Victor Ponta: Laura Codruta Kovesi mi-a trimis planul de management pentru DNA. Nu-l voi numi pe Predoiu la Justitie/ Cota unica ramane la 16%

de R.M., I.B.     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2013, 21:28 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta
Foto: Captura RTV.net
Premierul Victor Ponta a declarat luni seara, la Romania TV, ca Laura Codruta Kovesi i-a transmis planul de management pentru DNA, la fel cum au facut si ceilalti procurori pe care i-a propus la sefia parchetelor, urmand sa transmita dosarele la Consiliul Superior al Magistraturii in cursul zilei de marti.

Seful guvernului a precizat ca "probabil" in zilele urmatoare va mai face "cateva propuneri" pentru posturile de conducere libere de la parchete, care vor viza "procurori din DNA", pentru a nu se crea impresia ca duce "un razboi impotriva DNA".

Dupa definitivarea acestor proceduri, Victor Ponta va numi noul ministrul Justitiei, post pe care il conduce ca interimar.

Acesta a creionat si un mic portret-robot al viitorului ministru: "Sa nu fie membru de partid, sa provina din justitie, judecator, procuror, avocat, sa vorbeasca - era sa spun engleza, sa vorbeasca 'bruxelleza'".

Intrebat daca il va numi in aceasta functie pe Catalin Predoiu, Victor Ponta a raspuns: "Nu-l voi propune pe dl Predoiu, desi sigur s-ar califica. Nu vreau sa fie un nou motiv de cearta intre mine si PNL. Am vrut sa-l propun in luna mai, nu a fost momentul politic propice, acum cu atat mai putin, daca nu s-a putut atunci".

In ceea ce priveste discutiile din interiorul USL legate de nominalizarile la conducerea parchetelor, premierul considera ca acest subiect "nu mai arde, s-a stins".

"Astazi m-am intalnit cu procurorii (...) si-au depus dosarele, maine le transmit la CSM. Doamna Kovesi a trimis planul de management si documentele ce trebuie trimise", a explicat el.

Intrebat daca acest lucru inseamna ca Laura Codruta Kovesi este de acord cu nominalizarea pentru sefia DNA, primul ministru a raspuns: "Categoric, da".

Prin acesta decizie, Victor Ponta considera ca a reusit sa deblocheze "o situatie pe care de un an de zile nu reusise nimeni" sa o deblocheze, iar in fruntea Parchetului General a pastrat optiunea fostului ministru, Mona Pivniceru.

In opinia sa, prin aceste numiri a dat si un "semnal pentru viata politica interna". "Nu pun un procuror al USL", ci un procuror care sa se asigure ca toate persoanele care gresesc in fata legii vor fi anchetate, "indiferent de apartenenta politica".

Alte declaratii:
  • Ponta: Asta e o poveste cu tradarea electoratului/ La anul se va termina si cu Traian Basescu. Am fost acuzat de tradare cand l-am exclus pe domnul Geoana si ca-i fac jocurile lui Basescu. Intre timp ne-am impacat si nu mai zice nimeni ca a fost tradare. M-ati acuzat de tradare la discursul lui Mihai Razvan Ungureanu de investitura ce premier, dar eu am prezentat atunci programuld e guvernare al PSD, iar peste putin timp l-am dat jos. Am fost acuzat de tradare cand am vrut sa iau UDMR la guvernare. Am pierdut atunci cativa radiali, dar am castigat mult electorat de centru. La anul se va termina si cu Traian Basescu.
  • Despre gazele de sist: Inteleg preocuparile legate de protejarea mediului. Ele sunt legitime. Pentru industria din Romania, pretul gazului este cea mai mare problema. Importurile din Rusia sunt o problema strategica. Prn gazele din Marea Neagra. Nimeni nu va face nicio explorare in Oradea. Nimeni nu va face explorare acolo unde autoritatile judetene si locale nu sunt de acord.
  • Ne asumam raspunderea pe legea retrocedarii. Vom introduce impozit de 85% ptr cesionari
  • Despre cota unica. Vom mentine cota unica la 16% si imi voi respecta intelegerea cu colegii liberali. Taxa de 10% pentru salariile bugetarilor mai mari de 1.000 de euro nu schimba cota unica.
  • Ponta despre declaratiile lui Crin Antonescu (RTV): Am invatat sa nu mai am orgolii inutile. Am toata incredera in Crin Antonescu.
  • Sunt hotarat sa nu candidez la presedintie
  • Daca guvernarea va merge prost eu voi fi primul care sa propun un alt lider pentru 2016 care sa devina si premier.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8612 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    speram sa... (Luni, 8 aprilie 2013, 22:04)

    dincannes [utilizator]

    ... nu accepte postul!
    • +10 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 aprilie 2013, 4:55)

      [anonim] i-a raspuns lui dincannes

      • -2 (2 voturi)    
        "imbecil" (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:40)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui

        Lucrati la coada vacii?
    • +5 (5 voturi)    
      Se respecta legile in Romania?!? (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:32)

      JJ_Kent [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Domnu' Victor, atat dubla impozitare (cota unica 16% + taxa 10%) cat si discriminarea fiscala (taxa suplimentara DOAR pentru o anumita categorie de oameni, in cazul acesta particular bugetarii) sunt ILEGALE in Romania!!! Cel putin asa scrie prin legile acestei tari... Deci? Le respectam sau mergem pe principiul ca legile sunt facute pentru a fi incalcate?
  • +9 (11 voturi)    
    ? (Luni, 8 aprilie 2013, 22:50)

    cotora [utilizator]

    ponta, nu este indeajuns sa propui sefi la parchete ca sa devii credibil la bruxelles, trebuie sa scapi si de penalii din guvern, parlament, usl si partidul psd, trebuie sa citesti bine MCV-ul si sa urmezi instructiunile de acolo !
    • +7 (7 voturi)    
      Pentru a fi credibil... (Marţi, 9 aprilie 2013, 1:40)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      ...un pas inainte ar fi sa inceapa sa spuna adevaul
  • +9 (11 voturi)    
    usor usor... (Luni, 8 aprilie 2013, 22:52)

    cris80 [utilizator]

    deja cand vorbeste de impozitarea suplimentara peste 1000 EUR nu mai zice doar de bugetari... v-ati prins?
    • +3 (5 voturi)    
      hmm... (Marţi, 9 aprilie 2013, 7:29)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui cris80

      ..daca tot ia taxe in plus, as vrea sa vad si rezultate.
      ..personal, nu vreau sa il sprijin cu ajutor social pe Dorel sa stea cu fundu' in sus toata ziua!!!
      Cei cu ajutor de la stat, de ce nu sunt OBLIGATI sa faca munca in folosul comunitatii????
      De exemplu: sa planteze copaci, sa taie iarba, sa curete frunzele.....este ce face, ORASELE ARATA MIZERABIL
  • +10 (12 voturi)    
    Din pacate ... (Luni, 8 aprilie 2013, 23:30)

    MihneaR [utilizator]

    ... increderea in Ponta este 0 (zero) iar in Antonescu -1
  • +11 (11 voturi)    
    Sunt curios (Marţi, 9 aprilie 2013, 0:04)

    gigtic [utilizator]

    daca Codruta Kovesi stie ca i-a trimis planul lui pontache. Imi cam vine sa pun pariu ca e o nascocire de-a lui ctrl-c/ctrl-v
  • +11 (11 voturi)    
    Gazele. (Marţi, 9 aprilie 2013, 0:37)

    Azra [utilizator]

    Domnule Prim ministru, inteleg ca pretul gazelor este o problema iar gazele de sist una si mai mare.Dar de ce, dupa ce am redobandit cu atatea eforturi, politice in primul rand, cea mai mare parte a platoului continental al Marii Negre, in care se afla mari cantitat estimate de gaze naturale "ecologice"si exploatabile fara riscuri pentru meidiu, acum s-a tras cortina si s-a asternut linistea.De ce daca acum avem la indemana o asemenea resursa naturala gata formata si care doar asteapta sa fie extrasa, guvernul nu se concentreaza pe o strategie de punere rapida in valoare a gazelor naturale din platoul continental?De ce ne tot invartim in jurul cozii cu acea poveste fantasmagorica a gazelor de sift. Mie personal mi se pare ca aici este vorba de altceva, care nu este in interesul Romaniei,in sens larg, de tara, ci al unor buzunare.
  • +5 (5 voturi)    
    Marele Ponta... (Marţi, 9 aprilie 2013, 7:15)

    Nik-nik [utilizator]

    ....cand vorbeste despre legea retrocedarilor se lauda cu impoziteaza samsarilor imobiliari. Domnule Ponta legea in sine( pe care ti-o asumi) este importanta ! Restul este propaganda , dezbinare si ingradirea drepturilor fostilor proprietari. Samsarii adevarati au rezolvat demult problema .
  • +3 (3 voturi)    
    criteriile pentru propuneri??? (Marţi, 9 aprilie 2013, 7:30)

    ..13 [utilizator]

    Inca nu am aflat care sunt criteriile pe care le aplica cand face o propunere...Poate este clasificata aceasta informatie...

    Daca CSM-ul da aviz negativ pentru o persoana, intr-o lume civilizata, aceea persoana este retrasa de la eventuala numire ulterioara...

    Poate pana in Paste aflam din cifre ce se mai intampla in economia din RO - nu pare ca se rostogoleste...
  • +4 (4 voturi)    
    cu ce ne ocupam? (Marţi, 9 aprilie 2013, 8:40)

    rezis [utilizator]

    sa discutam despre justitie non stop! ok! Dar ce facem cu oamenii de la oltchim care vin la bucuresti? in concluzie: guvernam si noi ceva?
  • +3 (3 voturi)    
    asta (Marţi, 9 aprilie 2013, 8:49)

    dum_i [utilizator]

    asta e zilnic la televizor...poate ar trebui sa il angajeze sa prezinte si meteo, macar acolo sunt sanse mai mari sa nu minta.
  • +5 (5 voturi)    
    Discriminare (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:01)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Niste habarnisti, cica fac politica de stanga, pai daca eu am invatat toata viata sa devin competitiv, sa avansez in cariera, sa am alte oportunitati si acum poate ocup un post ce implica o mare responsabilitate, depasind cu putin 1000 euro(care poate e un salariu decent, in niciun caz mare!), de ce ma rog sa mi se aplice o taxa???Sa revin la acelasi salariu pe care il aveam inainte sa ocup acest post pentru care poate am dat cateva examene foarte solicitante si am concurat cu alti cativa colegi? Sa ajung ca dupa aplicarea taxei sa am acelasi salariu pe care il au si cei care nu ocupa un astfel de post dar au salariul putin sub 1000 euro?? Care este ratiunea si unde este echitatea? Asa cred acesti guvernanti ca mai pot strange la buget cativa bani?? Si de ce oare se aplica doar la salariul peste 1000 euro sau de ce numai la bugetari ??? Este o discriminare pe fata, nici Constitutia si nici legile nu o permit, in afara cotei unice!!! Dar m-am convins de mult de capacitatile acestui guvern, ce pretentii sa ai de la el cand de jumatate de an tara nu mai are alte probleme decat numirea procurorilor sefi!!!
  • +1 (1 vot)    
    CAM MULT GHIVECI ... (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:27)

    loony [utilizator]

    Cam mult ghiveci in capul lui V. PONTA. Prea multe si prea mari impozite si taxe. 16%+10% la salarii, imensul impozit de 85% la legea retrocedarilor, suprataxari si supraimpozitari, numai aberatii emise fara nicio gandire, fara ratiune, aiurea. Problema cu Basescu e falsa, situatia gazelor de sist este pe termen lung deaoarece cercetarea si explorarea vor mai dura mult timp si cu un impact ecologic enorm, cota unica de impozitare de 16%, trebuie sa devina, sa se transforme, in cota unica de impozitare medie de 16%, adica, veniturile (salariile) se impart in 3 (trei) grupe: venituri (salarii) mici cu o cota de impozitare de 8%, veniturile (salariile) medii cu o cota de impozitare de 16% si veniturile (salariile) mari cu o cota de impozitare de 24% (8+16+24=48:3=16). Aici se pot adauga scaderea contributilor sociale cu 5%, scaderea TVA-ului general de la 24% la 19% si a TVA-ului la alimentele de baza la 5%, 7%, sau 9%, concomitent cu largirea bazei de impozitare prin investitii in fiecare judet si in fiecare domeniu, reducerea drastica a evaziunii fiscale. Mai multa ratiune, mai multa logica si mai multa organizare, d-le V. Ponta