Parlamentul a votat noua componenta a CNSAS. Dintre membri: Dragos Gheorghe Petrescu, Claudiu Octavian Secasiu si jurnalistul Florian Bichir

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2012, 19:48 Actualitate | Esenţial


Florian Bichir
Foto: Agerpres
Plenul Parlamentului a votat, marti, pentru un mandat de sase ani, noua componenta a Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii (CNSAS), fiind inregistrate 232 de voturi "pentru" ale parlamentarilor, informeaza Mediafax.

Numirea membrilor CNSAS s-a facut, conform legii, prin apel nominal, aceasta fiind aprobata cu votul majoritatii senatorilor si deputatilor.

Astfel, din CNSAS vor face parte Dragos Gheorghe Petrescu (propunere din partea presedintelui Romaniei), Claudiu Octavian Secasiu (propus de prim-ministru), Florian Bichir (propus de Grupurile parlamentare ale UNPR), Florin Abraham, Laurentiu Tanase si Cazimir Ionescu (propuneri din partea grupurilor parlamentare PSD din Senat si Camera Deputatilor).

Au fost votati sa faca parte din CNSAS Ladislau Antoniu Csendes (propunere a grupurilor parlamentare UDMR din Senat si Camera Deputatilor), Corneliu Turianu, Virgil Leo Tarau si Adrian Ciofranca (propuneri din partea grupurilor parlamentare PDL din cele doua camere ale Parlamentului).

Potrivit legii, membrii CNSAS sunt numiti de Parlament - un membru reprezentant al societatii civile propus de presedintele Romaniei, un membru reprezentant al societatii civile propus de prim-ministru si opt membri la propunerea grupurilor parlamentare.

Membrii celor doua Comisii juridice ale Parlamentului i-au audiat, luni, pe candidati si au constatat ca sunt indeplinite conditiile legale, hotarand cu unanimitate de voturi sa adopte un raport favorabil in vederea numirii acestora in functiile de membri ai CNSAS.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1890 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    what a joke (Marţi, 27 martie 2012, 20:33)

    gigi [anonim]

    bichir? cel care scrie la libertatea? haha
    • +5 (5 voturi)    
      Tocmai el... (Marţi, 27 martie 2012, 21:50)

      Shogun [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Da, tocmai raspopitul de la tabloid, acelasi care a dat cu sapa si pe la OTV :))
  • +4 (4 voturi)    
    popa bichir (Marţi, 27 martie 2012, 21:25)

    vlad [anonim]

    autorul celor mai stupide articole din cate am putut citi in EvZ, propus le UNPR, la CNSAS. Halal!
  • +4 (4 voturi)    
    . (Marţi, 27 martie 2012, 21:26)

    RockerJegos [utilizator]

    Imbecilul ala de Bichir a ajuns la CNSAS? Ce gluma sinistra ...
  • +3 (3 voturi)    
    criterii? (Marţi, 27 martie 2012, 21:57)

    De ras [anonim]

    Parca l-am vazut pe Bichir asta in emisiuni cu Madalin Ionescu si o clarvazatoare ce dezbatea misterul Elodiei.
    Asa mai bine-l propuneau pe DD sa studieze Arhivele Securitatii.
  • +2 (2 voturi)    
    De tot râsul... (Marţi, 27 martie 2012, 23:33)

    marchi [utilizator]

    Un oportunist, cum rar întâlnești...
    Poate nu știați, dar e unul dintre jurnaliștii (de doi bani găuriți!), care s-au plimbat pe banii RMGC prin toată lumea. Ca să se convingă, chipurile (și să ne convingă!), cât de „benefică” este exploatarea cu cianuri.
    Un nevertebrat, ca mulți alții, în presa românească...
  • +1 (1 vot)    
    dA (Miercuri, 28 martie 2012, 13:29)

    Babilou [utilizator]

    Inlocuirea lui Dan Grigore cu Bichir imi aminteste de inlocuirea de acum cativa ani a frecventei radio FM a Europei Libere in limba romana cu cea a Trinitas.
  • +1 (3 voturi)    
    Mi se face pur si simplu rau! (Miercuri, 28 martie 2012, 15:29)

    Dyogene [anonim]

    Florin Abraham:
    http://www.criticatac.ro/9712/muzeul-comunismului-sau-muzeul-dictaturilor-critica-tendintelor-hegemonice-in-interpretarea-trecutului/

    Cazimir Ionescu: "Ce aveti, domnule Andreescu, cu Securitatea?”, si a argumentat "cat de patriotica si utila fusese acea institutie”.
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Benedict_Cazimir_Ionescu

    Corneliu Turianu: "Reeducarea prin munca"
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Corneliu_Turianu

    Florian Bichir:
    Un scribalau de la Libertatea?????!!!?!!!!!?!?!?!

    Ceva imi scapa, am impresia ca sunt intr-un cosmar. Se stinge lumina.
  • 0 (0 voturi)    
    bichir (Miercuri, 28 martie 2012, 20:30)

    dan [anonim]

    stie cineva ce grad a avut Bichir cat timp a fost jurnalist?