Uniforma scolara va fi decisa de consiliul de administratie al fiecarei scoli

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2012, 16:15 Actualitate | Esenţial


Catalin Baba, ministrul Educatiei, a declarat miercuri ca prezenta uniformelor scolare in unitatile de invatamant poate fi decisa de consiliile de administratie ale acestora, transmite Agerpres.

Potrivit ministrului, consiliile de administratie pot decide fie asupra uniformelor, fie asupra altor elemente de identificare (matricole, esarfe, etc).

Catalin Baba a precizat ca MECTS va suporta costurile uniformelor scolare pentru elevii care provin din medii sociale defavorizate, acolo unde consiliile de administratie opteaza pentru uniforma.



















1553 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    intoarcere (Miercuri, 4 aprilie 2012, 17:38)

    efz [utilizator]

    la comunism?
    despre libertatea de a alege ce sa imbrace singur cu ce sa se imbrace un elev? sau eventual impreuna cu parintii? pe cine ajuta o uniforma? eventual doar niste firme ale prietenilor!
    • +2 (6 voturi)    
      ! (Miercuri, 4 aprilie 2012, 19:03)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui efz

      :)) ti-a cam intrat democratia in cap si tot degeaba!
      Mai iesi din tara sa vezi ca in tarile civilizate faci diferenta prin uniforma dintre o prostituata si o eleva cu uniforma de scoala...vezi UK si Japonia + alte tari normale....TOTI copiii poarta uniforma...pustanii care porta Armani vor purta aceleasi haine ca cei mai putin avuti..asa e normal la scoala!
      • -1 (1 vot)    
        Si tarile musulmane (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:59)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Toate femeile poarta uniforma acolo, pentru a evidentia rolul lor in societate.
  • -2 (8 voturi)    
    s-a mai intamplat asta (Miercuri, 4 aprilie 2012, 17:39)

    abc [anonim]

    Si factorii de decizie din scoala au stabilit ca uniforma e obligatorie si in plus(!) si ca trebuie cumparata de la o anumita firma(care probabil ca a cotizat putin la acei factori de decizie).
  • +2 (6 voturi)    
    Un pic de disciplina. (Miercuri, 4 aprilie 2012, 18:41)

    Stark [anonim]

    In anul 92 , un prieten plecat din tara se intorcea definitiv din Canada, nu a venit decit cu un top de carti scrisa in romana , dar , trase la stampilograf.
    Ma tot batea la cap sa citesc o carte , asa ca , pina la urma am acceptat.
    Am ris la inceput de continut , apoi , gindindu-ma mai profund am inceput sa ma cutremur de cit de fidel se desfasurau evenimentele si spre ce tinta se indreapta.
    Tinta era tineretul Romaniei, scopul era distrugerea fibrei morale a tineretului nostru , astfel ca in aceasta tara sa domneasca o stare de revolta intre parinti si copii , intre copii si societate....
    Ei bine , acolo scria despre faptul ca educatia in scoli sa fie optionala , ca profesorii trebuiesc sa fie timorati, agresati , adusi in stare de deriva depresiva , regulementele trebuiesc ignorate , diferentirete intre copii bogatiilor si cei fara stare materiala, masini, bijuterii, sex, viiolenta
    Ei bine , toate astea vor dispune si de instrumentele necesare , si atunci in 92 se spunea de cablu , cablu care a intrat abia in 95 in Bucuresti, Era un program clar al filmelor care sa fie cu sex, anticrestine, forma vulgara de argou in scoli , sfidarea profesorilor
    Se scria despre faptul ca armata , care in perioada , te aducea cu picioarele pe pamint sa-ti stii drepturile civile si obligatile de cetatea, se va desfiinta , Se vor desfiinta scolile profesionale si tara se va deprofesionaliza ca romanii sa fie buni afara doar in constructii la lopata .
    De asemenea se pomenea si despre facultatile care dau diplome, pe bani ,acolo unde opreste trenul ca scoala romaneasca sa fie complrct compromisa.
    Cine a avut sansa sa mearga in tari civilizate europene va vedea ca elevii vin la scoala cu bicicleta , fara bijuuri , .. cu uniforma eleganta , incat iti este drag sa-i admiri . Nu exista sa se fumeze si bea in incinta scolii. Demnitate!
    Uniforma diferentiaza, da prestanta , este simbolica . Din nefericire la noi s-a copiat doar scolile de cartier rau famate din filmele americane
    • 0 (2 voturi)    
      in ce tara? (Miercuri, 4 aprilie 2012, 19:32)

      efz [utilizator] i-a raspuns lui Stark

      ca prin tarile nordice nu s-a auzit de uniforma, dar de performanta scolara da. educatia,bunul simt si civilizatia nu stau intr-o uniforma cumparata de la firmele prietenilor. niciodata haina nu face pe om, dar ce are in cap acel om conteaza, si cum este educat de profesori in scoala. dar asta e un subiect tabu.
    • 0 (2 voturi)    
      minti cu nerusinare (Miercuri, 4 aprilie 2012, 19:41)

      aiurea [anonim] i-a raspuns lui Stark

      am terminat liceul in '85 si se fuma foarte mult in liceu si pe unde se apuca. de ex la practica agricola toamna.
    • -1 (3 voturi)    
      ce ba (Miercuri, 4 aprilie 2012, 20:37)

      danut lupascu [utilizator] i-a raspuns lui Stark

      iar nu a venit ajutorul social si te plictisesti spargand seminte si band bere din flacon de 3 litri ?
  • -1 (3 voturi)    
    nu in acesta tara, nu in acest secol (Miercuri, 4 aprilie 2012, 20:08)

    ion [anonim]

    o noua forma fara fond, uniforma nu tine loc de valorile reale care lipesesc elevilor pentru ca sunt straine parintilor lor (adesea si profesorilor)
    NU !
  • +1 (1 vot)    
    uniforme...afacere grasa pt.gasca directorului.... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:19)

    jango cage [anonim]

    .
  • -1 (1 vot)