UDMR propune revenirea indemnizatiei de crestere a copilului la 85% din media veniturilor, pe o perioada de 2 ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2012, 14:47 Actualitate | Esenţial


UDMR va propune in Parlament amendarea OU 124/ 2011 privind asistenta sociala, astfel incat cuantumul indemnizatiei de crestere a copilului sa revina la nivelul de dinaintea aplicarii masurilor de austeritate bugetara, respectiv 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, pe o perioada de 2 ani. Vicepresedintele UDMR Borbely Laszlo a declarat, pentru Mediafax, ca Uniunea va propune mai multe amendamente de modificare a Ordonantei de Urgenta a Guvernului 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala.

"Primul amendament va fi revenirea la cuantumul indemnizatiei de crestere a copilului la nivelul celui de dinaintea introducerii masurilor de austeritate bugetara, adica 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, pe o perioada de 2 ani", a aratat Laszlo Borbely.

Potrivit acestuia, UDMR va propune totodata ca, in cazul nasterii gemelare sau succesive, in care perioada celor doua concedii de crestere a copilului se suprapune, cuantumul indemnizatiei pentru cel de al doilea sau al treilea copil sa se majoreze cu 30%, dar nu mai putin de 1,2 ISR (indemnizatia sociala de referinta), si eliminarea dispozitiilor discriminatorii care stabilesc, in situatia actuala, ca familia nu beneficieaza de indemnizatie incepand cu cel de al patrulea copil.

Un alt amendament va propune ca indemnizatia de crestere a copilului, respectiv dreptul de a beneficia de indemnizatie, sa fie acordat pe o perioada de 3 ani, incepand cu cel de-al patrulea copil.

Laszlo Borbely a aratat ca UDMR doreste si introducerea posibilitatii ca parintele care nu a solicitat concediul de crestere a copilului sa beneficieze de o luna de concediu si indemnizatie intr-un termen extins, cuprins intre momentul nasterii copilului pana la implinirea varstei de 8 ani.

Un ultim amendament propus de UDMR va fi eliminarea restrictiei de angajare pe perioada concediului de ingrijire a copilului, respectiv introducerea posibilitatii de ocupare partiala concomitent cu deducerea proportionala a indemnizatiei de crestere a copilului.

In 2010, odata cu taierea salariilor bugetarilor, cuantumul indemnizatiei de maternitate a fost redus cu 15%, diminuare aplicata la suma rezultata din calculul a 85% din media salariilor pe ultimele 12 luni, stabilindu-se totodata ca acesta sa nu depaseasca valoarea de 3.400 lei.

Ulterior, Guvernul a decis sa introduca o noua formula de acordare a indemnizatiei pentru copiii nascuti incepand cu 1 ianuarie 2011, prin care ramane la latitudinea parintilor decizia de a opta intre doua variante, una activa si alta pasiva pentru cresterea copilului.

Astfel, conform noului sistem, in cazul in care parintele opteaza pentru un concediu pe o perioada de 1 an pentru cresterea copilului, acesta primeste o indemnizatie lunara de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni (nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei) si un stimulent de revenire pe piata muncii in cuantum lunar de 500 de lei.

Daca parintele alege perioada maxima de doi ani pentru cresterea copilului, se mentine cuantumul de 75% pentru indemnizatia lunara primita, insa indemnizatia nu poate depasi plafonul de 1.200 lei si nu mai este acordat niciun stimulent pentru revenirea la munca.


Citeste mai multe despre   
















2818 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    sa fac o smecherie (Marţi, 17 aprilie 2012, 15:02)

    SlowBoz [utilizator]

    sa bag copilul la loc si sa astept pana adoptati legea?

    sa mai fac unul ca sa schimbati in ultima luna la 1 an?

    ce vreti sa realizati?

    chiar vreti sa ma enervati de tot, politicieni de plastic?
  • -1 (3 voturi)    
    ciorba de varza portocalie.... (Marţi, 17 aprilie 2012, 15:07)

    costica [anonim]

    dupa ce ati bulibasit toata Romania cu guvernarea dezastruoasa, acum veniti si modificati tot ceea ce ati facut pana acum in astia 3 ani!!
    DEZASTRU !!!
    Doamne, ajuta-ne sa scapam mai repede de astia !!!
    • -2 (2 voturi)    
      lasa ma postacila (Marţi, 17 aprilie 2012, 16:16)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui costica

      las ca mai e jumate de an si ajung stapinii tai la guvernare si dupa aia te dau afara. Ca doar n-or mai avea nevoie de postaci dupa aia...
    • -2 (2 voturi)    
      NEA costica (Marţi, 17 aprilie 2012, 16:21)

      NEA costica [anonim] i-a raspuns lui costica

      costica cand o sa scapi de astia O SA PLOUA CU CARNATI, se vede ca esti de la usl
  • +7 (11 voturi)    
    pe mine ce ma revolta.... (Marţi, 17 aprilie 2012, 15:08)

    bogdan [anonim]

    E limitarea superioparala 3400 ron. Adica avem vro citeva zeci de mii de fraieri (scotindu-i din calcul pe cei care sunt bugetari) care aleg sa nu apeleze la variante alternative de a-si primi salariul, si declara salariu de peste 1000 de euro net. Iar statul, in loc sa-i incurajeze, tine sa le dovedeasca in fiecare zi ca-s fraieri si ca nu are sens sa declari salariu prea mare, ca oricum in momentul cind e sa primesti beneficii, nu le primesti proportional cu contributia, ci limitat superior. Si atunci de ce sa nu-ti faci un PFA/firma sau sa nu iei dividende din tarile calde? De ce sa platesti ca prostu' 600 de lei la sanatate, 2100 la asigurari sociale, si tot asha? Ca in momentul cind te decizi sa faci un copil sa vezi ca statul nu-ti da mai mult de 3400 de lei? Ca doar interesul tarii asteia e sa se puiasca aia care cistiga 700 de lei, cei care cistiga mult nu trebuie incurajati sa faca copii, ca nu prea pun botul la sacosa cu ulei si faina de la alegeri!
    • -1 (1 vot)    
      copilul e treaba ta (Marţi, 17 aprilie 2012, 16:56)

      bogdan 2 [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      "Ca doar interesul tarii asteia e sa se puiasca aia care cistiga 700 de lei, cei care cistiga mult nu trebuie incurajati sa faca copii" - asta e tare. Daca castigi mult inseamna ca-ti permiti deja sa-ti intretii copiii mai bine decat ala care castiga 700 lei

      Cu 3400 ron pe luna si un sot care are si el un venit te descurci fara probleme pentru o vreme, apoi iti continui cariera, dai copilu la cresa, te descurci cumva.

      Problema e cand tii la bani la fel de mult ca la copil, le vrei pe amandoua, dar vai, nu vrei sa renunti la asa de multi bani.

      Iar cu taxele care le dai la stat, le dai pentru ca sa vina salvarea daca ai nevoie, sa vina salvarea daca sar hotii pe tine, sa ai drum pe care sa mergi cu masina in vacanta, sa ai pensie la batranete, etc. Ca astea nu sunt de calitate sau ca nu sunt impartite bine asta e alta problema.
      • 0 (0 voturi)    
        ce salvare? (Marţi, 17 aprilie 2012, 20:12)

        dan [anonim] i-a raspuns lui bogdan 2

        ce salvare baaa? vine mai repede la cineva care plateste taxe ca boul, decat la unu care freaca menta toata ziua si traieste din ajutoare? ai vre-un avantaj in plus de la stat daca platesti 3000 de ron sau 300 ron? niciunu. e doar un furt pe fata.

        Nu-i bai! ca 70% din cei care vroiau sa faca ceva, au plecat din tara. dupa alegeri o sa plece si restu. o sa ramaneti doar voi handicapatii, hotii, politicienii si pensionarii. Sa va vad cum va furati unii pe altii
      • 0 (0 voturi)    
        Cit despre (Marţi, 17 aprilie 2012, 21:16)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui bogdan 2

        "Problema e cand tii la bani la fel de mult ca la copil, le vrei pe amandoua, dar vai, nu vrei sa renunti la asa de multi bani." dovedesti doar ca nu ai nici o retinere in a comenta despre lucruri pe care nu le stii. Ai fost la mama omida de stii ce-mi doresc eu? Sau doar te trezesti dindu-ti cu parerea???
      • 0 (0 voturi)    
        te revolta??? (Joi, 19 aprilie 2012, 16:45)

        Anetta [anonim] i-a raspuns lui bogdan 2

        Esti handicapat de-a dreptul... de asta e Romania asa cum e, pentru ca e plina de oameni ca tine!!! Care ia bani la negru fara ca sa plateasca taxe si atunci cand fac un copil vrea indemnizatie mare care o platesc "prostii" care castiga bani si declara veniturile reale la stat si platesc taxe de le sar capacul!!! Pentru persoane ca tine muncim noi??? Sa se plateasca in functie de contributii si atunci sa vedem cat iti va conveni tie sa stai acasa si sa-ti cresti copilul cu ... aer!!! Auzi la el, sa vina salvarea... si de ce eu sa platesc mai mult ca sa vina salvarea la mine la fel ca si la tine??? ca esti tu mai destept, nu? hai ca aberezi si habar nu ai pe ce lume traiesti!!! Si in plus, esti un lenes si astepti sa munceasca altii pentru ca sa beneficiezi tu de laurii muncii altora!!!
  • -1 (3 voturi)    
    85% odata.... da cineva mai mult? (Marţi, 17 aprilie 2012, 15:13)

    vrajitoarea Parbriza [anonim]

    ca tot e an electoral.
  • 0 (0 voturi)    
    de unde? (Marţi, 17 aprilie 2012, 20:54)

    argoman [utilizator]

    O alta aberatie UDMR.Fiecare familie este responsabila de cresterea,educarea si sanatatea copiilor sai.Nu poate fi trecuta sub nicio forma aceasta responsabilitate in sarcina statului,a societatii,doar asa ca da bine la electorat.
    Fiecare drept banesc asigurat de catre stat,inseamna de fapt o obligatie in plus pentru platitorii de taxe si impozite.
    • 0 (0 voturi)    
      Depinde de ce parte a baricadei esti (Miercuri, 18 aprilie 2012, 19:25)

      anonymus [anonim] i-a raspuns lui argoman

      Normal ca de la mame si copii trebuie facuta economia, nu ? dupa o analiza atenta s-a observat ca taierea indemnizatiei din 2010 nu a insemnat decat ceva infim. Chiar sunt curioasa cine o sa iti plateasca pensia...
  • 0 (0 voturi)    
    3ani (Duminică, 24 iunie 2012, 18:03)

    noi [anonim]

    Viitorul nostrum sunt copii si trebuie sa facem toate eforturile sa avem copii educati si sanatosi.
    Prima educatie se face de parinti, aceia ce sunt parinti.
    Copilul in primii ani trebuie sa stea cu parintii si sa poata sa il creasca in conditii bune -chiar 3 ani nu 2 ani-
    E f bine ca sa-i ajutam pe parinti. Cei care nu au grija de copii si copii sunt o sursa de venit, cum fac tiganii, sa le fie luati copii si dati la familii ce doresc cu adevarat sa le asigure un viitor bun.
    Finlanda are un nivel ridicat de trai si copiii sunt fericiti.
    Dar exista un "secret":
    Pe la anul 1600 s-a legiferat ca cine nu stie sa scrie si sa citeasca nu are voie sa faca copii!!!
    Iar acum statul finlandez investeste f mult in sanatatea si educatia copiilor.