VIDEO Ponta despre conducerile interimare de la DNA si Parchetul General: Povestea asta cu interimatul incepe sa semene cu "Oltchimul"

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2012, 13:44 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a afirmat miercuri, la inceputul sedintei de Guvern, ca ministrul Justitiei, Mona Pivniceru, "nu trebuie sa se lase atrasa in capcane politice". "Ea are o discutie foarte clara cu Comisia Europeana, are o legea foarte clara, sa faca propunerile pentru noul procuror general si noul sef la DNA, nu este treaba Guvernului cine sunt acesti oameni", a spus Ponta. La DNA si la Parchetul General conducerea este interimara, situatie care "incepe sa semene cu Oltchimul", in opinia premierului.

"Povestea asta cu interimatul care numeste un alt interimat, care dupa aceea desemneaza un interimat incepe sa semene cu Oltchimul. Sper ca doamna ministru, maine, cand se intoarce, sa trateze foarte serios aceasta situatie", a spus Ponta.



In prezent, atat la DNA, cat si la Parchetul General conducerea este interimara, mandatele sefilor acestor institutii expirand la 12 august 2012 si, respectiv, pe 2 octombrie 2012. In luna august, mandatul procurorului-sef al DNA, Daniel Morar, a fost prelungit tot pentru o perioada de sase luni. Candidaturile pentru functiile de procuror-sef al Parchetului de pe langa Curtea de Casatie si Justitiei si al Directiei Nationale Anticoruptie se mai pot depune pana la data de 3 octombrie, dupa ce termenul anuntat initial, 24 septembrie, a fost prelungit de Ministerul Justitiei. Urmeaza apoi depunerea proiectelor de management, urmat de un interviu in fata unei comisii de procurori condusa de ministrul Justitiei Mona Pivniceru. Dupa aceasta data, ministrul Justitiei, Mona Pivniceru, va face propunerile in cadrul CSM.

Laura Codruta Kovesi a anuntat luni, intr-o declaratie de presa sustinuta cu prilejul finalizarii mandatului de procuror general al Romaniei, ca l-a delegat in functia de prim-adjunct al procurorului general pe procurorul sef al DNA, Daniel Morar. Acesta ar urma sa asigure, incepand de marti, pentru sase luni, interimatul in functia de sef al Ministerului Public. Pe de alta parte, procurorul Laura Oprean a fost delegata, incepand de marti, in functia de procuror-sef al DNA pentru sase luni, prin ordin al lui Daniel Morar, prim-adjunct al procurorului general, potrivit unui comunicat al PICCJ.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3454 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    nici asemanari si deosebiri nu e in stare sa faca (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:02)

    mirceacr [utilizator]

    cum sa compari situatia de la o societate comerciala de profil industrial ...cu o situatie privind nominalizarea unor sefi de institutii juridice ?!

    asta compara mere ca produs cu ....proesul de fisiune la nivel atomic, respectiv implozie... prin care se elibereaza mari cantitati

    sau

    pere cu distilarea alcoolului in alambic ...
    • -3 (7 voturi)    
      :)) (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:46)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      situatia seamana cu cea de la Otchim.. adica nitica incompetenta si multe interese
      • +8 (8 voturi)    
        competente (Miercuri, 3 octombrie 2012, 17:19)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Cred ca Morar e mai competent ca Procuror General decit Ponta ca ministru al Sanatatii :)
        Daca as fi in locul lui Ponta mi-as tine gura in cea ce priveste Oltchim, asta a fost mama tuturor privatizarilor si responsabil este evident guvernul Ponta. Politic, cred ca singura sansa - si aia mica - pentru Ponta sa mai salveze ceva este sa dispara pentru 20-25 de ani si apoi sa apara sub alt nume. poate chiar cu niste operatii cosmetice si cu o schimbare de sex.
      • +1 (1 vot)    
        Sau (Miercuri, 3 octombrie 2012, 21:51)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Multa incompetenta a celor de la guvernare din 27 Apr 2012 si pina azi?
    • +10 (10 voturi)    
      vrea el sa fie interimar si acolo... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 15:39)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      o sa avem in curand statul om sau omul stat si acesta se va chema POANTA...
      • +7 (7 voturi)    
        vrea el multe.... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 18:57)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        ...dar nu se mai poate.
        Prin declaratia sa, plagiatorul a vrut de fapt sa ii arate pisica doamnei ministrese, ca a cam uitat de ce s-au facut atatea insistente pentru a fi inscaunata si ca ar cam fi timpul sa isi faca "treaba".
        Probabil ca ministresei ii cam flutura pantalonii de cand a realizat ca situatia este mai serioasa decat credea si ca o paste o mare "responsabilitate".
        Cand auzi asa ceva de la UE, parca nu iti mai vine sa il bagi in seama pe plagiator, mai ales ca pana la alegeri nu mai este mult si sigu nu va mai fi PM.
    • +1 (1 vot)    
      Plagiatorul poate citeşte aici (Joi, 4 octombrie 2012, 8:51)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      http://exploziv-news.ro/special/847-victor-ponta-este-asasinul-procurorului-cristian-panait-dupa-9-ani-exploziv-news-redeschide-un-dosar-bine-ascuns-de-catre-complicii-psd-dosarul-117p2002-dosarul-crimei.html
  • +16 (18 voturi)    
    interimatul lui ponta la justitie si la sanatate n (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:03)

    viodobre651259696676410 [utilizator]

    ponta sa nu mai faca asemenea comentarii. Dupa cate imi amintesc are si el 2 la activ: un interimat la justitie, acum la sanatate. Si asta numai din cauza celui mai cinstit guvern, in frunte cu prim plagiatorul.
  • +14 (14 voturi)    
    interimat (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:05)

    Leul in iarna [utilizator]

    De ce se supara domnul Ponta pe interimat? Doar si dansul a fost ministru interimar la justitie, iar acum este interimar la sanatate. Toate astea in timp ce e si prim-ministru.
  • +14 (14 voturi)    
    Gresit spus... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:13)

    Rollo [utilizator]

    ..trebuia: "nu trebuie sa se lase atrasa in ALTE capcane politice". Asta ne crede idioti: Pivnicera in masina lui Nastase condamnatul si ea nu este implicata politic, ci libera si independenta. Hai sictir...
    • +9 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 3 octombrie 2012, 16:02)

      [anonim] i-a raspuns lui Rollo

  • +17 (19 voturi)    
    Care-i treaba pontacule? (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:20)

    triciupa [utilizator]

    Arde, nu-i asa? Turbeaza voiculescu? Spumega Relu "Transformer" Fenechiu? Se smiorcaie Dragnea pe la usa ta? Teribil ce-mi place sa va vad tremurand de teama DNA-ului! Mutra vanata a penalilor vaicarindu-se ca sunt victime ale unor razbunari politice a devenit show-ul meu favorit.
    Chiar si daca o sa reusiti sa va descotorositi de Morar, de parnaie tot nu scapati! Am eu asa, un feeling...
  • +6 (6 voturi)    
    Romania trebuie sa scape (Miercuri, 3 octombrie 2012, 16:47)

    Kepler [utilizator]

    cit mai repede de Plagiatorul Ponta!
    Daca trece de decembrie vor urma ani de minciuni sfruntate.
  • +6 (6 voturi)    
    guvernarea plagiatorilor (Miercuri, 3 octombrie 2012, 17:01)

    visio [utilizator]

    seamana a prosteala pe fata....
  • +5 (5 voturi)    
    ca sa vezi!!!! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 18:11)

    asada [utilizator]

    Oare cine a inventat interimatul si-l foloseste intr-o veselie de cand s-a trezit prim ministru??!!! Iti trebuie o mare doza de impertinenta sa vorbesti despre funie in casa spanzuratului.
  • +3 (3 voturi)    
    Opa ....! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 18:41)

    blackbik [utilizator]

    Sa intelegem ca dl. Ponta a fost informat cum ca pentru Procuror General o sa candideze Dan Diaconescu ?
    Sa intelegem ca se asteapta candidaturi si din partea grupurilor de interese din partea economica?
    Sa intelegem ca Ministerul de Justitie ( in opinia Dlui Ponta) este la fel de incompetent condus ca si Ministerul Economiei care a organizat defectuos privatizarea Oltchim?
    Sa intelegem ca dl Ponta ( in legatura cu concursurile pentru Procurorul General Si Procurorul Sef al DNA) are cumva senzatia de deja-vu al vreunui circ ?
    Sa intelegem ca dl. Ponta ne transmite ca ministrul justitiei raspunde cu capul si ca in caz de ceva nasol o sa-l dea afara tot pe dl. Vulpescu?
    Sa intelegem ca se pregateste transformarea Justitiei Romane in petrochimie fara materii prime?
    Sa intelegem din spusele dlui Ponta ca de fapt Justitia Romana va fi bagata in "reorganizarea" mascata a falimentului?
    Oare ce-o insemna ce a spus domnul Ponta?
  • +4 (4 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 3 octombrie 2012, 18:47)

    emigrant [utilizator]

    Incredibil in ce hal a ajuns Romania. Cu 6 facultati de medicina unde se intra extrem de greu, Ministerul a ajuns sa fie condus de un derbedeu de doi bani. Pacat ca acceptam acesti impostori. Este plina lumea de medici bine pregatiti, e o rusine ptr profesionistii din domeniu din tara si strainatate ce se intimpla acum.
  • +4 (4 voturi)    
    interimatele si guvernarea celui mai cinstit guver (Miercuri, 3 octombrie 2012, 19:13)

    nash pandelica [utilizator]

    cine fura intermar la justitie ?
    dar la sanatate ?
    pai, d'aia e dottore, nu ?! :)
    cel mai cinstit guvern a schimbat mai multi minstrii decat toate guvernarile boc la un loc !
    pe motive de incopatibilitati, prostie, diplome false.
    numai plagiatul este la loc de fala...
    asta'i romania !
  • +2 (2 voturi)    
    umor (Miercuri, 3 octombrie 2012, 21:27)

    zot [utilizator]

    ai un umor vrednic de mila.ce nu este plagiat nu-ti reuseste si astfel de cand esti premier nimic nu iti mai reuseste
  • +1 (1 vot)    
    Doar interimatul DNA si PG deranjeaza! (Joi, 4 octombrie 2012, 9:40)

    gristero [utilizator]

    Nu cred ca pe Ponta il deranjeaja "interimatul !"
    El s-a inteles mai bine cu un presedinte interimar,el insusi a fost de citeva ori interimar pe la cite-un minister ....si poate va mai fi !
    Recunoste ca " nu este treaba guvernului cine sint acei oameni (sef DNA si PG)"! Atunci te ce-si da cu parerea?De ce se baga ?De ce nu-i place interimatul lor?
    Povestea cu"interimatul care numeste un alt interimat "
    a inceput de la tine si guvernul pe care-l conduci!
    Deja ai uitat?????