Eurobarometru: Increderea romanilor in Uniunea Europeana, la cel mai scazut nivel

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 aprilie 2012, 14:21 Actualitate | Esenţial


Increderea romanilor in directia urmata de Uniunea Europeana a scazut cu 14 procente, la 46%, in anul 2011, arata un Eurobarometru prezentat marti la Reprezentanta Comisiei Europene la Bucuresti si citat de Mediafax. Acesta este cel mai scazut nivel de incredere in UE inregistrat in Romania, in conditiile in care cel mai ridicat a fost cel din perioada de pre-aderare, de circa 85%.

Ritmul de scadere a increderii a fost unul accelerat - in timp ce la nivelul Uniunii scaderea increderii in faptul ca directia urmata de UE este cea corecta a fost de doar 8%, in cazul Romaniei erodarea a fost mai mare, respectiv de 14%. Nivelul de incredere a scazut de la 60% in toamna lui 2010, la 46% in toamna lui 2011.

Studiul arata totusi ca, "desi Romania se inscrie si ea in tendinta observabila la nivelul tuturor statelor membre, si anume aceea de scadere a gradului de incredere in directia urmata de UE, ea se situeaza totusi semnificativ peste media europeana a increderii, care este de 38%".

Romania este, din aceasta perspectiva a increderii in directia urmata de UE, a 12-a tara intr-un clasament al increderii condus de Suedia (67%), Letonia (65%), Bulgaria (60%) si inchis de Portugalia (30%), Spania (28%) si Italia (21%).



















1330 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Oamenii au dreptate ! (Marţi, 3 aprilie 2012, 14:51)

    Didos [anonim]

    UE ne da lectii , ne da legi si ne beleste de taxe ! In schimb , ne arata banii la care noi , din fel de fel de motive si piedici impuse , nu putem ajunge ! Tot UE , a contribuit la distrugerea potentialului economic al tarii , transformandu-ne intr-un popor de someri si emigranti , vesnic datori la ei. Suntem o vesnica piata de desfacere , vesnic indatorata si platitoare de dobanzi la creditori . Ungaria si Polonia si acum Grecia, au fost iertate , daca va mai amintiti , de datorii de miliarde de euro ! Pe noi nu ne-a iertat nimeni nici de un cent. Pe langa asta avem o coruptie generalizata in plina splendoare ! Sa ne traiasca !
    • 0 (4 voturi)    
      foarte corect (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:10)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Didos

      amintiti-va ca si Polonia re iaertati 60 mld dolari
      da si noi avem iertati zecide mld ..care nu nise dau de nemti,de arabi,de rusi!noi..Romania ai mai bogati! Regula generala este ...ia de cel nu se poate opune! JAF!
    • +3 (5 voturi)    
      z (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:48)

      zeno [anonim] i-a raspuns lui Didos

      1. ce taxa ti-a impus ue mai exact?
      2. de ce nu putem ajunge la bani? fa tu un proiect pe un program european si o sa vezi ca daca e bun ajungi
      3. ue te-a facut pe tine somer? cum mai exact?
      4. coruptia aia cine vrei sa o starpeasca daca nu noi dinauntru? presupun ca tot ue, nu?
      • -1 (3 voturi)    
        Din spusele tale inteleg ca UE... (Marţi, 3 aprilie 2012, 16:01)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui zeno

        nu are nicio vina. Dar UE cu ce se ocupa mai exact?
      • 0 (0 voturi)    
        Lasa nenicule, ca ne-am lamurit cu banii europeni (Marţi, 3 aprilie 2012, 19:32)

        unu [anonim] i-a raspuns lui zeno

        Stiu individ care a falimentat asteptand banii europeni.

        Rata de absorbtie sta marturie la ce proces eficient de atragere si la cata hartogarie ai nevoie ca sa atragi niste bani "europeni" pe care Romania i-a cotizat neconditionat la bugetul uniunii oricum.

        Cat despre taxe, hai sa vorbim de taxele de mediu in rpimul rand, certificate de CO2, hai sa vorbim de pretul la carburanti care s-a dublat desi productia interna poate acoperi jumate necesarul si preturile la carburanti ar putea fi cu cel putin 25% mai mici decat intr-o tara ca si Ungaria care nu are un litru de petrol.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce? (Marţi, 3 aprilie 2012, 20:21)

        ChavaLito [anonim] i-a raspuns lui zeno

        1.UE a impus romaniei masurile de austeritate actuale + cota unica inainte de aderare
        2. fiindca nu ne da voie sa punem mana pe bani,noi contribuim la bugetul UE mult mai mult decat primim
        3.politicile lor de privatizare liberalizare cresteri de taxe au adus romania in starea in care este acum UE FMI
        4. romania a "aderat" in 2007 la UE la comanda externa,nici macar nu sa solicitat un referendum.. pur si simplu am "aderat" ignorand orice opinie publica.
        inainte de asa zisa aderare romaniei i sa cerut sa vanda BCR OMV si resursele energetice care le mai are acum Romania acum si care defapt sunt vandute sub ochii nostri (cuprumin tarom posta romana romgaz transgaz hidroelectrica rosia montana)
        UE este o iluzie,toate tarile care au intrat in acest joc in primul rand renunta la suveranitate iar 2 privatizeaza masiv.

        spune mi tu mie ce avantaje ai avut de cand am intrat noi in 2007? inainte sa fim in organizatia asta globalista nu avea nimeni treaba cu romanii ... iar acum uite ei spun prin mass media internationala tot de ei controlata ca suntem tiganii europei. asta e scopul,ca Romania si alte tari cu resurse sa devina COLONII
    • +3 (3 voturi)    
      Ce comenrarii de milogi... (Marţi, 3 aprilie 2012, 16:21)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Didos

      Cine v-a impus taxe? Cine v-a indatorat? Cine v-a transformat in emigranti? UE??? Ati uitat cum pina-n 2004 n-aveati bani nici de o excursie la bulgari sau de-o masina mai noua de 1990? A prins mirlanimea Romaniei 4 ani de prosperitate bazata pe diverse bule, si a ajuns la concluzia ca ea "merita" salarii ca-n Germania. Bineinteles, muncind tot ca-n Romania. Daca nu intram in UE acum eram ca Ucraina sau Moldova. Da' voi oricum nu meritati in UE. Ar trebui sa mai prindeti vro 10 ani inafara UE, sa va reamintiti cum era la coada vacii, ca altfel nu stiti sa apreciati apartenenta la UE. Tara de milogi analfabeti cu aere de boieri...
      • 0 (0 voturi)    
        @bogdanel (Vineri, 15 martie 2013, 1:34)

        sko [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Bre,vezi ca vorba aia din copilarie cu "cine zice ala e" contine mai mult adevar decat crezi. Io ma bucur sincer pentru tine daca ai reusit sa-ti tragi o "pisica" din nouas'trei si daca ai mai reusit sa-i faci si doua poze langa farul de la Durankulak, adica pana unde a ajuns benzina ca rata pentru cazan e mare. In rest, vad ca-ti place sa fii condus. Poate tu intelegi de hais si cea, ca asa te manifesti.
  • +1 (5 voturi)    
    UE nu mai pacaleste omul de rand! (Marţi, 3 aprilie 2012, 14:57)

    John [anonim]

    Asteptarile romanilor (si nu numai) de la UE nu au fost si nu sunt indeplinite in realitate. Poate nu intamplator nu exista inca definit/stabilit un mecanism de iesire din UE.
    • +3 (3 voturi)    
      oamenii de rind (Marţi, 3 aprilie 2012, 16:23)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui John

      Oamenii de rind ar trebui sa inteleaga faptul ca doar prin munca o vor duce bine, nu prin diverse pomeni propuse de politicieni. daca vrei sa cistigi bine trebuie sa fii cel mai bun intr-un domeniu. asta-i definitia capitalismului. Voua in schimb va trebuie comunism, ca la rusi. Fara un taqtuca sa va spuna ce sa faceti va invirtiti buimaci in cerc...
  • +1 (3 voturi)    
    ...am ajuns milogii lumii...! (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:10)

    bm [anonim]

    ...milogii habsburgilor ,hunilor , muscalilor si licuricilor ...!
  • +2 (4 voturi)    
    romania in UE contra spaga (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:49)

    nenea [anonim]

    am fost acceptati in UE pentru ca am facut ce ne pricepem noi mai bine: am dat spaga! am vandut combustibilul, bancile si indistria pe nimic. BCR si OMV detin o mare parte resursele (energetice si financiare) ale romaniei (BCR cea mai mare banca sin ro) pentru ca austria detinea presedentia EU la vremea in care noi le-am dat spaga ca sa intram. este foarte CLAR ca noi NU indeplimeam nici pe departe conditiile limita ca sa fim admisi in UE. spaga a fost bine primita de ""cei mari"", piata de desfacere romaneasca functioneaza bine pentru buzunarele lor. cum sa ai incredere in ei, analaizand astfel lucrurile? pe de alta parte nici ei nu au incredere in noi (si bine fac!!!), pentru ca suntem corupti pana in maduva oaselor. insa ei isi doresc coruptia la noi, cat sa le faciliteze accesul la preturi mici la tot ce au nevoie (suntem in aceeasi situatia cu tarile africane). cand au venit ei, ca investitori (investind putin), s-au bucurat; cand s-au dus ciorditorii nostri la ei, ne intreaba ce cautam acolo...(stiau ce avem in tara, deci, sa fie sanatosi si sa ne intretina ciorditorii). ma intreb ce ar fi tara noastra fara UE? dezastru!!! guvernantii nostri ar face ce vor ei (mai multa coruptie decat acum). imi doresc sa fiu in UE, pentru ca, de bine de rau,...cineva tot mai atrage atentia asupra anumitor standarde, pe care noi le-am fi calcat in picioare. greseala noastra ca NU stim sa accesam fondurile lor. Suntem hoti ca si grecii, ca altfel multe am putea sa realizam.
    • 0 (2 voturi)    
      Tin sa iti aduc aminte ce UE.. (Marţi, 3 aprilie 2012, 16:09)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui nenea

      a tinut mortis sa vindem Petrom, netinand cont de faptul ca aceasta vanzare era dezastruoasa pentru noi. A fost conditie obligatorie pentru a accede la UE. Nu au fost "spaguiti"... si-au cerut "spaga" sus si tare.
      • +2 (2 voturi)    
        petrom (Marţi, 3 aprilie 2012, 16:26)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

        Inainte de a fi privatizata Petrom valora cit o ceapa degerata. Avea profit aproximativ zero, era capusata din toate partile, si vindea benzina ieftina subventionata de stat. Adica statul subventiona plimbatul cu masina. Iuta-te cit era valoarea de piata a petrom la privatizare si cit e acum. Uita-te cite miliarde (cite unul pe an) s-au investit de la privatizare. Uita-te cum tot profitul Petrom e gabat in investitii.
  • +1 (1 vot)    
    Încrederea romanilor (Marţi, 3 aprilie 2012, 17:45)

    cititor [anonim]

    sub 50%, dar a celor din Napoli sau din Milano cum e, mai mare sau mai mică?