Andrei Chiliman: Pe langa referendum, propun colegilor eutanasierea imediata a cainilor agresivi. / Cristian Popescu Piedone: Este inadmisibil ca alocatia pentru cainii din adaposturi sa fie mai mare decat pentru copiii institutionalizati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2013, 15:08 Actualitate | Esenţial


Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, a declarat joi ca, pe langa referendum, va propune colegilor sa solicite Guvernului modificarea OUG 155/2001, iar cainii agresivi sa fie pe lista animalelor care trebuie eutanasiate imediat. De asemenea, primarul sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, a declarat joi, dupa intalnirea cu Sorin Oprescu si primarii de sector, ca "este inadmisibil ca alocatia pentru cainii din adaposturi sa fie mai mare decat pentru copiii institutionalizati."

"Amenzi am aplicat tot timpul, este treaba cu cei care au adoptat si nu au respectat conditiile adoptarii. Parerea mea este ca in afara de referendum, o sa le propun si colegilor, sa solicitam Guvernului modificarea actualei legi, care este Ordonanta 155/2001, in sensul sa introducem cainii agresivi pe lista animalelor care trebuie eutanasiate imedit si in felul acesta sa avem rapid o masura pe care o putem aplica", a spus Andrei Chiliman inainte de inceperea sedintei de urgenta convocate de primarul Sorin Oprescu la Primaria Capitalei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2693 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    ? (Joi, 5 septembrie 2013, 15:24)

    un dac [utilizator]

    Piedone acum a aflat ca un caine este mai "scump" decat un copil?
    • +1 (3 voturi)    
      Piedone s-a mai implicat (Joi, 5 septembrie 2013, 16:12)

      uman [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      A cerut de multe ori sa primeasca primariile de sector atributiile de strangere a cainilor. Nu a renuntat insa primaria generala la acest monopol, pe care acum spun ca nu il pot gestiona... Penibil si mizerabil. Intre timp s-a ajuns la tragedii. Sa mai dezbata putin, sa faca referendumuri inchipuite si inutile, poate cine stie... Se rezolva de la sine?
  • +7 (9 voturi)    
    Dar la (Joi, 5 septembrie 2013, 15:40)

    evoque [utilizator]

    alocatia copiilor neinstitutionalizati va ganditi? Acum descoperim ca pentru un caine se aloca mai multi bani decat pentru un copil?!
    Bravos domnilor.
  • +8 (8 voturi)    
    A spus Piedone asta? (Joi, 5 septembrie 2013, 15:47)

    denvarel [utilizator]

    Piedone cere să i se dea problema câinilor și a propus ca fiecare funcționar public să prindă câte doi maidanezi și să îi predea.


    http://www.evz.ro/detalii/stiri/oprescu-a-convocat-edilii-de-sectoare-pentru-a-discuta-problema-maidanezilor-evz-va-prezi-1055898.html

    Cum ati putut sa pierdeti o asa geniala idee a unuia dintre cei mai iubiti si competenti primari de sector? De unde e? De la PC?
    • +5 (5 voturi)    
      Coreland propunerea lui Chliliman cu a lui Piedone (Joi, 5 septembrie 2013, 16:06)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      "cainii agresivi sa fie pe lista animalelor care trebuie eutanasiate imediat." + " fiecare funcționar public să prindă câte doi maidanezi și să îi predea" rezulta urmatorul algoritm.

      Functionarii publici vor primi formulare de raportare in care va scrie daca au fost muscati de vreunul dintre cei doi caini pe care i-au prins si de cate ori. Astfel identificarea cateilor agresivi va fi usoara si facuta odata cu campania de colectare.
  • +9 (11 voturi)    
    O data in plus, se demasca imbecilii ! (Joi, 5 septembrie 2013, 15:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Bestiilor, imbecililor, aplicati imediat propunerea facuta de presedintele Basescu !
    Acesta propunere corespunde integral procedurii aplicate in absolut toate tarile civilizate.
    De ce ezitati imbecililor ? Ce aveti cu poporul? Ce rau v-a facut?
    Oamenii si-au facut rau lor, fiindca v-au ales si va platesc din banii lor, munciti de ei, din greu, luati de la gura copiiilor lor.
  • +9 (9 voturi)    
    La fel cum nu-i normal ca unui puscarias (Joi, 5 septembrie 2013, 15:53)

    linarel [utilizator]

    sa-i fie alocati mai multi bani decit unui copil .
  • +2 (6 voturi)    
    Popor degenerat (Joi, 5 septembrie 2013, 16:40)

    aniod [utilizator]

    Un om sanatos la cap poate face diferenta intre un animal domestic, respectiv cainele si un animal salbatic, adica cainii care de zeci de generatii nu au avut stapan, deci nu mai sunt domestici.
    Un animal domestic trebuie sa-i serveasca omului, nu sa-l atace.
    Ce asteapta bucurestenii sa faca ordine? Chiar atat ne-am tampit la cap sa punem viata unui animal salbatic in balanta cu viata unui copil?
    Fiecare poate sa aiba mila fata de cainele lui, cel pe care l-a crescut si astfel s-au creat legaturi sufletesti. Un caine cu stapan NU ar fi atacat un copil. Sa se gandeasca fiecare ce ar face daca un maidanez i-ar fi smuls un brat copilului sau. Ati omori cainele sau nu? Cu lacrimi reale in ochi, trebuie sa omoram toti cainii fara stapan din Bucuresti. Fara acordul primariei, al vecinilor, al lui Dzeu, Papa Roma, UE etc.
    • +4 (4 voturi)    
      Excelent ati scris!a cu o precizare (Joi, 5 septembrie 2013, 17:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      am o ruda prin alianta, un baietel, care a ramas cu o gaura in cap in urma muscaturii de catre ciinele bunicilor. Si ciinii cu stapin musca, este vorba de un animal. E un mare noroc ca nu a fost idiotizat prin afectarea creierului.
      • +2 (2 voturi)    
        Adevarat (Joi, 5 septembrie 2013, 17:13)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Sunt si caini cu stapani idioti. Rase nestabilizate, prost educati etc
    • +2 (4 voturi)    
      Degeneratii va dau minusuri! (Joi, 5 septembrie 2013, 17:29)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      n-are importanta! aveti dreptate si scrieti bine,
      • +3 (3 voturi)    
        Multumesc (Joi, 5 septembrie 2013, 18:52)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Evident. O idee bine exprimata, care iese din tipare, trebuie taxata. Altfel cum sa tii masele in ascultare? Pentru a primii plusuri, Aveti voie sa spuneti doar asta: "Politicienii sunt de vina!"
        Eu cred ca toti suntem de vina. Ganditi-va asa:
        Care taran roman ar fi stat cu asa rusine in ograda sa?
        Cu bine,
  • +3 (5 voturi)    
    politicienilor (Joi, 5 septembrie 2013, 16:49)

    GabrielVoicu [anonim]

    trbuia sa moara un copil.mai oameni care va considerati mai presuu de toate,voi chiar credeti ca toti cetatenii acestei tari sunt conditionati de ce vreti voi sa se afle .chiar credeti ca suntem toti tampiti,acesta problema o vedem de 24 de ani .
    Atenti v-a veni momentul cand voi politicienii care ne conduceti veti plati datoria fata de acest popor chiar cu pretul vietii voastre
  • +2 (2 voturi)    
    Chiliman a infiintat politia animalelor (Joi, 5 septembrie 2013, 18:09)

    me_mihai [utilizator]

    La sectorul 1 vad ca se mai misca ceva. Se mai aduna niste caine, se mai adopteaza ... Insa Chiliman are dreptate, este cam scump sa ii cresti. Cel mai bine este sa se intervina in masa cu eutanasierea.