VIDEO Traian Basescu: Am fost neatent, nu am contestat la timp listele electorale pe baza carora s-a organizat referendumul/ Sintem in tara birocratiei desavirsite

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2012, 16:43 Actualitate | Esenţial


"Pentru un un referendum national, care vizeaza demiterea presedintelui, toti cetatenii peste 18 trebuie inclusi in liste. Aici, dl Rus trebuie sa stie - si daca o considera o presiune i-o spun si acum - ca la cei 18,3 milioane trebuia sa mai adauge si cei 460.000 de romani cu domiciliul in strainatate, care sint trecuti in evidenta MAI", a declarat presedintele suspendat Traian Basescu, intr-o declaratie de presa sustinuta la sediul de campanie, precizand insa ca accepta listele electorale date de MAI in baza carora s-a organizat referendumul, intrucat "a fost putin neatent si nu le-a contestat la timpul potrivit".

Declaratiile lui Traian Basescu:

  • Este inca o mare confuzie legata de referendum, alegeri, numar si e un amestec neclar. Din acest motiv, am facut pentru presa un document care ia fiecare lege pentru fiecare tip de alegeri si va reda articolul din respectiva lege cu privire la principalele elemente care vizeaza respectivele alegeri. Stiu ca e neinteresant, dar ajuta la intelegere
  • Fiecare tip de alegeri are propria lege si propriul tip de intocmire a listelor electorale
  • Pentru locale e un tip de lista electorala - de pilda in Caracal nu are voie sa voteze decit cel din Caracal. Pentru parlamentare este un alt tip de liste, pentru prezidentiale este alt tip, la fel si pentru europarlamentare
  • Pentru referendumul care vizeaza demiterea presedintelui, lista e in conformitate cu legea 370/2004. Este definitiva in Articolul 2: lista electorala permanenta cuprinde toti cetatenii romani peste 18 ani; indiferent unde s-ar afla ei
  • Acum venim la un raspuns pe care i-l datorez dlui ministru Rus
  • Vad ca dl Crin Antonescu spune ca nu a facut nici o presiune, iar eu spun ca da, am facut. Prin declaratiile publice de aici
  • Au fost doua declaratii, plus a treia la demisie, in care dl fost ministru Rus spunea "Am actualizat listele electorale utilizate la locale", ceea ce este gresit, dar nu am mai putut face nimic pentru ca trecuse termenul de contestare
  • Nu le-am contestat in timp util, nu mai am dreptul la contestatie
  • Trebuie sa accept lista data de MAI, 18,3 milioane
  • Ii transmit acum dlui Rus, pe care nu-l suspectez de rea-credinta. E clar ca a fost pacalit. E clar ca a fost naiv
  • Si ne-a aratat ca a scazut numarul de electori cu circa 20.000 intre locale si referendum
  • Deci nu-l acuz pe dl Rus de incorectitudine, pentru ca a spus cu gura lui ca a actualizat listele
  • Repet: nu contest pentru ca nu am contestat aceste liste la timpul potrivit
  • Dar, pentru un referendum national, care vizeaza demiterea presedintelui, conform art 2 punctul c), toti cetatenii peste 18 trebuie inclusi in liste
  • Aici, dl Rus trebuie sa stie - si daca o considera o presiune i-o spun si acum - ca la cei 18,3 milioane trebuia sa mai adauge si cei 460.000 de romani cu domiciliul in strainatate, care sint trecuti in evidenta MAI
  • Deci, dle Rus, considera ca si acum, dupa ce nu mai esti in functie, considera ca si acum fac presiune asupra dumneata pentru ca nu ai actualizat corect listele electorale
  • Este regretabil faptul ca se intirzie o decizie
  • Inteleg ca Guvernul a comunicat ca nu detine listele electorale. Nu era nici o dificultate sa printeze listele electorale asa cum au fost inaintate BEC-ului
  • Vom vedea daca se va solicita institutiilor - acum listele stiu ca au fost ridicate de Parchet
  • Sintem in tara birocratiei desavirsite
  • Daca-mi permiteti un comentariu personal, si nu e presiune la adresa nimanui, eu nu cred ca are nevoie CCR de listele nominale, pentru ca acolo sint 18,3 milioane de romani
  • Nu vad cine sta sa ia la mina 18 milioane de nume
  • Cred ca documentul de care are nevoie CCR e cel care se afla pe site-ul BEC, defalcat pe judete. Cred ca acela e documentul pe care-l cere Curtea
  • E un blocaj clar al institutiilor, nimeni nu vrea sa contribuie la deblocarea situatiei politice
  • Imediat ce solicitarea Curtii de a primi listele (pentru a vedea numarul total al celor inscrisi) va sosi la Curte, ma voi adresa CCR cu solictarea de a devansa termenul atit de repede cit poate Curtea
  • Pentru ca altfel vom continua decredibilizarea Romaniei
  • O tara in care organizatorul referendumului isi contesta propriul referendum e o tara in care nimeni nu mai poate avea incredere. Reusim sa scriem o noua pagina de lipsa de democratie, dar macar s-o scriem mai repede
  • Eu am fost putin neatent, nu am contestat listele la timp
  • Insist asupra acestui lucru pentru ca vor veni alegeri prezidentiale

Intrebare: FMI s-a declarat ingrijorat...
TB: Eu m-am declarat ingrijorat inaintea lor. Si acum avem efecte foarte grele pentru economie, ratele dobinzilor pentru finantarea deficitului sint mult crescute datorita turbulentelor si trebuie sa recunoastem ca tot efortul guvernului s-a canalizat pe negarea acestui referendum, in timp ce parte din culturile agricole sint calamitate din cauza secetei, locurile de munca nu apar, deci nu cred ca Romania e intr-o situatie buna.

Intrebare: Va veti intilni cu delegatia FMI?
TB: Nu am solicitat, si nici ei

Intrebare: Cum calificati prestatia lui Crin Antonescu la intalnirea cu FMI?
TB: Nu l-am vazut.

Intrebare: Dar declaratia potrivit careia nu scapati de el decat daca il omoriti?
TB: Mi-am facut cruce azi dimineata. Nu-i pot face decit o recomandare: relax!

Intrebare: Veti merge la Dinamo - Barcelona?
TB: Nu, am rugat sa fiu scuzat, dar nu mai calc pe stadioane de citiva ani buni, de la incidentul pe Giulesti. Recunosc ca am mai fost o data la Dinamo - Steaua

Intrebare: Veti urmari meciul?
TB: Da, cum sa nu-i vezi pe Messi, Pique, mai ales ca vin si cu prietenele lor







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14791 vizualizari

  • -55 (63 voturi)    
    da, 18 mil (Miercuri, 8 august 2012, 17:17)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Asa cum s-au luat la mana 8.5 milioane de voturi in 2 zile, asa se vor verifica pana pe 31 august listele permanente. Ba mai mult, majoritatea muncii va fi facuta pe calculator, deci mult mai usor. Domnule Basescu, omul pesterii, cum e la lumina?
    • +18 (24 voturi)    
      Tu esti Krine? (Miercuri, 8 august 2012, 17:39)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Ieri la Cotroceni ai vorbit engleza sau lipoveana? Si daca da de ce n-ai primit raspuns?
    • +19 (25 voturi)    
      soft (Miercuri, 8 august 2012, 17:39)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      E mult mai luminat Basescu decat bezna prostiei in care va tine USL si antena3.
      Si in softul d-lui ghita nu am mare incredere, s-ar putea sa numere din 2 in 2 si nu e prea bine.
    • +10 (18 voturi)    
      Ipoteza (Miercuri, 8 august 2012, 17:53)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      La un electorat de 18 mil electori, 10 mill se duc la turul doi sa aleaga intre doi candidati, inseamna ca 8 mil nu se simt reprezentati. Din cei doi candidati este ales unul cu 6 milioane de voturi, cel de-al doilea avand 4 milioane. Ipotetic vorbind, daca a doua zi dupa scrutin s-ar face un referendum cu intrebarea: "Doriti sa il suspendati pe cel care a castigat cu 6 mil de voturi?" este absolut firesc ca sa se raspunda cu DA de catre 4 milioane care oricum nu l-au vrut la scrutin plus cateva milioane din cei 8 milioane care nu se simt reprezentati de catre niciunul din cei doi.
      • +6 (8 voturi)    
        corect (Miercuri, 8 august 2012, 19:19)

        NaeAndrei [anonim] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Perfect adevărat, un exemplu destul de simplu de înțeles, și totuși extrem de pertinent, care explică de ce CCR a considerat că este firesc ca într-o situație excepțională (referendum pentru demiterea șefului statului) să existe necesitatea unui cvorum, chiar dacă acesta nu este necesar în cazul alegerilor prezidențiale la termen.
  • -55 (63 voturi)    
    destul (Miercuri, 8 august 2012, 17:18)

    klaudyuxxx [utilizator]

    M-am plictisit, mi s-a acrit, gata mi-a ajuns, m-a obosit, incepe chiar sa ma dezguste. Va rog nu-l mai dati pe distrusul asta in presa.
    • +11 (17 voturi)    
      corect! (Miercuri, 8 august 2012, 17:27)

      cris19 [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      eu zic sa vedem numai discursuri de-ale d-lui Antonescu, presedintele nostru de drept (chiar daca nu l-a ales nimeni) si ale d-lui Ponta de acum inainte. oricum prea apar discursurile lui Basescu pe la toate posturile de televiziune in ultimele zile.
    • +16 (22 voturi)    
      Corect ... (Miercuri, 8 august 2012, 17:28)

      Iskander14 [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Dati mai bine cele doua marmote ... e mult mai distractiv :D
    • +11 (19 voturi)    
      Obositule, plictisitule, (Miercuri, 8 august 2012, 17:28)

      nick1 [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      vezi ca mai tarziu un pic vorbeste odihnitul, poate te mai indulceste putin.
    • +11 (17 voturi)    
      Ai incercat cu Prozac ? (Miercuri, 8 august 2012, 17:29)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Linisteste-te puiule, ca ajungi ca Antenescu.
    • +14 (20 voturi)    
      alo, postacu (Miercuri, 8 august 2012, 17:30)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Te platesc per comentariu sau per prezenta la articol? Isi permite Felix sa te plateasca per comentariu? Cam risipeste resursele, eu zic ca voi postacii ar trebui sa fiti mai rasfirati.
      Sfatul meu - du-te si presteaza la antena3.ro, acolo e target-ul tau.
    • +13 (19 voturi)    
      Nu citi (Miercuri, 8 august 2012, 17:32)

      Borisov [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Ce-ar fi sa nu mai citesti astfel de articole. Esti plictisit, ti s-a acrit, esti obosit, si dezgustat. In niciun caz nu esti plictisit de munca daca stai gura casca pe Hotnews si pui comentarii din minut in minut. Iar ca sa-ti dregi acreala si dezgustul muta-te repede pe Antena 3. Eu vomit de fiecare data cand ma uit.
    • +9 (15 voturi)    
      Postacel (Miercuri, 8 august 2012, 17:35)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      I aspune-mi cum e cand mai ai doar un neuron....ca militienii, de la sapca?
    • -8 (14 voturi)    
      Tintele lui politice sunt OK (Miercuri, 8 august 2012, 17:36)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      si ar trebui sa fie asumate de intreaga clasa politica, insa modul cum vrea sa ajunga la ele e sub orice critica.
    • +10 (16 voturi)    
      Corect... (Miercuri, 8 august 2012, 17:36)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Dati-i pe Ponta si pe Antonescu, macar de la ei invatam cum sa ne descurcam la un referat, o licenta, ceva, si mai ales, invatam cum sa dormim calumea, sa fim cu mintea mereu odihnita.
      Romani, sa dormiti bine!
    • +9 (15 voturi)    
      muta pe A3 (Miercuri, 8 august 2012, 17:36)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Cine te pune sa-l asculti? Telecomanda e la tine!
    • +8 (14 voturi)    
      pleaca tu (Miercuri, 8 august 2012, 17:40)

      cubusis1270022568632 [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Nu mai posta ca nu ai ce spune. Mi bine uita-te la cei pe care i-ai votat indirect punand la referendum stampila pe DA. Ai stampilat "da", deci esti de acord cu actualul guvern, esti de acord cu furtul prin plagiat si nu numai, esti de acord inclusiv cu Voicu, esti de acord cu corectitudinea ireprosabila a parlamentarilor care au migrat de la o platforma la alta, acum nemaireprezentand segmentul de populatie care i-a votat, esti de acord cu toate manevrele pe care le crezi constitutionale si nu vrei ca cei din UE sa dicteze la tine in tara, asa-i?
    • +6 (8 voturi)    
      Pardon (Miercuri, 8 august 2012, 17:54)

      FloryM [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Nu vezi ca numai tu comentezi ?Cine te pune sa intri pe acest site?Intra si tu pe ale voastre(Antena 3,antena 2,etc) si ai sa vezi ca termini cu stresul.Sa traiesti bine!
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 8 august 2012, 19:27)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Raspunzi exact cu vorbele lui chucky.

      Cred ca la raspunsul comentariului de mai inainte, cel care te credea ipocrin avea dreptate.
  • +4 (10 voturi)    
    Basescu a realizat primul ca... (Miercuri, 8 august 2012, 17:38)

    finutza [utilizator]

    ... sunt mai multi decat cei de pe listele lui Rus, Boc, sau mai stiu eu cine, chiar din momentul cand a ridiculizat votantii de pe litoral (care votau cu buletinul in chiloti); acestia apareau si pe listele de acasa (unde nu i-a sters nimeni), dar apareau si pe cele suplimentare de la Mamaia, Eforie, etc...
  • +8 (14 voturi)    
    sah la Rus (Miercuri, 8 august 2012, 17:40)

    ggna [utilizator]

    Eh, domnul Rus, ti se cere ONOAREA de care vorbeai. Recunosti ce o zis Base ca avea dreptate cu aia 460.000? Pot sa cred ca n-ai stiut de la inceput, dar, cand te pune Ponta cu minirecensamantul si cand ti-o zis si Base de ei, nu pot sa cred ca n-ai intrebat subalternii, ca macar ei sa fi citit legea...Ce-i drept, cam ai facut ceva ilegal...iar ce ti se cerea acuma de Crin, era prea de tot, nu-i asa? Nu de alta, dar subalternii pe care i-ai lasat in urma fac partie la Parchet. Urmezi si tu?
  • +7 (13 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 8 august 2012, 17:43)

    berger [utilizator]

    @klaudyuxxx
    Si pe cine ai mai vrea tu cenzurat? Doar pe presedinte? Haide, nu te sfii, spune-i lu´ Tatuca Iliescu si Mamei Rusia!
    De unde tot apareti, tovarasi???
  • -13 (21 voturi)    
    Ridicol (Miercuri, 8 august 2012, 17:47)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pai nu sunt doar 490,000 in strainatate de fapt sunt vreo 3,000,000 si daca mai adaugam si aproape 4,000,000 de minori in total obtinem in jur de 25,200,000 de romani. In felul asta domnul Basescu a reusit sa contrazica toate evidentele (inclusiv rapoartele comisiei prezidentiale care vorbea despre scaderea populatiei) si ne-a dovedit ca, nu-i asa, "...in timpul mandatului meu a crescut populatia mai ceva ca pe vremea lui Ceasca".

    Cincinal in patru ani si jumatate! Bravo! Aplauze!
    Partidul! Basescu! Romania!
    • +8 (16 voturi)    
      e vorba (Miercuri, 8 august 2012, 17:52)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      de aia care au domiciliul stabil...nu badantele si capsunarii de sezon. Dar, inteleg ca ti-e greu sa intelegi. Da inapoi pe Antena 3, te rog...
  • +4 (4 voturi)    
    recomandare (Miercuri, 8 august 2012, 18:01)

    ssm [utilizator]

    Mai pretene, vorba unuia - relax- treci si tu pe site-uri linistitoare pt tine, stii tu bine a3, ..
    Lasa-ne pe noi astia mai fraieri sa ne agitam singuri - ca ne-or transforma tampitii astia in Mexicul Rusiei - sa credem in continuare ca suntem 18m alegatori, nu 12-13m cati ar trebui pt neuronul tau prespalat sa-ti iasa cacarau - ochi de peste prajit
  • +1 (1 vot)    
    RASPNS URGENT DE LA CCR (Miercuri, 8 august 2012, 18:04)

    cccr [utilizator]

    a primit curtea rezultatele referendului aduse sub paza militara de la bec ? pe ce a judecat curtea-pe rezultate comform listelor electorale sau adreselor de la diferite institutii ale statului ? guvernul a avut obligatia sa organizeze corect referendumul-doar atat.in rest curtea judeca ;valid sau invalid..fara adrese adaugatoare catre diferite institutii......juristii sau dottore nu vad asta......curtea trebue urgent sa judece-sper ca are rezultatele de la bec...consilierii lui basescu -treziti-va. faceti macar munca voluntara-da consultati legile...va rog.ca suntem de rasul curcilor....
  • +3 (5 voturi)    
    Eroare sau reaintentie (Miercuri, 8 august 2012, 18:06)

    Padova [utilizator]

    Presedintele invoca eronat listele electorale mentionate in Legea pentru alegerea Presedintelui. "Pentru referendumul care vizeaza demiterea presedintelui, lista e in conformitate cu legea 370/2004." Legea referendumului prevede insa la art. Art. 17. - (1) Operaţiunile pentru desfăşurarea referendumului au loc în circumscripţiile electorale şi la secţiile de votare, organizate potrivit prevederilor Legii nr. 68/1992 pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, respectiv ale Legii nr. 70/1991 privind alegerile locale, republicată, cu modificările ulterioare, pe baza copiilor de pe listele electorale permanente, a listelor electorale speciale şi a celorlalte liste electorale prevăzute de lege. Mai mult CCR, prin Decizia 731/2012 a fost inechivoca: "Constata ca Legea pentru modificarea art. 10 din Legea nr. 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului este constitutionala, in masura in care asigura participarea la referendum a cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale PERMANENTE. ".Ceea ce spune presedintele este in concordanta cu recenta rectificare dispusa de CCR, publicata in MO, INSA aceasta este ilegala deoarece ADAUGA LA LEGEA REFERENDUMULUI (CCR nu legifereaza) si este contrara deciziei 731. CCR a ajuns intr-o situatie absolut deplorabila, incalcind si ea legea. Sunt convins ca judecatorii vor finevoiti sa se balacareasca public ceea ce nu facusera pina acum! Dar ce mai conteaza cind primul care a aruncat piatra este Guvernul modificind legea CCR?!
  • +4 (4 voturi)    
    Paradoxul Popularitatii (Miercuri, 8 august 2012, 18:41)

    Kayros [utilizator]

    Paradoxul este ca Traian și-a recâștigat popularitatea prin faptul ca a fost suspendat ilegal (prin falsificarea răspunsului Curții), de către cei doi infractori. Asa se face ca, oarecum, ar trebui sa le fie recunoscător.

    Raul făcut tarii însa, nu-l poate determina la întoarcere decât sa-i "popeasca" pe cei doi maimuțoi.
    • +3 (3 voturi)    
      Balada lui Cacarau super tareee (Miercuri, 8 august 2012, 19:00)

      Lalala [utilizator] i-a raspuns lui Kayros

      http://www.youtube.com/watch?v=AyfXvX0M_3o
      • +1 (1 vot)