voturi)    
          deficientele proiectului (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 19:40)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui dan.scutaru

          v-ati documentat sa vedeti enormele deficiente ale proiectului? ati citit parerile academiei si ale geologilor? ce parere aveti, tot mai rei sa se exploateze?
    • +3 (5 voturi)    
      care "saracie"?? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:43)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dan.scutaru

      Pai firma zice ca a "investit" vreo 500 milioane de euroi!
      Daca luam 18 ani (de cand functioneaza ei, cu infrastructura luata GRATIS de la stat - deci in care NU au investit NIMIC) inseamna ca au "investit" 1.157.407 euro / luna.
      Rosia Montana are vreo 2000 locuitori. Deci in FIECARE luna, FIECARUI locuitor al Rosiei Montane (inclusiv copii si batrani) i-au revenit intre 500 - 580 euro!
      Dat fiind ca cei de acolo mai au si pamant, padure, o vaca, niste gaini, cevaaa... si ca impozitele pe locuinte sunt FOARTE mici (ca li se aplica facilitatile prevazute prin lege pentru motzi) inseamna ca aceia de acolo sunt PUTRED de bogati :D
      Bineinteles, bogatia lor se reflecta la nivelul intregului judet - si, de aici, reverbereaza in restul tzarii :P
  • -1 (3 voturi)    
    nesimtire (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:31)

    AlexVranceanu [utilizator]

    Am stat cateva minute sa ma gandesc daca merita sa raspund unora de aici. Dar mi-am dat seama ca depaseste puterea lor de intelegere. Sau bursele date de anumite fundatii au spalat creiere. Pana sa vina RMGC in zona habar nu se avea de Rosia Montana si de patrimoniul ce exista acolo. Nepasare si indolenta ca peste tot in tara. RMGC a investit in conservarea si restaurarea patrimoniului precum si intr-o statie de epurare a apelor acide. Nu a impartit bani in stanga si in dreapta locuitorilor asa cum spun unii. Informati-va si apoi comentati.