Nicolaescu: Se propune la coplata o limita minima de 5 lei si o limita maxima de 10 lei. Nivelul efectiv va fi aprobat de fiecare spital in parte / Coplata se face la externare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:15 Actualitate | Esenţial


Ministrul Sanatatii Eugen Nicolaescu a precizat miercuri, dupa sedinta de Guvern, ca ministerul propune la coplata o limita minima (5 lei) si una maxima (10 lei), nivelul efectiv pentru fiecare spital in parte sa fie aprobat de consiliul de administratie al fiecarui spital in parte. Intrebat daca se plateste pe zi sau la externare, Nicolaescu a precizat ca "vorbim de coplata pe caz externat, se plateste o singura data de catre pacient cand se externeaza", completand ulterior ca nu conteaza numarul de zile petrecute de pacient in spital.

"In declaratia reprezentantului FMI, daca toata lumea vrea sa o citesca corect si fara nici o interpretare, lucrurile sunt clare. FMI a aprobat pozitia Romaniei, guvernului, in speta a Ministerului Sanatatii, in ceea ce priveste limitarea actiunii de coplata numai pentru serviciile spitalicesti si introducerea unei sume modeste. A mai spus reprezentantul FMI ca nu s-a decis si ramane la latitudinea statului roman cat sa fie coplata si cum sa se aplice. Premierul a facut, in acelasi spirit, afirmatia ca actiunea coplatii se va fixa odata cu contractul cadru, de la 1 martie", a declarat Nicolaescu.

"Trebuie sa stabilim o limita minima si o limita maxima si mai departe prin negocieri sa se stabileasca formula exacta de aplicare de catre fiecare spital in parte. In proiectul de contract cadru veti gasi ca avem o limita minima de 5 lei si o limita maxima de 10 lei urmand ca nivelul efectiv pentru fiecare spital in parte sa fie aprobat de consiliul de administratie al fiecarui spital. Nu e nicio balbaiala, nu e nicun pas nici inainte, nici inapoi, nici in fata, nici in spate, sunt pasi de aplicare a legalitatii", a precizat ministrul Sanatatii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1819 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    OK (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:38)

    Orpheus [utilizator]

    Si care e rostul acestei masuri? Fiindca sunt prea putini bani ca sa ajute la ceva, in schimb pentru persoanele (destule) cu pensie minima inseamna ceva, mai ales cand se adauga nesfarsitele spagi la doctori, surori, portar, cumpararea de catre pacient a tot felul de materiale lipsa etc.

    Interesant ar fi sa aflam cum facem sistemul medical sa ajunga macar la o calitate minima. Prostia asta cu coplata nu rezolva absolut nimic.
    • +3 (5 voturi)    
      Interesant (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:15)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Eu dădeam 10 lei şpagă asistentei ca să-i facă fiului meu injecţia cum trebuie, în fiecare zi, dimineaţa şi seara, la fiecare injecţie. Coplata asta e mărunţiş, comparativ.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca ar fi barbati (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Ar lua taurul de coarne si ar rezolva problema. Dar fiind niste miueri, vor mima reforma pina cind FMI va veni in vara si le va zice pa. Si dupa aia tot plosnitele lui Basescu vor fi de vina cind se vor imprumuta cu 10-15% dobanda.

      Problema se poate rezolva prin largirea bazei de impozitare (adica toata lumea sa participe), chiar daca cel cu venit de 700 de lei participa cu 3 lei pe luna iar agricultorul cu 5 lei pe luna. Si se mai rezolva printr-un sistem concurential intre spitale care sa limiteze spaga si sa falimenteze spitalele nerentabile.

      Pina atunci, cu cel mai mic procent din salariu din UE mergind spre sanatate si cu cel mai mic procent de contributori din UE, si cu unul din cele mai corupte sisteme medicale din UE, n-ai cum face sanatatea functionala.

      Cind doar 4.5 mil participa in medie cu 200 lei pe luna pentru a asigura 20 de mil, adica cu o contributie de 50 de lei per participant, n-ai de unde face sistem de sanatate functional.
    • +1 (1 vot)    
      He-he-he (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:31)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Ar trebui intrebati aceipensionari care a fost rostul votarii cu entuziasm a guvernului de pungasi ponta.
  • +2 (2 voturi)    
    da (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:45)

    Mazeta [utilizator]

    O măsură excelentă! Propun să fie extinsă și în sistemul de învățământ, iar copiii să plătească o sumă modică de 5-10 lei pentru fiecare zi de școală.
    • +1 (1 vot)    
      Doar cei care merg in ziua respectiva? (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sau toti?
    • +3 (3 voturi)    
      Hi-hi-hi (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:30)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Genial, dar sa plateasca jumatate la inceperea zilei de scoala si restul eventual la sfarsit, daca sunt satisfacuti de nivelul pregatirii profesorului.
      La fel si la doctor.
  • +4 (4 voturi)    
    de la 5 la 10 lei ??! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:13)

    translativus [utilizator]

    Nicolaescule, esti de doi bani ! Asa ai clocit tu reforma in sanatate ????!!
    Vai de noi, cu asemenea "ganditori"
    Sictir, balaban esec !!!
  • +4 (4 voturi)    
    frectie la piciorul de lemn (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:14)

    andimi [utilizator]

    care e rostul acestei plati de 5 lei pe caz spitalizat? E ridicol, au spus si cei de la FMI, nu se stringe mare lucru. Ori o pune pe zi si mai taie avintul mosuletilor care stau cu saptaminile in spital, plus mai string niste bani pentru spital, ori nu o mai baga deloc. Suntem unici!
  • +3 (3 voturi)    
    Guvernul care nu isi asuma nimic (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:16)

    ty [utilizator]

    La fel au facut si cu impozitele: nu noi, primariile
    La fel cu clasa pregatitoare: nu noi, parintii.
    Astia conduc Romania? Pentru ce sunt ei platiti? Doar sa gaseasca vinovati?
  • 0 (0 voturi)    
    Si fara cei 10 lei? (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:04)

    Albert Straton [utilizator]

    Si daca nu ai cei 10 lei ca sa platesti la externare, ce se intampla?
  • 0 (2 voturi)    
    solutii trasnite (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:10)

    no_remorse [utilizator]

    In fiecare zi raman uimit de solutiile trasnite gasite de guvernantii nostri, indiferent de culoare lor.
    Tind sa cred ca ne cred pe toti tampiti... Nu am vazut sa vina un politician (imi este scarba cand pronunt cuvantul asta) sa spuna ca la 1000 de oameni care platesc sanatate sunt 1350 care nu platesc. Nici macar nu incearca sa faca populatia sa inteleaga de ce trebuie sa plateasca o asigurare de sanatate. Si nici nu incearca sa puna ordine in sistem. Daca fiecare om din tara asta ar plati 10 ron pe luna echivalentul uni pachet de tigari sau a 2-3 beri, dar fiecare copil, pensionar, sarac, muncitor, smecher, hoti din penitenciare .... toti oamenii, la 15 mil de oameni s-ar strange aproape 25 % din bugetul sanatatii pe anul 2013. Puneti fratilor o asigurare minima sociala care trebuie platita de toata lumea. Si apoi cei care muncesc sa poata plati unde vor si cat vor. In plus puneti taxa la spital daca vrei in salon cu 3 paturi plateste, daca vrei sa fii operat de x doctor plateste, vrei sa fii operat cu ultima tehnologie plateste, acum dai spaga daca vrei toate astea. O fi asa greu ?
    Chiar nu putem intelege ca toate serviicile costa si nimic nu este gratis ca STATUL nu are bani proprii ci doar banii dati de oameni ca impozite si taxe.
    E foarte simplu trebuie doar sa VREI sa faci treaba...
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar nu putem intelege ca toate serviicile costa (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 20:12)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui no_remorse

      pai domnule draga care te dai drept un citit, tu nu intelegi ca toti am vrea o asigurare minima de sanatate, dar de ce sa ni se mai opreasca si din salariile brute, coeficient pt sanatate?
      ei vor sa si platim si sa ne si ia.. ce nu intelegi? vom plati pt acelasi serviciu de 2 ori.
  • +2 (2 voturi)    
    coplata de 10 lei (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:10)

    eci [utilizator]

    si daca platesc cei 10 lei la iesire,nu mai trebuie sa dau macar 10 lei zilnic la infirmiera iar la ceilalti si mai mult?cei care decideti soarta altora coborati cu picioarele pe pamant si purtativa omeneste si cu bun simt
  • +2 (2 voturi)    
    DEMISIA (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:26)

    4tz [utilizator]

    Cred ca ar fi cazul sa isi dea demisia. Si dl. ministru si cel care il "ghidoneaza" - dr. Arafat.
    Nu au nici o strategie sau directie...
  • 0 (0 voturi)    
    leberalu' rosu (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:36)

    nash pandelica [utilizator]

    iar se scapa pe stanga, rau.

    cinci lei nu acopera valoarea formularului de iesire din spital, ce sa mai vorbim de costul completarii...
  • 0 (0 voturi)    
    nicolaescu (Joi, 31 ianuarie 2013, 19:22)

    rinocerul [utilizator]

    daca pacientul este transferat la o alta clinica sau daca este externat mort mai plateste bai domnule ministru?.Cred ca trebuie sa te duci la balamuc domnule contabil de C.A.P.