VIDEO Reteaua "NASILOR" din CFR - Drumul banilor de la calatorii fara bilet: de la toaletele trenurilor la chioscurile din Gara de Nord. Controlori filmati cu camera ascunsa in timp ce luau spaga

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 octombrie 2012, 15:53 Actualitate | Esenţial


In dosarul de coruptie din cadrul CFR Calatori, prejudiciul este de 200 de milioane de lei. Conductorii de tren luau bani de la calatorii care circulau fara bilet, iar transferul banilor de la conductori catre superiorii lor se facea in toaletele trenurilor, scrie Mediafax. La Bucuresti, banii erau predati prin intermediul chioscurilor de ziare sau de bauturi racoritoare de pe peronul Garii de Nord.

Purtatorul de cuvant al Parchetului Tribunalului Brasov, procuror Alina Popescu, a redat traseul pe care il aveau banii de la calatori.

"Conductorii de tren luau bani de la calatorii care circulau fara bilet. Le cereau bani pentru a nu le intocmi acte premergatoare contaventiei la regimul circulatiei pe calea ferata, asa cum prevede legea. Ulterior, pentru a-si putea desfasura in continuare acest gen de activitate dadeau o parte din banii primiti mai departe catre superiori, iar la randul lor acestia ii dadeau mai departe mai sus, pana la nivelul revizorilor", a spus Popescu.

Prejudiciul estimat in perioada vizata de ancheta, respectiv un an si jumatate, este de aproximativ 200 de milioane de lei.

 "Acest prejudiciu poate sa exprime contravaloarea tuturor tichetelor de transport care ar fi trebuit sa fie incasate de conductorii de tren si nu au fost, raportat la perioada de un an si jumatate de cand au fost facute cercetarile", a precizat procurorul.

Infractiunile vizate in acest dosar sunt luare de mita, dare de mita,
asociere in vederea de savarsire de infractiuni si divulgarea de informatii nedestinate publicitatii in vederea obtinerii unui folos material.

"Toate aceste infractiuni sunt investigate intr-un dosar de anvergura instrumentat de Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov in care investigatiile dureaza de aproximativ un an si jumatate. Au fost folosite tehnici speciale de investigare pentru documentarea unei activitati infractionale desfasurate intr-o scara ierarhica de la nivelul conductori de tren, sef de tren, inspector si revizor de specialitate. Au fost folosite tehnici speciale de investigare, avem imagini ambinetale surprinse cu ocazia investigatiilor facute cu investigstori sub acoperire ", a mai spus procurorul de la Parchetul Tribunalului Brasov.

Transferul banilor de la conductori catre superiorii lor se facea in toaletele trenurilor, iar mai departe, la Bucuresti, banii erau predati prin intermediul chioscurilor de ziare sau de bauturi racoritoare de pe peronul Garii de Nord, unde lucrau si rude ale angajatilor CFR Calatori.

"Locatiile unde sa facea tranzitul de bani pot fi si acestea. Destinatarii finali ai banilor urmeaza sa fie stabiliti clar in cursul investigatiilor. Posibil sa fie si rudele celor implicati, nu pot infirma", a mai afirmat reprezentantul Parchetului.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5676 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    e o tradiţie (Joi, 25 octombrie 2012, 16:01)

    corvus coraX [utilizator]

    acum j de ani, la sfârşit de săptămână plecam de la Cluj unde eram student, acasă. Noi studenţii umpleam trei vagoane destinate. În fiecare vagon, era un student care aduna plata pentru naş. Sigur că nu Naşul umfla potul. Pe taseu schimbam o regională, urca super-controlul să-şi ia tainul, niciodată, ani de zile, nu am avut nicio problemă... O făceau în văzul nostru câteodată, pe scara vagonului, nici nu se mai oboseau să urce în tren.

    Acum, pe acelaşi traseu, urcă pe trenurile de scurt parcurs, zeci de ţigani. Unul nu are bilet. Un cinci lei la Naş, şi totul e OK. Este greu să renunţi la tradiţiile noastre româneşti, fac parte din profilul nostru socio-cultural..
    • +9 (9 voturi)    
      E momentul (Joi, 25 octombrie 2012, 16:34)

      IlarianPopa [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

      sa punem STOP traditiei
      • +5 (5 voturi)    
        sa devina ISTORIE ! (Joi, 25 octombrie 2012, 17:13)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui IlarianPopa

        de ce pana acum nu se puneau filme pe internet cu incasarile nasilor ?

        Orice baiat de baiat...putea sa faca filmulete cu telefonul...cu toate astea nu se intampla?
      • -2 (6 voturi)    
        >>>>>>>>>>>> (Joi, 25 octombrie 2012, 17:18)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui IlarianPopa

        sa spunem stop alora care ne-au saracit.\ caci pestele de la cap se impute.

        la fel ca mai sus, am parcurs de nenumarate ori traseul Tr. Severin - Timisoara.
        Daca as fi avut bani, ca acum, plateam biletul.
  • 0 (4 voturi)    
    cat timp CFR-ul va fi de stat traditia va continua (Joi, 25 octombrie 2012, 17:32)

    1st_gica [utilizator]

    Acum, vor pica unu, doi mai fraieri, dupa care se vor calma iar apele, si traditia va prospera.
    Atata timp cat CFR-ul va fi administrat de stat, traditia nasul va ramane emblematica.
    De ce in trenurile private, nu poti sa mergi cu nasul ? Pe langa interesul firesc al trenurilor private, de a da de pamant cu CFR-ul de stat ptr. un share de calatori mai mare.
    Cine ar avea interes ca CFR-ul de stat sa fie profitabil ? simtul civic al lucratorilor de la CFR ? nu au asa ceva iar uni nici nu stiu ca exista :))

    gica
    • +1 (1 vot)    
      privat (Joi, 25 octombrie 2012, 19:08)

      qwezczx [utilizator] i-a raspuns lui 1st_gica

      Mai cauta.

      Operatorii privati primesc multe subventii de la stat de isi permit sa intre pe aceasta piata.

      Mai cauta, mai cauta.
  • +2 (2 voturi)    
    Hotia perpetua din CFR (Joi, 25 octombrie 2012, 19:38)

    andreesanu [utilizator]

    Cind nu s-a furat in Romania ???,pot s-o spun ca am destui ani si am vazut destule.In anii 1970-75 nu cred c-o facea careva,lasam la usa un borcan de iaurt si banii in borcan,venea laptarul i-mi lasa iaurtul si un cornulet sau baton intr-o punga de hirtie .Nu erau nici ciini si nici hoti ,i-mi gaseam micul dejun fara spaga fara fite.La Facultate se minca pe saturate ,nu exista idea de foame .Au venit anii 80 cind ma trezeam noaptea la 2-3 iarna, vara si stateam la coada pentru un litru de lapte si o jumatate de pachet de unt,aveam copii mici si lor nu le trebuia explicatii,lor le trebuia mincare .
    Saracia ,foamea i-a facut pe romani salbateci,hoti.scandalagii,i-a dezumanizat,i-a facut ceea ce sunt azi un popor in descompunere morala.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, aveti dreptate (Joi, 25 octombrie 2012, 21:54)

      connors [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Am trait si eu acele vremuri si sunt total de acord.
  • 0 (0 voturi)    
    tapul si nasul (Joi, 25 octombrie 2012, 21:05)

    iuon [utilizator]

    Astea sunt maruntisuri fata de afacerile mari de la CFR. La CFR marfa se fac afaceri mari!!!

    Aproape fiecare director mare a privatizat cate un transport regulat, foarte profitabi. X sa ales cu privatizarea transportului de sare, Y cu titeiul, Z cu carbunele etc ... iar maruntisurile, cursele ocazionale au ramas la stat.
    De la o zi la alta cele mai bune locomotive, garnituri au fost revopsite cu insemnele firmei domnului X si Y, iar jegurile ptr. fier vechi au ramas la stat.

    Saracii nasi acum sunt sacrificati ca tapi ispasitori. Eu nu doresc sa apar hotia lor, dar sumele mari nu prin ei au disparut.
  • 0 (0 voturi)    
    NASI cu vile si limuzine. (Vineri, 26 octombrie 2012, 10:02)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Putini NASI ar ramane cu averile intregi daca ANAF ar decide sa-i verifice. Au vile si limuzine.
    Dar data fiind perioada electorala, nu vor sa fiaca dreptate ca ar pierde voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    nasii (Vineri, 26 octombrie 2012, 14:59)

    wollfy [utilizator]

    Wau, i-auzi briul! S-a descoperit coruptul numarul uni: acarul Paun! Mai, da stiu asta sa jmechreasca fraierii, ceva de speriat! Da domne' , nasul este de vina pentu falimentul cailor ferate! Bun, da' intreb io, asa ca prostu': CFR marfa, tot nasul a pus-o pe butuci??? Da' nu-i nevoie sa raspunda careva.
    Nasul e de vina, ce mai! Stiti cite statii de cale ferata s-au inchis (nu-i vorba, trenul opreste totusi acolo!!!) pentru ca au fost dati afara, nu, nu sefii de la Bucuresti, ce-si tin curu in scaune comode, ci casierii si acarii din Ototeii de Vale! S-au facut restructurari peste restructurari, dar numai printre casieri, personal e serviciu si intretinere, acari si revizori de cale! Pai de un' drac sa cumperi biletul, daca in gara nu mai exista caserie, de la maidanezii ce misuna printre darimaturi??? Aaaa, ziceti, de la controlor! Da, la pret dublu, ca asa prevede legea: nu ai bilet, cumperi de la controlor la pret majorat!!!
    Da, nasul a pus pe linie moarta CFR calatori, nu tot felul de capusari, sustinuti de partidele foste, acuale, iar foste si iar actuale la putere! Nuuu, nasul e e vina, ca a luat bani! Pai banii astia, unde s-au dus, nu mai sus, nu tot la aia cu curu-n scaunne calde????? Pai asta nu inseamna INCURAJAREA de cetre sefii a sistemului????? Da, nasul e de vina!
    De cind stiu eu calea ferata, te intelegeai, la o adica, cu nasul. Si pe vremea aia nu aveai loc sa arunci un ac in garniturile ticsite de calatori! Nasu era si atunci, de ce nu a falimentat CFR-ul????
    Cica nasul e de vina, nu stabii de prin ministere care si-au tras linii de autobuze private! Nasu-i de vina ca s-au inchis fabricile de locomotive de la Craiova sau cele de vagoane calatori de la Arad! Da domne' nasu-i de vina!!!
    Asta sa o spuna lu' mutu, nu ala, fotibalistu'!!!!