Ministerul Justitiei precizeaza ca a sustinut proiectul de lege privind despagubirile pentru imobilele nationalizate in forma aflata in dezbatere publica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2012, 10:04 Actualitate | Esenţial


Ministerul Justitiei sustine ca a sprijinit proiectul de lege privind despagubirile in cazul imobilelor nationalizate in forma aflata in dezbatere publica, ce prevede plafonarea la 15%, "avand in vedere continutul Deciziei pilot pronuntata de CEDO in cauza <Atanasiu si altii impotriva Romaniei>". MJ face marti aceasta precizare intr-un comunicat dupa ce in presa au aparut luni informatii conform carora ministerul ar fi sustinut "restituirea in natura sau despagubire totala" in ceea ce priveste imobilele nationalizate.
  • "In legatura cu informatiile aparute in presa, conform carora Ministerul Justitiei <a vrut restituire in natura sau despagubire totala> in proiectul de lege privind despagubirile acordate pentru imobilele nationalizate, precizam faptul ca, atat in cadrul discutiilor din Grupul de lucru interministerial, cat si in cele din Coalitie,  Ministerul Justitiei a sprijinit forma proiectului pus in dezbatere publica, care include plafonarea despagubirilor, avand in vedere continutul Deciziei <pilot> pronuntata de CEDO in cauza <Atanasiu si altii impotriva Romaniei>", se arata in comunicatul remis marti dimineata de Ministerul Justitiei.

Agentia Mediafax a scris luni, citand surse guvernamentale, ca Ministerul Justitiei ar fi sustinut restituirea in natura a proprietatilor nationalizate si esalonarea pe o perioada foarte lunga a despagubirilor banesti. Totodata, ministerul ar fi respins total propunerea initiala a Finantelor, care doreau limitarea la 5% din valoare, decizia finala, de plafonare la 15%, fiind una politica, sustineau sursele citate.

"ANRP si Finantele au propus initial restituirea integrala in natura si plafonarea despagubirilor banesti la 5% din valoarea imobilelor, varianta respinsa de Ministerul Justitiei, care a sustinut, in comisia interministeriala, ca din punct de vedere legal cea mai acoperitoare formula este retrocedarea integrala in natura si esalonarea pentru o perioada lunga de timp a despagubirilor in bani, acolo unde nu se mai poate da in natura. Decizia de plafonare a tuturor despagubirilor la 15% a fost politica si a fost adoptata la cel mai inalt nivel", declarasera sursele citate pentru Mediafax.

Sursele citate au adaugat ca, dupa discutii "la nivel inalt", a fost aleasa varianta plafonarii despagubirilor la 15% din valoarea imobilelor care trebuie restituite si eliminarea posibilitatii de restituire in natura, iar toate ministerele implicate ar fi convenit sa sustina fara nicio retinere proiectul de lege, cel putin in faza dezbaterii publice si ulterior, daca nu vor fi aduse modificari inainte de trimiterea spre aprobare in Parlament.

Vineri, premierul Mihai Razvan Ungureanu s-a intalnit, la Guvern, cu ministrul Finantelor, Bogdan Dragoi, si cu ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, pentru noi discutii despre proiectul care limiteaza despagubirile pentru imobilele nationalizate, inainte ca documentul sa fie aprobat de Executiv.

Proiectul ar putea fi aprobat in sedinta de saptamana aceasta a Guvernului si transmis Parlamentului pentru dezbatere in procedura de urgenta, au declarat surse oficiale.




















1061 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    aiurea !!! (Marţi, 17 aprilie 2012, 10:24)

    costica [anonim]

    NU va fi aprobat nici un astfel de proiect aberant pentru ca NU vrea UDMR!!
    Nu are cum sa vrea UDMR sa renunte de bunavoie pe proprietatile Bisericii Romano-Catolice, unul dintre pilonii de baza ai UDMR la adunare de voturi !
    Pai, cum sa indrazneasca UDMR sa sustina asa ceva, ca-i face praf imediat Tokes si partidele maghiare din Transilvania?!
    Si NU mai intra UDMR in Parlament !!
    Asa ca fie voia UDMR!!
    Desi Ministrul de Finante spunea verzi si uscate, se va face iar voia UDMR si de la explicatiile finantiste ale lui Dragoi portocaliul, vom ajunge la varianta UDMR, adica se vor gasi bani, pe termen lung e-adevrat, dar va fi varianta UDMR !!
    Exact asta spunea vineri si Kelemen Hunor, ca UDMR NU este de acord cu restituirea la limita de 15 %!!
    Pariem ca se va face cum vrea UDMR si ca vor fi si bani!!
    Iar Ministrul Dragoi va face rost de bani, si va mai incasa o minciuna la capitolul declaratii ?!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      in natura , da in natura (Marţi, 17 aprilie 2012, 11:23)

      sandel [anonim] i-a raspuns lui costica

      udmr are dreptate , trebuie sa i se restituie in natura tot ce i s-a luat .
      daca popilor din moldova li s-au restituit zeci de mii de hectare , de ce popilor din ardeal sa nu li se restitie pamant ,biserici,scoli,spitale ,azile si ce-or mai fi avand ei la venirea comunistilor .
      comunistii au stiut ei ce au stiut cand au pus la pamant pe catolici. aia au alta educatie si constiinta a puterii de sine . ia aminititi-va ce au facut catolicii in polonia comunista . ce bine ar fi fost sa avem si noi catolici puternici in ardeal care sa transmita influienta apoi si in muntenia si moldova dar n-a fost sa fie .
  • +4 (4 voturi)    
    oh (Marţi, 17 aprilie 2012, 10:31)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Plafonarea despăgubirilor la 15% din valoarea imobilului este o cruntă bătaie de joc. Pariez că niciunul dintre guvernanţii care sunt de acord cu această tâmpenie nu este în situaţia să-şi vadă casa, că ea există, dar nu numai că nu o poate ocupa, dar va primi, ca un cerşetor 15% din valoarea ei, şi asta în timp...
    Domnilor politicieni, sunteţi penibili. Toţi cei care aţi guvernat în ultimii 20 de ani, toţi sunteţi vinovaţi că s-a ajuns aici. Acest 15% din valoarea unei proprietăţi arată respectul vostru pentru proprietatea privată.
    Repetenţii naţiunii, un stat de drept are la temelie respectul pentru proprietatea privată!
  • +1 (1 vot)    
    O solutie inteleapta (Marţi, 17 aprilie 2012, 11:07)

    Ion Iliescu [anonim]

    Candva toate imobilele nationalizate au fost
    trecute in proprietatea oamenilor municii de la orase
    si sate infratite cu carturarii progresisti, apropiati de nazuintele poporului.
    Acea masura a fost pe deplin justificata pentru ca
    averile bogatanilor proveneau din exploatarea
    omului de catre om.
    Cat am fost eu la butoane am incercat in fel si chip
    sa pastrez neatinse aceste cuceriri revolutionare.
    La un moment dat ramasitele hidrei capitaliste
    grupate in specila in partidul taranistilor
    erau cat pe ce sa impuna masura nesabuita
    ”restitutio in integrum” - si-au primit insa
    pedeapsa binemeritata
    Ma bucur enorm sa constat ca astazi se
    afirma o pleiada de tineri politicieni
    romani gata sa duca mai departe opera
    noastra ...desi 15% e cam mult nu ma tem...
    15% in 12 ani...has,ha,ha...am invins tovarasi !
  • +1 (1 vot)    
    Rusinos (Marţi, 17 aprilie 2012, 11:48)

    micke45 [utilizator]

    Mafia imobiliara si-a facut plinul timp de 20 de ani , iar acum cind nu a mai ramas prea mult de restituir ne arunca praf in ochi cu un 15 % . A facut cineva o statistica cite miliarde de euro s-au dat pina acum la "baietii destepti" ( vezi Mazare si altii) ? Sint sigur ca cei 31 mil ramase de recuperat este o picatura intr-un ocean !!!
  • +1 (3 voturi)    
    restituire proprietate (Marţi, 17 aprilie 2012, 12:04)

    p.p. [anonim]

    Ministerul Justitiei sa nu se ascunda in spatele hotararii pilot a CEDO care exasperata de numarul dosarelor depuse de romani a RECOMANDAT solutia plafonarii despagubirilor.Decizia apartine statului roman care nu poate sa eludeze prevederile Constitutiei in care la art. 44 este prevazut ca dreptul la proprietate este garantat . Fostii proprietari sa-si manifeste nemultumirea in toate modurile posibile pentru a demonstra ca o astfel de solutie nu va fi acceptata .
  • 0 (0 voturi)    
    De ce in rate (Marţi, 17 aprilie 2012, 13:33)

    justificare [anonim]

    Simplu
    Statul asteapta sa o mierliti, sa dati, coltul sau sa mergeti la dracul pentru ca apoi sa incaseze taxa de mostenire pentru ratele pe care urmeaza sa le plateasca urmasilor.
    Ce credeti sa scapati simplu.
    Oricum legea acorda posibilitatea ca statul sa intirzie apropbari si plati.
    Apoi va iesi o lege care suspenda platile si alta prin care sa renuntati la despagubire si alta prin care sa platii voi despagubire statului si apoi alta lege prin care va pune la zid si va impusca.
  • 0 (0 voturi)    
    "dupa discutii la nivel inalt", adica la Cotroceni (Marţi, 17 aprilie 2012, 14:45)

    lili [anonim]

    Dar fara cei de la UDMR care zic NEM !!!

    "UDMR nu va vota în Parlament un proiect de lege al Guvernului privind retrocedările imobilelor dacă acesta nu va prevede restituirea în natură. Afirmaţia a fost făcută de Kelemen Hunor, preşedintele Uniunii.
    "Am avut o discuţie lungă în coaliţie despre legea retrocedărilor, Guvernul este pus într-o situaţie dificilă pentru că mai are foarte puţin până găseşte o soluţie conformă cerinţelor de la CEDO şi de aceea are obligaţia de a transmite un proiect de lege coerent în Parlament. Noi am spus că nu putem accepta să scoatem din legislaţie retrocedările în natură şi nu vom vota în Parlament nicio lege, niciun proiect în care nu se regăseşte această posibilitate. Premierul are dreptul de a transmite orice proiect de lege consideră el că este bine, să degreveze Guvernul de această sarcină, dar noi am spus că, dacă în proiectul de lege nu este prevăzută restituirea în natură, noi nu vom vota legea şi vom depune amendamente pentru că în 22 ani aceasta a fost linia pe care noi am urmărit-o, retrocedările în natură. Prin această modalitate, faci dreptate foştilor proprietari şi degrevezi bugetul de stat de la plata despăgubirilor în bani", a spus liderul UDMR, potrivit Mediafax.
    Preşedintele PDL, Emil Boc, a declarat, astăzi, că proiectul de lege privind restituirea proprietăţilor "nu este un subiect uşor", că acesta se discută de peste şase luni în coaliţie şi speră ca şi opoziţia să-şi aducă contribuţia necesară la rezolvarea acestei probleme "care ţine de România".
    http://www.jurnalul.ro/politica/retrocedare-proprietati-610156.htm
  • 0 (0 voturi)    
    inacceptabil (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:09)

    orati [utilizator]

    Un proiect de lege inacceptabil, o tragere de timp pe seama unui "subiect greu".
    Restituția în natura și, unde nu se poate, despăgubire integrala este singura soluție.
    Este încă un subiect pregătit pentru campania electorala cu priza prin culpabilizarea celor care de fapt au fost victime.
    :) Ăștia putini si "grași" care își cer drepturile și iau banii de la cei multi si "slabi".
    Iar...? Penibil...
    si nu cred ca o sa meargă!!!!!