Cum il prezinta Der Spiegel pe ministrul roman de externe Andrei Marga, gresindu-i varsta cu un an

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2012, 15:42 Actualitate | Esenţial


La rubrica "Date personale" despre personalitati, Der Spiegel de saptamana trecuta acorda un mic spatiu ministrului roman de externe, Andrei Marga. Desi editia tiparita acopera saptamana in care ministrul roman tocmai a implinit 66 de ani, data nasterii fiind 22 mai 1946, Spiegel il intinereste cu un an, scriind ca ar avea doar 65. Incadrandu-l in noul guvern de stanga-centru, publicatia germana scrie ca Marga "a trecut deja prin cateva situatii jenante, de la preluarea postului".

Intre acestea s-ar numara comparatia facuta public de filosof si fostul rector universitar, intre presedintele Traian Basescu si conducatorul fascist Benito Mussolini. "Ca si, odata, dictatorul italian, Basescu a vrut sa reduca Parlamentul la o Camera si a ruinat sistemul de invatamant prin reduceri drastice", scrie Der Spiegel. Din aceasta cauza, dupa numirea lui Marga in functie, Basescu i-ar fi refuzat strangerea de mana - razgandindu-se apoi.

Anterior, actualul ministru de externe ar mai fi facut valuri in presa, laudandu-l pe presedintele Rusiei, Vladimir Putin, pentru competenta acestuia. "Ar fi bine daca politicienii de varf ai Europei ar fi asa competenti", ar fi declarat Marga in fata Comisiilor de politica externa, dupa cum citeaza in finalul scurtei sale prezentari, de circa 100 de cuvinte, Der Spiegel. 

Pe aceeasi pagina cu ministrul roman apar in prezentare succinta doi politicieni germani, presedintele Germaniei, Joachim Gauck, dar si Carla Bruni-Sarkozy, un caricaturist iranian si o actrita frantuzoaica, in poza languroasa de fosta "Bond-Girl".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4136 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    germanii sunt putin speriati (Luni, 28 mai 2012, 16:05)

    math [utilizator]

    pentru ca aici in Romania avem un potential extraordinar mai ales cu USL la guvernare si solutiile excelente. Suprematia economica a Germaniei este in pericol si presa lor incearca sa discrediteze guvernul roman nou infiintat. Dl. Marga este cel mai bun minstru de externe posibil dupa ce si-a dovedit calitatile reformand sistemul de educatie in mandatul anterior.

    Declaratiile lui penibile sunt scoase din context, el dorea sa spuna cu totul altceva. La fel si Ponta cand promitea lapte si miere inainte sa dea jos (din greseala) guvernul. Rog presa germana sa ii lase in pace sa lucreze pentru bunastarea noastra, la fel cum trebuie lasata si Dinamo sa se pregateasca in liniste pentru Champions League.
    • +2 (2 voturi)    
      ar trebui suspendati... (Luni, 28 mai 2012, 17:56)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui math

      imediat dupa suspendarea lui Basescu! Mai mult ca sigur suspendarea germanilor ar "ar avea efecte benefice pentru repunerea in miscare a energiilor..." europei!
    • -5 (5 voturi)    
      de unde ai scos-o frate pe asta? (Luni, 28 mai 2012, 18:13)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui math

      te-ai gandit mult? oricum faza cu Dinamo e tare :))
      problema este ca vrem nu vrem alternativa la USL nu prea exista...sunt curios daca i-a mai ramas vreo carte de jucat lu base...
  • +11 (11 voturi)    
    s-a omis esentialul (Luni, 28 mai 2012, 16:10)

    mos ion roata [utilizator]

    om de teleantene si colaborarea cu securitatea
  • +9 (9 voturi)    
    nea Marga (Luni, 28 mai 2012, 16:17)

    TitulescuNicolae [utilizator]

    Va rog insistent sa le spuneti omologilor d-voastra ,ca subsemnatul nu este de acord sa fie reprezentat de matale, PS: (nu trebuie sa le dai explicatii, or sa-si dea seama singuri dupa ce o sa deschizi gura)
  • +13 (13 voturi)    
    Marga = un alt esec al guvernului Ponta! (Luni, 28 mai 2012, 16:22)

    Colette [utilizator]

    Declaratiile unui bun ministru de externe nu pot fi scoase din context si reinterpretate, de regula. Cand esti 'p'afarist' si te scolesti la locul de munca, da, se poate sa fii interpretat aiurea. Insa diplomatia se invata in timp nu prin 'heirupism' si 'obedienta politica'. Acest Marga este tot ce se poate defini ca un ministru de externe pe care nu si l-ar dori nicio tara sau guvern: politruc, fost informator al securitatii (nu i se gaseste dosarul pt ca fiind membru PCR, acesta era pastrat la Biroul de Cadre PCR de la nivel de judet), un gargaragiu, muncinos, duplicitar si vanitos (ca sa enumar doar cateva dintre 'calitatile' sale). Nemtii sunt 'finutzi' in tot ce spun, cu diplomatie!
    • +7 (7 voturi)    
      de ce? (Luni, 28 mai 2012, 17:17)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Colette

      Ca doar dl marga e un om capabil. Capabil de orice.
  • +7 (7 voturi)    
    Marga este ca un elefant intr-un magazin. (Luni, 28 mai 2012, 17:03)

    mircea [anonim]

    Marga nu are nici-o legatura cu externele.Cred ca ,daca Ponta -Antonescu vroaiau sa distruga ministerul de externe,unul mai nimerit pentru asta decat Marga,nu cred ca gaseau.De fapt,Marga,asta nu stiu la ce ar fi bun.Este asa de grobian si lingau,incat le satisface cu prososinta pretentiile de indobitocire ale gruparii de infractori numita USL.In modul cum lucreaza la MAE,Marga pare un bezmetic pus pe distrugere si creare de haos.
  • +7 (7 voturi)    
    Hitler si Roosevelt au construit sosele! (Luni, 28 mai 2012, 17:24)

    Liviu Iordache [anonim]

    Din comparatiile fortate ale acestui pitecantrop (daca observati, din profil pare un personaj abia ajuns homo erectus din celebra 'linie') nimeni nu observa ca in stilul asta, pur marxist, poti compara pe oricine cu oricine, nu numai pe mussolini cu basescu. De pilda, pe Hitler si Roosevelt, de vreme ce amindoii au iesit din criza construind infrastructura, autostrazi, cai ferate. Aici este vorba de nerespectarea ierarhiei intr-un domeniu-cheie! Politica externa este atributul presedintelui, iar ministrul de externe executa intocmai si la timp. Apropo, in alta ordine de idei, acum ne-am prins si noi de ce a plecat Ponta in Afganistan cu o liota de ziaristi dupa el, desi toata conducerea armatei era la Chicago, la Nato (presedintele, ministrul apararii, seful statului major general): sa nu raspunda de manevra comandata lui Grajdean ala! Halal om cu simtul raspunderii, un pusti cordit, cu mijloace imense la dispozitie pentru a-si face mendrele! Nu-i mai dati drumul pe-afara, poate declansa un razboi, nefericitul!
    • -1 (1 vot)    
      de aia... (Luni, 28 mai 2012, 20:31)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      ... ca sa nu fie comparat cu Hitler nu vroia "TATUCUL" vostru sa facem autostrazi...!!!
      DISPARETI ... DISPERATILOR !!!
  • +1 (1 vot)    
    BULA, ministru de Externe (Luni, 28 mai 2012, 17:58)

    livius [anonim]

    BULA, ministru de Externe. asta am obtinut...