Stelian Fedorca, secretar de stat in Ministerul Educatiei: Proiectul e-book in loc de manuale scolare va fi implementat din 2013

de R. Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 5 octombrie 2012, 11:48 Actualitate | Esenţial


De anul viitor va incepe procesul se implementare a proiectului privind inlocuirea manualelor scolare cu ebook-uri, a declarat Stelian Fedorca, secretar de stat in cadrul Ministerului Educatiei. In cadrul unei conferinte de presa, oficialul a spus ca spera ca "pana in luna martie sa terminam cu curriculum, iar din 2013 - 2014 sa dam unui numar cat mai mare de copii aceste ebook-uri, unde sa aiba manualul in sistem electronic", transmite Agerpres.

Stelian Fedorca, secretar de stat pentru preuniversitar in cadrul Ministerului Educatiei, a sustinut joi 4 octombrie o conferinta de presa la Tandarei in care a vorbit despre proiectul inlocuirii manualelor scolare cu ebook-uri. Proiectul va costa in total aproximativ 600 de milioane de euro, din bani europeni, a declarat Fedorca.

"Manualele scolare existente nu sunt bune. Ele sunt din 1996 - 1998 si se retiparesc. O cheltuiala inutila de bani. De aceea, am venit cu un proiect, cu aceste ebook-uri, proiect pe care vom incerca sa-l implementam chiar din 2013. Pe acestea vor exista noile manuale. Speram ca pana in luna martie sa terminam cu curriculum, iar din 2013 - 2014 sa dam unui numar cat mai mare de copii aceste ebook-uri, unde sa aiba manualul in sistem electronic", a anuntat Fedorca, citat de Agerpres.

Potrivit secretarului de stat, prin implementarea acestui sistem se pot economisi patru milioane de euro anual, bani care se cheltuie pe retiparirea unor manuale.

"Acei bani ar putea fi utilizati, din aproape in aproape, pentru dotarea scolilor cu aceste ebook-uri unde elevii sa aiba manualele in format electronic. Pe de o parte, este bine si pentru sanatatea lor, mai ales pentru cei care au foarte multe manuale si sunt destul de grele, adunate, iar pe de alta parte, din punct de vedere ecologic, pentru ca astfel se taie mai putini copaci si se consuma mai putina hartie. In plus, manualele sunt in format electronic si pot fi usor adaptate, actualizate, in cazul in care se modifica ceva si nu trebuie sa arunci la topit un manual. Mai mult decat atat, daca va avea si conexiune la internet exista foarte multe platforme de comunicare intre elevi si profesori, profesorul putand chiar sa-i corecteze temele, iar parintele poate intra pe fir pentru a-l urmari. Ar fi pacat sa nu folosim aceasta tehnologie, in avantajul pregatirii copiilor", a anuntat Stelian Fedorca.

Proiectul este estimat la valoarea de 600 de milioane de euro, pentru a putea fi implementat in toata tara. Secretarul de stat in MECTS sustine ca exista fonduri europene nerambursabile pentru acest proiect, cofinantarea urmand a fi platita "de Ministerul Educatiei prin Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2691 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    religie (Vineri, 5 octombrie 2012, 12:34)

    thebblack [utilizator]

    si manualul de religie tot pe e-book :))?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu (Vineri, 5 octombrie 2012, 13:06)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Pe ala il face din piatra, ca ghizdanul sa ajunga tot la greutatea de 5 kile, ca inainte...
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 5 octombrie 2012, 13:49)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Da ca stropesc tableta cu aghiasma inainte :)
  • +3 (3 voturi)    
    Mic calcul (Vineri, 5 octombrie 2012, 13:59)

    finutza [utilizator]

    Deci se cheltuiesc 600 milioane de euro (e adevarat, bani europeni, dar tot cheltuiala este) pentru a se face o economie de 4 milioane euro pe an! Cap de economist, nu gluma! Fiindca investitia s-ar amortiza in 150 de ani!
    Poate s-ar justifica in masura in care beneficiile ar fi foarte mari. Dar... tare mi-e teama ca totul se face doar de dragul acelor 600 milioane euro europeni....
    • 0 (0 voturi)    
      Mare calcul (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 11:53)

      EconomCezarescu [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Finuta draga,
      Calculul amortizarii se face diferit.
      Trebuie sa iei in calcul toate reducerile de costuri (industria lemnului este doar una din cele afectate), ci si din profiturile asociate investitiei.
      O sursa de venit auxiliar este faptul ca toti copii care vor iesi din scoala vor fi informatizati. Asta inseamna un plus la salariile tuturora.
      Totodata inseamna un minus in orice factura a oricarei firme care are nevoie de oameni informatizati.
      Totodata ai o scadere de consum energetic fiindca o tableta/reader este mult mai la indemana de utilizat fata de un laptop sau calculator.
      Nu, investitia nu se amortizeaza in 150 de ani. Se amortizeaza in maxim 30, cand va ajunge prima generatie de copii afectati de schimbare la maturitate.
      Sper sa fi fost pe intelesul tuturora.
  • +3 (3 voturi)    
    Ceva nu se leaga (Vineri, 5 octombrie 2012, 14:01)

    albatrosul_verde [utilizator]

    proiectul costa 600 milioane euro si cu el se economisesc 4 milioane de euro pe an. deci se va amortiza in 150 de ani ...

    pe ce naiba atata banet, ebook e doar un amarat de fisier si nu cred ca le dau copiilor readere gratuite ...
  • +2 (2 voturi)    
    ce firma va livra acele ebook-uri? (Vineri, 5 octombrie 2012, 14:51)

    eutunefutem [utilizator]

    unde intra banii de fapt? iar si-a facut vreun parlamentar o firma? JOS PONTA!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Banii intra la tine (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 11:55)

      EconomCezarescu [utilizator] i-a raspuns lui eutunefutem

      Eu si tu, banii intra la producatorii de device-uri, oricare vor fi acei alesi (probabil in urma unei licitatii), si la tine in buzunar, dupa ce vei utiliza sistemul de invatamant (ca si direct beneficiar sau ca si parinte).
  • +1 (1 vot)    
    idee buna, dar (Vineri, 5 octombrie 2012, 22:15)

    Erwin [utilizator]

    secretarul de stat arata ca are idei destul de vagi despre ce inseamna un e-book, e-book reader si o tableta.
    Trebuie sa deducem ca intentia este de a se distribui tablete pe care se vor gasi manualele in format electronic. Si ca avantajele sunt ca elevii vor avea mai putin de carat si se vor taia mai putin copaci. Nu faptul ca vor avea acces mult mai usor la mai multe informatii, metode interactive de invatare, carti disponibile in mod gratuit.
    dar despre cine vorbim? http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12312542-greseli-gramaticale-intr-document-semnat-noul-secretar-stat-pentru-invatamant-preuniversitar-stelian-fedorca-materialul-fost-redactat-dupa-dictare-fost-citit.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Inconstienta (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 0:11)

    anadia [utilizator]

    Ce sa faca cei din varful muntelui cu e-book-ul? Cei care nu au curent? Cei care invata in clase simultane? Ca metoda alternativa e ok dar sa renunte la manualele tiparite e o nebunie. Nu vor mai pune copiii mana pe carti sa citesca nici macar o poveste.
    • 0 (0 voturi)    
      Anadia (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 11:58)

      EconomCezarescu [utilizator] i-a raspuns lui anadia

      Ana Dia,
      Te asigur ca o tableta iti mareste volumul de informatie citita si asimilata.
      Daca nu crezi, roaga un posesor sa-ti spuna cate ore sta sa o utilizeze la citit, cate la scris, si cam cate pagini de "PDF" citeste pe ora.
      Si spre deosebire de o carte, vei putea sa CAUTI ceea ce doresti sa gasesti, nu doar sa "rasfoiesti".
      Asta e practic diferenta majora dintre tableta si carte: accesul secvential (oferit de carte) si accesul "aleator" (oferit de o tableta).
      Practic este saltul de la papirus, la carte (la papirus accesul era secvential la nivel de rand scris, la carte este la nivel de pagini).
      O tableta "te tine" la citit undeva la 12 ore - 4 zile, iar cei din varful muntelui vor putea si ei sa devina literati, ceea ce e un lucru bun.
      O zi super si plina de carti in orice format!