Titus Corlatean, ministrul desemnat al Justitiei: Am discutat cu FMI si CE despre mecanismele de cooperare si verificare

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 mai 2012, 21:44 Actualitate | Esenţial


Titus Corlatean, ministrul nominalizat sa preia portofoliul Justitiei in Guvernul premierului desemnat, Victor Ponta, a declarat ca a discutat cu delegatia Fondului Monetar International, Comisiei Europene si Bancii Mondiale despre "mecanismele de cooperare, de verificare si despre coduri", in intalnirea pe care a avut-o, sambata, la Banca Nationala.

"Discutiile au fost succinte, pentru ca a fost vorba despre Scrisoarea de intentie cu FMI si nu despre problemele justitiei in general. Au fost chestiuni legate de implementarea unor directive si termenele de implementare a directivelor europene.

Programul zilei de astazi a fost extrem de dinamic. Stabilisem o intalnire fireasca, pentru o tara cu democratie si normalitate, pentru a discuta despre dosarele cele mai importante cu fostul ministru de finante, dar din cauza sedintei de Guvern programul s-a bulversat si am ales aceasta modalitate - ospitalitatea oferita de Banca Nationala, pentru a discuta in liniste temele legate de mecanismele de cooperare, de verificare, de coduri, de implementare a lor si a fost un bun prilej pentru a pregati si asigura o continuitate a efortului Statului roman, pentru atingerea acestor obiective importante pentru Romania.

Este firesc ca Romania sa continue eforturile pentru a-si atinge obiectivele legate de o justitie care sa functioneze in parametri europeni. Termenii importanti sunt cei agreati cu partenerii nostri europeni si ceea ce este bun trebuie continuat", a spus Corlatean, citat de Agerpres.

Acesta a precizat, pe de alta parte, ca in discutiile de sambata au fost gasite modalitatile de renegociere a contractelor preferentiale din energie.

Dupa cum s-a convenit in discutiile de sambata, avute de ministrul Economiei, exista un termen de 10 zile pentru renegocierea acelor contracte, a aratat Corlatean.

"Exista analiza juridica prin care sa se sustina aceasta renegociere. Analiza a fost facuta, deci se poate", a spus ministrul nominalizat al Justitiei.

Acesta a precizat ca nu a fost abordat subiectul restituirii proprietatilor confiscate, in discutiile pe care le-a avut sambata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1321 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    jurnal de călătorie (Sâmbătă, 5 mai 2012, 21:58)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    "Trenul a plecat hurducăindu-se din gara Işalniţa. Mă simţeam obosit şi fericit, Programul zilei de astazi a fost extrem de dinamic. Stabilisem o intalnire fireasca, pentru o tara cu democratie si normalitate, pentru a discuta despre dosarele cele mai importante cu fostul ministru de finante, dar din cauza sedintei de Guvern programul s-a bulversat si am ales aceasta modalitate - ospitalitatea oferita de Banca Nationala, pentru a discuta in liniste temele legate de mecanismele de cooperare, de verificare, de coduri, de implementare a lor si a fost un bun prilej pentru a pregati si asigura o continuitate a efortului Statului roman, pentru atingerea acestor obiective importante pentru Romania."
    • +6 (6 voturi)    
      Corlatean e un corupt nerusinat (Duminică, 6 mai 2012, 1:39)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      Ce cauta individul asta la Justitie cand el ameninta procurorii care incearca sa-si faca treaba ca-i aresteaza daca se iau de Adrian Nastase?

      Titus Corlatean in martie: Daca Nastase nu va fi condamanat procurorul de caz ar trebui arestat.

      Rusine USL-istilor corupti!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Da? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:00)

    Rezon [utilizator]

    Sa-i spuna cineva si dlui Corlatean ca exista un singur Mecanism de Cooperare si Verificare (nu mai multe, adica). Iar acest MCV e intre Romania si Uniunea Europeana. Nu stiu ce a discutat el cu FMI despre asta. Poate FMI-ul era in pauza de cafea, dar el a crezut ca trebuie sa discute si cu ei despre asta.
  • +9 (9 voturi)    
    Titus, daca vrei sa ai un viitor in politica.. (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:17)

    daniel [anonim]

    baga-l pe Nastase la inchisoare...macar 2-3 ani...

    Altfel nu o sa te creada nimeni ca ai evoluat si nu mai esti cel care ii duce servieta..

    In viata oricarui barbat vine un moment cand trebuie sa dovedeasca din ce aluat e facut si sa il puna la pamant pe cel in fata caruia a stat in pozitie de drepti...

    Incepand de la romani, de la Brutus si pana in PSD-ul zilelor noastre...

    Ion Iliescu vs. Nicolae Ceausescu in 1989.
    Mircea Geoana versus. Ion Iliescu
    Victor Ponta versus Mircea Geoana, a castigat sefia PSD
    Victor Ponta versus Geoana again, anul asta, cand l-a dat afara din PSD...

    Acum, este randul tau.... sa te vedem din ce esti facut !
  • +8 (8 voturi)    
    Titeleee.. (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:49)

    MirceaA [utilizator]

    dar de Nastase se zici? Il scapi? Si nu poti sa-l lasi nici pe Voicu, ca e om de baza.
  • +7 (7 voturi)    
    Ati discutat si despre.... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:51)

    Malone_M [utilizator]

    Marele Arogant? Le-ati spus oamenilor ca e o mare eroare a Justitiei acuzarea Dansului si ca in cel mult 3 zile se repara totul?
  • +7 (7 voturi)    
    Dosare de coruptie (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:57)

    Ha Ha [anonim]

    Ati rezolvat problema cu justitia romana s-a vazut foarte clar. Nu a fost nici un corupt condamnat in dosarele de coruptie: prin urmare suntem o tara extrem de curata, ce ne freaca astia cu coruptia? Noi nu avem coruptie in tara. Justia este minunata, nu condamna pe nimeni, ce mai vor de la noi?
  • -1 (1 vot)    
    Titus Corlatean, ministrul desemnat al Justitiei: (Duminică, 6 mai 2012, 8:22)

    Ioan [anonim]

    Postaci pdlaci s-ar putea s-o incurcati. Astia inlocuiesc justitia voastra cu justitia lor. Repliativa de urgenta. Sefii vostri deja au facut-o. Sunteti in osaid.
  • +1 (1 vot)    
    tampitii ! (Duminică, 6 mai 2012, 8:31)

    gogu [anonim]

    un tampit care scrie -- un alt tampit care este pe post de ministru --- un nemernic care arunca praf in ochi - ce are ma cu fmi si BANCA problema justitiei ??? de ce nu faceti ma nemernicilor in programul de guvernare referire la ce trebuie sa rezolvati in justitie conform MCV-- de ce ma nu scrieti de ineptiile debitate de corlateanu , ponta , antonescu ref. la justotie --- de ce nu scrieti ma de activitatea ca procuror a lu ponta ( cati ani a lucrat efectiv ) poate a lucrat ca oprecu 35 ani + , dar de 20 de ani are alte preocupari -- ma enervez degeaba pentru niste prosti -- un articol de rahat