Ponta, despre accidentul in care este implicata o masina a Ambasadei Rusiei: Romania respecta conventiile internationale, dar vreau sa fim respectati ca tara

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 24 octombrie 2012, 13:24 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a multumit Ministerului de Externe, in debutul sedintei de Guvern de miercuri, pentru modul in care a actionat pana acum in cazul accidentului rutier de duminica in care o tanara de 19 ani a fost lovita de o masina a Ambasadei Rusiei pe o trecere de pietoni din Sectorul 3 al Capitalei. Seful Executivului a precizat ca Romania respecta conventiile internationale insa "vreau sa fim respectati ca tara" si "as vrea ca cei care comit fapte ilegale sa plateasca, in Romania sau in tara lor de origine cum spune legea internationala".

"Vreau sa imi exprim satisfactia ca ati actionat imediat fata de acel caz important pentru opinia publica. Sigur sunt niste conventii internationale pe care Romania le respecta, dar vreau sa fim respectati ca tara si asta e lucru cel mai important. Si evident as vrea ca cei care comit fapte ilegale sa plateasca, in Romania sau in tara lor de origine cum spune legea internationala, dar sa nu mai trecem din nou prin, pana la urma, traume, sa constantam ca cineva incalca legea si dupa aceea e declarat nevinovat. E importanta pozitia noastra de principiu. Cunosc foarte bine conventiile internationale si le respectam, dar pozitia noastra este corecta si multumesc Ministerului de Externe perntru modul in care ati actionat pana acum", a declarat Ponta.

Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, a anuntat marti,  in urma intrevederii pe care a avut-o la sediul MAE cu Ambasadorul Rusiei la Bucuresti, ca autoritatile romane au solicitat ridicarea imunitatii diplomatului rus care a fost implicat intr-un accident rutier. El a precizat ca "regreta profund" faptul ca diplomatul nu a acceptat sa se supuna etilotestului.

Pe de alta parte procurorii Parchetului de pe langa Judecatoria Sectorului 3 au anuntat, de asemenea marti, ca le vor solicita judecatorilor transferul in Federatia Rusa a dosarului accidentului.

Amintim ca un accident in care a fost implicat un autoturism apartinand Ambasadei Federatiei Ruse in Romania si soldat cu ranirea unei tinere s-a produs, duminica dupa-amiaza, pe bd. Camil Ressu din Capitala, la intersectia cu strada Ilioara. Tanara in varsta de 16 - 17 ani a fost transportata la Spitalul Clinic de Urgenta 'Bagdasar-Arseni' unde se afla internata in stare grava.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1333 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Diplomat roman, Singapore, accident mortal ... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 13:43)

    Dan1953 [utilizator]

    Exista, totusi, un precedent romanesc pentru asemenea cazuri ...
  • +4 (8 voturi)    
    Ipocrizie (Miercuri, 24 octombrie 2012, 13:49)

    European [utilizator]

    Asa de bine au procedat autoritatile, incat l-au lasat pe ala sa plece, fara sa-i faca o fotografie, fara sa-i faca un test de alcoolemie, doar pentru ca a spus el ca are imunitate. Pana cand a confirmat Ambasada ca are intr-adevar imunitate, erau obligati sa faca cercetari, sa-l testeze, sa-i ia datele. Acum, chiar daca se va judeca procesul in Rusia, ce probe au impotriva lui? Idioti care nu cunosc legea sau se prefac ca nu o cunosc, pentru a scoate basma curata un rus, dar fac pe sfintii pe la televizor, pretinzand ca iau atitudine. Din nou vorbe,, vorbe, vorbe, dar faptele spun altceva.
  • +4 (8 voturi)    
    de la.... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 13:50)

    translativus [utilizator]

    ...."as vrea", la a putea este cale lunga si ai grije ce iti doresti, ca s-ar putea sa ti se intample caci prin plagiat faci parte din "...cei care comit fapte ilegale..." si care trebuie sa "plateasca", dupa cu bine spui.
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 13:50)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Nimeni nu respecta o tara unde prim ministru este un plagiator dovedit...

    in Ungaria a demisionat unul..in Germania la fel...noi suntem capra raioasa cu coada pe sus...

    Asa ca daca vrei respect demisioneaza si pune-l pe nataflet prim-ministru. C altul pe la USL mai bun ca ala (doamneee.....) nu aveti...
    • +3 (5 voturi)    
      Pacat ca nu pot sa-ti dau decat un vot (Miercuri, 24 octombrie 2012, 14:01)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      .
  • +4 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 24 octombrie 2012, 13:55)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Nu putem fi respectati ca tara cata vreme-l avem pe Ponta premier.
    • +1 (1 vot)    
      Hotii fura fiindca nu sunt respectati! (Miercuri, 24 octombrie 2012, 14:32)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui motanu_ranjila

      Daca-l respecti pe hot iti da inapoi cu dobanda ce-a furat de la tine.
  • +2 (2 voturi)    
    vreau sa fim respectati ca tara (Miercuri, 24 octombrie 2012, 15:11)

    adma [utilizator]

    imaginea unei tari o fac reprezentantii ei, asa ca ce respect sa primeasca o Romanie condusa de niste papagali
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu ca oameni (Miercuri, 24 octombrie 2012, 15:57)

    alnimanui [utilizator]

    Tara e suma cetatenilor ei. Daca nu cerem fiecare respect ca oameni, nu suntem respectabili ca tara. Si ma intreb, politaiul care l-a lasat sa plece pe autorul accidentului mai e in politie? ce zic sefii lui? Cum sa tragi la raspundere o persoana care pe care nici macar nu esti sigur cine este? Astea sunt preblemele conducerii tarii!!!
  • -1 (1 vot)    
    Cauze (Miercuri, 24 octombrie 2012, 16:27)

    marvio [utilizator]

    Accidentele au de regula mai multe cauze. Daca vreti sa fim obiectivi ar trebui sa constatam ca la trecerea de pietoni unde a avut loc accidentul despre care vorbim marcajele lipseau sau nu erau clare. In al doilea rand masina ambasadei avea viteza cam mare. In al treilea rand fata traversa cam repede si fara sa se asigure suficient. Din pacate, membrii ambasadelor au imunitate iar politia este obligata sa respecte aceasta regula.
    • +2 (2 voturi)    
      scuza-ma ca iti spun, dar esti cam prost (Miercuri, 24 octombrie 2012, 17:05)

      break_noon [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      pe inregistrarea video, care e facuta de la distanta mare, se vede trecerea de pietoni.
      nu stiu daca este si semn de circulatie inainte, dar zebra se vede
      masina avea viteza mare, si cred ca se poate face expertiza tehnica, cu camera video, pentru a vedea exact viteza.
      traversa cam repede, fara sa se asigure? la ce sa se asigure? la un timpit care schimba banda in ultimul moment, si care vine cu viteza mare?
    • +2 (2 voturi)    
      Vizionati inregistrarea (Miercuri, 24 octombrie 2012, 17:24)

      European [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Sa nu dam vina pe victima, asa cum se intampla de obicei. Mai nou, Ambasada rusiei pretinde astazi, intr-un comunicat, ca fata alerga pe trecere, un neadevar... Fata s-a asigurat, a traversat in pas normal prima jumatate a trecerii, a incercat sa grabeasca putin pasul cand a vazut ca masina nu incetineste, dar prea tarziu. Argumentele dumneavoastra ar fi putut avea o baza daca fata ar fi fost lovita la primii pasi facuti pe trecere, dar nu este cazul. Mai mult decat atat, masina rusului venea cu viteza mare, dar in fata lui era o masina care redusese viteza, in momentul in care a lovit fata, rusul incerca de fapt sa depaseasca (neregulamentar) masina din fata lui. Fata nu avea cum sa prevada, fiind in mijlocul trecerii de pietoni, ca individul va face o astfel de manevra, incercand sa depaseasca in viteza o masina care circula pe banda a treia.
      ....................................................................................
      http://www.romanialibera.ro/actualitate/bucuresti/video-tanara-accidentata-de-diplomatul-rus-este-in-coma-soferul-are-imunitate-diplomatica-281521.html
      .........................................................................................
      In ce priveste politia, aceasta nu si-a facut treaba. Legea prevede ca ei trebuiau sa-si faca ancheta, chiar daca omul a invocat imunitatea diplomatica, si sa efectueze toate cercetarile necesare, pana in momentul in care Ambasada Rusiei ar fi invocat in mod expres imunitatea. Conform legii, nu persoana vizata invoca imunitatea, ci tara respectiva contacteaza autoritatile romane pentru a o invoca.